شنبه 4 خرداد 1398
صفحه اصلی / کودک / کودک سالم / آروغ گرفتن نوزاد | بهترین روش آروغ گرفتن از نوزاد

آروغ گرفتن نوزاد | بهترین روش آروغ گرفتن از نوزاد

آروغ گرفتن نوزاد : بهترین شیوه آروغ گرفتن از نوزاد چیست ؟ چگونه از نوزاد آروغ بگیریم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره کودک سالم ، نکات مهمی درباره آروغ گرفتن از نوزادان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

گرفتن آروغ نوزاد هنگام خواب

آروغ گرفتن نوزاد تا کی

 

 

آروغ گرفتن نوزاد، جوری که شکم درد نگیرد

چرا نوزادان تا زمان نشستن باید آروغ بزنند؟ چرا آروغ زدن نوزاد بعد از شیر خوردن مهم است؟ درست مثل عوض کردن پوشک نوزاد و لباس‌هایش باید یاد بگیرید چه طور نوزاد را به آروغ زدن وادار کنید تا هوایی که موقع مکیدن شیر وارد معده‌اش شده خارج شود و دل درد نگیرد. در واقع باید در این کار استاد شوید. مهارت‌هایی را برای کمک به آروغ زدن نوزاد به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید کودک‌تان را وادار به آروغ زدن کنید.

 

کمک کردن به آروغ زدن نوزاد

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کمک به آروغ زدن نوزاد بلند کردن کودک بعد از شیر خوردن است. ولی این روش خیلی تاثیر ندارد و بعد از چند دقیقه متوجه گریه‌های نوزادتان می‌شوید که در نتیجه شکم درد سر می دهد.

 

این روش‌ها را انجام دهید و آن قدر تکرار کنید تا در آن استاد شوید. فقط کمی صبر و حوصله نیاز دارید که تمام مادران دارند.
– بعد از تمام شدن شیر، سر او را روی شانه سمت چپ تان اگر راست دست هستی؛ یا روی شانه سمت راست اگر چپ دست هستید، بگذارید و به آرامی به پشت سینه او کمی بالاتر از شکم بزنید. بعد از چند دقیقه فرزندتان آروغ می‌زند.

 

– اگر نوزاد شیر مادر می‌خورد بهتر است تا اتمام شیر مادر صبر نکنید. یعنی وقتی نوزاد از سینه سمت راست شیر نوشید، او را بلند کنید و آرام به پشتش بزنید تا آروغ بزند و بعد برای سیر شدن کامل او را روی سینه دیگر بگذارید. البته بعد از نوشیدن از این سینه هم دوباره باید کاری کنید که آروغ بزند.

 

– وقتی به آرامی به پشت او می زنید بیشتر به سمت چپ بدن کودک توجه کنید. یعنی جایی که معده است تا زودتر آروغ بزند.
– اگر نوزاد بین مکیدن‌هایش زیاد سروصدا می‌کند هوای زیادی قورت داده است پس باید زودتر او را وادار به آروغ زدن کنید.
– ببینید نوزادتان با کدام روش بهتر آروغ می زند و هر روشی که برایش بهتر بود همان را ادامه بدهید. گاهی شاید لازم باشد از دو روش بعد از هم استفاده کنید. چون بعضی بچه‌ها دیرتر آروغ می‌زنند.

 

– همیشه به گردن کودک پیش بند ببندید تا خودش و لباس‌های شما کثیف نشود.

 

این چند روش را امتحان کنید:

صورت بچه روی پا

در این روش برای آروغ زدن نوزاد بعد از شیر خوردن نوزاد را برگردانید. در حالی که خودتان نشسته‌اید او را به شکم روی پاهای‌تان بگذارید به طوری که صورت او روی یکی از پاهای‌تان قرار گیرد. مواظب باشید که حتما سر کودک از بدنش کمی بالاتر باشد تا شیر را بالا نیاورد. حالا به آرامی به پشتش بزنید تا آروغ بزنید.

 

صورت بچه روی شانه

در حالی که سر بچه را روی یکی از شانه‌های‌تان گذاشته‌اید به آرامی به پشت او بزنید تا آروغ بزند. حتما با دست دیگر او را محکم بگیرید تا کودک برنگردد و صدمه‌ای به او نخورد. در این حالت شما می توانید بایستید یا بنشینید.
این دو روش برای نوزادها که هنوز نمی‌توانند سر خود را نگه دارند مناسب‌تر است.

