پنج شنبه 2 اسفند 1397
صفحه اصلی / کودک / بیماریهای کودکان / علائم نارسایی کلیه در کودکان را بشناسیم و درمان کنیم

علائم نارسایی کلیه در کودکان را بشناسیم و درمان کنیم

علائم نارسایی کلیه در کودکان را بشناسیم و درمان کنیم
1 امتیاز از 1 رای

علائم نارسایی کلیه در کودکان : چگونه نارسانی کلیه در کودکان را تشخیص دهیم ؟ راه های درمان مشکلات کلیه در کودکان چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بیماریهای کودکان ، راه های درمان بیماری کلیه در کودک در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 نشانه های درد کلیه در کودکان

نارسایی مزمن کلیه در کودکان , علائم نارسایی کلیه در کودکان

 

 

بیماری کلیه در کودکان را بشناسیم و درمان کنیم!

عفونت کلیه اگر سریع درمان نشود می‌تواند سبب ازکارافتادگی کلیه‌ها یا افزایش فشار خون کودک شود.

 

یکی از عوارض ازدواج‌های فامیلی، تولد کودکانی با کلیه‌های بیمار است. وراثتی که از همان ابتدا کودک را با درد و رنج بسیار همراه می‌کند و طعم روزهای خوش کودکی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

با توجه به این که بیماری‌های کلیه در کودکان براحتی قابل مشاهده نیست و ممکن است برخی والدین در زمان مناسب متوجه وجود مشکل در کلیه‌های کودک نشوند، از دکتر نکیسا هومن، فوق‌تخصص نفرولوژی کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران خواستیم نشانه‌های وجود بیماری در کلیه کودکان را عنوان کند.

 

رنگ ادرار، اولین نشانه

رنگ و شدت زردی ادرار در صورتی که متاثر از غذا نباشد، از نشانه‌های مهمی است که متخصصان بر ضرورت توجه به آن تأکید می‌کنند. دکتر هومن می‌گوید: در صورتی که ادرار به رنگ چای بود، احتمال وجود خون در ادرار کودک بسیار است.میزان آب مصرفی در روشن یا تیره بودن رنگ زرد ادرار موثر است؛ بنابراین وقتی کودک کم آب می‌نوشد، اما رنگش ادرارش همچنان روشن و شفاف است، باید کلیه‌های کودک تحت بررسی پزشک متخصص قرار گیرد.

 

وی بوی تند ادرار را از دیگر علائم مهم و نشانه عفونت عنوان می‌کند و می‌گوید: تمایل کودک به نوشیدن زیاد آب، شب ادراری بی‌اختیاری، غیرعادی ادرار کردن در پسران و تکرر ادرار و ادرار قطره قطره نشانه‌های مهمی از بیماری کلیه می‌تواند باشد.

 

کوتاهی قد و کمبود وزن

اگر کودک بر خلاف انتظار از رشد قد و وزن مناسبی برخوردار نبود حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید، چرا که به گفته متخصصان این علائم می‌توانند نشانه‌های نارسایی در کلیه کودک باشند.

 

دکتر هومن می‌گوید: گاهی کودک را به منظور ارزیابی عملکرد غدد نزد متخصص می‌برند، اما بررسی‌ها گویای وجود مشکل کلیوی است. متاسفانه بیماری‌های کلیوی در کودکان دارای نشانه‌های مشابهی با بیماری‌های مختلفی همچون آلرژی، بیماری‌های قلبی، کبدی و گوارشی و … است. برای همین، تشخیص نارسایی کلیه در کودکان ساده نیست و نیازمند بررسی‌های بیشتر و جدی‌تر است.

 

فوق‌تخصص نفرولوژی کودکان ادامه می‌دهد: برگشت ادرار از مثانه به حالب (رفلاکس)، ضایعات انسدادی در مسیر مجرای ادرار، کیست‌های کلیه، مثانه عصبی (نورژنیک) می‌توانند باعث ورم کلیه ها، پف صورت و موجب بروز دردهای شکمی مزمن در کلیه کودک ‌شوند.

