سه شنبه 28 اسفند 1397
صفحه اصلی / موفقیت / روابط اجتماعی / کسب مهارت های ارتباطی بهتر | نکاتی جهت ارتقای مهارت ارتباطی

کسب مهارت های ارتباطی بهتر | نکاتی جهت ارتقای مهارت ارتباطی

به این مطلب امتیاز دهید

کسب مهارت های ارتباطی : چگونه مهارت های ارتباطی خود را ارتقا دهیم ؟ چگونه حوزه ارتباطی خود با دیگران را گسترش دهیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره روابط اجتماعی ، راه هایی برای ارتقا مهارت ارتباطی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تعریف مهارت ارتباط موثر

مهارتهای ارتباط موثر , کسب مهارت های ارتباطی

 

 

نکته هایی برای کسب مهارت های ارتباطی بهتر

داشتن مهارت های ارتباطی برای کسانی که می خواهند سخنران خوبی باشند ضروری است. در ادامه با ترفندهایی که به هر کسی کمک می کند رهبر و سخنران خوبی شود آشنا شوید.

 

ارتباط چیست؟

قبل از آموختن هر چیزی ابتدا باید مفهوم چیزی که قرار است کشف کنیم را بفهمیم. ارتباط یعنی ارسال و دریافت اطلاعات از طریق نشانه های کلامی و غیر کلامی مثل سخنرانی، نویسندگی، آواز و رفتار. انسان ها می توانند نظرات و عقاید و احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. با داشتن مهارت های ارتباطی قوی می توانید با آدم های جدید آشنا شوید، دوستان جدیدی پیدا کنید و عشق را در زندگی پیدا کنید.

 

برای به زبان آوردن افکارتان شجاع باشید

توانایی تحت کنترل گرفتن احساسات و عقاید هنگام بیان دیدگاه و روشن ساختن آن گام بسیار مهمی است. هیچوقت به خاطر این که احساس می کنید نظراتتان ارزش شنیده شدن ندارند در سخنرانی تعلل نکنید. با ترس ها مقابله کنید. بعضی ها ارزش کلمات شما را می فهمند و برخی بالعکس. چه کسی گفته هر چیزی که دیگران دوست ندارند بشنوند را نباید به زبان بیاورید؟

 

تماس چشمی

وقتی با کسی که صحبت می کنید به چشم های شما نگاه می کند چه احساسی دارید؟ آیا فکر می کنید او با دقت علاقه به حرف های شما گوش می دهد؟ هنگام سخنرانی با نگاه کردن به چشم های مخاطب نظر او را بیشتر جلب می کنید و سخنرانی موفق تری خواهید داشت. اما در این کار زیاده روی نکنید. باید هر ۵ الی ۱۵ دقیقه تماس چشمی را از مخاطب بردارید.

 

گوش دادن

اگر شنونده خوبی باشید می توانید دنیا را از دید دیگران ببینید. به دیگران اجازه دهید برای لحظاتی افکار و احساساتشان را بیان کنند و فقط برای چند لحظه عقیده شما را نادیده بگیرند. قبل از این که شروع به صحبت کردن کنید مطمئن شوید حرف های او تمام شده است.

 

گام صدا

اگر تند صحبت کنید دیگران احساس می کنند اعتماد به نفس ندارید و عصبی هستید. اگر آهسته صحبت کنید ممکن است دیگران اجازه ندهند جمله شما تمام شود. با صدای بلند سخنرانی کنید و هر وقت نکته خاصی را بیان کنید یا نتیجه گیری کنید گام صدا را آهسته کنید.

 

تن صدا

تنظیم کردن تن صدا شاید کار آسانی نباشد به خصوص زمانی که عصبی هستید و می خواهید هیچ نکته ای را از قلم نیندازید. وقتی به مردم نزدیک هستید ملایم تر صحبت کنید اما وقتی در مقابل تعداد زیادی در حال صحبت کردن هستید تن صدا را بلندتر کنید.

