جمعه 2 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / سلامت بانوان / عوارض لیزر واژینال | نکات مهمی درباره لیزر واژن

عوارض لیزر واژینال | نکات مهمی درباره لیزر واژن

عوارض لیزر واژینال | نکات مهمی درباره لیزر واژن
4.5 امتیاز از 2 رای

عوارض لیزر واژینال : لیزر واژینال به چه صورت است ؟ عوارض لیزر واژینال چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت بانوان ، عوارض لیزرهای واژینال در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

لیزر واژن نی نی سایت

فیلم لیزر واژن ، عوارض لیزر واژینال

 

 

عوارض لیزر واژن چیست؟

از سنین ۳۰ سالگی به بعد، واژن زن دچار تغییراتی می شود که به مرور زمان و با بالا رفتن سن ممکن است تغییرات بیشتر شود. شل شدن پوست واژن، از شکل افتادن و دیگر موارد می تواند برای زن ناخوشایند باشد و زنان معمولا به دنبال رفع این گونه مشکلات هستند. در این میان برخی زنان لیزر واژینال را انتخاب می کنند.

 

هر ساله تعداد زیادی از زنان از تغییرات پس از یائسگی در زندگی خود، از جمله علائم آتروفی واژن رنج می برند. بسیاری از زنان، علائم خفیف را نادیده می گیرند و یا با آن ها کنار می آیند زیرا مشکل خاصی برای آن ها ایجاد نمی کند، اما بعضی دیگر به دنبال درمان هایی برای بی اختیاری ادرار، سوزش واژن و خارش و مقاربت دردناک هستند.

 

در دهه گذشته، بسیاری از زنان به درمان جدید لیزر واژینال روی آورده اند اما آیا این روش ایمن است؟ لیزر واژینال به آرامی و با تحریک بافت واژن، به بهبود وضعیت موجود پرداخته و با تولید کلاژن بیشتر و تقویت بافت ها، واژن را ترمیم و بازسازی می کند.

 

بسیاری از زنان پس از لیزر واژینال از کاهش علائم آتروفی و بهبود وضعیت جنسی خود راضی هستند. این روش درمانی برای انواع شرایط واژینالی به کار برده شده و نتایج قابل قبولی دارد. علاوه بر این، لیزر واژینال اغلب برای بیماران سرطانی و سایر گروه هایی که نمی توانند درمان های معمول برای آتروفی واژینال انجام دهند، روش بسیار مناسبی است.

 

به طور معمول، در طول لیزر واژینال و به منظور کاهش درد، پزشکان کرم واژن را توصیه می کنند .در صورتی که درد ادامه دار باشد، معمولا از درمان هورمونی و استروژن به عنوان درمان جایگزینی، استفاده می شود. البته برخی از زنان، به درمان هورمونی واکنش نداده و برای آنها مناسب نیست.

 

کاربرد

امروزه، لیزر واژینال به طور گسترده ای در موارد درمانی و زیبایی انجام شده و اکثر زنان از انجام لیزر واژینال، احساس رضایت دارند.

 

این لیزر، در موارد بسیاری کاربرد دارد که عبارتند از: درمان و بهبود وضعیت مشکلات مربوط به یائسگی، افزایش میل جنسی و بهبود وضعیت جنسی، بازسازی، ترمیم و زیباسازی لب های تناسلی، روشن کردن پوست ناحیه واژن و کشاله ران و جوانسازی این ناحیه، تنگ کردن و بهبود وضعیت داخلی واژن، بهبود افتادگی مثانه، بهبود و درمان وضعیت بی اختیاری ادرار، بهبود وضعیت خشکی واژن و درمان آن، درمان عفونت و سوزش.

 

خطرات لیزر واژن

اکثر زنانی که تحت درمان لیزر واژن قرار می گیرند ممکن است پس از درمان و یا در طی لیزر، علائمی مانند خارش، سوزش، قرمزی یا تورم داشته باشند. با این حال، این عوارض بیش از چند روز طول نمی کشد و معمولا اثرات طولانی مدت مرتبط با درمان لیزر واژینال گزارش نشده است.

