چهارشنبه 2 مرداد 1398
صفحه اصلی / ازدواج / ازدواج و همسرداری / شباهت زنان و مردان | تفاوت ها و شباهت های خانم ها و آقایان

شباهت زنان و مردان | تفاوت ها و شباهت های خانم ها و آقایان

شباهت زنان و مردان : زنان و مردان چه شباهت ها و چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ در اینجا با مقاله ای درباره ازدواج و همسرداری ، شباهت و تفاوت های اصلی خانم ها با آقایان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

تفاوت زن و مرد در اسلام

تفاوت زن و مرد از نظر روانشناسی ، شباهت زنان و مردان

 

 

شباهت های باورنکردنی زنان و مردان

زن و مرد تفاوت های زیادی از لحاظ رفتارهای ذهنی و فکری و صفت های اصلی به صورت ذاتی، با یکدیگر دارند اما جالب است بدانید برخلاف باورهای رایج مردان و زنان بسیار شبیه یکدیگر هستند

 

مردان و زنان چه شباهت هایی به یکدیگر دارند

برخلاف باورهای رایج که زنان و مردان را متفاوت از یکدیگر می دانند تحقیقات جدید ثابت نموده است که زنان و مردان شباهت های زیادی به یکدیگر دارند . این پژوهش ها نشان داده است که شباهت های زیادی بین مردان و زنان برای بیش از ۷۵ درصد ویژگیهای روانشناسانه مانند ریسک پذیری، استرس و اصول اخلاقی است وتفاوت مردان و زنان در اثر گرایش آن ها به چند تفاوت افراطی است.

 

طبق باورهای رایج، مردها بسیار به ورزش علاقمند بوده و احساساتشان را بیان نمی کنند، در حالیکه زن ها عصبی بوده و به غیبت کردن و خرید علاقمندند. اما پژوهش جدید دانشمندان آمریکایی حاکی از آن است که در واقع زن و مرد بسیار شبیه هم هستند.

 

دانشمندان دانشگاه ایالتی آیوا مدعی هستند که این اختلاف فرضی در اثر گرایش به تمرکز بر چند تفاوت افراطی به جای چندین شباهت ایجاد شده است.

این نتیجه گیری با بررسی ۱۰۰ ویژگی شخصیتی گزارش شده در بررسی های متفاوت بدست آمد که در کل بر روی ۱۲ میلیون نفر انجام شده بودند.

 

پژوهش محققان نشان داد که حدود ۸۰ درصد همپوشانی بین زنان و مردان برای بیش از ۷۵ درصد ویژگیهای روانشناسانه بررسی شده از جمله ریسک پذیری، استرس و اصول اخلاقی وجود دارد.

 

ویژگی های روانی مشترک بین مردان و زنان

این تحقیقات ثابت نموده است که زنان و مردان ویژگی های مشترک روانی بسیاری دارند . محققان برای رسیدن به نتیجه این تحقیق از بررسی در حوزه شناختی، مانند هوش یا حوزه شخصیت اجتماعی، مانند صفات شخصیتی و یا در رفاه، مانند رضایت از زندگی و سن صرف نظر نموده اند.

 

محققان تفاوت بین زنان و مردان را به دلیل افراطی کردن تفاوت ها و شکاف چشمگیربین زنان و مردان می دانند.تفاوت های زن و مرد معلول تفاوت رفتاری است که جامعه در مورد آنان پیش می گیرد و معتقدند که دو جنس در اساس با هم هیچ تفاوتی ندارند، بلکه اجتماع موجب می شود که آنها گرایش های متفاوت پیدا کنند و به زمینه های مختلف سوق داده شوند. از نظر جامعه شناسان تفاوت زن و مرد در جزییات است نه در کلیات.

