جمعه 3 خرداد 1398
صفحه اصلی / بارداری / ناباروری و راههای درمان / بارداری به روشIVF | نکات مهم کاشت بچه به روش آی وی اف

بارداری به روشIVF | نکات مهم کاشت بچه به روش آی وی اف

بارداری به روش IVF : روش ای وی اف چیست ؟ در روش ای وی اف بارداری چگونه انجام میشود ؟ در اینجا با مقاله ای درباره ناباروری و راههای درمان ، بارداری به شیوه کاشت بچه در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

عمل ivf چیست

بارداری به روش IVF ، فیلم عمل ivf

 

 

 

عمل آی وی اف چگونه انجام می شود؟

لقاح خارج رحمی یا IVF به شرایط فردی و کلینیکی که در آن قرار است این کار را انجام دهید، بستگی دارد. قبل از اینکه درمان شما آغاز شود شما باید فرم‌های مختلفی را امضا کرده و در واقع رضایت دهید. شما و همسرتان باید آزمایش خون برای مشخص شدن HIV، هپاتیت B، C و لنفوسیت سلولهای T انجام شود. پس از آن درمان طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 

چرا آی وی اف انجام می شود؟

IVF به افرادی که دارای ناباروری هستند و می خواهند نوزاد داشته باشند کمک می کند. IVF گران و تهاجمی است، بنابراین زوج ها اغلب دیگر روش های باروری را امتحان می کنند. روش های دیگر شامل مصرف داروهای باروری یا تلقیح داخل رحمی می باشد. در طی این مراحل، پزشک اسپرم را مستقیما به رحم زن انتقال می دهد. مشکلات نازایی که منجر به استفاده از آی وی اف می شود عبارتند از:

 

– کاهش باروری در زنان بالای ۴۰ سال
– لوله های فالوپی مسدود یا آسیب دیده

– کاهش عملکرد تخمدان
– آندومتریوز

– فیبروئید رحم
– ناباروری مردان ، مانند تعداد کم اسپرم و یا اختلالات در شکل اسپرم

ناباروری بدون دلیل
– افراد مبتلا به اختلال ژنتیکی

– ناباروری غیرقابل توصیف

 

همچنین در صورتی که احتمال انتقال بیماری های ژنتیکی به فرزندان وجود داشته باشد، والدین از روش آی وی اف استفاده می کنند. آزمایشگاه پزشکی می تواند نطفه ها را برای ناهنجاری های ژنتیکی آزمایش کند. سپس یک پزشک فقط نطفه بدون نقص ژنتیکی را استفاده می کند.

 

چگونه می توانم برای آی وی اف آماده شوم؟

– قبل از شروع آی وی اف، خانم ها برای اولین بار آزمایش تخمدان را انجام می دهند. این آزمایش شامل گرفتن نمونه خون و آزمایش آن برای سطح هورمون تحریک کننده فولیکول است. نتایج این آزمایش اطلاعات مربوط به اندازه و کیفیت تخمک شما را به پزشک می دهد.

 

– دکتر همچنین رحم شما را بررسی خواهد کرد. این بررسی شامل انجام سونوگرافی می باشد، که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویر رحم استفاده می کند. پزشک همچنین می تواند از طریق مهبل و رحم یک نشانگر را وارد کند. این آزمایش ها می تواند سلامت رحم شما را نشان دهد و به پزشک کمک کند که بهترین راه برای لقاح انتخاب کند.

 

– مردان نیاز به آزمایش اسپرم دارند. این آزمایش شامل استفاده از نمونه منی است که آزمایشگاه برای تعداد، اندازه و شکل اسپرم تجزیه و تحلیل خواهد کرد. اگر اسپرم ضعیف یا آسیب دیده باشد، یک عملیات به نام Intracytoplasmic sperm injection )ICSI) ممکن است ضروری باشد. در ICSI، تکنسین اسپرم را به طور مستقیم به تخمک تزریق می کند. ICSI ( بارداری با روش میکرواینجکشن (ICSI)) می تواند بخشی از روند IVF باشد.

 

– انتخاب IVF یک تصمیم شخصی است. اما باید به عوامل مختلف توجه داشت.

 

برای خانم‌ها:

۱٫ سرکوب چرخه هورمونی طبیعی ماهانه شما
به عنوان اولین گام به شما دارویی داده میشود که چرخه طبیعی شما را سرکوب میکند. در این صورت شما میتوانید تزریق روزانه انجام داده یا از اسپری بینی استفاده کنید. این درمان دارویی حدود ۲ هفته ادامه دارد.

 

۲٫ تقویت اندوخته تخمک

بعد از آن که چرخه طبیعی هورمونی شما سرکوب شد، نوعی هورمون باروری که به نام هورمون گنادوتروپین شناخته می‌شود، به شما داده میشود. حدود ۱۲ روز شما باید روزانه این هورمون را تزریق کنید. این هورمون تعداد تخمک‌هایی که تولید می‌کنید، افزایش خواهد داد.

 

۳٫ بررسی پیشرفت

کلینیک پیشرفت شما را در طول درمان از طریق اسکن سونوگرافی واژینال پایش کرده و احتمالا آزمایش خونی هم انجام خواهد داد. ۳۴ تا ۳۸ ساعت قبل از جمع آوری تخمک‌ها ، تزریق هورمونی انجام خواهد شد تا به بلوغ رسیدن تخمک‌ها کمک شود. این هورمون به احتمال زیاد هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی است.