 

آیا در جوانسازی واژن موثر است؟

آتروفی واژن و تغییر شکل و شل شدن ناحیه واژن مشکلی است که معمولا بعد از یائسگی اتفاق می افتد، یعنی زمانی که تولید استروژن کم شده و دیواره های واژن پس از آن نازک تر و خشک تر می شود.

 

البته شل شدن واژن تنها در یائسگی ایجاد نمی شود و ممکن است پس از رابطه های پی در پی جنسی، بارداری و سایر موارد، دچار شل شدگی شود. تمام این موارد با استفاده از لیزر، قابل درمان است. در طول یائسگی، سلول های غشای مخاطی در واژن فعالیت کمتری دارند و نمی توانند کلاژن زیادی تولید کنند.

 

کلاژن ها، دیواره های واژن را هیدراته کرده و تغذیه می کند و در صورت کاهش کلاژن، دیواره واژن شکننده شده و مستعد ابتلا به عفونت می شوند. پزشکان ممکن است مرطوب کننده های واژینال، کرم ها و قرص های استروژن و همچنین روان کننده های ضد آب را در طول رابطه جنسی توصیه کنند.

 

دوران یائسگی

اما بهترین درمان در اینگونه موارد ، لیزر واژینال است که علاوه بر درمان مشکلات متعدد، با تولید کلاژن، سبب جوان سازی پوست این ناحیه می شود. در تکنولوژی لیزر، یک پروب کوچک وارد واژن می شود. صدها ستون کوچک از انرژی لیزر پس از آزاد شدن از پروب ، دیوار داخلی واژن را هدف قرار داده و ترمیم و جوان سازی صورت می گیرد.

 

انرژی لیزر، سپس کمتر از یک دهم ثانیه از دستگاه خارج می شود و کمی از بافت را حذف می کند و این کار بدن را تحریک می کند که پس از آن، بافت سالم و جدید رشد کند.

تنها دستورالعمل مهم پس از درمان ، جلوگیری از فعالیت جنسی به مدت پنج روز است. با جوان سازی واژن در زنان با دستگاه لیزر، ناحیه تناسلی در زنان بازسازی و ترمیم می شود. ناحیه تناسلی مانند دیگر بخش های بدن ممکن است دچار تغییر و آسیب شده و با روش لیزر، سلامت اولیه خود را به دست می آورد.

 

تغییرات ناخوشایند در ناحیه تناسلی که بخشی مهمی از بدن زن محسوب می شود، می تواند برای زن ناخوشایند بوده و حتی بر زندگی روزانه و زندگی جنسی او هم تاثیرات منفی بگذارد. اکثر زنان هم پس از بارداری های زیاد، دچار شل شدن یا گشاد شدن ناحیه داخلی واژن می شوند و یا پس از زایمان طبیعی، افتادگی رحم ایجاد می شود که با لیزر واژینال، تا حدود زیادی این مشکلات برطرف شده و عمل جوان سازی انجام می شود.

 

آیا در رابطه جنسی موثر است؟

به طور کلی می توان گفت که اکثر زنان با افزایش سن ، یا پس از بارداری ، زایمان و یا تغییرات وزن و یا حتی افرادی که زایمان نکرده اند ( به دلایل ژنتیکی دارای شلی بافت های پرینه هستند ) ؛ همگی ممکن است از گشادی واژن و کاهش میل جنسی و عدم رضایت همسرشان در رابطه زناشویی گله مند و ناراحت باشند.
مشکل شل شدگی و تغییرات نامطلوب ظاهری واژن می تواند در زندگی جنسی و زناشویی هم تاثیرات منفی داشته باشد. افرادی که در رسیدن به ارگاسم جنسی دچار اختلال هستند و یا به دلیل باز بودن دهانه رحم، از عفونت های مکرر واژن و رحم ،رنج می برند، گزینه مناسبی برای درمان لیزر واژینال هستند.

 

صدمات رابطه جنسی

لیزر واژینال گاهی با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد و بهبودی پس از لیزر هم طولانی مدت نبوده و معمولا زمان بهبودی یک هفته است. اما توصیه می شود تا بهبودی کامل از نزدیکی اجتناب شود.