 

زنگ هشدار فشار خون در کودکان

مشاهده خون در ادرار و افزایش فشار خون کودک را در صورتی که بیش از حد مجاز باشد، حتما به پزشک باید اعلام کرد؛ چرا که به گفته دکتر نکیسا هر کدام از اینها می‌توانند نشانه‌های جدی وجود مشکل در کلیه باشد.به همین دلیل بر اندازه‌گیری فشار خون کودک پس از سه سالگی حداقل سالی یکبار تأکید داریم.

 

وی ادامه می‌دهد: بیماری کلیه می‌تواند باعث بیقراری کودک، سردرد، تشنج، تب، رنگ پریدگی، نرمی استخوان و خستگی بی‌موقع و غیرعادی کودک هنگام بازی با همسالانش شود.

 

زمان بروز بیماری‌های کلیوی در کودکان

برخی ناهنجاری سیستم ادراری با توجه به سونوگرافی‌های غربالگری دوران بارداری زودتر قابل تشخیص است و کودک از همان دوران تحت نظر نفرولوژیست قرار می‌گیرد.

 

دکتر هومن با بیان این که برخی بیماری‌ها از شش ماهگی تا یک سالگی خود را نشان می‌دهند، می‌گوید: شایع ترین مشکل کودکان از ۷-۶ سالگی عفونت مجاری ادراری ناشی از عوامل محیطی است. این مشکل هر چه به مدرسه و نوجوانی نزدیک‌تر می‌شود، افزایش می‌یابد.

 

وی تأکید می‌کند: عفونت کلیه اگر سریع درمان نشود باعث آسیب‌های جبران ناپذیری به کلیه می‌شود، به گونه‌ای که می‌تواند سبب از کارافتادگی یا افزایش فشار خون کودک شود.

 

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه می‌دهد: کنترل بموقع و مستمر مشکلات کلیوی در کودکان و تشخیص اکتسابی یا ارثی بودن آن بسیار مهم است. این موضوع باعث می‌شود نه‌تنها میزان نارسایی کلیه اعم ازخفیف یا متوسط را تشخیص بدهیم، بلکه با اعمال مراقبت‌های درمانی و تغذیه‌ای، مانع تشدید بیماری و رسیدن آن به مرحله دیالیز و پیوند شویم.

 

این نفرولوژیست کودکان تأکید می‌کند: البته گاهی با همه اقداماتی که انجام می‌شود، با وجود این فرآیند، فعالیت کلیه به گونه‌ای است که به سمت مزمن شدن بیماری پیش می‌رود. تحت نظر بودن کودک باعث می‌شود نسبت به وضعیت پیشرفت بیماری و برنامه‌ریزی درمانی کنترل بیشتری داشته باشیم.

 

درمان‌پذیری ورم کلیه

وقتی دستگاه‌های جمع‌آوری ادرار حجیم‌تر از حد معمول باشند، موجب بزرگ‌تر شدن کلیه‌ها بیش از حد طبیعی نسبت به سن کودک می‌شود.

 

دکتر هومن ادامه می‌دهد: انسداد در مسیر ادرار و وجود کیست‌های کلیه از جمله دلایل بروز این مشکل است که گاهی بعد از تولد این عارضه به طور طبیعی رفع می‌شود. در غیر این صورت بعد از تولد نوزاد یا حین تولد، امکان درمان با جراحی وجود دارد. البته ابتدا باید اطمینان حاصل شود نارسایی، عامل افزایش حجم کلیه جنین نباشد.

 

 

ورم کلیه در نوزادان

علایم نارسایی کلیه در کودکان

 

 

بررسی ورم کلیه در ۷ روز اول تولد

نوزادانی که در زمان جنینی دارای سابقه ورم کلیه بودند، باید سه تا هفت روز بعد از تولد، تحت سونوگرافی قرار بگیرند. حتی اگر نتیجه سونوگرافی بعد از تولد طبیعی باشد، هم وضعیت برگشت ادرار از مثانه به حالب و هم وجود ضایعات انسدادی در مسیر مجرای خروجی ادرار حتما بررسی شود.

