یکشنبه 26 خرداد 1398
صفحه اصلی / زیبایی / پوست و زیبایی / علل پیری پوست | راه های پیشگیری و درمان موثر

علل پیری پوست | راه های پیشگیری و درمان موثر

علل پیری پوست : علل پیری پوست زودرس چیست ؟ چرا دچار پیری پوست میشویم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره پوست و زیبایی ، جلوگیری و درمان از پیری زودرس پوست در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

پیری پوست در جوانی

جلوگیری از پیری پوست دست ، علل پیری پوست

 

 

علل پیری پوست و راههای درمان آن

۱- انقباض عضلات ناحیه مربوطه:

گرچه معمولا این چروکهـا با افزایش سن و تغییر در تراکم و ترکیب ملکولهـای کلاژن و الاستین لایه هـای زیرین پوست که مسوول قوام و ارتجاع پذیری پوست است متظاهـر می شوند ولی گاهـی می توان این را در سنین پائین تر نیز مشاهـده نمود.

 

۲- نور خورشید:

یکی از عوامل پیر شدن زودرس پوست ، نور خورشید است. دانشمندان پس از بررسی هزاران دوقلو که در جاهای مختلف زندگی می کردند به این نتیجه رسیده‌اند که آفتاب دردسرهای زیادی را در پوست و چهره ایجاد می ‌کند و باعث پیر شدن پوست می شود.

 

٣- استفاده از دخانیات:

نیکوتین موجود در دخانیات، از علل عمده چروکهای صورت میباشد که معمولا به شکل تشدید سایر چروکها و نیز ایجاد چروکهایی به صورت شعاعی در اطراف دهان و معمولا به همراه تیرگی لبها و اطراف چشمها به دلیل کاهش اکسیژن خون متظاهر میشود.

 

۳- استرس:

حتما شما هم شنیده‌اید که فلانی پس از طلاق، خیلی پیر شده است البته دانشمندان هم با مردم عادی هم‌عقیده‌ هستند. آن ها می‌ گویند استرس و فشار روحی در زندگی مثل طلاق و یا مرگ همسر و مشکلات مالی در خانواده می ‌تواند انسان‌ ها را زودتر پیر ‌کند.

 

استرس می‌ تواند باعث چروک خوردن پوست و به وجود آمدن حلقه‌ های سیاه اطراف چشم شود. استرس و انقباض دایمی عضلات حالت ‌دهنده ی صورت باعث کشیده شدن بیش از حد پوست شما می ‌شود و این کشیدگی دایمی پوست باعث چین و چروک خوردن پوست ‌می گردد. کسانی که دچار سردردهای میگرنی هستند و یا دایم عصبی هستند و اخم می‌ کنند صورت ‌شان معمولا بیش از هم‌ سن و سال‌ های‌ شان چین و چروک دارد و پیرتر به نظر می ‌رسند.

 

۴- نیروی جاذبه زمین:

علت اصلی چروکهای دو طرف لب بالا ( Nasolabial) که بین دو طرف بینی و حاشیه لبها قرار گرفته اند، اثر کششی نیروی جاذبه زمین بر روی گونه ها است، ضمن اینکه افتادگی ابروها و پلکهای بالایی و پایینی، غبغب و سایر نواحی بدن نیز بواسطه نیروی جاذبه میباشند که البته پس از تغییرات بافتهای زیر پوست بواسطه افزایش سن خود را نشان میدهند.

 

راه های پیشگیری از پیری پوست

– ضدآفتاب ها را هر ۲-۳ ساعت تکرار کنید.

– در هر بار مصرف یک بند انگشت ضد آفتاب را روی پوست خود پخش کنید.

 

– برخی ضد آفتاب ها قابل استفاده برای زیر چشم نیستند، دراین مورد ازراهنمایی پزشک متخصص پوست بهره بگیرید.

– در دوران حاملگی و کودکان کم سن بهتر است از ضدآفتاب های معمولی استفاده نشود در این موارد نیز برای انتخاب ضد آفتاب مناسب حتما از راهنمایی متخصص پوست کمک بگیرید.
– روی لبها نیز از ضد آفتاب مخصوص لبها استفاده کنید.

 

– قبل از غذا خوردن حتما ضدآفتاب را از پوست لب خود بشویید.
– در روزهای نیمه آفتابی نیز از ضدآفتاب استفاده کنید ومخصوصا در روزهای برفی که تابش نور خورشید توسط برف رفلکس می شود اثر آفتاب بیشتر از معمول است.
– اگر پوست چرب جوش دار دارید حتما از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید.

 

-نگهداری وزن مناسب بدن
-افزایش مصرف روزانه سبزی و میوه وعدم مصرف غذاهای پرچرب

 

-مصرف ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز
-دوری از استرس و ناراحتی فکری

 

-جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
-ماساژ روزانه عضلات صورت

 

-جلوگیری از اخم کردن و سعی در آزاد نگهداشتن ماهیچه های پیشانی
-مرطوب نگه داشتن پوست

 

 

ویتامین جلوگیری از پیری پوست

درمان پیری زودرس پوست صورت

 

 

 

توصیه‌های پزشکی و درمان پیری پوست

بااینکه تغییر تخریب‌های درازمدت آفتاب مقدور نیست اما متخصص پوست می‌تواند ظاهر پوست شما را با بسیاری روش‌های درمانی از جمله موارد زیر بهبود بخشد:
• لایه بردار آلفا هیدروکسی اسید (alpha hydroxyl acid)

• کرم‌ها و ژل‌های تریتینوئین (Tretonoin)
• تازاروتین (tazarotene)

• رتینول (retinol)
• لایه‌بردارهای شیمیایی

• جراحی لیزر
• پُرکننده‌های پوست

تحقیقات علمی زیادی هر روزه در زمینه ضدپیری پوست برای ساخت درمان‌های جدیدتر و قوی‌تر در حال انجام است. متخصص پوستتان می‌تواند بهترین راهکار درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

 

روند پیری پوست چگونه است و چطور از پیری زودرس پیشگیری کنیم

علاوه بر سن، تغذیه نامناسب، چاقی، بیماری‌های مزمن و تابش اشعه آفتاب می‌تواند تعداد سلول های کلاژن و فیبروپلاست در پوست کاهش دهند.