 

۴٫ جمع‌آوری تخمک‌ها

تخمک‌های خانم با استفاده از سونوگرافی و در حالی که خانم آرام دراز کشیده است، جمع آوری میشود. یک سوزن توخالی به پروب سونوگرافی متصل است و برای جمع آوری تخمک از فولیکولهای هرکدام از تخمدانها استفاده می‌شود. شما ممکن است کمی احساس گرفتگی درد و کبودی کنید یا حتی تجربه مقداری خونریزی از واژن داشته باشید. بعد از اینکه تخمکها جمع آوری شد دارویی به صورت شیاف، تزریق یا ژل داده میشود تا پوشش رحم برای انتقال جنین مهیا شود.

 

۵٫ باروری تخمک

پزشک یک دیش IVF برداشته و با اسپرم اهدا کننده در آزمایشگاه برای ۱۶ تا ۲۰ ساعت کشت داده میشود. بعد از آن نشانه‌های لقاح بررسی میشود. آنهایی که بارور شده و حالا سلول تخم نامیده میشوند، برای ۶ روز در انکوباتور آزمایشگاه رشد داده میشود. جنین شناس نحوه رشد تخم را پایش کرده و سپس بهترین تخم‌ها برای انتقال انتخاب میکند. اما دیگر سلولهای تخم با کیفیت مناسب هم فریز میشوند تا در آینده مورد استفاده قرار گیرند.

 

۶٫ انتقال سلول تخم

اگر زیر ۴۰ سال دارید یک یا دو سلول تخم منتقل میشوند. اگر بالای ۴۰ سال باشید در نهایت ۳ سلول تخم منتقل میشود. تعداد سلول های تخمی که منتقل میشود خطرناک است چون ممکن است منجر به چندقلوزایی شود. به همین دلیل اغلب کلینیکی که این کار را انجام می‌دهد پیشنهاد میکند که تنها یک سلول تخم منتقل شود. در این روش پزشک یک اسپکولوم را داخل واژن وارد میکند. این کار شبیه تست پاپ اسمیر است این اسپکولوم برای باز نگهداشتن واژن به منظور قابل مشاهده کردن دهانه رحم است. سپس لوله به داخل رحم وارد میشود. سلولهای تخم از لوله به رحم منتقل میشوند. این کار به طور معمول بدون درد است و نیازی به آرام بخش نیست اما اگر کمی احساس ناراحتی کردید لازم است مثانه‌تان پر باشد.

 

برای مردان:

– در طول مدتی که تخمک‌های خانم جمع آوری میشود، از مرد نیز خواست میشود که نمونه اسپرم تولید کند.
– اسپرم شسته شده و برای فعالیت آماده میشود. اسپرم‌های طبیعی و با کیفیت از اسپرمهای کمتر فعال جدا میشوند.
– اگر اسپرم ذخیره شده وجود داشته باشد از ذخیره فریز شده خارج شده و بعد از مرحله یخ زدایی به همان روش معمول آماده میشود.

 

بعد از عمل ای وی اف
پس از انتقال نطفه، می توانید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. با این حال، تخمدانها ممکن است هنوز بزرگ شوند. بهتر است از فعالیت شدید بپرهیزید. عوارض جانبی معمول عبارتند از:

 

– ترشحات مایع روشن یا خونریزی پس از عمل – با توجه به سواب دهانه رحم قبل از انتقال نطفه
– حساسیت پستان به علت سطوح استروژن بالا

 

– نفخ خفیف
– گرفتگی ملایم
– یبوست

 

اگر پس از انتقال جنین درد متوسط ​​یا شدید داشتید، با پزشک خود مشورت کنید. او شما را برای عوارضی مانند عفونت، پیچیدن تخمدان و سندرم هیپرزیمولاسیون شدید تخمدان بررسی خواهد کرد.

 

نتایج عمل آی وی اف:

حدود ۱۲ روز تا دو هفته پس از بازیابی تخمک، پزشک نمونه ای از خون را برای تشخیص اینکه آیا شما حامله هستید، آزمایش می کند:
– اگر باردار باشید، پزشک شما را به متخصص زنان و زایمان یا سایر متخصصان بارداری معرفی خواهد کرد.

 

– اگر باردار نباشید، مصرف پروژسترون را متوقف خواهید کرد و احتمالا یک هفته بعد پریود می شوید. اگر پریودی نشوید یا خونریزی غیرعادی داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر می خواهید یک بار دیگر لقاح زمایشگاهی (IVF) انجام دهید، پزشک ممکن است اقداماتی را که می توانید برای بهبود شانس ابتلا به بارداری از طریق IVF انجام دهید، پیشنهاد کند.

احتمال بارداری یک جنین سالم پس از استفاده از IVF بستگی به عوامل مختلف دارد از جمله:

 

۱- سن مادر:
هر چقدر مادر جوانتر باشد، احتمال بارداری و زایمان جنین سالم با استفاده از تخمک در طول IVF بیشتر می باشد. زنانی که سن ۴۱ سال و بالاتر دارند اغلب توصیه می شود از تخمک های اهدا کننده در IVF برای افزایش شانس موفقیت استفاده کنند.

 

۲- وضعیت نطفه:

انتقال نطفه هایی که بیشتر رشد کرده اند احتمال بارداری را افزایش میدهد. البته تمام نطفه ها به خوبی رشد نمی کنند. با پزشک یا سایر متخصصان صحبت کنید.

 

۳- سابقه باروری:

در زنانی که قبلا باردار شده اند احتمال بارداری با استفاده از IVF بیشتر است. میزان موفقیت برای زنانی که قبلا IVF را چندین بار استفاده کرده اند، اما باردار نشده اند کمتر است.

 

۴- علت ناباروری:

داشتن تخمک نرمال، شانس بارداری با استفاده از IVF را افزایش می دهد. زنان مبتلا به آندومتریوز شدید کمتر از زنان مبتلا به ناباروری غیرقابل توصیف قادر به باردار شدن با IVF هستند.