 

ضرورت کنترل تعداد دفعات ادرار

بیشتر نوزادان طی ۲۴ ساعت اول بعد از تولد ادرار می‌کنند.اگر تا ۴۸ ساعت کودک ادرار نکرد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین مقاومت کودک برای دفع ادرار، بخصوص زمانی که کمتر از سه بار در ۲۴ساعت باشد، غیرطبیعی است و به کلیه و مثانه آسیب می‌زند. به والدین توصیه می‌شود کودکان را هر دو تا سه ساعت یکبار مجبور به دفع ادرار کنند.

 

بهترین زمان پیوند کلیه

پیوند عضو به یک کودک علاوه بر این که به زمان دریافت عضو بستگی دارد، وزن و جثه کودک نیز در انجام عمل موثر است. پزشکان ایرانی وزن مناسب کودک برای دریافت عضو را ۲۰ تا ۲۵ کیلو عنوان می‌کنند.

 

نارسایی کلیه در کودکان

یکی از عوارض ازدواج‌های فامیلی، تولد کودکانی با کلیه‌های بیمار است. وراثتی که از همان ابتدا کودک را با درد و رنج بسیار همراه می‌کند و طعم روزهای خوش کودکی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

با توجه به این که بیماری‌های کلیه در کودکان براحتی قابل مشاهده نیست و ممکن است برخی والدین در زمان مناسب متوجه وجود مشکل در کلیه‌های کودک نشوند.

 

علت اصلی ابتلا به نارسایی کلیه، اشکالات مادرزادی در سیستم ادراری آن هاست؛ مثلاً کودکی که با یک مثانه معیوب به دنیا می ‌آید، یا دچار برگشت ادرار از مثانه به کلیه می ‌شود و یا این که سیستم مثانه او دچار تنگی شده است.

 

تمامی این عوامل بر کلیه فشار می ‌‌آورند و کلیه را دچار نارسایی می‌ کنند. برای همین والدین باید به علائم ادراری کودک توجه کافی داشته باشند. علامت دیگری که بعد از تولد‌در کودکان‌بیشتر دیده می‌ شود، عفونت ادراری است.

 

علائم نارسایی کلیه در کودکان

– مهم‌ترین علامت نارسایی‌های کلیه، عدم غلظت ادرار است. پدر ومادرها باید به ادرار کودکان توجه خاصی داشته باشند به عنوان مثال آنها باید توجه داشته باشند که هنگام ابتلا به اسهال، ادرار کودک غلیظ شده و اگر ادرار کودکی به آن غلظت نرسد دچار نارسایی کلیه است.

 

– پرنوشی، پرادراری و شب ادراری نیز از علائم بیماری‌های کلیه است و اگر کودکی نصف شب هنگام خواب بیدار شده و آب بخورد نیز مشکوک به نارسایی کلیه است. این بیماری‌ها در بسیاری از مواقع قابل کنترل بوده و درمان می‌شوند،‌ اما برخی بیماری‌ها درمان قطعی ندارند. خانواده‌ها باید توجه داشته باشند عدم غلظت ادرار و پرنوشی همیشه هم به معنای نارسایی کلیه نیست اما در صورتی که تکرار شده و به صورت مزمن درآیند حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

 

– احتمال بروز مشکل در سیستم ادراری ‌پسرها بیشتر از دخترها است؛ مثلا گاهی به‌ دنبال یک ختنه ی ساده، ممکن است مجرای ادرار تنگ شود. این تنگی مجرا باعث می‌ شود که ادرار کودک باریک باشد، یا این که برای ادرار کردن به ‌خودش فشار بیاورد. بنا‌بر‌این توجه والدین به توصیه‌ های پزشک بعد از ختنه‌ کردن کودک، برای جلوگیری از تنگی مجرای ادرار بسیار مهم است، چون در غیر این صورت خطر برگشت ادرار از مثانه به کلیه نیز وجود دارد.

