دوشنبه 23 تیر 1399

علل حالت تهوع | حالت تهوع بعد از غذا و راه های درمان

بیماریها و راه درمان ، حالت تهوع بعد از غذا در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان حالت تهوع بعد از غذا خوردن

حالت تهوع بعد از غذا در بارداری , علل حالت تهوع

 

 

چرا بعد از غذا خوردن حالت تهوع میگیرید؟

اگر حالت تهوع مشکلی جدید برای شما محسوب می شود که چند روز از آن می گذرد، احتمالا یک عفونت ویروسی معده دلیل آن است.

برخی افراد از این موضوع شکایت می کنند که پس از خوردن هر غذایی با حالت تهوع مواجه می شوند. اگر شما نیز یکی از آنها هستید، نگران نشوید زیرا ممکن است این تنها نشانه ای از استرس بیش از حد یا مشکلی در عادات غذا خوردن شما باشد.

 

از دلایل حالت تهوع پس از غذا خوردن

حالت تهوع پس از غذا خوردن ممکن است با نوع غذای مصرفی یا مساله ای در دستگاه گوارش که رابطه خوبی با برخی غذاها ندارد، پیوند خورده باشد. البته برخی شرایط پزشکی نیز ممکن است زمینه ساز این شرایط باشند، اما بهتر است ابتدا دلایل شایع‌تر مد نظر قرار بگیرند و سپس در پی دریافت کمک حرفه ای باشید، به ویژه اگر مشکل بر تغذیه و سلامت شما تاثیر گذاشته است.

 

چرا پس از خوردن هر غذایی با حالت تهوع مواجه می شویم؟

آیا حین یا پس از خوردن برخی غذاها با حالت تهوع مواجه می شوید؟ یا حتی هنگامی که غذا نمی خورید نیز احساس بیماری دارید؟ دلایل مختلفی می توانند در پس حالت تهوع پایدار قرار داشته باشند که در ادامه با شایع‌ترین دلایل بیشتر آشنا می شویم.

 

به یک ویروس معده مبتلا هستید

اگر حالت تهوع مشکلی جدید برای شما محسوب می شود که چند روز از آن می گذرد، احتمالا یک عفونت ویروسی معده دلیل آن است. شما ممکن است با علائم دیگری مانند تب، معده درد، اسهال، و نشانه های تنفسی مواجه باشید.

 

یک نمونه در این زمینه گاستروانتریت (التهاب معده و روده) ویروسی است. گاستروانتریت ویروسی به طور معمول بی نیاز از درمان پزشکی بهبود می یابد، اما تامین آب مورد نیاز بدن را فراموش نکنید. اگر علائم بهبود نیافتند، برای پیشگیری از عوارض احتمالی به پزشک مراجعه کنید.

 

استرس دارید

استرس مزمن و اضطراب می توانند اثر چشمگیری بر عملکردهای بدن داشته باشند. استرس می تواند به تولید برخی مواد شیمیایی و هورمون ها منجر شود که ممکن است بر عملکرد دستگاه گوارش اثرگذار بوده و پس از غذا خوردن موجب حالت تهوع شوند.

 

به درستی غذا نمی خورید

زمانی که با حالت تهوع پس از غذا خوردن مواجه می شوید باید به شرایط غذا خوردن خود توجه کنید. آیا پرخوری می کنید یا خیلی سریع غذا می خورید؟ ممکن است غذا را به درستی نجویده و قورت دهید. این می تواند موجب حالت تهوع پس از غذا خوردن شده و ممکن است سوزش سردل و سوء هاضمه را در پی داشته باشد.

 

از سوء هاضمه مزمن رنج می برید

سوء هاضمه مزمن زمانی رخ می دهد که استرس بیش از حد به دستگاه گوارش شما وارد شده باشد. این شرایط با آروغ زدن مکرر، معده درد، گاز یا نفخ همراهی می شود.

