شنبه 18 مرداد 1399

روزه در شیردهی | عوارض جبران ناپذیر روزه در دوران شیردهی

زایمان و دوران پس از آن ، عوارض روزه گرفتن در شیردهی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

روزه زن شیردهی

کیا تو شیردهی روزه گرفتن ، روزه در شیردهی

 

 

روزه گرفتن در شیردهی، کار درستی است؟

به مادران شیرده توصیه میشود که در ماه رمضان از گرفتن روزه خودداری کنند تا در تغذیه کودک با شیر مادر اختلالی ایجاد نشود زیرا روزه باعث میشود که مواد قندی به بدن مادر شیرده نرسد و برای آن ها زیان آور باشد همچنین استفاده از شیرخشک موجب زیان رساندن به جسم کودک میشود.

 

مادران شیرده برای افزایش شیر باید در طول روز مایعات زیاد مصرف کنند و میوه و سبزیجات را در وعده های غذایی خود جای دهند.روزه گرفتن میتواند شیر مادران شیرده را کم کند.
حدود یک سوم نیاز براى ترشح شیر از ذخایر چربى بدن که در سه ماه سوم حاملگى تشکیل شده است تأمین میشود و دو سوم دیگر از طریق تغذیه باید تامین شود رژیم غذایى مادر شیرده باید غنى از پروتئین، کلسیم، آهن و ویتامین ها باشد و در صورت استفاده نکردن این مواد در رژیم غذایى مادرشیرده دچار کمبودهاى شدید و نهایتاً عوارض خطرناکى چون پوکى استخوان، خرابى دندانها، کم خونى و ریزش مو مى شود.

 

مادران شیردهی که روزه میگیرند بهتر است در وعده های غذایی خود از مواد سرشار از آهن مانند: جگر ،گوشت قرمز بدون چربی ، گوشت ماهی ،اسفناج ،زردآلو خشک و کلسیم مانند :گوشت ماهی ساردین،نان سفید، شیر چربی گرفته شده ، پنیری که با شیر معمولی تهیه شده است،پنیر کم چرب.بیشتر استفاده کنند. خوردن ادویه جات، فلفل، سیر، پیاز و زیره که سبب بد بو شدن شیر مى شود پرهیز کنند چرا که مکیدن فرزند یکى از عوامل مؤثر در ترشح شیر است و بد بو شدن شیر سبب عدم مکش نوزاد شده ومنجر به کاهش یا قطع شیر مى گردد.

 

بخش عمده شیر مادر را آب تشکیل میدهد.مادر شیردهی که روزه میگیرد و نمیتواند درطول روز آب مورد نیاز بدن خود را فراهم کنددر شیردهی با مشکل مواجه میشود.

 

نکاتی درمورد روزه گرفتن در شیردهی :

روزه گرفتن زنان شیرده در صورت رعایت برنامه غذایی مناسب در رشد کودک اختلالی ایجاد نمی کند.
– مادران شیرده در شش ماه اول شیردهی نباید روزه بگیرند زیرا کودک وابسته به شیرمادر است و گرسنگی طولانی مدت مادر در رشد کودک اختلال ایجاد می کند.

– مادران در دوران شیردهی می توانند پس از شش ماهگی کودک و زمانی که او از تغذیه کمکی استفاده می کند روزه بگیرند.
– رژیم غذایی مادران شیرده باید از پروتئین، کلسیم و آهن و انواع ویتامین ها باشد که در غیر این صورت رشد کودک و سلامت مادر به خطر می افتد.

– مادران شیرده باید در هنگام سحر از شیر و مایعات استفاده کنند چون کمبود مایعات سبب کاهش حجم شیر می شود.
– اسلام روزه گرفتن در دوران شیردهی را به خود مادر شیرده واگذار کرده است که اگر برای او ضرر دارد میتواند روزه های قضا را به شرایط بهتر جسمانی موکول کند.

 

آیا زنان شیرده می توانند روزه بگیرند؟

ماه رمضان همیشه با حال و هوای خاص خود خاطره‌انگیز و به یادماندنی است و اگر این ماه همراه با رسیدن قدم یک نوزاد باشد، زیباتر از هر سال به نظر می‌رسد و بیش از هر زمان در خاطر باقی می‌ماند. مادران بسیاری هستند که در این ماه مبارک نوزاد شیرخواری دارند که یا به تازگی متولد شده و یا در مرحله‌ای است که علاوه بر شیر از غذای کمکی استفاده می‌کند.