 

زنان و مردان تفاوت ها ، شباهت ها

روان شناسان در مورد بروز تفاوت زن و مرد، هر دو عامل محیط و وراثت را سهیم می دانند. اما جامعه شناسان با روان شناسان اختلاف نظر فاحشی دارند…

آنها معتقدند که تفاوت های زن و مرد معلول تفاوت رفتاری است که جامعه در مورد آنان پیش می گیرد و معتقدند که دو جنس در اساس با هم هیچ تفاوتی ندارند، بلکه اجتماع موجب می شود که آنها گرایش های متفاوت پیدا کنند و به زمینه های مختلف سوق داده شوند.

 

از نظر جامعه شناسان تفاوت زن و مرد در جزییات است نه در کلیات. زیست شناسان عقیده دارند که زن و مرد تفاوت های بنیادی دارند، بدین معنا که تفاوت های آنها در درجه اول ارثی است نه محیطی. آنها معتقدند که هر سلول بدن زن با هر سلول بدن مرد تفاوت دارد.

آنها قبل از آن که به دنیا بیایند و تحت تأثیر نفوذهای اجتماعی قرار گیرند، کاملاً تمایز پیدا کرده و برای زن یا مرد شدن آماده می شوند. پسرها ارتباط های مکانیکی را بهتر درک می کنند و استعداد ریاضی بهتری نسبت به دخترها دارند، اما در کارهای دستی مخصوصاً کارهایی که نیاز به چالاکی انگشتان دارند دخترها بهترند و چابکی انگشتان زنان به آنها اجازه می دهد که ماشین نویس خوبی باشند.

 

یکی از ویژگی های جالب زنان این است که می توانند اطلاعاتی را برای مدت کوتاهی در حافظه خود نگه دارند که با هم هیچ ارتباطی ندارند و به خود آنها نیز مربوط نیست. بر پایه همین توانایی است که زن ها بهتر می توانند به منشی گری و کارهای دفتری اشتغال داشته باشند. دختران از دوران ابتدایی تا دانشگاه آن هم تا سطح لیسانس در مجموع بهتر از پسرها درس می خوانند و موفقیت های بیشتری به دست می آورند.

 

اما بعد از فراغت تحصیل و به ویژه بعد از دوره لیسانس، معمولاً از رقابت دست برمی دارند و در صورت ازدواج، خود را کاملاً وقف خانواده می کنند. البته زنان شاغل، نویسنده، وکیل و پزشک هم وجود دارند اما کمتر به جاه طلبی و مقام پرستی روی می آورند و این امر به مقدار زیادی از شکوفایی استعدادهای آنها جلوگیری می کند. پس می توان گفت که علت محدودیت زن ها مسائل عاطفی است نه کمبود استعداد. «ماتینا هورنر» می گوید زنان برای به دست آوردن موفقیت برانگیخته می شوند ولی در عین حال از موفقیت نیز می ترسند.

 

 

تفاوت های روحی و روانی زن و مرد

تفاوت زن و مرد از نظر روانشناسی pdf

 

 

 

هورنر می گوید: موفق شدن در دنیای رقابت طلب چیزی است که خیلی از زنها از آن پرهیز می کنند زیرا ویژگی هایی را منعکس می کند که به طور سنتی غیرزنانه به حساب می آید. کتاب «پرواز تنها، زنان مجرد در نیمه راه عمر» نوشته آسیب شناسان خانواده ـکارل آندرسون» و «سوزان استوارت»، با بررسی زندگی زنان و مردان قبل و بعد از تأهل، چنین نتیجه می گیرد که مردان معمولاً پس از ازدواج پله های ترقی را طی می کنند و کارآمدتر، عاقل تر و نهایتاً موفق تر می شوند.