 

ممکن است باردار باشید

یکی از دلایل شایع حالت تهوع پس از غذا خوردن در بانوان بارداری است. در صورت حالت تهوع پایدار (بیماری صبحگاهی) برای بیش از یک هفته، این احتمال را بررسی کنید. شما ممکن است با نشانه های دیگری مانند عدم قاعدگی، افزایش وزن و حساسیت به لمس پستان نیز مواجه باشید.

 

به بیماری بازگشت اسید معده به مری (GERD) مبتلا هستید

این بیماری با استفراغ، سوزش سردل و دشواری در بلع همراه است. در این بیماری اسید معده که با غذای گوارش نشده ترکیب شده است به مری باز می گردد. از دیگر علائم آن می توان به سرفه های خشک، درد یا ناراحتی در گلو، و احساس سوزش در سینه اشاره کرد. در صورت مواجهه با این علائم به پزشک مراجعه کنید.

 

به زخم گوارشی مبتلا هستید

زخم گوارشی اغلب به واسطه باکتری هلیکوباکتر پیلوری که به معده حمله می کند، شکل می گیرد. همچنین، استفاده بلند مدت از داروهای مسکن که به دیواره داخلی معده آسیب می رساند، می تواند موجب بروز زخم گوارشی شود. نشانه مشخص زخم گوارشی درد سوزناک در قسمت بالایی شکم است که به ویژه هنگام خالی بودن معده رخ می دهد و ممکن است موجب حالت تهوع پس از وعده های غذایی شود.

 

به میگرن مبتلا هستید

برخی افراد که دارای سابقه سردردهای مزمن یا میگرن هستند، حالت تهوع و همچنین استفراغ و سرگیجه پس از وعده های غذایی را تجربه می کنند.

 

به عدم تحمل یا آلرژی های غذایی مبتلا هستید

عدم تحمل و آلرژی های غذایی به واسطه واکنش سیستم ایمنی بدن به برخی مواد غذایی، مانند ماهی، نرم تنان صدفدار، بادام زمینی، گردو و تخم مرغ شکل می گیرند که می توانند موجب نشانه هایی مانند حالت تهوع و استفراغ شوند. بهترین روش برای درمان این شرایط پرهیز از غذاهایی است که موجب بروز علائم می شوند.

 

به سندرم استفراغ دوره ای مبتلا هستید

این شرایط موجب می شود تا حالت تهوع و استفراغ را بدون علائمی دیگر برای مدتی طولانی تجربه کنید. این حملات ممکن است برای چند روز ادامه داشته باشند و به صورت دوره ای تکرار شوند.

ممکن است به آپاندیسیت مبتلا باشید

حالت تهوع و استفراغ حاد ممکن است نشانه ای از آپاندیسیت باشد. این شرایط به طور معمول با درد شکمی شدید در قسمت پایین سمت راست همراه است. در صورت مواجهه با این شرایط به سرعت به پزشک مراجعه کنید زیرا آپاندیس ممکن است طی چند ساعت پاره شود و عوارض جدی به همراه داشته باشد.

 

ممکن است به سنگ کیسه صفرا مبتلا باشید

زمانی که غذایی چرب می خورید ممکن است حالت تهوع و معده درد در قسمت بالا سمت راست شکم شکل بگیرد. در صورت مواجهه با این شرایط برای بررسی ابتلا به سنگ کیسه صفرا به پزشک مراجعه کنید.

 

روش هایی برای تسکین حالت تهوع

عادات غذا خوردن خود را تعدیل کنید. وعده های غذایی کوچکتر مصرف کنید و غذا را به خوبی بجوید.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید. غذاهایی که موجب حالت تهوع می شوند را از رژیم غذایی خود حذف کنید. از غذاهای بسیار تند یا چرب و غذاهایی که بیش از حد داغ یا سرد هستید، پرهیز کنید.