 

روش نشسته

برای بچه‌های سه چهار ماهه که یاد گرفته‌اند سر خود را نگه دارند و کمی بنشینند این روش را برای کمک به آروغ زدن نوزاد می‌توانید به کار ببرید. بعد از خوردن او را روی زانویتان بنشانید و آرام به پشت او بزنید تا آروغ بزند.

 

روش ایستاده

این روش هم برای کودکانی است که کمی بزرگ شده اند. می‌توانید بعد از شیر خوردن در حالی که ایستاده‌اید او را طوری در بغل‌تان بگیرید که پشت کودک به شما باشد. حالا به آرامی به پشت او طرف سمت چپ بزنید تا آروغ بزند.

 

سریعترین روش گرفتن باد گلوی نوزاد

آروغ زدن نوزاد در هنگام خواب

 

 

توجه کنید بالاآوردن شیر با تف کردن فرق دارد. وقتی کمی شیر همراه با آب دهان نوزاد به بیرون بریزد مشکل خاصی نیست. ولی وقتی شیر به صورت دلمه یا پنیرک مانند از دهانش بیرون بریزد نشان می دهد معده‌اش شیر را هضم نکرده و کودک استفراغ کرده است. تف کردن نوزاد معمولا بلافاصله بعد از شیر خوردن او و با حجم کمی همراه است. در حالی که بالا آوردن یا استفراغ بعد از چند دقیقه بعد از شیر خوردن اتفاق می‌افتد، حجم زیادی دارد و معده نوزاد خالی می‌شود. اگر استفراغ مرتب تکرار شود به فوریت او را به یک متخصص کودک نشان دهید چون ممکن است ناراحتی معده داشته باشد که پزشک درمان‌های مناسب را تجویز می‌کند.

 

بهترین روش گرفتن آروغ نوزاد

واقعیت این است که کودکان هوا را در طول غذا خوردن فرو می‌برند و این هوای در گلو آنها ذخیره شده، موجب ناراحتی ‌شان می‌شود و زمان غذا خوردن را نیز طولانی‌تر می‌کند.کارشناسان می‌گویند باید کودک را عمودی روی شانه‌های خود قرار دهید تا هوا به طور طبیعی خارج شود.

 

چه زمان‌هایی کودک باید آروغ بزند؟

– اگر کودک پیش از این که شما به او غذا دهید، گریه کرد ممکن است دلیل‌اش هوای درون گلوی او باشد و گریه او به معنی درخواست کمک از شما است. بهتر است قبل از غذا دادن به او، کمک‌اش کنید تا آن را خارج کند.

 

– اگر شما با شیشه شیر به کودکتان شیر می‌دهید، احتمال این که کودک به درستی نتواند شیر را از بطری بمکد، زیاد است. در این شرایط او هوای بیشتری به گلو خود راه خواهد داد.
اگر یکی از شرایط بالا برای کودکتان اتفاق افتاد، به او در آروغ زدن کمک کنید.

 

چگونه بادگلوی کودکتان را بگیرید؟

هنگامی که می‌خواهید نوزادتان باد گلو بزند می‌توانید به آرامی به پشتِ او بزنید. نیازی نیست این کار را به شدت انجام دهید. ممکن است در طولِ این عمل کودکتان مقداری از غذا را به بیرون تُف کند و یا بادگلویِ خیس بزند؛ بنابراین برایِ جلوگیری از کثیف شدنِ لباسِ خود و یا نوزادتان یک حوله یا پیشبند را زیرِ چانه کودکتان بسته و یک حوله رویِ شانه خودتان نیز بیاندازید. می‌توانید موقعیت‌هایِ مختلفی را برایِ انجامِ این کار امتحان کنید تا خودتان و نوزادتان در آن راحت باشید. بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند که یکی از این سه روش را امتحان کنند:

 

– صاف بنشینید و نوزادتان را مقابلِ قفسه سینه خود قرار دهید. چانه نوزادتان باید رویِ شانه شما قرار بگیرد و شما باید با یک دست نوزادتان را نگه دارید. با دستِ دیگر به آرامی و با ملایمت به پشتِ نوزادتان بزنید. همچنین می‌توانید در طیِ انجامِ این کار رویِ یک صندلیِ متحرک بنشینید و به آرامی به جلو و عقب حرکت کنید (این کار نیز می‌تواند کمک کننده باشد).
– کودک‌تان را به صورتِ نشسته در دامان‌تان و یا بر رویِ زانوانتان قرار دهید. با یک دست سر و سینه کودک را نگه دارید، به این شیوه که با انگشتانتان چانه کودک را بگیرید (و نه گلوی او را) و بقیه دستتان را رویِ سینه او قرار دهید و با دستِ دیگر به آرامی به پُشتِ کودک ضربه بزنید.