 

پوست چگونه پیر می شود؟

شادابی و جوانی پوست به دلیل وجود پروتئین‌های داخل پوستی مانند کلاژن است که توسط سلول‌های فیبروبلاست تولید و ترشح می‌شوند؛ با افزایش سن، تعداد این سلول‌ها به شدت در لایه‌های پوستی کاهش و به علت ترشح نشدن پروتئین‌های لازم برای طراوت پوست، به تدریج چین و چروک‌های پوستی ظاهر می‌شوند؛ البته علاوه بر سن، تغذیه نامناسب، چاقی، بیماری‌های مزمن و تابش اشعه آفتاب هم می‌تواند تعداد این سلول‌ها را در پوست کاهش دهند.

 

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان با اشاره به سلول فیبروبلاست و وظایف آن در پوست بیان کرد: فیبروبلاست‌ها سلول‌های دوکی شکل هستند که درهمه اعضای بدن از جمله پوست یافت می‌شوند؛ سلول‌های بدن برای تبادل مواد غذایی و رشد خود در محیطی قرار دارند که همانند یک داربست، سلول‌ها را در خود نگه داشته است.

 

ساختار پوست چگونه است؟

باجوری ادامه داد: این داربست از مواد معدنی و پروتئین‌های رشته‌ای تشکیل شده است که در پوست، همه این موارد و پروتئین‌ها توسط سلول‌های فیبروبلاست تولید و ترشح می‌شوند؛ پوست از سه لایه اپیدرم، درم و زیر پوست تشکیل شده است، اپیدرم، خارجی‌ترین لایه پوست است که سلول‌های شاخی یا کراتینوسیت عمده‌ترین سلول‌های تشکیل دهنده این لایه است.

 

ترشح پروتئین کراتین توسط این سلول‌ها باعث قوام پوست و مقاومت آن در مقابل پارگی می‌شود؛ لایه درم درست زیر لایه اپیدرم قرار گرفته و شامل بافت‌های حمایتی مانند عروق خونی، اعصاب، ریشه مو و غدد عرقی است، اصلی‌ترین سلول لایه درم فیبروبلاست‌ها هستند که با ترشح کلاژن و الاستین قوام پوست را موجب می‌شوند، لایه زیر پوست یک لایه حمایت کننده برای درم است و عروق خونی پوست از این ناحیه منشاء می‌گیرند.

 

فیبروبلاست‌های پوست چگونه تجدید می‌شوند؟

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان تشریح کرد: تمام سلول‌های بدن به دو صورت، تجدید و جایگزین می‌شوند؛ تکثیر خود سلول و تمایز سلول‌های بنیادی به سلول موردنظر، در صورت از دست دادن سلول‌های فیبروبلاستی در پوست، ابتدا این سلول‌ها برای رسیدن به تعداد کافی، تکثیر می‌یابند ولی این روند تنها برای پنج یا ۶ بار در هر سلول اتفاق می‌افتد و بعد از آن، سلول قادر به تکثیر نخواهد بود و از بین می‌رود.

 

در چنین حالتی سلول‌های بنیادی موجود در بافت تکثیر می‌شوند تا به یک سلول جدید فیبروبلاستی تمایز می‌یابند، سلول‌های بنیادی قادرند به تعداد زیاد تکثیر شوند و مدت‌ها طول می‌کشد تا از تکثیر باز ایستند.

 

چه زمانی سلول‌های فیبروبلاست در پوست اثر می‌کند؟

معمولا ۴ تا ۶ ماه وقت لازم است که سلول‌ها در پوست به اندازه کافی تکثیر شوند و مواد لازم برای بهبود بافت پوست را تولید و ترشح کنند بنابراین بیمار آثار آن را ۴ تا ۶ ماه بعد مشاهده می‌کند؛ مطالعات نشان ‌می‌دهد که تزریق این سلول‌ها به میزان ۴۰ الی ۵۰ درصد منجر به بهبودی چین و چروک پوست، اسکار آکنه یا سایر ضایعات فرو رفته می‌شود البته قابل ذکر است که فقط حدود ۱۰ درصد بیماران به این روش پاسخ مطلوبی نشان نمی‌دهند که هنوز علت آن مشخص و قابل پیش بینی نیست.

 

 

پیری زودرس در جوانان

پیشگیری از پیری صورت

 

علل پیری پوست | راه های پیشگیری و درمان موثر

 

 

منابع: بیتوته
tebyan.net
persiandiet.com
yjc.ir
mardoman.net

علل پیری پوست | راه های پیشگیری و درمان موثر
4 امتیاز از 1 رای

این مطالب را نیز ببینید!

رازهای جالب برای پیر نشدن پوست

یکی از عوارض بالا رفتن سن افتادگی ماهیچه‌های صورت است‎   با بالا رفتن سن،‌ عوارض آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.