یکشنبه 27 مرداد 1398
صفحه اصلی / کودک / والدین موفق / والدین و کودکان | تاثیر رفتارهای والدین بر فرزندان

والدین و کودکان | تاثیر رفتارهای والدین بر فرزندان

والدین و کودکان : تاثیر رفتارهای والدین بر کودکان چیست ؟ جنجال ها چه تاثیراتی بر رفتار فرزندان میگذارد ؟ در اینجا با مقاله ای درباره والدین موفق ، تاثیر رفتارهای والدین بر کودکان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

وظیفه والدین در تربیت فرزندان

نقش والدین در کمک به تربیت فرزندان ، والدین و کودکان

 

 

تاثیرگذارترین رفتار والدین در ذهن کودکان ، بچه ها این رفتار پدر و مادرشان را هرگز فراموش نمی کنند

رفتار والدین در ذهن فرزندانشان نقش می بندد چرا که اولین و اصلی ترین الگوی بچه ها پدر و مادرهایشان است. دقتتان را بیشتر کنید چرا که کودکان تما رفتارهای شما را زیرنظر دارند. اگر فکر می کنید فرزندان رفتار والدین را نمی بینند و یا توجهی به انها ندارند سخت در اشتباهید .آیا می دانید که تاثیرگذارترین رفتارهای والدین که تا همیشه در خاطر کودکان خواهند ماند، کدامند؟

 

۸ رفتار تاثیرگذار والدین که در ذهن بچه ها می ماند

وقتی خودتان را برای او قربانی کردید

همسر و فرزندان شما بیشترین ارزش را در زندگی تان دارند، بنابراین شما حاضرید زندگی خودتان را برای آنها قربانی کنید. شاید فکر کنید که کسی قدر فداکاری های شما را نمی داند یا حتی آنها را به یاد نمی آورد اما اشتباه می کنید زیرا این اعمال تاثیر زیادی روی فرزندان تان خواهد گذاشت. آنها برای شمایی که آرزوهایتان را تنها به نفع آنها کنار گذاشته اید، ارزش و احترام زیادی قائل اند. آنها به یاد خواهند داشت که چگونه برای رفاه آنها تلاش کرده اید. در واقع، آنها از شما یاد می گیرند و محبت هایتان را در زندگی مستقل خود الگو قرار خواهند داد.

وقتی از او محافظت می کنید

وقتی کودک تان کابوس می بینید و از بی خوابی و ترس، به آغوش شما پناه می آورد، وقتی که ناراحت است و به او می گویید که هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد و همه چیز درست خواهد شد، یا زمانی که او را محکم در آغوش می گیرید و برای درمان بیماری اش به این در و آن در می زنید… تمام این لحظات را در خاطر او ثبت خواهید کرد. مطمئنا او تا ابد فراموش نخواهد کرد که تحت هر شرایطی خودتان را برای او قربانی کردید و دردهایش را به جان خریدید.

 

وقتی او را نصیحت می کنید

زندگی بالا و پایین های بسیاری دارد و هر انسانی، حتی کودک شما، آن را تجربه خواهد کرد. اما از آنجا که تجربه های شما بیش از فرزندتان است، او شما را الگوی خود قرار می دهد و برای گرفتن نصیحت و پیشنهاد به شما رجوع می کند. اگر چه شما پاسخ تمام سوالات او را نمی دانید اما همین که از او حمایت می کنید، برایش امنیت و آرامش است. حتی اگر او به نصیحت های شما عمل نکند، باز هم آنقدر تاثیرگذار است که تا ابد قدردان تان خواهد بود.

سنت های قدیمی

این قوانین و سنت های خانوادگی است که شخصیت ما را شکل می دهند. آنها نسل به نسل منتقل می شوند و تاثیرات خود را روی هر فرد می گذارند. اگر شما به یک سنت اهمیت دهید، مطمئنا فرزندان تان نیز به آن اهمیت خواهند داد و همان طور که شما آنها را یاد فرزندان تان دادید، آنها نیز تمامی شان را به نسل بعد منتقل خواهند کرد. بنابراین قوانینی که در خانواده شما حاکم است، آنقدر اهمیت دارد که مسیر زندگی فرزندتان را مشخص می کند.

