جمعه 3 خرداد 1398
صفحه اصلی / سلامت / بیماری ها / قار و قور شکم | علل و راه های درمان

قار و قور شکم | علل و راه های درمان

قار و قور شکم : علت صدای قار و قور شکم چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بیماریها ، درمان و علل قار و قور شکم ( صدای شکم ) در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

علت قار و قور شکم و اسهال

درمان سریع صدای شکم ، قار و قور شکم

 

 

علل و راههای درمان قار و قور شکم

قار و قور شکم، یک پدیده طبیعی است که هر کسی می تواند آنرا تجربه کند و این با گرسنگی، هضم آهسته یا مصرف غذاهای خاص اتفاق می افتد با این حال این سر و صداها و گرفتگی ها همیشه از شکم نمی آیند، بلکه می توانند گاهی از روده کوچک در مجاورت دستگاه گوارش باشند.

 

علائم و نشانه های قار و قور شکم:

صداها توسط روده به گوش می رسد. آن ها را می توان با کلمات زیر توصیف کرد:

 

صداهایی همراه با نشانه هایی از صداهای شکم:

صداهایی که به گوش می رسند معمولا دلیلی برای نگرانی نیستند با این حال، حضور علایم دیگری که همراه با این صداها هستند، ممکن است نشان دهنده یک بیماری اساسی باشد. این نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

نفخ
تب
تهوع
استفراغ
اسهال مکرر
یبوست
مدفوع خونی

سوزش سر دل که به درمان های بدون نسخه ای واکنش نشان نمی دهد.

 

احساس سیر بودن

اگر هر یک از این علائم و یا درد شکمی را داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید ؛ مراقبت از خدمات درمانی می تواند به شما کمک کند تا از مشکلات بالقوه جدی اجتناب کنید.
چرا قاروقور شکم رخ می دهد؟ دلیل این صداها چیست؟

 

دلایلی برای قاروقور شکم وجود دارد که برخی از آن ها در اینجا شرح داده شده اند:

 

برای کمک به هضم غذا قاروقور شکم رخ می دهد:

وقتی غذا به روده کوچک می رسد، بدن آنزیم هایی را آزاد می کند تا به تجزیه غذا کمک کند و جذب مواد مغذی را تسهیل کند.حرکات حلقوی یک سری انقباض عضلانی است که برای انتقال غذا در امتداد بخش گوارشی رخ می دهد.این فعالیت ها که شامل جابجایی مواد غذایی و گاز و هضم جزئی هستند به صدای قار و قور شکم کمک می کنند.

 

سیگنال دادن و خبر از گرسنگی یکی از علت های قاروقور شکم:

حتی اگر هیچ غذایی در ساعات گذشته مصرف نشود، بدن به طور منظم فرآیند حرکات حلقوی را انجام می دهد.معده و روده همچنین اسید و آنزیم هایی را آزاد می کند تا برای هضم غذا آماده شود.این صداها می تواند تا ۲۰ دقیقه ادامه داشته باشد و ممکن است هر ساعت یک بار تکرار شود تا زمانی که غذا مصرف شود.

 

قاروقور شکم برای نشان دادن مشکلات زیربنایی:

گاهی ، قاروقور شکم می تواند به یک مساله پزشکی اساسی مرتبط باشد، به خصوص اگر همراه با علایم دیگری باشد، مثل درد، یبوست و یا اسهال.

 

مسائلی که می توانند موجب قاروقور معده شوند ،عبارتند از:

آلرژی های غذایی
عدم تحمل مواد غذایی خاص
بیماری های معده و روده
انسداد روده ای
سندروم روده تحریک پذیر ( IBS )

 

علل دیگر:

بیشتر صداهایی که از روده خود می شنوید طبیعی هستند، اما صداهای شکم همراه با علایمی دیگر ممکن است ناشی از شرایط جدی تر و استفاده از داروهای خاص باشد.

 

بیش فعالی و یا صداهای روده از دست رفته ممکن است به موارد زیر نسبت داده شود:

آسیب
عفونت دستگاه گوارش

فتق، زمانی است که بخشی از یک اندام و یا بافت دیگر از طریق یک ناحیه ضعیف از ماهیچه شکمی به حرکت در می آید و به آن فشار وارد می کند.
لخته خونی یا جریان خون کم تا روده ها.

سطح غیر عادی پتاسیم.
سطح کلسیم غیر عادی.