 

۵- عوامل شیوه زندگی:

زنانی که سیگار می کشند معمولا تخمک های کمتری را در طول IVF بازیابی می کنند و ممکن است سقط داشته باشند. سیگار کشیدن می تواند احتمال موفقیت زن را با استفاده از IVF 50 درصد کاهش دهد. چاقی می تواند شانس بارداری و داشتن یک نوزاد را کاهش دهد. استفاده از الکل، داروهای تفریحی، کافئین بیش از حد و داروهای خاص نیز می تواند مضر باشد.

 

ای وی اف چقدر موفق است؟

میزان موفقیت درمانگاه های IVF بستگی به عوامل متعددی از قبیل تاریخ باروری، سن مادر، علت ناباروری و عوامل سبک زندگی است. در ایالات متحده، نرخ تولد برای هر دوره چرخه IVF تقریبا:

 

– ۴۱-۴۳٪ برای زنان زیر ۳۵ سال
– ۳۳-۳۶٪ برای زنان بین ۳۵ تا ۳۷ سال
– ۲۳-۲۷٪ برای زنان بین ۳۸ تا ۴۰ سال
– ۱۳-۱۸٪ برای زنان بالای ۴۰ سال

 

عوارض جانبی مرتبط با آی وی اف چیست؟

– حاملگی چندقلو، که خطر زایمان زودرس و کاهش وزن جنین را افزایش می دهد.
– سقط جنین
– حاملگی خارج از رحم

– سندرم Hyperstimulation تخمدان، یک بیماری نادر که مایع زیادی در شکم و قفسه سینه جمع می شود.
– خونریزی، عفونت، یا آسیب به روده یا مثانه (نادر)

همانند بسیاری از روش های پزشکی، خطرات احتمالی وجود دارد. علائم شدیدتر، معمولا از OHSS، عبارتند از:

– تهوع یا استفراغ
– کاهش فرکانس ادرار
– تنگی نفس

– سرگیجه
– درد شدید معده و نفخ
– افزایش وزن ده پوندی در عرض سه تا پنج روز

اگر هر کدام از این علائم بالا را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. خطرات اضافی IVF عبارتند از:

 

۱- تولد چندقلو:

اگر بیشتر از یک نطفه در رحم شما تخمک گذاری شود، IVF خطر باداری را افزایش می دهد. بارداری با جنین های متعدد خطر ابتلا به زایمان زودرس و وزن کم جنین را افزایش میدهد.

 

۲- زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد:

تحقیقات نشان می دهد استفاده از IVF خطر زایمان زودرس یا تولد نوزاد با وزن کم را افزایش میدهد.

 

۳- سندرم هیپرسترومایی تخمدان:

استفاده از داروهای باروری تزریقی، مانند گنادوتروپین کوریونیک انسانی (HCG) برای ایجاد تخمک گذاری، می تواند سبب ایجاد سندرم هیپرسترومایی تخمدانی شود که در آن تخمدان ها متورم و دردناک می شوند.

 

نشانه ها و علائم معمولا یک هفته طول می کشد و شامل درد خفیف شکم، التهاب، تهوع، استفراغ و اسهال می باشد. اگر باردار شدید، علائم شما ممکن است چند هفته طول بکشد. به ندرت، ممکن است یک فرم شدیدتر از سندرم هیپرکرمی شدن تخمدان ایجاد شود که همچنین می تواند باعث افزایش سریع وزن و تنگی نفس شود.

 

۴- سقط جنین:

میزان سقط جنین برای زنانی که با استفاده از ای وی اف با جنین تازه باردار شده اند شبیه به زنانی است که به طور طبیعی باردار شده اند – حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد – اما با افزایش سن مادر، میزان آن افزایش می یابد. با این وجود، استفاده از جنین های یخ زده در IVF، ممکن است کمی خطر سقط جنین را افزایش دهد.

 

۵-عوارض روش بازیابی تخمک:

استفاده از سوزن آسپیریت برای جمع آوری تخمک ممکن است سبب خونریزی، عفونت یا آسیب به روده، مثانه یا رگ های خونی شود.

 

۶- حاملگی خارج رحمی:

حدود ۲ تا ۵ درصد از زنانی که با IVF درمان می شوند احتمال حاملگی خارج از رحم دارند – زمانی که تخمک خارج از رحم، معمولا در لوله فالوپی تخمک گذاری می شود. تخمک تخمگذاری شده نمی تواند در خارج از رحم زنده بماند و هیچ راهی برای ادامه حاملگی وجود ندارد.

 

۷- نقائص هنگام تولد:

سن مادر یکی از عوامل خطر اولیه در توسعه نقایص زایمان است، مهم نیست که چگونه باردار شده اید. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا نوزادان ممکن است در معرض خطر افزایش نقایص خاصی باشند، مورد نیاز است. برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از IVF خطر ابتلا به نقص های زایمان را افزایش نمی دهد.

 

۸- سرطان تخمدان:

اگر چه برخی مطالعات اولیه نشان می دهد که بین داروهای خاصی که برای تحریک رشد تخمک و رشد نوع خاصی از تومور تخمدان استفاده می شوند ارتباطی وجود دارد، اما مطالعات اخیر این یافته ها را پشتیبانی نمی کند.

 

۹- استرس:

استفاده از IVF می تواند از نظر مالی، جسمی و احساسی شما را تخلیه کند. کمک و حمایت مشاوران، خانواده و دوستان می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند در این مرحله پیش بروید.

 

بچه دار شدن با IVF و همه هزینه ها و دردسرهایش

پرده اول

عقربه های ساعت بر روی عدد هفت ایستاده بود اما جمعیت روبروی بخش نشان از آن داشت که روز، خیلی زودتر از ساعت هفت در این بخش شروع شده است. جمعیتی نگران که بیماران خود را همراهی می کردند. هر لحظه در باز می شد و منشی بخش یک نام را صدا می زد. همراه خانم … لطفا دارو را تهیه کنید یا نمونه را تحویل آزمایشگاه بدهید. استرس را به خوبی می شد در چهره همراهان دید. هر چند در این میان، همراهان بسیاری بودند که ترجیح داده بودند تا سرنوشت خود را دست خدا سپرده و در بخش لابی زیبای بیمارستان اندکی استراحت کنند.