 

وقتی که در حال دعا کردن هستید

هر چیزی که بدان باور داشته باشید، هر زمانی که اعتقاداتتان را در مقابل فرزندان تان بیان کرده اید یا حتی وقتی که با خدایتان در حال راز و نیاز هستید، تما این لحظات در خاطر کودک تان ثبت خواهد شد. آن تصویر که روی زانوهایتان نشسته اید و دست هایتان را بهم قلاب کرده اید و از خدایتان آرزویی طلب می کنید، در قاب خیال فرزندتان حک خواهد شد. فرزند شما آنچه شما بدان اعتقاد دارید و برایتان با ارزش است را هیچگاه از خاطرش پاک نخواهد کرد.

آنگونه که با همسرتان برخورد می کنید

وقتی همسرتان را می بوسید، دست هایش را می گیرید یا که در مقابل کودک تان به او ابراز محبت می کنید، تاثیری روی فرزندتان خواهد گذاشت که تا ابد پایدار خواهد بود. او از تمام، حتی کوچک ترین، رفتارهای شما، چه خوب و چه بد، نت برداری می کند و در زندگی آینده اش از آنها درس می گیرد. بنابراین مراقب رفتارهای خود با همسرتان باشید زیرا شما تنها الگوی زندگی مشترک او هستید.

 

وقتی برای او زمان می گذارید

تعطیلات آخر هفته، مسافرت ها یا هر زمان اندکی که وقت تان را برای فرزندتان آزاد کردید، برای او خاطراتی با ارزش خواهد بود که تا ابد به زبان خواهد آورد. او در آینده به یاد می آورد که شما در جشن مدرسه اش شرکت کردید یا برای دیدن نمایش او، بلیط خریدید. حمایت شما در این شرایط برای او یک دنیا می ارزد.

 

وقتی از خنده نفس تان بند می آید

بهترین خاطرات ما مربوط به اتفاق هایی است که از خنده نفس مان بند می آید. این موضوع اگر در خانواده اتفاق افتد، ارزش بیشتری، به خصوص برای فرزندان، خواهد داشت. شاید کودک شما حتی به یاد نیاورد که چه موضوعی شما را آنقدر شاد و خندان کرد اما او چهره خندان تان را هیچگاه فراموش نخواهد کرد.

 

 

نقش والدین در زندگی

والدین بهترین معلمان هستند

 

 

تاثیر رفتار والدین بر شخصیت کودکان

واضحه که هیچ کسی به اندازه ی والدین نمیتونه روی شخصیت کودک تاثیر گذار باشه. بچه ها از زمان تولد با والدینشون در ارتباطن و رفتار والدین رو میبینند و یاد میگیرن. نوع حرف زدن، استفاده از کلمات خوب و بد، احترام به همدیگه و خیلی چیزای مثل این در حین رشد کودک شما مثل یه کلاس آموزشی برای اوست. اگه نتونین الگوی خوبی باشید نتیجه ی خوبی نخواهید گرفت. با انجام یه سری کارهای ساده میشه تاثیر مثبتی در رفتار کودک داشت.

 

روابط عاطفی بین والدین

رابطه خوب عاطفی بین پدر و مادر در شکل گیری این حس درون فرزندشون میتونه موثر باشه. وقتی که والدین به هم ابراز علاقه میکنند و عشقشون رو ابراز کنن کودک هم این رفتار رو میبینه و عواطفش بهتر شکل میگیره. در خونه ای که هیچ حس و ارتباط احساسی بین زن و شوهر نیست نمیشه انتظار داشت که فرزند اون خونه از لحاظ عاطفی خوب رشد کنه چرا که چیزی ندیده تا براش آموزنده باشه. به خاطر داشته باشید آنها از شما یاد میگیرند پس الگوی خوبی باشید.

