شنبه 3 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / سلامت عمومی / مراقبت بعد از عمل بینی | توصیه هایی مهم بعد از جراحی بینی

مراقبت بعد از عمل بینی | توصیه هایی مهم بعد از جراحی بینی

به این مطلب امتیاز دهید

مراقبت بعد از عمل بینی : بعد از عمل بینی چه باید کرد ؟ توصیه های مهم بعد از جراحی بینی چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره مراقبت و حفظ سلامت عمومی بعد از عمل بینی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تغذیه بعد از عمل بینی

مراقبت بعد از عمل انحراف بینی ، مراقبت بعد از عمل بینی

 

 

توصیه های مهم بعد از عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی متداول برای برطرف کردن عیوب اکتسابی و مادرزادی بینی است . پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی به منظور برخورداری از بهترین نتیجه و عدم بروز مشکلات ، بیماران می بایست توصیه های بعد از عمل بینی که توسط جراح زیبایی بینی ارائه می گردند را رعایت نموده و تا حد امکان به آنان عمل نمایند

 

نحوه استراحت بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی لازم است که در روز اول استراحت کامل داشته باشید اما این استراحت باید به حالت نیمه نشسته باشد و از دو بالش برای این کار استفاده کنید . ضروری است تا یک هفته بعد از عمل بینی استراحت نسبی داشته باشید و از پاین نگه داشتن سر اجتناب کنید ، همچنین در این مدت باید از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری شود.

 

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

این بیماران تا ۶ ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنند و چناچه چیزی میل کنند باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.حدودا ۶ ساعت بعد از عمل می توان کمی آب نوشید و اگرمشکلی نداشتید یک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید.از روز دوم می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید اما باید از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند خودداری شود تا به بینی آسیب وارد نشود . غذاهای میکس شده ، نرم و آبکی مانند سوپ بهترین گزینه برای استفاده هستند . لازم است از خوردن مایعات داغ مثل چای و قهوه خودداری شود و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید .

 

تمیز کردن بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی اگر نیاز به تمیز نمودن بینی بود می توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز نمایید. برای این کار یک گوش پاک کن را آغشته به این ماده نموده و به آرامی قسمت های بیرونی را تمیز نمایید .

 

بعد از برداشتن پانسمان بینی هم ، هر روز دو بار چربی روی بینی را آرام تمیزکنید زیرا در صورتی که بیمار این کار نکند چربی پوست باعث می شود که بینی مدت زمان بیشتری ورم داشته باشد.

 

رفع کبودی بعد از عمل جراحی بینی

همه افراد بعد از عمل بینی دچار کبودی می شوند که نگران کننده نیست و معمولا تا ۱۰ روز از بین می رود اما بهتر است برای رفع کبودی بینی تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها کمپرس سرد و ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپون ها) از کمپرس گرم استفاده نمایید.

 

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی

وقتی بینی مسدود گردد غدد بینی ترشح موکوز را افزایش می دهند مانند وقتی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی می شوید. در اثر گرفتگی سوراخ های بینی بعد از عمل جراحی، ترشحات موکوزی افزایش می یابند و ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد. در صورت ایجاد خون ریزی طوری دراز بکشید که سرتان بالا تر از سطح بدن باشد و بروی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. با ادامه خونریزی حتما به پزشک خود مراجعه نمایید .

 

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی

در روز ششم بخیه ها و چسب و splint داخل وخارج بینی خارج می شوند و نحوه چسب زدن به شما آموزش داده می شود .مدت زمان چسب زدن تا ۳ الی ۴ هفته است ،اگر پوست بینی شما ضخیم است و یا تورم شدید دارد تا مدت ۶ هفته توصیه به چسب زدن می شود . قبل از هر بار تعویض چسب حتما دوش بگیرید.

 

استحمام بعد از عمل بینی

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز فقط بدن خود را بشویید و برای این کار ازوان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. در این زمان از دوش گرفتن خودداری کنید و برای اینکه تورم بینی زیاد نشود و پانسمان ها خیس نشود از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید .

 

تب بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل بینی به علت از دست دادن آب بدن دمای آن تا ۵/۳۷ درجه بالا می رود که طبیعی می باشد ولی در صورت تب زیاد به پزشک مراجعه شود .

 

تسکین درد بعد از عمل جراحی بینی

برای اینکه درد بعد از عمل جراحی کاهش یابد لازم است از استامینوفن ساده یا کدئین استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، آسپرین و… اجتناب کنید .

 

عینک زدن بعد از عمل جراحی

افرادی که برای ضعیفی چشم از عینک استفاده می کنند باید توجه کنند که عینک نباید بر روی بینی قرار گیرد و می توانند عینکشان را با یک چسب به پیشانی خود نصب کنند و در صورت عینکی نبودن ، تا دو ماه از زدن عینک خودداری کنند . استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، اشکالی ندارد .