تومور.
انسداد روده
حرکت آهسته روده ای

 

علل دیگر صدای روده بیش فعال، عبارتند از:

زخم معده
آلرژی های غذایی

عفونتی که منجر به التهاب و یا اسهال می شود
استفاده از ملین

خونریزی در دستگاه گوارش
بیماری روده ای ملتهب، به ویژه بیماری کوهن

 

علل صدای بیش فعالی شکم و یا صدای روده، عبارتند از:

زخم معده
داروهای خاص مانند کدئین

بی هوشی عمومی
جراحی شکم

آسیب تشعشعی
آسیب به روده ها

عفونت حفره شکمی، یا التهاب صفاق

 

درمان گیاهی صدای شکم

درمان صدای شکم و اسهال

 

 

۱۰ راه و روش خانگی برای درمان قارو قور شکم

چگونه قار و قور شکم را متوقف کنیم ؟ اگر چه قار و قور شکم ، بخشی از هضم طبیعی غذا است ، اما گاهی این سر و صدا ها باعث ایجاد خجالت میشوند.در این بخش از سلامت نمناک ۱۰ راه طبیعی برای جلوگیری از این سر و صدا ها وجود دارد.

 

۱٫ برای درمان قاروقور شکم آب بنوشید:

نوشیدن یک لیوان آب میتواند یک راه حل موثر برای حل این صدا باشد. به خصوص زمانی که در آن زمان چیزی برای خوردن وجود نداشته باشد.آب ، علاوه بر پر کردن شکم به فرایند گوارش کمک میکند. هر دو این عملکرد ها ، اقدامات ضروری برای جلوگیری از سر و صدای شکم و به حداقل رساندن آن هستند.برای بهترین نتایج باید آب را در طول روز کم کم و به آرامی بنوشید ، زیرا مصرف زیاد آن در یک بازه زمانی کوتان ،خود میتواند باعث سر و صدای شکم شود.

 

۲٫برای درمان قارقور شکم چیزی بخورید:

زمانی که شکم برای یک مدت طولانی خالی شده باشد ، صدای بلند میتواند نشانه ای از خواستن غذا باشد.خوردن یک وعده غذایی کوچک یا میان وعده ممکن است به طور موقت این صدا ها را از بین ببرد.وجود غذا در شکم نیز ، باعث کاهش این صداها میشود. اگر قار و قور شکم در طول روز زیاد برای شما اتفاق میافتد ، میتواند نشانه ای از لازم بودن وعده های غذایی منظم باشد.ممکناست برخی از افراد نیاز به ۴ تا ۶ وعده غذایی کوچک به جای ۳ وعده غذایی بزرگ برای جلوگیری از گرسنگی و قار و قور شکم داشته باشند.

 

۳٫ برای درمان قاروقور شکم آرام بجویید:

گوارش و هضم غذا از طریق عمل فیزیکی جویدن در دهان شروع میشود. قار وق ور شکم که با سوئ هاضمه ارتباط دارد ، ممکن است از طریق جویدن بیشتر و آرام غذا خوردن کاهش یابد.جویدن مواد غذایی به میزان قابل توجهی ، میزان هوای بلعیده شده را کاهش میدهد ، که از گاز و اختلالات گوارشی جلوگیری میکند.

 

۴٫ محدود کرد میزان قند و مواد غذایی اسیدی برای درمان قاروقور شکم:

این مواد میتوانند باعث قار و قور شکم شود.مواد غذایی اسیدی مانند میوه های مرکباتی و قهوه نیز ممکن است باعث سر و صدای شکم شوند.

 

۵٫ اجتناب از غذا و نوشیدنی های که باعث ایجاد گاز معده میشوند:

برخی غذا ها و نوشیدنی ها ، هستند که بیشتر از سایرین گاز تولید میکنند.مقدار زیاد گاز موجب اختلالات دستگاه گوارش میشوند. این مواد غذایی و نوشیدنی های گاز دار ،عبارتند از:

لوبیا
کرم بروکلی

جوانه های بروکسل
کلم
گل کلم

عدس
قارچ

پیاز
پیازچه
نخود فرنگی

نوشابه
غلات کامل

این مواد غذایی ممکن است برای یکبار مفید باشند ، اما منبع گاز اضافی و قار و قور می باشند.

 

۶٫کشف غذا های که به آنها حساسیت دارین برای قاروقور شکم :

عدم تحول برخی غذا های خاص میتواند گاز معده و شکم را افزایش دهد. به عنوان مثال :عدم تحمل لاکتوز به علت کمبود لاکتاز (آنزیمی است که به هضم لاکتوز کمک میکند )تقریبا ۶۵ درصد افراد دچار مشکل هضم لاکتوز هستند.بهترین راه برای کنترل و مدیریت عدم تحمل غذایی این است که از غذا های که باعث این علائم میشوند ، جلوگیری شود.افراد مبتلا به قار و قور مزمن در این باره باید با پزشک خود مشورت کنند.

 

۷٫ تمرین کنترل بخش پروتئینی برای درمان قاروقور شکم :

قار و قور و صداهای شکم ممکن است پس از خوردن وعده های غذایی بزرگ ، به خصوص وعده های غذایی سرشار از چربی ، قند، گوشت قرمز ،و سایر غذا های که ممکن است هضم آنها سخت باشد ایجاد شود.خوردن مقادیر کمتر این مواد غذایی در فواصل منظم ، همراه با جویدن کامل آن قارو قور و سر و صدا های شکم را کاهش میدهد.

 

۸٫ برای درمان قاروقور شکم فعالیت کنید :

اثبات شده است که پیاده روی پس از وعده های غذایی به صورت به هضم آن کمک میکند و فرایند گوارش را افزایش میدهد.این تخلیه فوری میتواند سر و صدا های شکم را کاهش دهد.تحقیقات نشان میدهد که ۱۵ دقیقه بعد از غذا، به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی کردن میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش میدهد با این حال باید بلافاصله بعد از غذا خوردن از انجام فعالیت های شدید اجتناب کنید.

 

۹٫ برای بهبود قاروقور شکم، آرام و ریلکس باشید:

قار و قور شکم در شرایط خاص استرس دار ، مانند مصاحبه های شغلی ، سخنرانی ها و آزمون ها میتواند بیشتر باشد زیرا در این شرایط فعالیت روده افزایش میابد. بدون توجه به اینکه آیا معده پر است یا خالی.افراد میتوانند سطح استرس و اضطراب را با تفکرات مثبت ،تمرینات تنفسی عمیق و استفاده از تکنیک های آرام سازی پیشرفته عضلانی کاهش دهد.

 

۱۰٫ برخی مسائل مربوط

بیماری های مانند عفونت و انسداد روده علل احتمالی قار و قور شکم هستند.از این رو اگر عروق خونی مزمن و علائم و نشانه های مرتبط با آن را دارید . برا ی تشخیص و درمان آن به پزشک خود مراجعه کنید. IBS میتواند به طور مرتب در ریشه معده و شکم رشد کند و در این شرایط تنها راه کاهش سر و صدا های شکم میباشد.

 

تمامی مواردی که باید در مورد قار و قور شکم بدانید را در ادامه ببنید.

 

صدای ناخوشایندی که بعضی اوقات موجب ناراحتی ما می شود حتما موجبات ناراحتی اجزای داخلی بدن ما را هم به وجود می آورد پس بهتر است نسبت به این موضوع سهل انگاری نکرده و رفتارهایی که در این بخش توصیه می شود را دنبال کنید.

 

دلایل اصلی قاروقور شکم چیست؟

همانطور که اکثر شما می دانید مصرف غذاهای سنگین و گاهی فاقد کیفیت مطلوب همچون فست فود ها و غذاهای کنسرو شده و غذاهای نفاخ مانند نخود باعث ایجاد صدا در شکم می شود همچنین ضعف در دستگاه هضم غذا هم این صدا را به بار می آورد.

 

زمانی که به دنبال مصرف غذایی نفخ ایجاد می شود این نفخ ایجاد شده باید از طریق مقعد و یا دهان خارج شود در غیر اینصورت در داخل شکم باقی مانده و با حرکت خود صدای قاروقور را ایجاد می کند.

 

اما چرا می گویند با گرسنگی شکم به قاروقور می افتد؟

هیپوتالاموس بخش هماهنگ کننده دستورات بدن است که گرسنگی یکی از آنهاست. این هورمون در زمان گرسنگی با فرمان دادن به معده و انقباضات ماهیچه شکمی و افزایش اسیدهای موجود در معده و روده سبب ایجاد این صدا می شود.

 

درمان:

اگر قاروقور شکم به دلیل گرسنگی باشد خوب ساده است که با مصرف غذا این صدا برطرف می شود اما اگر دلیل دیگری داشته باشد راه چاره چیز دیگری است.
قدم اول رعایت در خوردن مواد غذایی است که به ان اشاره شد. قدم بعدی پرهیز از مصرف مخلفاتی همچون سالاد, سبزی, دوغ و نوشابه به همراه غذا است. همچنین گفتنی است که با جویدن به اندازه غذا و پرخوری نکردن تا حد بالایی این مشکل کنترل می شود.

 

عصاره نعناع یک درمان گیاهی و سنتی و در عین حال بسیار موثر برای این مشکل است اما این بدان معنا نیست که هرچه می خواهید میل کنید و بعد مقداری از این عصاره را خورده و مشکلی هم پیش نیاید.

 

 

قرص برای صدای شکم

صدای شکم در افراد

 

قار و قور شکم | علل و راه های درمان

 

منبع : نمناک / نمناک

قار و قور شکم | علل و راه های درمان
5 امتیاز از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.