 

لیزر درمانی پس از یائسگی

درمان لیزر برای آتروفی و شل شدگی واژن ، درمان مناسبی برای شرایط زنان و علائم پس از یائسگی است. بدون شک، زنان پس از یائسگی نمی خواهند بقیه زندگی خود را از خارش، سوزش و مقاربت دردناک رنج ببرند و به این ترتیب می توانند از لیزر درمانی استفاده کنند.

 

با این حال، زنان یائسه باید در نظر داشته باشند که ممکن است لیزر واژینال در دراز مدت، خطر های نامطلوبی برای آن ها به همراه داشته باشد، اگر چه مشکل خاصی تا به حال گزارش نشده است ؛ اما پس از لیزر واژینال بهتر است تحت نظر متخصص مراقبت های بهداشتی قرار گرفته و یا پیش از لیزر، با مشورت با آن ها بهترین گزینه را برای وضعیت خود انتخاب کنند.

 

هزینه عمل لیزر واژینال

لیزر واژینال با توجه به مکان جراحی، دستمزد جراح، انجام لیزر در مطب یا کلینیک متغیر است و در هر فردی بر طبق درمان مورد نظر متفاوت است و نمی توان قیمت دقیقی را اعلام کرد. این درمان از درمان های جوانسازی بوده و شامل بیمه نمی شود.

عوارض لیزر واژن، روش مونالیزایی

آتروفی واژن عارضه بسیار شایعی، به ویژه در دوران پس از یائسگی (طبیعی یا القاء شده) یا پس از زایمان است. ناحیه فرج و واژن نسبت به کاهش استروژن بسیار حساس است. کاهش این هورمون عوارض متعددی را مانند شل و گشاد شدن واژن، خشکی واژن، خارش و سوزش واژن و درد هنگام نزدیکی (دیسپارونی) به دنبال دارد که تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی بانوان دارد.

مونالیزا تاچ تنها درمانی است که هم نتایج بالینی و هم مطالعات بافت شناسی و فراساختاری، سودمندی و تاثیرگذاری آن را تایید کرده است. در پژوهش‌های علمی ـ تخصصی نشان داده شده است که با بهره‌گیری از ترکیبی از طول موج لیزر CO2، ساختار پالس دی و توان تابشی مناسب می‌توان به سطح قابل قبولی از ترمیم و بازسازی بافت دست یافت.

اگر پس از یائسگی متوجه تغییرات ناخوشایندی در دستگاه تناسلی شده‌اید و در جستجوی روشی برای تسکین عوارض آزاردهنده ناشی از تغییرات هورمونی هستید، لیزر مونالیزا تاچ علائم مربوط به یائسگی یا تغییرات هورمونی را با موفقیت درمان می‌کند. نتایج حاصل از درمان با مونالیزا تاچ آنی است و این لیزر کارآمد سلامت را به دستگاه تناسلی بازمی‌گرداند.

ساز و کار عملکرد دستگاه لیزر مونالیزا تاچ

در جوانسازی واژن با لیزر مونالیزا تاچ از پالس‌های انرژی لیزر فرکشنال CO2 برای درمان علائم ناشی از سندرم ادراری ـ تناسلی یائسگی (GSM) استفاده می‌شود. لیزر واژینال سلامت واژن را ارتقاء و کیفیت زندگی را بهبود می‌دهد. انرژی ملایم لیزر واکنش التیام‌بخشی بدن را برمی‌انگیزد و با افزایش دادن رشد کلاژن در بافت‌های واژن عملکرد طبیعی را به اندام تناسلی برمی‌گرداند.

کاربردها
لیزر مونالیزا تاچ بعضی از علام شایع یائسگی را برطرف می‌کند:
-آتروفی واژن
-خشکی واژن
-خارش واژن
-احساس سوزش
-احساس درد هنگام ادرار
-درد هنگام نزدیکی
-عفونت‌های ادراری مکرر
-عفونت‌های مکرر قارچی واژن یا مثانه
-بی‌اختیاری ادرار

همچنین لیزر مونالیزا با ترمیم بدن، شکم و سینه‌ها به مادران کمک می‌کند تا پس از زایمان هر چه سریع‌تر به وضعیت ایده‌آل خود برگردند. از این لیزر برای رفع ترک‌های بارداری (استرچ مارک یا همان استریای حاملگی)، جای زخم سزارین ،لابیاپلاستی و درمان زگیل استفاده می‌شود.