 

شستشوی بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی تنفس کردن به علت بودن تامپون ها در بینی به سختی انجام می شود ولی برای اینکه این کار را راحت تر کنیم لازم است بینی خود را بشوییم . برای این کار از اسپری بینی استفاده کنید اما دقت داشته باشید که گچ بینی خیس نشود. به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار شستشو دهید .

 

توصیه های مهم دیگر بعد از عمل جراحی بینی

دندانهایتان را با مسواک نرم و آهسته بشویید.
از خندیدن ، گریه کردن خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید .

 

برای جابجا نشدن لب بالا و بینی را دستکاری نکنید.
مکالمات تلفنی و صحبت هایتان را کوتاه کنید .

 

از فین کردن اجتناب کنید و با یک دستمال کاغذی نرم بینی را خشک کنید.
لباس هایی که دکمه دارند و نیاز نیست از سر پوشید را استفاده کنید.

 

از رفتن به استخر و شنا خود داری کنید.
برای جلوگیری از تورم بینی از رفتن به مکان هایی که آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت دارند به مدت دو ماه خودداری کنید .

 

دو ماه سیگار نکشید و در کنار افراد سیگاری ننشینید.
از ضربه زدن به بینی اجتناب کنید.

 

روی بخیه های بینی پماد تتراسایکلین و یا پماد ترمیمی بزنید.
بعد از عمل، زیر بینی شما گاز کوچکی جهت جذب خونابه گذاشته می شود که بهتر است در صورت خونی شدن تعویض کنید.

برای کاهش خطر لخته شدن خون در پاها، بلند شوید و راه بروید و وقتی در حال استراحت هستید بارها و بارها مچ پای خود را خم کنید و از کسی بخواهید تا پشت ساق پایتان را ماساژ دهد .

 

شستشوی بینی بعد از عمل

رابطه زناشویی بعد از عمل بینی

 

 

مراجعات شما بعد از عمل بینی به این صورت است که :یک هفته بعد از عمل برای برداشتن آتل بینی ، سه هفته بعد از برداشتن آتل هفته ای یک بار جهت تعویض چسب ، مراجعات بعدی یک ماه وسه ماه و نهایتا یک سال بعد خواهد بود.

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی رینوپلاستی، اصلاح ساختمان خارجی بینی برای رفع نقص های زیبایی یا عملکردی مادرزادی و اکتسابی بینی است.

 

توصیه هایی برای دوران بعد از جراحی رینوپلاستی

– روز اول استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.

– کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی وتورم به همان صورت استفاده گردد.

 

– داروهای تجویز شده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.

– استراحت به حالت نیمه نشسته واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.

 

– تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.

– از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.

 

– از فین کردن خودداری نمائید و در صورت داشتن ترشح یا خونابه با دستمال کاغذی نرم بینی را خشک نمائید.

– دندانها را با مسواک کودک و نرم و با ملایمت مسواک کنید.

 

– حداقل ۲ ماه ازعینک استفاده نکنید . در صورتیکه عینکی هستید از روش اتصال عینک با چسب به پیشانی استفاده کنید. استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، بلامانع میباشد.

 

– قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.

 

– حداقل به مدت دو هفته از خندیدن ، گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید.

– از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد حداکثر به مدت دو هفته اجتناب کنید.

 

– از دستکاری لب بالا و بینی خودداری کنید تا بینی دچار جابجایی نشود.

– حداقل یک هفته از پوشیدن لباسهایی که دکمه ندارند و عبور آن از سر به سختی میباشد خودداری کنید.

 

– حداقل به مدت دو ماه از آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت اجتناب کنید ، زیرا موجب تورم بافتها میشود.

– به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید.

 

– ازکشیدن سیگار به مدت دو ماه اجتناب و از مجاورت با افراد سیگاری بپرهیزید.

– بعد از کشیدن تامپونها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده خواهدشد شستشو دهید.

 

– تا ۶ ماه از ضربه زدن به بینی جدا خودداری کنید . استفاده ازپمادهای ترمیمی فقط به دستور پزشک میباشد.

– درصورت بروز هر مشکلی باجراح خود تماس بگیرید.

 

نکته:

برای اینکه بتوانید نتیجه دلخواه را بگیرید باید دستورات پزشک را کامل رعایت کنید. تا بدست آمدن نتیجه نهایی بینی حداقل گذر از زمان ۶ ماه و حداکثر ۱ سال می باشد.

 

 

ورم بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل

مراقبت بعد از عمل بینی | توصیه هایی مهم بعد از جراحی بینی

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان / نمناک

 

close

دیدگاهتان را بنویسید