 

تلفظ

تلفظ کلمات جدید را باید جستجو کنید در غیر اینصورت آن ها را به کار نبرید. روزانه ۱ تا ۵ لغت جدید یاد بگیرید و تمرین کنید. وقتی کلمات را بشناسید اعتماد به نفس بیشتری هنگام سخنرانی خواهید داشت و دیگران هم بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد. بهترین راه برای تقویت تلفظ کلمات مطالعه کردن و گوش دادن به کتاب های صوتی است.

 

حرکات

از روی حرکات دست ها به ویژگی های زیادی درباره دیگران می توان پی برد. باید حرکات دست ها را کنترل کنید و بدانید چه زمانی و چگونه آن ها را به کار ببرید. در زبان بدن برخی حرکات درک سخنان را برای مخاطب آسان تر می کند اما برخی حرکات توهین آمیز هستند.

 

 نکاتی جهت ارتقای مهارت ارتباطی

 

مهارت های ارتباطی

پرسش: لطفا در ارتباط با ارتقای مهارت های ارتباطی بنده را راهنمایی بفرمایید.

 

پاسخ: برقراری ارتباط مهارتی است که هر کسی از آن بهره ای دارد. با ارتباط داشتن با دیگران می توانید دیدگاه ها و اندیشه هایتان را به آنها منتقل کنید و از نظرات و افکار دیگران نیز سود ببرید. مهارت های ارتباطی و برقراری ارتباط با اشخاص و گروه های گوناگون نیازمند آموختن و به کارگیری نکاتی است که در این مطلب تعدادی از آنها را بر می شماریم.

 

بشنوید

برخی افراد فکر می کنند تنها با مهارت بی نظیرشان در صحبت کردن می توانند در برقراری ارتباط با دیگران موفق شوند. اما ظاهرا این افراد فراموش کرده اند که شنیدن فاکتور بسیار مهمی در مهارت های ارتباطی است. تا زمانی که شنونده خوبی نباشید، در ارتباط برقرار کردن با دیگران هم توفیقی کسب نخواهید کرد. برای اینکه شنونده خوبی باشید باید علاقه خود به آگاهی از دیدگاه دیگران را نشان دهید، از پرت کردن حواس طرف مقابل بپرهیزید، اگر حافظه تان چندان مورد اطمینان نیست، یادداشت برداری کنید، حرف دیگران را قطع نکنید و پیش از پایان صحبت طرف مقابل درباره حرف هایش قضاوت نکنید.

 

 

مهارت های ارتباطی pdf

مهارت ارتباط موثر  ,ppt , کسب مهارت های ارتباطی

 

 

بخوانید

مطالعه و خواندن، به شما کمک می کند تا درک بهتری از زبان، دستور زبان و فرم جملات داشته باشید. مطالعه نقش مهمی در شناخت اصطلاحات صنف های گوناگون، بازشدن پنجره ذهن به روی چشم اندازهای نو، یادگیری مطالب مختلف، افزایش خلاقیت ایفا می کند. همچنین با مطالعه کردن قادر خواهید بود گوینده توانایی باشید. در یک کلام خواندن به تقویت مهارت های ارتباطی شما کمک شایانی می کند.

 

 

به ارتباط غیر کلامی بها بدهید:

غیر از ارتباط کلامی که همان صحبت با دیگران است، نوعی ارتباط غیر کلامی هم وجود دارد که با استفاده از لحن، ایما و اشاره، حرکات چشم ها، حالات صورت و غیره میسر می شود.

 

ارتباط غیر کلامی درک و برقراری ارتباط با دیگران را تسهیل می کند و به عبارتی بسیاری بر این باورند که ارتباط غیر کلامی آنچه در درون شماست را به راحتی به دیگری منتقل می کند. نباید فراموش کرد که ارتباط غیرکلامی در فرهنگ های مختلف، متفاوت است.