سلامت جسم در کنار سلامت روان

شاید فکر کنید همینکه فرزندتون رو از خطر ها حفظ کنید و سالم بمونه تا رشد کنه کافیه اما، واقعیت اینه که تنها بخشی از رشد کودک، سلامت جسمشه. نباید از لحاظ روحی کودک فقیر بمونه و به این موضوع توجه نشه. اگه مادر دچار مشکلات روحی مثل افسردگی باشه این موضوع روی تربیت و احساسات کودک هم تاثیر میذاره و فرزندتون در معرض مشکلات عاطفی قرار میگیره. اگه کودک دارای دلبستگی های بیش از حد یا اضطراب زیاده، میتونه دلیلش اختلالات احساسی و همچنین پایین بودن اعتماد به نفسش باشه. با دیدن این نوع رفتار در او به خودتون رجوع کنید که کجای کار اشتباه بوده و اون رو تصحیح کنید تا این مشکلات به سنین نوجوانی فرزندتون کشیده نشه.

اعتماد به نفس کودک در گرو حمایت والدین

با فرزندتون وقت بگذرونین. درسته امروزه همه درگیر کارهاشونن و خیلی کم به بقیه ی موضوعات رسیدگی می‎کنن ولی، هر طور شده برای کودکتون کمی وقت خالی کنار بگذارید. خیلی از مسائل و مهارت ها رو با کنار او بودن باید بهش یاد بدید و هر چقدر کمتر وقت بذارین علاوه بر دیرتر یاد گرفتن مهارت ها فرزندتون اعتماد به نفس پایین تری هم پیدا میکنه. وقتی بچه ها میخوان کاری رو انجام بدن کمی میترسن اما، با دیدن مادر یا پدر که کنارشونه و دلگرمی های آنها شجاع تر میشن و قدرت بیشتری برای تجربه کردن کارهای جدید پیدا میکنن.

تنبیه کودک راه درستی برای آموزش نیست

وقتی فرزندتون کار اشتباهی انجام میده، حرف بدی میزنه یا چیزی رو میشکونه، تنبیه کردن خصوصا تنبیه بدنی راه درستی برای آموزش دادن او نیست. شاید به صورت مقطعی کودک حرفتونو گوش بده اما این حرف گوش دادن از روی آموزش دیدن او نیست فقط از ترس تنبیه هست. اگه به جای تنبیه وقتی کاری رو به غلط انجام داد با حرف زدن اونو متوجه اشتباهش کنید بهتر میتونید نتیجه بگیرید و کودک میفهمه که نباید کار اشتباه رو دوباره انجام بده.

کودکان آینه ی رفتار والدین

تصور کنید در یک خانه زن و شوهر با بی ادبی با هم صحبت کنن و برای هم ارزش قائل نباشن، یا هنگامی که بحثشون میشه از الفاظ رکیک استفاده کنند. آیا میشه انتظار پرورش پیدا کردن یک کودک با ادب رو از این خونه داشت؟ وقتی بچه ها حرف های زشت رو میشنوند یاد میگیرن و بعدا ازش استفاده میکنن. حتی اگه آنها رو تنبیه کنید با خودشون فکر میکنند که “اگه حرف بدیه چرا پدر و مادرم ازش استفاده میکنن؟”. یادتون نره هرگز در حضور بچه ها به هم بی احترامی نکنین تا فرزندانتون هم احترام گذاشتن و خوب صحبت کردن رو از شما بیاموزند.

 

بچه ها راه سرگرمی و خنده نیستن

وقتی در خونه هستین و یا به یک میهمونی خانوادگی رفتین اجازه ندین بقیه با مسخره کردن و دست انداختن بچه ها بهشون بخندن. با بی تفاوتی و تحقیر باهاشون صحبت نکنید و احساسات لطیف کودکانه ی آنها رو آزار ندید و بهشون احترام بگذارید. وقتی کودک اینطور رفتار ها رو میبینه با خودش فکر میکنه که “من که کار بدی نکردم پس چرا باهام اینطور رفتار میشه”. یکی از نتایجی که به همراه داره باعث بروز خشونت و پرخاش در بچه ها میشه و علاوه بر اون عزت نفس خودشونو از دست میدن.

 

 

نقش ارتباط والدین در تربیت کودک

تاثیر رفتار والدین بر کودکان

والدین و کودکان | تاثیر رفتارهای والدین بر فرزندان

 

منبع : دونفره / نمناک

این مطالب را نیز ببینید!

با تغییر خود،فرزندمان را تغییر دهیم.

اگر مضطرب هستیم ، توقع فرزند آرام نداشته باشیم.اگر بی برنامه و ناهماهنگ هستیم، امید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*******