 

تن‌آرامی را مد نظر قرار دهید. استرس را تا حد امکان با انجام یوگا، مدیتیشن، یا فعالیت های کاهنده استرس دیگر کاهش دهید. مدیریت خشم و مدیریت زمان را تمرین کنید تا استرس را زیر کنترل خود درآورید. از غذا خوردن در اتاق های بیش از حد گرم یا شلوغ پرهیز کنید زیرا می تواند احساس کم آبی و حالت تهوع را در بدن ایجاد کند.

 

از محرک ها پرهیز کنید. از محیط های محرک که می توانند موجب حالت تهوع شوند پرهیز کنید. از آن جمله می توان به روایح غذاها، عطرها، مواد شیمیایی، دود خودرو، دود سیگار و روایح محرک دیگر اشاره کرد. در اتاقی راحت و در وضعیتی مناسب غذا بخورید.

 

حالت تهوع را کنترل کنید. برخی غذاها می توانند به کنترل حالت تهوع کمک کنند و گوارش را بهبود ببخشند. چای نعناع یا چای بابونه برای تسکین دستگاه گوارش پس از وعده های غذایی مفید هستد. مصرف غلات، زنجبیل، سبزیجات برگدار سبز و میوه ها می تواند به بهبود حالت تهوع کمک کند.

 

دارو مصرف کنید. از داروهای بدون نسخه ضد حالت تهوع و همچنین داروهای سوزش سردل و سوء هاضمه استفاده کنید. اگر با حالت تهوع پایدار مواجه هستید، با پزشک برای تجویز دارو و بهبود این ناراحتی صحبت کنید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

علائم برای بیش از سه روز ادامه داشته اند.

علائم تشدید شده اند.

 

حالت تهوع و استفراغ پس از خوردن غذاهای دریایی یا قارچ شکل گرفته اند.

با تب شدید، استفراغ و تغییر در هوشیاری مواجه هستید.

 

با مدفوع خون آلود یا مدفوع سیاه و قیری مواجه هستید.

با کم آبی شدید به همراه خشکی دهان، خستگی، کاهش ادرار، ضربان سریع قلب و افزایش نرخ تنفس مواجه هستید.

 

علتهای حالت تهوع بعد از غذا خوردن

بررسی اجمالی

۱٫ احتمالات زیادی برای ایجاد حالت تهوع پس از غذا خوردن<Nausea after eating> وجود دارد.
۲ . تشخیص علت به شما و پزشکتان کمک خواهد کرد که درمان مناسب را پیدا کنید.

۳ . در بسیاری از موارد تغییر شیوه زندگی و رژیم غذایی می تواند به درمان حالت تهوع و پیشگیری از بازگشت آن کمک کند.

شرایط زیادی وجود دارد که باعث حالت تهوع بعد از خوردن غذا می شود، از مسمومیت غذایی گرفته تا بارداری.

 

با نگاهی دقیق تر به سایر علایم می توانید دلیل حالت تهوع خود را مشخص کنید. به محض این که مشکل را تشخیص دادید، پزشکتان می تواند در پیدا کردن راه درمانی توقف ناراحتی معده شما کمک کند و از آن به بعد از خودن غذایتان بدون حالت تهوع لذت ببرید.

علت حالت تهوع بعد از غذا خوردن

علت های زیادی وجود دارد که باعث ایجاد حالت تهوع بعد از غذا خوردن می شود.

 

۱٫ حساسیت غذایی

برخی از غذاها مانند: صدف، آجیل یا تخم مرغ می توانند باعث فریب سیستم ایمنی شده تا آن ها را به عنوان مهاجم مضر خارجی شناسایی کند. وقتی یکی از این مواد حساسیت زا را می خورید، سیستم ایمنی شما با مجموعه ای از رویدادها روبرو می شود که منجر به انتشار هیستامین و سایر مواد شیمیایی در بدن می شود. این مواد شیمیایی باعث ایجاد علایم حساسیت می شوند که شامل طیف وسیعی از مشکلات مانند: کهیر و تورم دهان و حالت تهوع می شود.