 

پرده دوم

زمانی که پزشک نسخه را تحویل بیمار داد به او توصیه کرد که حتما بین ساعت شش تا هفت عصر باید آمپول گونال اف را بزند و این چهار آمپول هر روز باید سر ساعت معین تزریق شود. ساعت یک بعدازظهر را نشان می داد. انتظار دو ساعته برای ویزیت شدن، آن قدر خسته اش کرده بود که ترجیح می داد تا به خانه برود و استراحت کند؛ اما استرس زدن آمپول درست پنج ساعت دیگر، تپش قلبش را چند برابر کرد.

 

تنها راهنمایی که از دستیار پزشک خواست، این بود که برای تهیه دارو باید به کدام داروخانه برود. در کمتر از نیم ساعت خود را به روبروی بیمارستان دی رساند. نسخه اش را تحویل مسئول داروخانه داد. مسئول فنی بیمارستان گفت که تنها یک قلم را می تواند با بیمه پرداخت کند و بقیه را باید آزاد بخرد. زن جوان که خستگی امانش را بریده بود با اعتماد به نفس گفت: «خوب اشکالی ندارد، آزاد حساب کنید.»

 

همان زمان مسئول داروخانه پاسخ داد: «چهار آمپول گونال اف شما می شود ۱,۶۰۰,۰۰۰ تومان.» زن جوان با تعجب پرسید: «مگر هر آمپول با قیمت آزاد چقدر است؟ مسئول داروخانه پاسخ داد: ۳۹۳ هزار تومان، اگر می خواهید با بیمه حساب شود باید خودتان برای گرفتن تاییدیه به مراکز تایید نسخه بروید.» همان زمان زن جوان ماشین دربست گرفت و خود را به ساختمان روبروی داروخانه سیزده آبان رساند. شماره را گرفت و روبروی کارشناس بیمه ایستاد تا نسخه اش را تایید کند. همان زمان کارشناس بیمه گفت: «لطفا پرونده پزشکی تان را بدهید.» زن جوان گفت: «همراهم نیست.»

 

کارشناس پاسخ داد: «خوب فردا اول وقت بیاورید. از ساعت ۸ شروع به کار می کنیم.» همان زمان زن گفت: «الان من باید چه کار کنم؟ امروز حتما باید آمپول را تزریق کنم.» کارشناس بلافاصله گفت: «خوب یک آمپول را آزاد تهیه کنید تا نسخه شما کنده نشود و بعد فردا با مدارک پزشکی به اینجا بیایید تا تاییدیه بدهم و در نهایت نسخه جدید را به داروخانه بدهید تا داروها را با قیمت دولتی برای تان حساب کند.» زن جوان چاره ای نداشت. همان زمان به داروخانه رفت و یک عدد آمپول گونال اف ۴۵۰ را با قیمت ۳۹۳ هزار تومان خرید.

 

پرده سوم

ساعت هشت صبح روز پنج شنبه است. زن جوان بر این تصور بود که الان اولین نفر یا دومین نفری است که به مرکز تایید نسخه مراجعه کرده است. جمعیت صف کشیده روبروی ساختمان نشان می داد که مردم از ساعت هفت صبح آنجا نوبت گرفتند. یکی از آقایان اسامی را روی برگه نوشته و به محض باز شدن در همه بالا رفتند. همان زمان مرد جوان اسامی را خوانده و هم زمان نوبت را از دستگاه گرفته و به همان فرد می داد. زن جوان نگاهی به شماره اش انداخت که ۱۱۲ بود. با این حال بسیاری از مراجعان پرونده داشته و مانند افراد تازه وارد کارشان زیاد طول نمی کشید.

 

 

مراقبت های بعد از ivf

کاشت بچه چیست

 

زمانی که نوبت زن جوان شد، کارشناس بیمه گفت: «شما نازایی ثانویه دارید (یعنی صاحب یک فرزند هستید). بیمه به شما تعلق نمی گیرد.» بیان همین جمله کافی بود تا همکارش واکنش نشان داده و بگوید: «دیروز بخشنامه آمده است. نازایی ثانویه هم مشمول خدمات بیمه می شود.» کارشناس بعد از رؤیت بخشنامه و تمام مدارک پزشکی زن جوان، برگه دفترچه وی را پاره کرد و بعد از ماشین کردن به او تحویل داد.

 

پرده چهارم

زن جوان به محض دریافت دفترچه، خود را به داروخانه رساند و برگه را تحویل بخش پذیرش داد. بعد از کلی معطلی برای دریافت تاییدیه اینترنتی دارو، مسئول داروخانه به او سه عدد گونال اف داد و همان زمان با ماشین حساب مشغول محاسبه شد و به زن جوان گفت: «شما دیروز ۳۹۳ هزار تومان به ما پرداخت کردید. با توجه به اینکه هزینه چهار عدد گونال اف ۴۷۲ هزار تومان است پس باید حدود ۸۰ هزار تومان دیگر بدهید.» زن جوان بلافاصله کارت کشید و داروها را به همراه کلی یخ تحویل گرفت.