 

– همچنین در کودکانی که ادرارشان به‌ صورت قطره‌ قطره می ‌آید، به‌ طوری که با دست باید روی مثانه فشار آورند تا ادرارشان خارج شود، نشان می‌ دهد که مثانه انقباض ندارد.

 

– عفونت ادراری و وجود یبوست نیز اغلب از سوی والدین نادیده گرفته می‌ شود، در حالی‌ که مکانیسم‌ های کنترل‌ کننده ادرار و مدفوع تقریباً منشا مشترکی دارند.

 

درمان نارسایی کلیه در کودکان:

 

اقدامات درمانی مقتضی بر مبنای عوامل زیر توسط پزشک کودک شما تعیین می‌شود:

– سن، سلامت عمومی و سابقه پزشکی کودک

– میزان گستردگی بیماری

– نوع بیماری (حاد یا مزمن بودن)

– حد تحمل کودک برای مصرف برخی داروها، انجام برخی عمل‌های و اقدامات درمانی

– انتظارات برای دوره بیماری

– نظرات و ترجیحات شما

 

درمان نارسایی کلیوی حاد به علل زمینه‌ای آن بستگی دارد. اقدامات درمانی شامل موارد زیر می‌شود:

– بستری شدن در بیمارستان

– تزریق مقدار زیادی مایعات از طریق تزریق داخل وریدی (برای جبران حجم ازدست‌رفته خون)

– درمان یا مصرف داروهای دیورتیک (برای افزایش میزان ادرار)

– کنترل الکترولیت‌های مهم بدن شامل پتاسیم، سدیم و کلسیم

– مصرف برخی داروها (برای کنترل میزان فشار خون)

– برخی ملاحظات غذایی

 

در برخی موارد، کودکان ممکن است اختلالات الکترولیتی شدید پیدا کنند و میزان سم برخی از مواد زائد بدن آنها به طور طبیعی از طریق کلیه‌ها دفع شود. کودکان ممکن است دچار افزایش سطح مایع شوند. در این موارد انجام دیالیز ضرورت می‌یابد.

 

درمان نارسایی کلیوی مزمن به میزان عملکرد کلیه باقیمانده بستگی دارد. برخی از این اقدامات درمانی عبارتند از:

– مصرف دارو (برای کمک به رشد، پیشگیری از کاهش تراکم استخوانی و درمان کم‌خونی)

– درمان یا مصرف داروهای دیورتیک (برای افزایش میزان ادرار)

– برخی محدودیت‌های غذایی

– دیالیز

– پیوند کلیه: پیوند عضو به یک کودک علاوه بر این که به زمان دریافت عضو بستگی دارد، وزن و جثه کودک نیز در انجام عمل موثر است. پزشکان ایرانی وزن مناسب کودک برای دریافت عضو را ۲۰ تا ۲۵ کیلو عنوان می‌کنند.

 

بسیاری از کودکان مبتلا به نارسایی کلیوی تحت مراقبت متخصص اطفال و یک متخصص کلیه (پزشکی که در تشخیص و درمان اختلالات و بیماری‌های کلیوی تخصص دارد) قرار می‌گیرند.

 

 

علائم درد کلیه در کودکان

ناراحتی کلیه در کودکان

 

علائم نارسایی کلیه در کودکان را بشناسیم و درمان کنیم

منبع : بیتوته / جام جم آنلاین

این مطالب را نیز ببینید!

نکاتی در مورد نوزادان

محافظت از کودک | نکاتی درباره مراقبت از کودکان در تابستان

محافظت از کودک | نکاتی درباره مراقبت از کودکان در تابستانبه این مطلب امتیاز دهید …

دیدگاهتان را بنویسید