 

به همین دلیل یکی از دغدغه‌های مادرانی که قصد روزه‌داری در این ماه پر برکت را دارند این است که با وجود نوزاد شیرخوار قادر به این امر هستند و آیا روزه‌داری خطری برای آنها یا نوزادشان ایجاد نمی‌کند؟

 

این سوال را با جوزدانی، کارشناس تغذیه مطرح می‌کنیم و او در جواب می‌گوید: مطالعات زیادی انجام شده که بر طبق برخی از آنها اگر شرایط لازم رعایت شود روزه می‌تواند برای مادر یا نوزاد خطری نداشته باشد. این شرایط شامل مواردی مانند رسیدن آب و مایعات کافی به بدن، استفاده از انواع گروه‌های غذایی، استفاده از مواد مغذی لازم و… است. البته اینگونه نیست که بتوان به صورت کلی گفت که مادران می‌توانند روزه بگیرند یا خیر.

 

 

روزه گرفتن در سال دوم شیردهی

حکم روزه زن شیرده

 

 

یکی از شرایط مهم برای روزه‌داری مادران شیرده سن نوزاد است. نوزادان در ۶ ماهه اول زندگی صرفا با شیر مادر تغذیه می‌کنند که غذای اصلی برای رشد او را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل به مادرانی که نوزاد آنها ۶ ماهه نخست زندگی‌اش را طی می‌کند، توصیه می‌شود که روزه نگیرند. مخصوصا در این فصل که گرمای هوا و ساعات طولانی روزه‌داری روی آب بدن آنها تاثیر می‌گذارد و کم آبی نیز حجم شیر مادر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

در فاصله ۶ ماهگی تا یکسالگی با توجه به شروع تغذیه تکمیلی مادر می‌تواند روزه بگیرد. بدن مادر این توانایی را دارد که در هنگام روزه داری به اندازه کافی شیر تولید نماید. میزان کالری کمتری که شما دریافت می کنید تفاوت چندانی در میزان شیر تولیدی ندارد. ولی در واقع این خود شما هستید که تاثیر روزه داری را احساس خواهید کرد. اگر حس می کنید که میزان شیر شما کم شده و کودکتان گرسنه می‌ماند یا وزن گیری او دچار اختلال شده بهتر است روزه نگیرد.

 

اگر شما در فاصله افطار تا سحر غذای کمی دریافت کنید تا وزن کم کنید یا احتیاجات تغذیه‌ای شما برآورده نشود، نوع چربی شیر شما تغییر خواهد کرد. در واقع مقداری از چربی موجود در شیر توسط سینه مادر ساخته شده و بقیه از طریق غذاهایی که دریافت می کنید تامین می شود. نوع چربی دریافتی مادر مستقیما بر روی چربی شیر تاثیر دارد. همچنین روزه داری باعث آزاد شده ذخایر چربی مادر و دریافت بیشتر تری گلیسریدها توسط کودک می شود. همچنین در مطالعه ای نشان داده شده که شیر مادرانی که روزه می گیرند میزان روی، پتاسیم و منیزم کمتری دارد.

 

شیردهی می تواند باعث کم آبی در بدن مادر شود و این کم آبی می تواند سبب سرگیجه، سردرد، احساس خستگی و ضعف شدید و دردهای بدنی شود. اگر شما این علائم را داشتید بهتر است یک لیوان آب همراه کمی شکر و نمک میل کنیدو برای نیم ساعت استراحت کنید.

 

هنگام روزه داری، سعی کنید بیشترین استراحت را در طی روز داشته باشید و در هوای گرم از منزل خارج نشوید. همچنین یک لیست غذایی تهیه کنید که مطمئن باشید تمام مواد مواد مغذی مورد نیاز را از هنگام افطار تا سحر دریافت می کنید. آرام باشید و در طول روز استراحت کنید.

 

روزه‌داری زنان شیرده و باردار درصورت رعایت برنامه تغذیه‌ای مناسب، در رشد کودکان اختلالی ایجاد نمی‌کند. تحقیقات نشان می دهد، دریافت مواد غذایی مناسب در فاصله افطار تا سحر، استفاده از قندهای طبیعی مثل خرما و توت. سبزی خوردن و انواع سالادها. استفاده از کربوهیدرات های پیچیده و نان های سبوس دار، مصرف انواع گوشت و لبنیات و مهمتر از همه اضافه وزن مناسب مادر به خصوص در دوران بارداری و مصرف سحری برای مادرانی که میخواهند روزه بگیرند از اهمیت بالایی برای روزه داری سالم برخوردار است.

 

در پایان توصیه می شود برای روزه داری با پزشک خود و مشاور تغذیه مشورت نمایید تا با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و بررسی شرایط و وضعیت مادر و کودک اقدام به روزه داری کنید.

 

حکم روزه زن باردار

اثرات روزه در شیردهی

 

روزه در شیردهی | عوارض جبران ناپذیر روزه در دوران شیردهی

 

 

منبع: کودک آنلاین / نی نی بان / بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

مصرف قرص روغن ماهی در شیردهی

امگا3 در شیردهی | تاثیرات جادویی مصرف امگا3 در دوران شیردهی

زایمان و دوران پس از آن ، تاثیرات مصرف امگا۳ در شیردهی در خدمت شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.