 

پرده پنجم

«فردای روزی که آخرین گونال اف را تزریق کرد بار دیگر نزد دکتر رفت و بعد از سونوگرافی و دادن ویزیت پزشک که برای هر بار مراجعه نزدیک به ۷۰ هزار تومان می شد، مجبور شد تا بار دیگر به مرکز تایید دارو برود. هر چند پیش از رفتن به مرکز تایید دارو ناچار شد تا بار دیگر آمپول ستروتاید را با قیمت آزاد ۸۰ هزار تومان خریداری کند تا قبل از ظهر تزریق شده و مانع آزاد شدن تخمک شود. زمانی که به مرکز تایید دارو رفت و توانست تاییدیه دارو را دریافت کند بار دیگر به داروخانه رفت و داروهایش را تحویل گرفت و ۳۹۳ هزار تومان کارت کشید.»

 

پرده ششم

امروز موعد پانکچر است. همسر زن جوان بعد از کلی فرم پر کردن، برگه پذیرش را از منشی بخش تحویل گرفت و به صندوقدار تحویل داد و همان زمان پیامک کسر سه میلیون تومان را دریافت کرد. خانمش وارد بخش IVF شده بود و او چاره ای جز انتظار نداشت. بعد از گذشت دو ساعت، همسرش از بخش بیرون آمد و همان زمان ناچار شد تا بار دیگر یک نسخه ۱۲۰ هزار تومانی را به صورت آزاد تهیه کند؛ چون دیگر فرصتی برای تایید دارو نبود.

 

پرده هفتم

امروز موعد انتقال است. پزشک ترجیح داده که جنین به صورت FRESH انتقال داده شود. به همین دلیل خبری از فریز کردن جنین و هزینه ۶۰۰ هزار تومانی برای فریز کردن نیست. با این حال استرس زیادی وجود زوج جوان را در بر گرفته است. اگر نتیجه آزمایش منفی شود، بار دیگر باید سیکل ای وی اف انجام شود. مرد جوان با این که استرس زیادی داشت سعی کرد آرامش خود را حفظ کرده و هزینه ۵۰۰ هزار تومانی انتقال جنین را پرداخت کرد.

 

در داخل بخش، انتقال جنین که فرایند بسیار ساده اما خیلی حساس است، انجام شد. جنین شناس دو جنین را به پزشک داد و هم زمان به زن جوان گفت: «مبارک است.» پزشک بعد از انتقال جنین به داخل بدن زن گفت: «به سلامتی انجام شد. فقط به خدا توکل کنید. همه ما وسیله ایم.» بعد از قرار دادن جنین ها در داخل بدن زن جوان، برق ها را روشن کردند. خاموش کردن برق ها به یک امر متداول در بخش IVF تبدیل شده است. هر زمانی که موعد آوردن جنین به اتاق عمل است، کلیه برق ها خاموش می شود تا مبادا به جنین آسیب و شوکی وارد شد.

 

پرده هشتم

زن جوان با وجود آنکه در شرایط خاص بعد از انتقال جنین قرار داشت اما لازم بود تا برای دریافت بخشی از هزینه IVF خودش به بیمه تکمیلی مراجعه کند. مدارک بیمارستانی یکی از معتبرترین مراکز ناباروری و هزینه سه میلیون و پانصد هزار تومانی را به کارمند بیمه تکمیلی تحویل داد تا بتواند یک میلیون و پانصد هزار تومان ناقابل را دریافت کند.»

 

پرده نهم

امروز موعد آزمایش بتا است. ۱۶ روز از انتقال گذشته است. زن و مرد جوان در آستانه سکته قلبی هستند. زمانی که از زن خون گرفته می شود وی تمام سختی های این دوره پر استرس را بار دیگر مرور می کند. مسئول آزمایشگاه به او می گوید: «برای گرفتن جواب باید ساعت ۵ عصر مراجعه کنید.» زن جوان طاقت نمی آورد و ساعت ۴ تماس می گیرد اما شنیدن یک کلمه منفی کاخ آرزوهای او را نابود می کند. دو روز دیگر یعنی روز هجدهم بعد از انتقال، بار دیگر آزمایش دارد اما واقعا انگیزه ای برای پرداخت ۳۲۵ هزار تومان هزینه مجدد را ندارد و ترجیح می دهد که بی خیال آزمایش شود.

 

پرده دهم

با وجود ناامیدی و توصیه همسرش، زن جوان بار دیگر به پزشک مراجعه می کند. این بار پزشک به او توصیه می کند که دو سه ماه به خود فرصت بدهد و بار دیگر در سیکل آی وی اف قوی تری قرار بگیرد اما تحمل تکرار این همه دردسر را ندارد کما اینکه همسرش هم تمایلی به تحمل هزینه مجدد ندارد. مهم تر اینکه احتمال موفقیت IVF تنها ۵۰-۴۰ درصد است.

 

پرده یازدهم

زوج ناامید در حال خوردن شام بودند که با خبر اعطای یارانه دولتی به زوج های نابارور از تلویزیون و پوشش ۸۵ درصدی هزینه آن از سوی دولت، غذا خوردن خود را متوقف کردند. معاون درمان وزارت بهداشت تاکید داشت که بعد از ابلاغ این بخشنامه، یارانه یک میلیون و هفتصد هزار تومانی به تمام مراکز دولتی و خصوصی تعلق می گیرد.

 

از فردای آن روز، پیام های تلگرامی مبنی بر اینکه خدمات رایگان به خانم های نازا در بیمارستان های دولتی داده می شود، مرتب دست به دست شد. (البته بعدا این خبر تکذیب شد چون بیمار لازم بود تا بخشی از هزینه را خود پرداخت کند) اما این نگرانی همچنان در وجود زوج جوان لانه کرده بود که آیا امکان جواب گرفتن از سیکل IVF در بیمارستان دولتی وجود دارد یا خیر؟ سوال مهم تر این که چه زمانی مراکز معتبر خصوصی با کسر این یارانه، خدماتی را به بیماران ارائه خواهند کرد.