 

 

لیزر واژن در شیراز

عوارض لیزر موهای واژن

 

 

مزایای لیزر مونالیزا

لیزر مونالیزا تاچ برای جوانسازی واژن و بازیابی عملکرد واژن کاربرد دارد. به کمک لیزر مونالیزا می‌توان یکی از شایع‌ترین مشکلات بانوان در دوران قبل از یائسگی و پس از آن، یعنی آتروفی واژن و علائم آزاردهنده آن را کاهش داد. لیزر مونالیزا با رفع عوامل خشکی، تحلیل، آسیب‌پذیری و کاهش خاصیت ارتجاعی مخاط واژن خارش، درد و تحریک کلافه کننده واژن را، که به ویژه هنگام مقاربت با شدتی بیشتر شعله‌ور می‌شود، آرام می‌کند. لیزر واژن روشی مناسب برای تحریک کلاژن موجود در دیواره‌های واژن است که برای آب‌رسانی و بهبود عملکرد بافت ضروری است. لیزر واژینال با رفع این عوارض اعتماد به نفس بیمار را ارتقاء می‌دهد و روابط زناشویی را بار دیگر لذت‌بخش و خوشایند می‌سازد.

لیزر واژن چگونه انجام می‌شود؟

متخصص، داخل واژن را قبل از وارد کردن لیزر تا حد امکان خشک می‌کند. این بخش از درمان اندکی ناراحت کننده است. سپس متخصص پروب لیزر را وارد واژن می‌کند. بیمار لرزش خفیفی را داخل کانال واژینال حس می‌کند که در اکثر موارد کاملاً بدون درد است. لیزر واژن با توجه به سطح راحتی بیمار حدود پنج دقیقه طول می‌کشد و پس از آن پروب بیرون آورده می‌شود. معمولاً توصیه می‌شود که سه جلسه درمان در فواصل شش هفته‌ای انجام شود و پس از آن درمان سالانه یک بار برای نگهداری نتایج یا در صورت عود کردن علائم تکرار شود.

متقاضی لیزر واژن

لیزر مونالیزا تاچ برای درمان یا پیشگیری از علائمی توصیه می‌شود که در اثر کاهش استروژن در دوران یائسگی، پس از زایمان، پس از درمان سرطان یا پس از اختلال تغذیه‌ای (آنورکسی) در واژن بروز می‌یابد. لیزر واژینال برای رفع علائم شایعی چون خشکی، گشادی و سوزش واژن، درد هنگام آمیزش و بی‌اختیاری خفیف ادرار مفید است.
لیزر واژینال درمانی مناسب برای افرادی است که در جستجوی روشی با تهاجم کمتر برای جایگزین کردن جراحی‌های معمول یا درمان‌های دارویی هستند. به خاطر بسپارید که شایسته‌ترین فرد برای تعیین مناسب بودن درمان و برآورد نتایج پزشک معالج‌تان است.

لیزر مونالیزا تاچ و گشادی واژن

اصطلاح شل شدن و گشادی واژن به وضعیتی اشاره دارد که قطر واژن افزایش می‌یابد. گشادی واژن غالباً نتیجه حوادثی طبیعی و در عین حال آسیب زننده مانند زایمان یا شل شدن بافت در اثر بالا رفتن سن است. در هر حال پزشک ابتدا علت گشادی واژن را تعیین می‌کند و مطمئن می‌شود که این عارضه به افتادگی یا مشکلات عضلانی مربوط نمی‌شود. اگر گشادی واژن ناشی از تحلیل تون و حجم مخاط واژن باشد، لیزر فرکشنال CO2 برای درمان توصیه می‌گردد.