 

«دیوید اسکوس» پروفسور علوم رفتار شناسی بیان می کند که کروموزم X پدری نه تنها از نظر وراثت خصوصیات زنانه نقش مهمتری را نسبت به کروموزوم X مادری ایفا می کند بلکه انتقال دهنده برخی مهارت های اجتماعی نیز هست و این بدین معناست که مردان باید مهارت های اجتماعی را بیاموزند، در حالی که زنان آن را در ساختمان ژنتیکی خود دارند و این امر با بسیاری از جنبه های بلوغ (روانی، اجتماعی، جنسی) در دختران و پسران نیز مطابقت دارد. محققان استرالیایی اعلام کرده اند: آن قسمت از مغز که برای صحبت کردن مورد استفاده قرار می گیرد در زنان نسبت به مردان ۳۰-۲۰ درصد وسیع تر است.

 

شاید همین موضوع سبب می شود که زنان در امتحانات بلاغت شفاهی، حافظه شفاهی و برخی مهارت های حرکتی ظریف بهتر از مردان عمل کنند. در مطالعه ای که با استفاده از فن رادیوگرافی و MRI صورت گرفت مشخص شد که مردان تنها از سمت چپ مغز خود برای حل مسائل زبان شناسی استفاده می کنند در حالی که زنان از هر دو نیمکره مغز سود می برند. توانایی زنان در استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز، آنها را قادر می سازد که به هنگام صحبت کردن به مراکز عاطفی نیز دسترسی پیدا کنند و در ارتباطات عاطفی موفق تر عمل کنند. شاید این نکته را که خانم ها مددکاران اجتماعی، مشاوران، آموزگاران و پرستاران موفق و خوبی هستند بتوان به این موضوع نسبت داد.

 

تستوسترون ترشح شده در مردها اثر آنابولیکی پرقدرتی دارد؛ به این معنی که موجب افزایش تولید پروتئین در تمام بدن به ویژه در عضلات می شود. در واقع حتی مردی که فعالیت ورزشی زیادی ندارد اما تستوسترون زیادی دارد جثه عضلانی او ۴۰ درصد بیشتر از زنان نظیر خود خواهد بود و قدرت او نیز به همین نسبت بیشتر است. هورمون جنسی زنان یعنی استروژن نیز احتمالاً مسئول قسمتی از اختلاف بین قدرت زن و مرد است، اگرچه اثر آن به همان شدت تستوسترون نیست.

 

معلوم شده است که استروژن رسوب چربی را در زنان به ویژه در بعضی بافت ها افزایش می دهد. بدیهی است این موضوع مانعی در برابر تولید حداکثر قدرت در ورزش هایی ایجاد می کند که به سرعت یا قدرت بدنی بستگی دارد اما از طرف دیگر این موضوع می تواند در ورزش های استقامتی سخت که برای تولید انرژی نیاز به چربی دارند یک کمک مؤثر به شمار آید. چنانکه رکورد رفت و برگشت بین دو سوی کانال مانش در حال حاضر متعلق به زنان است. پسرها در پرتاب کردن توپ و دیسک بهتر از دختران هستند.

 

شاید علت آن در اغلب موارد این باشد که پسران برای بازی با توپ تقویت می شوند اما احتمالاً علت اساسی تری هم وجود دارد؛ شکل دست ها در دو جنس متفاوت است، مخصوصاً در دختران ساعد با بازو زاویه ای تشکیل می دهد که در دست پسران وجود ندارد. بنابراین دختران به دلایل ژنتیکی و تشریحی نمی توانند موفقیت پسران را در پرتاب به دست آورند. نکته قابل توجه دیگر آن است که اگر مرد و زنی را در جزیره ای دور افتاده رها کنید چگونگی وضعیت سوخت و ساز بدن در خانم ها منجر به آن خواهد شد که زن بیش از مرد زنده بماند.

 

 

روانشناسی زنان و مردان

شباهت های زنان و مردان

 

شباهت زنان و مردان | تفاوت ها و شباهت های خانم ها و آقایان

منبع:ویستا / آکاایران / نمناک

این مطالب را نیز ببینید!

در ارتباط عاشقانه با همسرتان این باورهای غلط را فراموش کنید

  زنان اما در هنگام بحث و یا صحبت کردن، به دنبال نشان دادن برتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.