 

۲٫ مسمومیت غذایی

غذاهایی که مدت زمان زیادی مانده اند یا به اندازه کافی سرد نشده اند، باکتریها، ویروس ها و انگل هایی را به خود جذب می کنند که منجر به بیماری شما می شود. علایم مسمومیت غذایی، تهوع ، استفراغ و اسهال است که معمولا در عرض چند ساعت پس از خوردن غذای آلوده شروع می شود.

 

۳٫ ویروس معده

این مشکل رایج که گاهی به نام ” آنفولانزای معده stomach flu ” شناخته می شود، روده را آلوده کرده و باعث ایجاد علایمی در دستگاه گوارش از جمله تهوع ، استفراغ و اسهال می شود. با نزدیک شدن بیش از حد به افراد بیمار یا خودرن غذا یا نوشیدن آبی که در تماس با آلودگی بوده می توانید به این ویروس مبتلا شوید.

 

۴٫ بارداری

یکی از اولین نشانه های بارداری ناراحتی و احساس تهوع است که اغلب در ماه دوم بارداری شروع می شود. تغییر سطح هورمونی عامل تهوع بارداری است.
هر چند به طور رسمی به نام ” بیماری صبحگاهی morning sickness ” شناخته می شود، این حالت تهوع ممکن است هر زمانی ایجاد شود از جمله موقع غذا خوردن. گاهی اوقات بو یا مزه غذایی خاص کافیست تا معده شما را به هم بپیچد. این احساس موقتی است و خطری برای جنین ندارد.

 

۵٫ رفلاکس اسیدی

احساس سوزش پشت جناق سینه که با عنوان سوزش سر دل هم شناخته می شود، نشانه مشخصی از بیماری دستگاه گوارش است، ولی این شرایط می تواند باعث ایجاد تهوع هم بشوند. بیماری رفلاکس اسید معده GERD زمانی اتفاق می افتند که دریچه عضلانی بین مری و معده دچار اختلال شود و اسید معده وارد مری شود.

 

 

علت حالت تهوع بعد از خوردن غذای چرب

علت حالت تهوع در هنگام غذا خوردن

 

 

۶٫ اضطراب و استرس

استرس نه تنها باعث عوارض روی احساساتتان می شود. روی سلامت جسمی شما هم تاثیر گذار است. یک طلاق سخت یا از دست دادن کار می تواند باعث شود اشتهایتان را از دست بدهید یا بعد از غذا خوردن احساس ناراحتی کنید. این نوع حالت تهوع باید پس از این که استرس خود را تحت کنترل قرار دهید برطرف شود.

 

۷٫ درمان سرطان

بعضی داروهای شیمی درمانی باعث تهوع می شوند. این حالت تهوع پس از درمان به پایان می رسد.

 

۸٫ بیمای کیسه صفرا

کیسه صفرای شما اندامی است که در سمت راست بالای شکم قرار دارد. این اندام به هضم چربی ها در بدن کمک می کند. سنگ های صفراوی و دیگر بیماری های کیسه صفرا می توانند توانایی شما را برای هضم چربی ها تحت تاثیر قرار دهند. در نتیجه احساس ناراحتی در معده می کنید به خصوص بعد از خوردن یک وعده غذای چرب.

 

۹٫ سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

IBS مجموعه ای از علایم بیماری های دستگاه گوارش را دارد که شامل درد شکمی، اسهال و یبوست می شوند. حالت تهوع هم یکی از رایج ترین شکایات افراد مبتلا به IBS است.

 

۱۰٫ دریازدگی

بعضی افراد نسبت به حرکت حساس هستند. اگر شما جزو آن ها باشید، حرکات یک وسیله نقلیه در حال حرکت می تواند باعث بد شدن حالتان شود. خوردن قبل یا بعد از سواری می تواند حالت تهوع تان را بدتر کند.