 

– نوزاد را از رویِ شکم بر رویِ را‌‌‌ن‌های‌تان بخوابانید. سرِ کودکتان را نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که بالا‌تر از سطحِ بدنِ نوزاد و یا سینه او قرار دارد. با دستِ دیگر با ملایمت به پشتِ کودکتان ضربه بزنید.

 

اگر کودکتان حینِ غذا خوردن ناراحت به نظر می‌رسد، غذا دادن به او را متوقف کنید، بادگلوی او را بگیرید و سپس دوباره غذا دادن را ادامه بدهید. اگر با شیشه شیر به نوزادتان غذا می‌دهید به ازای هر ۶۰ تا ۹۰ میلی لیتر شیر بادگلویِ نوزادتان را بگیرید؛ و در صورتی که از سینه خودتان به نوزاد شیر می‌دهید، هنگامی تغییرِ شیر دهی از یک سینه به سینه دیگر بادگلویِ نوزادتان را بگیرید.

 

در صورتی که کودکتان مستعدِ نفخ است، بیش از اندازه غذا را به بیرون تُف می‌کند، به مشکلِ رفلاکسِ معده مبتلا است و یا در طولِ غذا خوردن بیش از اندازه ناراحت به نظر می‌رسد، به ازایِ هر ۳۰ میلی لیتری که از شیشه شیر و یا ۵ میلی لیتری که از سینه خود به او شیر می‌دهید، بادگلویش را بگیرید. در صورتی که کودکتان بادگلو نزد، موقعیتش را تغییر دهید و قبل از اینکه دوباره به او غذا بدهید، چند دقیقه دیگر نیز روشِ جدید را امتحان کنید. همیشه پس از پایانِ غذا خوردنِ نوزاد نیز بادگلوی او را بگیرید.

 

برای ۶ ماه اول، پس از غذا دادن، کودکتان را در یک موقعیتِ عمودی قرار داده و به مدتِ ۱۰ تا ۱۵ دقیقه (یا اگر کودکتان به رفلاکس معده مبتلاست به مدتِ بیشتر) در آن حالت نگه دارد تا از بازگشتِ شیر به سمتِ بالا جلوگیری نمایید. اما اگر گاهی کودکتان مقدارِ اندکی از غذا را به بیرون تُف کرد نگران نشوید. این موضوع بیشتر از اینکه برای نوزاد ناخوشایند باشد، برای شما ناخوشایند است.

 

گاهی اوقات ممکن است کودکتان به دلیلِ گاز معده از خواب بیدار شود. کافی است به سادگی او را بلند کنید و بادگلویش را بگیرید و دوباره به پشت بخوابانید. در حالی که کودکتان بزرگ‌تر می‌شود، ممکن است از این امر که او پس از هر وعده بادگلو نمی‌زند نگران شوید؛ اما باید بدانید این امر تنها به این معناست که کودکتان یاد گرفته است که بدونِ بلعیدنِ بیش از اندازه هوا غذا بخورد.

 

نوزادانی که دچارِ کولیک می‌شوند (۳ ساعت و یا بیشتر در روز گریه می‌کنند)، ممکن است حتی به دلیلِ دوره‌هایِ طولانی مدتِ گریه هوایِ بیشتری را نیز از این طریق ببلعند و همین امر بر شدتِ ناراحتی‌شان بیافزاید. ثابت نشده است که قطره‌های ضدِ گاز می‌توانند راهِ مؤثری برایِ درمانِ کولیک یا نفخ باشند، و حتی برخی از دارو‌های موجود می‌توانند خطرناک نیز باشند.

 

طریقه آروغ گرفتن نوزاد در خواب

آروغ زدن بچه

 

آروغ گرفتن نوزاد | بهترین روش آروغ گرفتن از نوزاد

 

 

منبع: نت نوشت / نی نی بان

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.