 

پرده دوازدهم

درست زمانی که سخن آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت به پایان رسید، این سوال در ذهن بسیاری از زوج های نابارور نقش بست که این یارانه واقعا می تواند بخشی از هزینه زوج نابارور را تامین کند؟ کما اینکه این فرایند با هزینه دارو نزدیک به ۵ میلیون تومان می شود.

 

سوال مهم این که چند بار در سال می توان از این یارانه استفاده کرد؟ به هر حال برخی از زوج های نابارور لازم است تا چند بار عمل IVF را تکرار کنند اما بیمه تکمیلی تنها یک بار در سال این هزینه را به صورت حداقلی تحت پوشش قرار می دهد.

 

پرده آخر

سخنان آقاجانی یک نکته مبهم داشت؛ زیرا تکلیف زوج هایی که ناچار به استفاده از تخمک اهدایی، جنین اهدایی، اسپرم اهدایی و رحم جایگزین هستند را روشن نکرده بود. به هر حال تعدادی از زوج های نابارور ناچار می شوند تا هزینه دو تا بیست میلیون تومانی را برای فرایند اهدا و رحم جایگزین تقبل کنند که این رقم با توجه به توافق صورت گرفته، متغیر می شود.

 

موارد بسیار نادری مشاهده می شود که برخی از زوج های نابارور که جنین خود را فریز کرده اند و جواب IVF آنها مثبت بوده است، در یک اقدام خیرخواهانه، جنین فریز شده خود را به زوج های نابارور اهدا می کنند. در غیر این صورت زوج نابارور ناچار خواهد شد که در فرایند اهدای تخمک و … قرار بگیرد که در شرایط کنونی، بازار دلالی آن بسیار داغ است. در این شرایط بهتر است که زوج ها این مسیر را از طریق مراکز ناباروری دنبال کنند تا کمتر به دام دلالان این عرصه بیفتند.

 

کاهش یک میلیون و هشتصد هزار تومانی درمان ناباروری

مدیر مجموعه دارویی درمانی هلال احمر، رویکرد دولت در دادن یارانه به زوج نابارور را بررسی کرد

حمید چوبینه، مدیر مجموعه دارویی درمانی هلال احمر ایران، رویکرد دولت در دادن یارانه به زوج نابارور را بررسی کرد.

 

در حال حاضر وزارت بهداشت بخشنامه ای صادر کرده است که بنا بر این بخشنامه، دولت برای درمان زوج های نابارور، یارانه دولتی خواهد داد. در صورت اجرایی شدن این موضوع، چقدر به زوج های نابارور کمک خواهد شد؟

– در صورت اجرایی شدن این بخشنامه، یک میلیون و هفتصد هزار تومان تا یک میلیون و هشتصد هزار تومان به زوج های نابارور یارانه داده خواهد شد. مابقی هزینه درمان که در مراکز دولتی بسیار ناچیز خواهد بود، توسط بیمار پرداخت خواهد شد.

 

آیا مرکز دارویی درمانی هلال احمر ایران هم مشمول این بخشنامه خواهد شد یا اینکه این بخشنامه تنها شامل حال مراکز دولتی خواهد شد؟

– قرارداد این بخشنامه برای مراکز مختلف فرستاده شده است. حتی در جلسه ای که سه هفته پیش با معاون محترم درمان وزارت بهداشت، آقای دکتر آقاجانی داشتیم، این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که قرار است اصلاحاتی در قراردادهای مورد نظر اعمال شود و در نهایت، برای مراکز خصوصی و نیمه خصوصی ارسال شود. به همین دلیل ما منتظر هستیم تا قرارداد اصلاح شده برای ما فرستاده شود.

 

با اجرای این قراردادها در مرکز ناباروری رویش – زیرمجموعه مرکز دارویی درمانی هلال احمر ایران – هم بیماران می توانند از این خدمات استفاده کنند؟

– بله. در مرکز رویش، رویان و سایر مراکز مورد وثوق بیماران، این امکان فراهم خواهد شد تا بیماران بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

 

اشاره شما بیشتر به مراکز نیمه خصوصی بود که قرار است این خدمات را به بیماران ارائه دهند. با توجه به اینکه تعداد زیادی از بیماران ترجیح می دهند برای درمان به مراکز خصوصی مراجعه کنند، در این مراکز هم امکان برخورداری بیماران از این یارانه وجود دارد؟

– بله، قرار است تا بیمارستان های خصوصی هم مشمول این طرح شوند تا ضریب انتخاب بیماران افزایش یابد. به هر حال بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که به مراکز خصوصی مراجعه کنند تا بتوانند خدمات با کیفیت تری دریافت کنند. با اجرای این بخشنامه، این بیماران ضمن دریافت خدمات با کیفیت تر، قادر به بهره مندی از سوبسید دولتی بوده و در نهایت، خودشان ما به التفاوت را پرداخت خواهند کرد که با اجرای این بخشنامه رقم سنگینی نخواهد بود.

 

هزینه ای که شما برای عمل آی وی اف در نظر می گیرید در حال حاضر در مرکز رویش چقدر است؟

– عمل آی وی اف در حال حاضر در مرکز رویش حدود دو میلیون و هفتصد هزار تا دو میلیون و هشتصد هزار تومان است. بیماران با هزینه ای به مراتب کمتر از بخش خصوصی، قادر خواهند بود تا از بهترین خدمات که از کیفیت بالایی برخوردار خواهند بود بهره مند شوند. هدف ما برای ارائه این خدمات با این قیمت، این است که از بیماران حمایت کافی انجام شود.

 

قیمتی که شما ارائه کردید، شامل هر سه مرحله یعنی پانکچر، فریز و انتقال است؟

– نه، یک عمل پانکچر و انتقال را در بر گرفته و اگر قرار به فریز باشد، قیمت آن متفاوت خواهد شد که البته هزینه زیادی بابت فریز جنین از بیمار گرفته نمی شود.