علایم حالت تهوع بعد از غذا:
علت حالت تهوع علایم
حساسیت غذایی کهیر، خارش، تورم دهان و گلو، مشکل تنفس، خس خس، درد معده، اسهال، استفراغ

مسمومیت غذایی یا ویروس معده استفراغ، اسهال آبکی، گرفتگی، تب با درجه پایین
بیماری کیسه صفرا درد در سمت راست بالای شکم، استفراغ

سوزش سر دل احساس سوزش در قفسه سینه، برگرداندن یک مایع داغ و ترش، احساس وجود چیزی در قفسه سینه، سرفه
سندرم روده تحریک پذیر درد در شکم، اسهال، یبوست

دریازدگی استفراغ، گیجی، عرق سرد، احساس ناراحتی
بارداری سینه های حساس و ورم کرده، پریود نشدن، خستگی

استرس و اضطراب درد عضلانی، خستگی، از دست دادن میل جنسی، مشکلات خواب، ناراحتی، تحریک پذیری

 

علایم همراه حالت تهوع که می گوید باید به پزشک مراجعه کنید:

یک بار حالت تهوع بعد از غذا خوردن، زنگ هشدار نیست ولی اگر در طول هفته ادامه داشت باید با پزشک تماس بگیرید. در صورتی که هر کدام از علایم زیر را داشتید باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید:

 

– وجود خون در مدفوع یا استفراغ
– درد قفسه سینه

– گیجی
– اسهالی که بیشتر از چند روز طول بکشد.

– تشنگی شدید، تولید کم ادرار، ضعف یا سرگیجه، که نشانه های کم آبی بدن هستند.
– تب بالای ۱۰۱٫۵ درجه فارنهایت یا ۳۰ درجه سانتیگراد

– درد شدید در شکم

– ضربان قلب سریع

– استفراغ شدید یا مشکل در نگه داشتن غذا

 

در صورت مشاهده این علایم همراه حالت تهوع در کودکان زیر ۶ سال به پزشک متخصص کودکان مراجعه نمایید:

 

– استفراغی که بیش از چند ساعت طول بکشد.
– اگر متوجه علایم کم آبی بدن از قبیل خیس نشدن پوشک، عدم وجود اشک یا گونه های عرق کرده در کودک شدید.

– تب کودکان بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت یا ۳۷٫۸ درجه سانتیگراد شده باشد.
– اسهالش از بین نمی رود.

 

در صورت مشاهده این علایم همراه حالت تهوع در کودکان بالای ۶ سال به پزشک متخصص کودکان مراجعه نمایید:

– اسهال یا استفراغی که بیشتر از یک روز طول بکشد.

– متوجه علایم کم آبی شده اید، از قبیل این که کودکتان ادرار نمی کند یا اشک نمی ریزد، یا گونه های عرق کرده دارد.
– تب کودکتان بالا ۱۰۲ درجه فارنهایت یا ۳۸٫۹ درجه سانتیگراد باشد

 

تشخیص علت حالت تهوع بعد از غذا

پزشک از شما می خواهد علایمتان را شرح دهید، از جمله این که:

 

– چه زمانی احساس تهوع دارید؟
– این احساس چه مدت طول می کشد؟

– به نظرتان عامل این احساس چیست؟

یادداشت کردن چیزی که خورده اید و احساسی که بعد از آن به شما دست می دهد می تواند کمک زیادی به تشخیص پزشکتان کند.

 

آزمایشات لازم برای تشخیص علت حالت تهوع بعد از غذا

بسته به شرایطی که پزشکتان به آن مشکوک است ممکن ست نیاز به انجام ازمایش داشته باشید، از جمله:

 

– آزمایش خون یا ادرار
– آزمایش پوست برای دیدن اینکه آیا شما آلرژی غذایی دارید.