عوارض لیزر واژن

عوارض مربوط به لیزر واژینال انگشت‌شمار و خفیف است. لیزر واژن درمانی سرپایی است یا بیمار یک روز بستری می‌شود. اکثر بانوان عوارض جانبی زودگذری را مانند ورم یا قرمزی مختصر تجربه می‌کنند و برخی بیماران با ناراحتی مختصری مواجه می‌شوند که معمولاً به سرعت برطرف می‌شود.

تعداد جلسات لازم درمان

تعداد جلسات لیزر واژن به شدت علائم بستگی دارد. متخصصین معمولاً یک تا سه جلسه درمان را با فاصله ۴۰ تا ۶۰ روزه توصیه می‌کنند، پس از آن کافی است که درمان سالی یکبار یا هر دو سال یکبار تکرار شود. در هر حال متخصص زنان و زایمان تعداد جلسات لازم را پس از یک معاینه دقیق تعیین می‌کند و بهترین طرح درمان را توصیه می‌نماید.

دوران بهبود پس از درمان

اکثر بانوان ناراحتی موضعی خفیفی را پس از لیزر مونالیزا و در روزهای نخست پس از درمان تجربه می‌کنند. بسیاری از بیماران می‌توانند فعالیت معمول خود را پس از یک تا سه روز به روال عادی ادامه دهند. به بیماران توصیه می‌شود که در دوران بهبود اشیاء سنگین بلند نکنند یا فعالیت‌هایی مانند ورزش یا استحمام با آب داغ نداشته باشند. متخصص توصیه‌های مربوط به مراقبت پس از لیزر را به بیمار ارائه می‌دهد تا دوران بهبود به سرعت و بدون مشکل سپری شود. بهتر است بیمار سه تا چهار روز رابطه جنسی نداشته باشد. همان‌طور که گفته شد متخصص راهنمایی‌های لازم را با توجه به نتیجه به دست آمده ارائه می‌دهد.

نتایج
خشکی واژن، احساس سوزش، درد هنگام مقاربت و علائم ادراری در اکثر موارد کاهش می‌یابد و بیمار با آسودگی خاطر از روابط خود لذت می‌برد. تسکین علائم نتیجه تحریک مخاط و ترمیم و جوانسازی بافت واژن است.

نتایج لیزر واژن آنی است و حتی پس از یک جلسه نیز ملموس است. بیمار ظرف ماه‌های آتی متوجه بهبود چشمگیری می‌شود. لیزر مونالیزا فرایندی ترمیمی را برمی‌انگیزد که ۴۰ تا ۶۰ روز ادامه دارد و پس از آن بهتر است درمان تکرار شود.

موارد منع استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا

ابتلا به بیماری‌های سیستمی یا موضعی جدی تنها حالتی است که استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا توصیه نمی‌شود. بیماران دچار افتادگی قابل توجه (درجه ۲ یا بالاتر) نیز متقاضی مناسبی برای لیزر مونالیزا تاچ به شمار نمی‌آیند، چون این درمان ماهیتی سایشی (ابلاتیو) دارد. همچنین دستگاه مونالیزا تاچ به بیماران مبتلا به لیکن اسکلروز یا تنگی مجرای ادرار توصیه نمی‌شود. در مجموع تمامی بانوان دچار اختلال‌های واژن باید برای این درمان اقدام کنند و حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنند.

هزینه
لیزر واژن با دستگاه مونالیزا تاچ در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیست. هزینه لیزر مونالیزا به تعداد جلسات بستگی دارد. متخصص طرح درمان را با توجه به نیازهای بالینی و پس از معاینه و مشاوره تعیین می‌کند. روند معمول لیزر مونالیزا تاچ این است که ابتدا جلسه مشاوره و پس از آن سه یا چهار جلسه درمان در فواصل هشت تا شانزده هفته‌ای انجام می‌شود. همچنین به منظور حفظ و بهبود نتیجه به دست آمده توصیه می‌شود که درمان سالی یک بار تکرار گردد.

 

 

هزینه تنگ کردن واژن با لیزر

قیمت لیزر واژینال

 

عوارض لیزر واژینال | نکات مهمی درباره لیزر واژن

 

منبع: دکتر فاطمه سمامی / نی نی بان / برترین ها/ نبض ما

دیدگاهتان را بنویسید