 

اگر قرار شود که شما به عنوان مدیریت مجموعه بخواهید که به عملکرد مرکز رویش نمره بدهید، چه نمره ای را از یک تا بیست به این مجموعه خواهید داد؟

– نیازی به دادن نمره نیست. من می توانم آماری از عملکرد مرکز بدهم؛ به هر حال این نکته را مد نظر قرار بدهید که کاری که در مرکز رویش در حال انجام است، مرتب در حال بررسی و پایش است. حتی زمانی که نمایندگان وزارت بهداشت برای بازدید آمده بودند و من در مجموعه حضور نداشتم، به اطلاعات رایانه من دسترسی پیدا کردند. در شرایط موجود بین ۲۵ تا ۴۰ درصد میزان موفقیت یک دوره پانکچر ما است که منجر به بارداری شود.

 

شما این نکته را مد نظر قرار بدهید که میزان فرزند آوری کمی کمتر می شود که به حدود ۳۳ درصد در بین زوج های نابارور می رسد. اگر ما میزان جنین فریز شده را هم در نظر بگیریم که در مراحل بعد انتقال داده شده و در نهایت منجر به بارداری می شود، این میزان بیشتر هم خواهد شد و گاهی میزان موفقیت به ۷۰-۶۰ درصد هم خواهد رسید. مثلا بیماری که یک بار پانکچر انجام داده اما جنین فریز شده دارد. این نکته را هم مد نظر قرار دهید که مرکز رویش یک مرکز هلال احمری است که اغلب، بیمارانی با مشکلات حاد و سخت به این مرکز مراجعه می کنند که از سایر مراکز نتیجه نگرفته اند.

 

در این مرکز، از جنین اهدایی، تخمک اهدایی و اسپرم اهدایی هم استفاده می شود؛ در صورت استفاده، هزینه آن چقدر است؟

– در مورد بحث اهدا باید به جوانب مختلف آن توجه کرد. به هر حال وظیفه ایجاب می کند که برای افرادی که دچار مشکل هستند، شرایطی فراهم شود تا بچه دار شوند؛ کما اینکه برخی از خانم ها، تخمک خوبی هم دارند و این امکان وجود دارد که IVF شده و جنین در رحم فرد دیگری جایگزین شود که عنوانی همچون رحم جایگزین و اجاره ای دارد. هزینه این فرایند توافقی است و نمی توان رقم دقیقی را ارائه کرد.

 

در بحث اهدای تخمک و اسپرم باید به مباحث شرعی و حقوقی توجه کرد که باید مجوز این کار را از دادگاه دریافت کرد. بحث دیگر اخلاق پزشکی است که کمیته اخلاق پزشکی ما در رویان مستقر است که باید مجوز را از آن کمیته دریافت کرد. برای دریافت تخمک منعی وجود ندارد و اکثر مراجع تقلید با اهدای تخمک و جنین مشکلی ندارند اما برای اهدای اسپرم محدودیت هایی از سوی مراجع وجود دارد که البته در مرکز رویش این کار انجام نمی شود.

 

این نکته را باید مد نظر قرار داد که برخی از دهنده ها باید دقت کافی را مبذول کنند چون مولفه انگیزه مالی در بسیاری از موارد شدت می یابد. به هر حال امکان دارد که عده ای در قالب دلالی وارد شوند اما این کار باید تحت نظر پزشک باشد و در مورد یک فرد زیاد تکرار نشود. مهم تر این که مراکز برای اهدا باید از وزارت بهداشت مجوز دریافت کنند.

 

موعد ارسال قراردادهای اصلاح شده برای مراکز ناباروری در نهایت اجرای آن و برخورداری زوج های نابارور از سوبسید دولتی به نظرتان از چه زمانی خواهد بود؟

– هر زمانی که این اصلاحیه برای مراکز ارسال شود، در اسرع وقت این قرارداد امضا خواهد شد تا مردم بتوانند از خدمات بیشتری برخوردار شوند.

 

یک سوال بسیار مهم این است که آیا برای برخورداری از یارانه دولتی در مراکز نیمه خصوصی و خصوصی آیا محدودیتی وجود دارد؟ به هر حال بسیاری از زوج های ناباور ناچار خواهند شد تا چندین بار عمل آی وی اف را در طول یک سال تکرار کنند تا در نهایت بتوانند نتیجه بگیرند.

– ما نمی توانیم در این مورد نظر خاصی بدهیم. به هر حال آیین نامه توسط دولت تدوین شده و مراکز هم باید آن را اجرایی کنند. به نظرم سن یک ضریب خورده و به بالای ۴۲ و پایین ۴۲ تقسیم می شود و در سال بیشتر از یک مرتبه نمی توانند از این خدمات استفاده کنند. نکته دیگر این است که یکی از زن و شوهر باید ایرانی باشد.

 

وجه متمایز کننده مرکز ناباروری رویش چیست؟

– چند ویژگی مورد توجه ما بود که همواره اصل و مبنای کار ما قرار گرفته است. مرکز رویش با تفاهم نامه ای که با مرکز رویان دارد، توانسته است از تجربیات این مرکز نهایت استفاده را بکند. به هر حال تجربیات بیست ساله مرکز رویان به بستر مرکز رویش در هلال احمر تزریق شده است. رویان مرکزی است که خوش نامی و اعتبار زیادی در بین مردم دارد. ویژگی دیگر، تامین امنیت خاطر و آسودگی بیمار است که مسئله بسیار مهمی است.

 

شما این نکته را مورد توجه قرار دهید که بسیاری از بیماران از شهرستان ها و کشورهای دیگر به مرکز رویش مراجعه می کنند. به همین دلیل اسکان آنها در مرکزی در نزدیکی بیمارستان که این امکان را بدهد که به طور مرتب توسط کادر پزشکی رصد بشوند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل در مرکز دارویی درمانی هلال احمر ایران هتلی احداث شده است که بیماران می توانند در آن اسکان پیدا کنند.

