جمعه 3 خرداد 1398
صفحه اصلی / سلامت / روان / فواید دعا کردن | تاثیرات جالب دعا کردن بر سلامت مغز

فواید دعا کردن | تاثیرات جالب دعا کردن بر سلامت مغز

فواید دعا کردن : فواید دعا کردن برای دیگران چیست ؟ تاثیرات دعا بر سلامت مغز چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت روان ، تاثیرات جالب دعا کردن بر سلامت مغز در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

تاثیر دعا در انسان

تاثیر دعا بر سرنوشت ، فواید دعا کردن

 

 

بررسی تأثیر جالب دعا بر مغز انسان

دانشمندان دانشگاه آرهاوس با استفاده از سیستم اسکن مغزی به مطالعه بر روی مغز انسان در هنگام دعا وصحبت با خداوند پرداختند.

محققان با اسکن مغز بیش از ۲۰ داوطلب در هنگام دعا و صحبت با خداوند اعلام کردند مغز افراد در هنگام دعا به گونه ای که در هنگام صحبت با یک دوست فعال می‌شود، فعالیت می‌کند.

 

محققان دانشگاه آرهاوس دانمارک به منظور مطالعه بر روی این پدیده از داوطلبان خواستند یک بار به خواندن یک دعای مذهبی و یک بار به خواندن یک متن غیرمذهبی و اجتماعی اقدام کنند. به گفته محققان در هنگام انجام عملیات اول و خواندن دعای خداوند مخصوص مسیحیان، قسمتهایی از مغز که با مرور ذهنی و تکرار در ارتباط است، فعال شد.

 

طی آزمایش دوم، داوطلبان قبل از خواستن آرزوهای خود از شخصیت خیالی بابا نوئل مشغول به خواندن دعاهای شخصی خود شدند که این عمل باعث فعال سازی قسمت‌هایی از مغز که در هنگام برقراری ارتباط با انسانی دیگر فعال می‌شود، شد. این محدوده از مغز با تئوری ذهن (هشیاری از اینکه دیگران دارای انگیزه و غرض مستقل هستند) در ارتباط نزدیک است.

 

به نظر می‌رسد هر دو منطقه فعال شده مغز در این آزمایشها، رفتار خواستن و توجه به عکس العمل مخاطب که در این آزمایش خداوند بوده است را پردازش می‌کنند. همچنین قسمتهای فعال شده قسمتی از قشر پیشین مغز به شما می‌روند که با توجه به قصد فرد دیگر در ارتباط است.

 

قشر پیشین مغز در انسان یکی از عوامل کلیدی تئوری ذهن است. به گفته محققان، این قسمت از مغز داوطلبان در هنگام انجام آزمایش دعاهای شخصی و صحبت با شخصیت بابانوئل غیر فعال بوده است. این پدیده نشان می‌دهد داوطلبان بابا نوئل را شخصیتی کاملا خیالی و خداوند را موجودیتی واقعی می‌دانند.

 

در عین حال مطالعات گذشته نشان می‌دهد که قشر پیشانی مغز در انسانها در هنگام تعامل با اجسام بی جان نیز فعال نمی‌شود. زیرا مغز از چنین اجسامی انتظار عکس العمل ندارد و به همین دلیل نیازی برای فکر کردن به آن جسم احساس نمی‌کند.

 

بر اساس گزارش نیوساینتیست، محققان بر اساس نتایج نهایی اعلام کردند افراد در هنگام دعا این تصور را دارند که در حال صحبت با شخصی خاص هستند که این نتیجه از نظر مسیحیان نشانه ای جدید از قطعیت وجود خداوند است.

 

 

تاثیر دعا در زندگی

تاثیر دعا نویسی

 

 

تاثیر دعا بر مغز از نظر پروفسور سمیعی

پروفسور مجید سمیعی پدر جراحی مغز و اعصاب نظر جالبی درباره دعا کردن در روز دارد که اگر آن را بدانید هرگز دعا کردن را رها نخواهید کرد. دراین قسمت تاثیر دعا بر مغز از نظر پروفسور سمیعی را بخوانید.

 

تاثیر دعا بر مغز از نظر پروفسور سمیعی

«تأثیری که دعا کردن بر سلامت مغز دارد، با هیچ چیز قابل مقایسه نیست

در اتاق ایشان به زبان فارسی و آلمانی نوشته شده درطول روز دعا کنید، حتی اگرشده برای ده دقیقه» تاثیر دعا برروی سلامت روح و روان

 

دعا و تمرین های معنوی منظم موجب بهبود و ارتقای سلامت عاطفی می شود:

داشتن اهداف بزرگ: ارتباط با قدرت برتر هدف های شما را بزرگ تر و عالی تر می کند و به روزها و لحظه های زندگی شما معنی می دهد.

حمایت اجتماعی: اعتقاد به معنویت و بودن در میان افرادی که به قدرت برتر اعتقاد دارند، موجب بهبود روابط اجتماعی می شود.

 

پیشرفت روحی: معنویت و دعا موجب پیشرفت روح و سلامت روان می گردد.

کمک در مواجهه با سختی ها: معنویت و دین در مواجهه با حوادث تلخ و غیر قابل پیش بینی زندگی به انسان کمک قابل توجهی می کنند.

دعا و تمرین های معنوی منظم در درمان افسردگی نقش موثری ایفا می کنند.

 

 

اثار دعا

فواید دعا کردن برای دیگران

 

فواید دعا کردن | تاثیرات جالب دعا کردن بر سلامت مغز

 

منبع : الودکتر / بیتوته

فواید دعا کردن | تاثیرات جالب دعا کردن بر سلامت مغز
4 امتیاز از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.