-آندوسکوپی بالایی برای دیدن اینکه آیا مری شما متورم است و نشانه ای از GERD (رفلاکس معده) وجود دارد.
– سی تی اسکن، اشعه ایکس، یا اسکن اولتراسوند برای ارزیابی اندام شما برای علایم بیماری

– کولونوسکوپی colonoscopy، سیگموئیدوسکوپی قابل انعطاف flexible sigmoidoscopy یا بررسی قسمت بالایی یا پایینی دستگاه گوارش برای یافتن مشکلات گوارشی

 

درمان
درمان سرطان/شیمی درمانی مصرف داروی ضد تهوع که پزشکتان تجویز می کند، خوردن غذا در وعده های کوچکتر مانند عصاره گوشت، مرغ یا جو دوسر و طب سوزنی را هم امتحان کنید.

حساسیت غذایی جتناب از مصرف خوراکی های حساسیت زا
بیماری کیسه صفرا مصرف دارو برای دفع سنگ کیسه صفرا یا جراحی برداشته کیسه صفرا که به نام کولسیستکتومی cholecystectomy شناخته می شود.

GERD یا سوزش سر دل اجتناب از مصرف غذاهای چرب و تند، کاهش وزن، مصرف آنتی اسید یا سایر داروهایی که ترشح اسید معده را کاهش می دهند.
IBS اجتناب از غذاهایی که معده را اذیت می کنند.

دریازدگی/بیماری حرکت زمانی که سفر می کنید، جایی بنشینید که کمتری حرکت را احساس کنید، مثلا نزدیک جلوی قطار یا قسمت روی بال هواپیما، استفاده از دست بند یا پچ ضد تهوع سفر motion sickness wristband را هم فراموش نکنید

تهوع بارداری مصرف غذاهای ساده مثل نان تست، *کراکر و پاستای ساده
ویروس معده /آنفولانزای معده خوردن غذاهای ساده و آبپز و بخارپز و استراحت چند روزه برای خلاصی از عفونت

استرس و اضطراب مراجعه به روانکاو و تمرین تکنیک های آرام بخش مثل مدیتیشن و یوگا

*تُردک یا کرَکِر Cracker: گونه‌ای فرآورده غذایی تنوری ترد و شکننده و کمی شور است که معمولاً از خمیر آرد غلات و به طور انبوه تولید می‌شود.مانند نان های خشک که در نانوایی ها و یا به صورت بسته بندی در فروشگاه ها به فروش می رسد و یا بیسکوئیت هایی مانند بیسکوئیت ترد.

چشم انداز بهبودی

بهبود شما بستگی به علت تهوع و نحوه درمان آن دارد. معمولا تهوع بعد از غذا خوردن به محض این که عامل آن را پیدا کنید بهبود می یابد.

 

پیشگیری از ابتلا به حالت تهوع بعد از غذا

برای اجتناب از حالت تهوع بعد از غذا خوردن، این کارها را امتحان کنید:

 

– یک تکه یخ کوچک یا خرده یخ بمکید.
– از مصرف غذاهای چرب، سرخ کردنی و تند اجتناب کنید.

– غذاهای ساده مثل کراکر یا تست مصرف کنید.

– به جای سه وعده غذای مفصل ، غذایتان را در وعده های بیشتر با حجم کمتر بخورید.

– بعد از غذا خوردن آرامش داشته باشید تا غذای تان هضم شود.
– به آرامی بخورید و بیاشامید.

– اگر بوی غذا آزارتان می دهد، غذاها را به صورت سرد یا هم دما با اتاق بخورید

 

 

سرگیجه و حالت تهوع بعد از غذا

درمان استفراغ بعد از غذا

علل حالت تهوع | حالت تهوع بعد از غذا و راه های درمان

 

منبع:salamatnews.com / سیمرغ/ شفا انلاین / بیتوته

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.