 

در چنین شرایطی دیگر بیمار استرس رفت و آمد در داخل شهر تهران را پیدا نخواهد کرد و در نتیجه بسیاری از هزینه های ناشی از اسکان بیماران کاهش می یابد. همه این خدمات با این تلاش صورت می گیرد که بیشترین رضایت در بیماران ایجاد شود و این اصل در کنار به کارگیری آخرین تاکنیک روز، اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

آیا می توان مرکز رویش را شعبه ای از مرکز رویان دانست؟

– رویش، کار مشترک رویان و هلال احمر است. تربیت متخصصان ما در این مرکز به زودی به اتمام خواهد رسید و از تجربیات آنها در رویش استفاده خواهد شد.

 

عوامل موثر در موفقیت IVF

حسین حسینی جدا – جنین شناس مرکز ناباروری بیمارستان بهمن

 

میزان موفقیت IVF در هر رده سنی متفاوت بوده و می توان آن را به زیر ۳۴ سال و بالای ۳۴ سال تقسیم بندی کرد. در کل موفقیت مرکز ناباروری بیمارستان بهمن در همه رده های سنی حدود ۵۶ درصد بوده است اما در برخی از رده های سنی مانند زیر ۳۰ سال تا ۸۰ درصد نیز میزان موفقیت گزارش شده است.

 

متد ما در بخش IVF میکرو اینجکشن است. در این روش، اسپرم انتخاب شده و داخل تخمک تزریق می شود. موارد بسیار نادری وجود دارد که پس از انجام لقاح آزمایشگاهی جنین تشکیل نمی شود که مهم ترین دلیل آن مشکلات ژنتیکی در گات های زوج است که پس از انجام مشاوره های ژنتیک، جنین شناسی و زنان، راه حل مناسب برای زوج در نظر گرفته می شود.

 

در برخی از موارد تخمک ها از نظر ژنتیکی دچار مشکل بوده و در سنین بسیار بالا گاهی این مشکل ظاهر می شود که تخمک از نظر ژنتیکی شرایط تشکیل جنین را ندارد و یا اینکه جنین تشکیل می شود ولی رشد مناسب ندارد.

 

میزان موفقیت IVF بستگی به شرایط متعدد دارد که باید مورد بررسی بسیار دقیق قرار گیرد. در دفعه نخست که IVF انجام می شود، اگر شرایط مناسب باشد، اصولا دهه اول این عمل با موفقیت توأم خواهد شد اما اگر با موفقیت همراه نشود باید سایر موارد مورد بررسی قرار بگیرد. در بخش جنین شناسی، مشکلات به صورت مفصل بررسی شده و کیفیت جنین ها بازبینی می شود. بحث اساسی در IVF این است که این کار، گروهی است و تمام عوامل در آن تاثیر می گذارند؛ نوع دارو، استفاده به موقع و درست، نگهداری و استفاده درست دارو، تغذیه مناسب، عدم مصرف دخانیات، عدم کمبود ویتامین ها و نکات بسیار مهمی که همکاران محترم متخصص زنان و نازایی توصیه می کنند.

 

میزان موفقیت بخش ناباروری ما جزو بهترین ها است. امیدواریم که بتوانیم روز به روز در همه موارد ارتقا پیدا کنیم. در اروپا میزان موفقیت به طور متوسط حدود چهل درصد بوده و در آمریکا و کانادا نتایج بهتر است. در این مراکز دقیقا همان روش هایی استفاده می شود که در مراکز معتبر بین المللی هم به کار گرفته می شود.

 

در این مراکز کنترل کیفی به دقت انجام می شود و کادر فنی با تجربه، تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا بهترین نتایج حاصل شود. هنگام قضاوت در مورد موفقیت IVF باید این نکته را در نظر بگیرید که نتیجه IVF هیچ وقت قطعی نیست. این موضوع تنها به ایران اختصاص ندارد بلکه در سراسر دنیا هم IVF نتیجه قطعی ندارد. این روش گاه باید چندین بار تکرار شود تا فرد به نتیجه برسد.

 

خوشبختانه کشور ما در امر فریز هم دستاورد بسیار خوبی داشته است. موفقیت جنین فریز بهتر از جنین تازه است. موفقیت بیشتر در چنین شرایطی می تواند به این دلیل باشد که فرد تحت تاثیر استرس هورمون نیست و دیگر اینکه پزشک فرصت کافی دارد تا در شرایط اپتیمم جنین را انتقال دهد. به همین دلیل برخی از پزشکان این اعتقاد را دارند که بهتر است جنین به صورت FRESH انتقال داده نشود. مراجعان خارجی نیز کم و بیش برای بارداری به این مرکز مراجعه می کنند. مهم ترین مسئله برای ما، کسب نتیجه مطلوب است که در این مسیر تلاش زیادی کرده ایم. با توجه به امکانات موجود، امیدواریم که زوجین هیچ وقت ناامید نشوند و پیگیری های لازم را انجام دهند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

 

 

هزینه کاشت اسپرم در رحم

عوارض عمل ای وی اف

 

 

بارداری به روشIVF | نکات مهم کاشت بچه به روش آی وی اف

 

 

 

منبع : ماهنامه پیشه و تجارت / برترین ها / نی نی بان

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

این مطالب را نیز ببینید!

رابطه دهانی در دوران بارداری

رابطه جنسی در حاملگی | مراقبت های رابطه جنسی در بارداری چیست؟

رابطه جنسی در حاملگی : رابطه جنسی در دوران بارداری باید چگونه باشد ؟  در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.