چهارشنبه 24 مهر 1398
صفحه اصلی / زیبایی / پوست و زیبایی / عوارض ترکاندن جوش | چرا نباید جوش را ترکاند؟

عوارض ترکاندن جوش | چرا نباید جوش را ترکاند؟

عوارض ترکاندن جوش : ترکاندن جوش های صورت چه عوارضی دارد ؟ چگونه جوش ها را بدون ترکاندن از بین ببریم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره پوست و زیبایی ، عوارض ترکاندن جوش با دست در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

فیلم ترکاندن جوش

ترکاندن جوش سر سیاه ، عوارض ترکاندن جوش

 

 

کندن جوش‌ها عوارض پوستی به دنبال دارد

یک متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: کندن و دستکاری کردن جوش‌های صورت می‌تواند باعث تشدید و تحریک جوش‌ها و ایجاد عوارض در محل جوش و ایجاد لکه‌های تیره شود.

 

دکتریزدان‌بخش نجفیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار«سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: جوش صورت یا آکنه شایع‌ترین عارضه پوستی است که تقریبا همه افراد در سنین بلوغ دچار آن می‌شوند. بسیاری از افراد وقتی دچار این عارض می‌شوند آنها را دستکاری می‌کنند؛ چراکه فشار دادن و ترکاندن جوش توسط خود بیماران یک عمل غیرارادی است و به طور طبیعی همه افراد این کار کم و بیش انجام می‌دهند.

 

وی ادامه داد: دراین شرایط نه تنها فایده‌ای از این کار حاصل نمی‌شود؛ بلکه برعکس می‌تواند باعث تشدید و تحریک جوش‌ها و ایجاد عوارض اضافی محل جوش و ایجاد لکه‌های تیره یا سفید و یا جوشگاهای برجسته و فرورفتگی‌هایی شود.

 

این متخصص پوست و مو با بیان این که دستکاری جوش گاهی حالت افراطی پیدا می‌کند، افزود: در این صورت بیمار به آن عادت می‌کند و ساعت‌ها وقت خود را صرف کندن وترکاندن جوش‌ها می‌کند که باعث زخمی وخون آلود شدن آن‌ها می‌شود.

 

نجفیان ادامه داد: دستکاری جوش‌ها سبب می‌شود جوش‌ها زخمی شوند و به دنبال آن هر زخم را یک لایه زردرنگ از فیبرین وسرم می‌پوشاند و بیمار با تصورچرکین شدن ضایعه ، آن را می‌کند واین کار را ادامه می‌دهد کاری که که ممکن است باعث عفونی شدن زخم توسط میکروب های محیط و یا میکروب های زیر ناخن شود.

 

وی نسبت به فشاردادن جوش‌ها درمرکز صورت که مثلث خطرناک نامیده می شود، هشدار داد و گفت: قاعده این مثلث لب تحتانی ودو ضلع دیگر آن از گوشه‌های لب تا قاعده بینی است، فشار دادن جوش‌های این منطقه می تواند سبب ترومبوز سینوس کاورنو یعنی انسداد جریان خون وعفونت در مغز ومننژیت شود که عارضه‌ای بسیار خطرناک است.

 

این متخصص پوست و مو با بیان این که این زخم‌های تازه نسبت به نورآفتاب و داروهای موضعی برای ترمیم حساس تر هستند، اظهارکرد: باید از آفتاب دور بمانند تا دچار سوختگی نشوند. همچنین داروهای مصرفی موضعی هم باید مناسب باشند زیرا زخم ها قابلیت نفوذ بیشتری دارند و از داروهای معمولی برای جوش این زخم هارا تحریک ویا ایجاد حساسیت می‌نماید.

 

وی در ادامه بیان کرد: بازکردن جوش‌های چرکی و کاملا رسیده با سر یک سوزن استریل وخارج کردن چرک آن با فشار مختصر مانعی ندارد. همچنین خارج کردن جوش‌های سرسیاه وسر سفید توسط وسایل مخصوص واستریل به وسیله متخصص پوست بلامانع است.

 

نجفیان با بیان این که اکنه در دوحالت منجر به اسکار می‌شود، ادامه داد: اگر آکنه‌ها شدید و آبسه مانند باشند و همین طور اگر آکنه‌ها سطحی و ملایم باشد و بیمار آنها را خیلی دستکاری کند اسکار ایجاد می‌شود. در هر صورت اگر اسکار تولید شد می‌توان برحسب شدت اسکار با لیزر و ساب سیژن اسکارودرم ابریژن و نی دلینگ یعنی قطع رشته‌های فیبروز پوست را پایین کشیده وتزریق فیلرها وچربی تا حدی ترمیم کرد.

 

ترکاندن جوش‌ها ممنوع!

جوش ها، اغلب زمانی به وجود می آید که چربی اضافه و سلول های مرده پوست منافذ آن را مسدود و در نتیجه باکتری ها درون منافذ رشد می کند و عفونتی جزئی، درون آن ها به وجود می آید.

 

انواع جوش :

«پاسچول» یکی از فراوان ترین انواع جوش است که دور آن ملتهب و به رنگ قرمز یا صورتی و مرکز آن زرد یا سفید رنگ است.

 

جوش سرسیاه

جوش های سرسیاه سر باز هستند و معمولا ملتهب نیستند.

 

پاپیول ها

پاپیول ها سر بسته هستند و می توانند سفت و قرمز رنگ باشند.

 

نودول ها و کیست ها

درعمق پوست به وجود می آیند و اغلب دردناک هستند.متخصصان پوست توصیه می کنند از ترکاندن جوش های ناحیه موسوم به «مثلث خطر» در صورت تان جداً خودداری کنید. این ناحیه از گوشه های دهان شروع می شود و تا برآمدگی بینی ادامه پیدا می کند.

 

چرا ترکاندن جوش های این ناحیه خطرناک است؟

عروق خونی مثلث خطر، به نواحی مختلف جمجمه متصل هستند در نتیجه هرگونه عفونتی در مثلث خطر به سرعت گسترش می یابد و تبدیل به مشکلی جدی می شود.اگر عفونت پوستی جدی در این ناحیه رخ دهد اما درمان نشود، این عفونت به مغز می رسد، موضوعی که می تواند جان شما را به خطر بیندازد.

 

 

جوش قرمز روی بینی

جوش کنار بینی

 

 

بخشی ازچرک جوش، داخل آن می ماند

متخصصان پوست هشدار می دهند ممکن است با این کار، بخشی از چرک جوش داخل آن باقی بماند. وقتی جوش هایتان را فشار می‌دهید، باقی مانده چرک از منفذ پوست وارد فولیکول های موی درون پوست می شود.

 

ممکن است بیشتر جوش بزنید

باکتری ها، چربی و باقی‌مانده چرکی که از جوش های پاسچول، پاپیول و کیستی خارج می شود، می تواند گسترش پیدا کند و منجر به جوش های بیشتری شوند.به علاوه، هنگام ترکاندن جوش ها، به پوست صورت تان دست می زنید که ممکن است باکتری ها و آلودگی های دست هایتان به منافذ تمیز پوست تان هم انتقال یابد، مگر آن که قبل از آن، دست هایتان را کاملا شسته و ضدعفونی کرده باشید.

 

ممکن است جای زخم جوش ها باقی بماند

دست کاری جوش ها باعث می شود جای زخم آن ها برای مدتی طولانی باقی بماند. اگرچه بعضی از این زخم ها ممکن است بعد از ماه ها یا سال ها کم رنگ شود اما برای آن که جای زخم به طور کامل از بین برود، گاهی نیاز به درمان های تخصصی مثل جراحی لیزر است.وقتی جوشی روی صورت تان ظاهر می شود، صبوری کنید تا اثر آن برای همیشه باقی نماند.

 

«جوش صورت» و «عقیمی در مردان»، از عوارض آلودگی هواست

آلودگی هوا به شیوه های گوناگونی می‌تواند آثار زیان‌بار درازمدت و کوتاه‌مدتی بر سلامت انسان‌ها بگذارد. تاثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف، متفاوت است. آسیب‌پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از دیگران است. کودکان کم سن و سال و سالمندان، بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند.

 

بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک، بیشترین تاثیر آلودگی هوا به دلیل ایجاد استرس اکسیداتیو در بدن است چنان که برخی بیماری‌ها مانند آسم، بیماری های قلبی و ریوی در مواقع آلودگی هوا تشدید می‌شوند. معمولا میزان آسیب‌ها بستگی به مدت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیان‌بار دارد؛ یعنی مدت تماس با آلاینده‌ها و غلظت مواد شیمیایی مهم است.حساسیت چشم‌ها، بینی و حلق، عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت و ذات الریه، سردرد، تهوع و واکنش‌های آلرژیک نیز از عوارض کوتاه مدت این مشکل زیست‌محیطی است. همچنین آثار درازمدت آلودگی هوا می‌تواند بیماری های مزمن تنفسی، سرطان ریه، بیماری قلبی و حتی آسیب به مغز، اعصاب، کبد و کلیه‌ها را شامل شود.

 

دکتر رزاز عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عقیمی ناشی از کاهش شمار اسپرم در مردان را نیز از عوارض آلودگی هوا دانست وگفت: آلودگی هوا نه تنها در تشدید آسم نقش دارد بلکه بزرگ ترین عامل خطر در ایجاد این بیماری محسوب می‌شود.

 

تبعات آلودگی هوا در دیابتی‌ها

رزاز یکی از عوامل موثر در بروز جوش صورت را آلودگی هوا معرفی کرد و افزود: آلودگی هوا برای بیماران دیابتی مرگبار است. آلودگی هوا در فرایند کنترل جریان خون در دیابتی‌ها اختلال ایجاد می‌کند. در تحقیقات مشخص شده است که آلودگی هوا در بروز چاقی نیز نقش دارد و مرگ زودرس در نواحی آلوده شهرها به اثبات رسیده است.وی ادامه داد: برای پیشگیری از این آسیب، باید از نظر تغذیه‌ای بدن خود را از مواد آنتی‌اکسیدان غنی کنیم تا ضرر ناشی از تنفس آلاینده‌های هوایی به حداقل برسد. آنتی اکسیدان‌های مفید برای بدن را می‌توان از طریق مواد غذایی تامین کرد.

 

آنتی‌اکسیدان‌های کاهنده مضرات آلودگی هوا

وی درباره آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای بدن و منبع تغذیه‌ای هر یک از آن ها گفت: آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین E را از طریق روغن گیاهی، روغن دانه‌ها، حبوبات، سبزیجات سبز و تخم‌مرغ و ویتامین C را با مصرف میوه‌ها، مرکبات، توت و سبزیجات (بروکلی، فلفل شیرین، گل کلم، کلم بروکسل و کلم پیچ) می‌توان تامین کرد. همچنین ویتامین D در نور خورشید، شیر غنی شده، ماهی و روغن ماهی و فولات(B۹) در سبزیجات برگ‌دار، حبوبات و نخود فرنگی وجود دارد.

 

هنگام ترکاندن جوش ها، به پوست صورت تان دست می‌زنید و ممکن است باکتری ها و آلودگی های دست هایتان به منافذ تمیز پوست تان هم انتقال یابد، مگر آن که قبل از آن، دست هایتان را کاملا شسته و ضدعفونی کرده باشید

 

 

جوش بزرگ روی بینی

ترکاندن جوش روی صورت

 

عوارض ترکاندن جوش | چرا نباید جوش را ترکاند؟

 

منبع: سلامت نیوز / بیتوته / ایسنا

این مطالب را نیز ببینید!

درمان جوش صورت با چند روش خانگی

با مواد طبیعی می توانید جوش های صورت تان را درمان کنید.   جوش صورت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*******