 

 

بپرسید

پرسش و طرح سوال بخشی مهم و جدایی ناپذیر در برقراری ارتباط است و ذهن شما را نسبت به موضوع روشن می کند.

 

دقت کنید که وقتی سوالی را مطرح کردید، برای پاسخ گرفتن هم شکیبایی به خرج دهید، تا جواب مناسبی بگیرید.

 

پرسیدن سوالات به جا و مناسب در مسیر برقراری ارتباط شما را راهنمایی خواهد کرد.

 

درک اصول ارتباطی

برای برقراری ارتباط چه روندی را باید طی کرد؟ روند یا چرخه برقراری ارتباط به گونه ایست که در هر موقعیت و برای هر کسی قابل اجراست.

 

روند برقراری ارتباط عبارت است از: هدف، رمزگذاری پیام، انتقال پیام، دریافت پیام، رمزگشایی یا درک پیام دریافتی، ارائه بازخورد یا واکنش نشان دادن به فرستنده پیام. با طی کردن این مراحل می توانید به سادگی با دیگران ارتباط برقرار کنید.

 

مذاکره کنید

ممکن است موقعیتی برایتان پیش بیاید که برای دستیابی به اهدافتان مجبور به مذاکره با شخص یا گروهی شوید. طرف مقابل شما حتما تلاش می کند که مذاکره را به نفع خود پیش ببرد.

 

مذاکره سودمند زمانی اتفاق می افتد که نیازها و چشم اندازهای مد نظر دیگران را خوب درک کنید و با ذهنی باز به جای کوشش برای از میدان به در کردن حریف، ارتباط متقابل از نوع برد-برد ایجاد کنید.

 

یادداشت برداری کنید

به اشتراک گذاری اطلاعات و مکتوب کردن برخی از نکات و صحبت های مطرح شده در نشست ها راهی است برای به خاطر سپاری نکات مورد بحث قرار گرفته و کاوش برای درک بهتر آنها.

 

در جمع صحبت کنید

صحبت کردن در جمع به شما کمک می کند تا مهارت بیشتری در برقراری ارتباط با دیگران پیدا کنید. اعتماد به نفس داشتن در چنین کاری را هیچگاه فراموش نکنید. از حالات صورت و به ویژه چشم ها هم غافل نشوید تا به این ترتیب شنوندگان و حاضران هم بتوانند با شما بهتر ارتباط برقرار کنند.

 

روند برقراری ارتباط عبارت است از: هدف، رمزگذاری پیام، انتقال پیام، دریافت پیام، رمزگشایی یا درک پیام دریافتی، ارائه بازخورد یا واکنش نشان دادن به فرستنده پیام. با طی کردن این مراحل می توانید به سادگی با دیگران ارتباط برقرار کنید.

 

از کنار باز خورد به آسانی نگذرید

باز خورد کلید برقراری ارتباط است. بازخورد به شما کمک می کند تا ارتباط شما با گیرنده یا فرستنده پیام سازنده باشد. در قضاوت و داوری منصف و عادل باشید تا برقراری ارتباط با دیگران برای شما سود بیشتری داشته باشد. داشتن نگرش مثبت نسبت به بازخورد می تواند فاصله شما را با موفقیت کمتر کند.

 

بر کشمکش ها پیروز شوید

کشمکش و برخورد بخش جدایی ناپذیر ارتباط متقابل و روابط کاریست. تلاش کنید در این کشمکش ها مودب و در عین حال محکم باشید، به جای تمرکز بر فرد یا گروه به دنبال راهی برای پیروزی بر کشمکش ها باشید، به جای تصمیم گیری بر پایه فرضیات و حدس و گمان ها، برای یافتن حقایق کاوش کنید.

 

مهارت برقراری ارتباط با دیگران

مهارت ارتباطی , کسب مهارت های ارتباطی

کسب مهارت های ارتباطی بهتر | نکاتی جهت ارتقای مهارت ارتباطی

 

منبع : bedunim.ir  / تبیان / بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید