دوشنبه 5 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / علائم بیماریها / مسمومیت غذایی چیست ؟ | شایع ترین علائم مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی چیست ؟ | شایع ترین علائم مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی چیست ؟ | شایع ترین علائم مسمومیت غذایی
5 امتیاز از 1 رای

مسمومیت غذایی چیست ؟ علائم مسمومیت های غذایی کدامند؟ درمان خانگی مسمومیت غذایی چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره علائم بیماریها ، علائم مسمومیت غذایی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 اسم قرص برای مسمومیت غذایی

درمان مسمومیت غذایی با عسل , مسمومیت غذایی

 

 

مسمومیت غذایی چیست ؟

مسمومیت غذا یک بیماری است که بر اثر خوردن غذاهایی که ارگانیسمهای مضری هستند به وجود می آید.این میکروب های مضر می توانند شامل باکتری،انگل و ویروس باشند.آنها اغلب در گوشت خام،مرغ و تخم مرغ یافت می شوند اما می توانند به هر نوع غذایی سرایت کنند.همچنین می توانند در غذایی که بیرون از یخچال مانده یا مدت زیادی قبل ازخوردن فریز شده باشد رشد کنند.

 

گاهی مسمومیت غذایی به خاطر نَشستن دستان قبل از غذا اتفاق می افتد.اکثر اوقات، مسمومیت جزئی است و پس از چند روز از بین می رود.تنها کاری که می توانید بکنید این است که منتظر بمانید تا بدنتان از شر میکروبی که باعث بیماری اتان شده خلاص شود.اما برخی از انواع مسمومیت ها ممکن است جدی باشد و نیاز به پزشک پیدا کنید .

 

علایم آن چیست ؟

اولین علامت مسمومیت غذا معمولاً اسهال است.ممکن است احساس تهوع،استفراغ یا دل پیچه در ناحیه ی شکم داشته باشید .اینکه هنگام مسمومیت غذا حالتان چگونه باشد،بستگی به میزان سلامتی و اینکه چه نوع میکروبی شما را بیمار کرده باشد دارد.اگر اسهال و استفراغ شما شدید باشد ممکن است دی هیدراته یا دچار کمبود آب در بدن بشوید .دی هیدراته یعنی اینکه بدن شما مقدار زیادی مایعات از دست داده است.دنبال علائم کمبود آب بگردید که شامل خشکی دهان،سر گیجه و پررنگ شدن ادرار می شود.کودکان و سالمندان سریع آب بدن خود را از دست می دهند و باید بسیار مراقب آنها بود.خانمهای باردار اگر فکر می کنند که دچار مسمومیت غذا شده اند حتماً باید به پزشک مراجعه کنند .

 

چگونه میکروبهای مضر وارد غذا می شوند ؟

میکروبها زمانی وارد غذا می شوند که :

* گوشت فرآوری شده  باشد.طبیعی است که باکتری،در روده ی حیوانات سالم که ما در غذا استفاده می کنیم وجود داشته باشد.گاهی باکتری با قسمتهایی از این حیواناتی که ما میخوریم مخلوط می شود.

 

*غذا خیس یا شسته شود.اگر آب برای گند زدایی یا شستن میوه و سبزیجات استفاده شده باشد حاوی میکروبهایی از کود حیوانی و انسانی است که این موجودات ذره بینی می توانند وارد میوه و سبزیجات شوند.

 

* موقع آماده کردن.وقتی فردی که دستانش به میکروب آلوده باشد و به غذا دست بزند یا اگر غذا با غذاهای دیگری که دارای میکروب باشند تماس داشته باشد،میکروبها پخش میشوند . مثلاً اگر شما از یک تخته برای خرد کردن سبزی و گوشت استفاده می کنید،میکروب از گوشت خام می تواند وارد سبزی بشود.

 

چگونه متوجه می شوید که دچار مسمومیت غذا شده اید ؟

به خاطر اینکه مسمومیت غذا اغلب جزئی بوده و پس از چند روز از بین می رود،اکثر مردم نزد پزشک نمی روند.اگر دیگران همان غذایی که شما خورده اید را خورده باشند و دچار مسمومیت شده باشند شما نیز معمولاً باید دچار مسمومیت شده باشید.اگر فکر می کنید که مسموم شده اید به مرکز بهداشتی و درمانی خود تلفن کنید و گزارش دهید.این باعث می شود که دیگران از مسمومیت نجات پیدا کنند.

 

اگر فکر می کنید که بیماری تان جدی است به پزشک خود تلفن بزنید.اگر اسهال یا استفراغتان شدید است یا اگر بعد از چند روز بهتر نشدید حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.اگر نزد پزشک رفتید و پزشک در مورد علائم بیماری تان ( اسهال،تهوع یا بالا آوردن ) از شما پرسید، درمورد سلامت عمومی خود از او سوال کنید و یک آزمایش بدهید.پزشک از شما خواهد پرسید که کجا این غذا را خورده اید و آیا شخص دیگری که با شما این غذا را خورده نیز بیمار شده است؟گاهی پزشک آزمایش مدفوع یا خون نیز برایتان می دهد.

 

چگونه درمان می شود ؟

در اغلب موارد،مسمومیت غذا ظرف دو – سه روز از بین می رود.تنها چیزی که نیاز دارید استراحت و مایعات فراوان است تا از کمبود آب در بدن جلوگیری کنید.هر بار که مدفوع زیاد و شل دارید، یک فنجان آب یا مایعات مربوط به کمبود آب در بدن ( مانند سرم خوراکی ) بنوشید.می توانید نوشیدنی های ورزشی بنوشید.نوشابه و آب میوه مقدار زیادی قند دارند و نباید برای این منظور استفاده شوند.پزشکان پیشنهاد می کنند که تا جایی که ممکن است نوشیدنی های طبیعی استفاده کنید.زمانی که دیگر استفراغ نکردید می توانید غذاهایی که معمولاً می خوردید را بخورید.اما از غذاهای شیرین و چرب مدتی دوری کنید.

معمولاً برای درمان مسمویت غذا از آنتی بیوتیک استفاده می شود.داروهایی که اسهال را متوقف می کنند ( داروهای ضد اسهال ) می توانند مفید باشند اما نباید آنها را به نوزاد یا کودکان کوچک داد.اگر فکر می کنید که دچار کمبود آب شده اید بهتر است به بیمارستان بروید.و در موارد خیلی جدی مانند بوتولیسم ( مسمومیت غذایی حاد ) یا عفونت ای کولای( نوعی باکتری) نیاز به مراقبت های پزشکی دارید .

 

چگونه می توانید از مسمومیت غذا جلوگیری کنید ؟

شما می توانید از اغلب موارد مسمومیت غذا با این راهکارهای ساده جلوگیری کنید :

 

* تمیز کنید.اغلب و همیشه پیش از دست زدن به غذا دستان خود را بشوئید.کاردهای آشپزخانه، تخته ی گوشت و اپن آشپزخانه را تمیز نگه دارید.می توانید آنها را با آب گرم،اسپری آب پاش بشویید یا آنها را در ماشین ظرفشویی قرار بدهید و از ضد عفونی کننده برای تمیز کردن اپن استفاده کنید.

 

* جدا کنید. گوشت خام را از میوه ،سبزیجات و دیگر غذاها دور نگه دارید. گوشت پخته را در یک سینی تمیز بگذارید نه در ظرفی که در کنار آن گوشت خام وجود دارد

 

* بپزید.حتماً گوشت،مرغ،ماهی و تخم مرغ را کاملاً بپزید .

 

* در جای خنک نگه دارید.باقیمانده ی غذا را داخل یخچال بگذارید.میوه ی برش زده و سبزیجات را در دمای اتاق به مدت طولانی نگه ندارید .

 

* اگر شک دارید،آن را دور بیاندازید.اگر مطمئن نیستید که غذا سالم است یا نه،آن را نخورید .

 

 

مسمومیت غذایی چند روز طول میکشد

برای مسمومیت غذایی چه باید کرد

 

 

شایع ترین و اصلی ترین علائم مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی عبارت است از واژه ای که به طور رایج برای توصیف اختلالات ناشی از غذایی که در ۴۸ ساعت گذشته خورده شده است به کار می رودو این بیماری به دلیل از مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی های حاوی باکتری ها، ویروس ها یا انگل های مضر بروز می کند.مسمومیت غذایی

 

در مجموع بسیاری از مواد غذایی به طور بالقوه حاوی موجودات مضر هستند، اما به طور طبیعی هنگام پخت و پز آنها از بین می روند و نابود می شوند اما در صورتی که بهداشت رعایت نشود و مواد غذایی به روش درست ذخیره و نگهداری نشوند، باید بدانید که حتی غذاهای پخته نیز می توانند آلوده بوده و موجب بیماری شوند ، بیماری که اصلی ترین آن مسمومیت غذایی است و علائمی دارد شامل:

 

۱۰ نشانه و علامت از مسمومیت غذایی

 

گرفتگی و درد شکمی:

درد شکمی در اطراف تنه(وسط) بدن، و یا منطقه زیر دنده ها تا بالای لگن، احساس می شود. در موارد مسمومیت غذایی، موجوداتی مضر می توانند سموم تولید کنند، که باعث تخریب پوشش معده و روده می شود ؛ این ،می تواند التهاب دردناکی را در معده شما ایجاد کند، که ممکن است باعث درد در ناحیه شکم شود.افرادی که مبتلا به مسمومیت غذایی هستند ،ممکن است در معرض گرفتگی عضلات نیز باشند، به این ترتیب که ماهیچه های شکمی برای رهایی هرچه سریع تر از موجودات سمی و مضر، به حرکات طبیعی روده بسیار سرعت می دهد.

 

با این وجود، درد شکمی و گرفتگی های عضلانی بسیار شایع هستند و می تواند به دلایل مختلفی پدیدار شوند به همین دلیل، این علائم به تنهایی ممکن نیست نشانه ای از مسمومیت غذایی باشند.علاوه بر این، همه نشانه های مسمومیت غذایی مربوط به درد و گرفتگی شکمی نیستند.

 

اسهال :

اسهال ،مدفوعی آبکی و شل است و سه یا بیشتر از این نوع حرکت روده در یک دوره ۲۴ ساعته تعریف می شود ، این یک علامت معمولی از مسمومیت غذایی است. هنگامی اتفاق می افتد که التهاب، اجازه ندهد که روده به جذب آب و سایر مایعاتی که در طول هضم ترشح می شود، عمل کند. اسهال، ممکن است با علائم دیگری نیز همراه باشد، مانند زمانی که خیلی فوری نیاز خواهید پیدا کرد که به دستشویی بروید، یا نفخ و یا گرفتگی شکمی چون در این هنگام آب بسیار بیشتری به نسبت معمول از دست می دهید، و در معرض خطر کم آبی قرار خواهید گرفت بنابراین مهم است که مایعات زیادی بنوشید، تا هیدراته و مرطوب بمانید.

 

علاوه بر آب، خوردن غذاهای مایع، مثل آبگوشت و سوپ ها، می تواند به مبارزه با کم آبی کمک کنند و اگر نمی توانید که غذای جامد را تحمل نکنید، این غذاهای آبکی می توانند کمی به شما انرژی دهند.

 

سردرد :

سردرد، بسیار شایع است ، افراد می توانند به دلایل مختلفی از جمله استرس، نوشیدن بیش از حد الکل، کم آبی و خستگی، سردرد را تجربه کنندبه دلیل اینکه مسمومیت غذایی ممکن است موجب خستگی و کم آبی شود، می تواند منجر به سردرد نیز شود.در حالی که علت دقیق آن کاملا درک نشده است، اما این را می دانیم کم آبی به طور مستقیم بر مغز شما تأثیر می گذارد، باعث می شود که مغز مایع خود را از دست بدهد و به طور موقت کوچک شود.ممکن است در هنگامی که به استفراغ و اسهال مبتلا شده اید، دچار سردرد شوید، زیرا هر دوی این اتفاقات، کم آبی بدن را افزایش می دهند.

 

استفراغ :

در افراد مبتلا به مسمومیت غذایی، استفراغ بسیار شایع است این اتفاق می افتد زمانی که ماهیچه های شکمی و دیافراگم شما به شدت به هم متصل می شوند و شما را مجبور می کنند تا محتوای معده خود را از دهانتان بیرون آورید.این یک مکانیسم محافظتی است که وقتی بدن شما تلاش می کند از شر موجودات خطرناک یا سمی خلاص شود، این اتفاق می افتددر واقع، مسمومیت غذایی اغلب منجر به تهوع و استفراغ می شود. برای بعضی افراد اسفراغ اتفاق نمی افتد، در حالی که برای بقیه به طور متناوب استفراغ صورت می گیرد اگر بطور مداوم استفراغ می کنید و نمی توانید مایعات را در معده خود نگه دارید، باید از یک پزشک یا داروساز برای جلوگیری از کم آبی بدنتان کمک بگیرید.

 

احساس بیماری:

کسانی که مسمومیت غذایی دارند، اغلب اشتها ندارند و دارای علائم های بیماری مانند خستگی هستند این اتفاق زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن، برای مبارزه با عفونت ها پاسخ نشان دهد.به عنوان بخشی از این پاسخ ها، بدن شما پیام های شیمیایی را به نام سیتوکین ها ترشح می کنند ، سیتوکین ها نقش های مختلفی دارند، اما یکی از مهمترین آنها پاسخ ایمنی بدن به عفونت است.

 

آنها این کار را با دستور دادن به سلول های ایمنی بدن که به کجا بروند و چگونه رفتار کنند، انجام می دهند. علاوه بر کمک به بدن ،شما برای مقابله با عفونت هایی مانند مسمومیت غذایی، سیتوکین ها سیگنال هایی را به مغز ارسال می کنند، که باعث می شود بسیاری از علائم ما که با بیماری ها مرتبط است، از جمله کاهش اشتها، خستگی و درد، ایجاد شوند.

 

این مجموعه علائم ،می تواند در مواردی که گاهی اوقات “رفتار مریضانه” نامیده می شود، منجر شود مانند:تعاملات اجتماعی بیرون کشیده می شوید و استراحت می کنید و غذا نمی خورید.رفتار مریضانه نشانه ای است که بدن شما توجه خود را از فرایندهای معمول، مانند هضم به سمت مبارزه با عفونت برداشته و اولویتش را تغییر داده.

 

تب:

اگر درجه حرارت بدن شما بالاتر از محدوده طبیعی خود، ۹۷٫۶ تا ۹۹٫۶ درجه فارنهایت یا ۳۶ درجه سانتیگراد برود، تب نامیده می شود.تب ها در بسیاری از بیماری ها شایع هستند و به عنوان بخشی از محافظت طبیعی بدن شما در مقابل عفونت رخ می دهند ؛ عوامل تولید تب مانندها ،موجب افزایش دمای بدن می شوند. همچنین آنها توسط سیستم ایمنی بدن یا باکتری های عفونی که به بدن شما وارد شده اند تولید می شوند. آنها با فرستادن پیام هایی مغز شما را فریب می دهند ،تا فکر کند که بدن شما سردتر از حالت معمول است، و باعث تب می شوند این افزایش گرما، باعث افزایش سرعت کار سلول های سفید می شود، که به مبارزه به عفونت کمک می شود.

 

لرز (سرما):

لرزش و سرما ،می تواند به عنوان جرقه بدن برای بالا بردن درجه حرارت خودش باشد.این لرزیدن نتیجه انقباض سریع و آرامش خیلی سریع عضلات است، که باعث تولید گرما می شود.آنها اغلب با تب همراه هستند، مانند عوامل تولید تب، فریب می خورند که بدن سردش است و سعی در گرمایش بدن دارند.تب می تواند توسط بسیاری از بیماری های مختلف، از جمله مسمومیت غذایی، ایجاد شود و یکی از علائم معمول آن لرز است.

 

ضعف و خستگی:

ضعف و خستگی ،از علائم دیگر مسمومیت غذایی هستند ؛ این علائم ،ناشی از انتشار پیام های شیمیایی به نام سیتوکین ها هستند.علاوه بر این، خوردن کمتر غذا، به دلیل اشتها نداشتن، می تواند موجب خستگی شود.هر دوی ضعف و خستگی از علائم رفتاری مریضی هستند، که به بدن استراحت می دهد و باعث حال بهتر می شود.در واقع، آنها همچنین می توانند از علائم بسیاری از بیماری های دیگر نیز باشند بنابراین اگر احساس ضعف یا خستگی دارید، بهترین کار، گوش کردن به ندای بدنتان است.

 

حالت تهوع :

تهوع، احساس ناخوشایندی است که زمانی که در معرض استفراغ هستید، دارید ، هرچند ممکن است استفراغ بکنید یا نه ؛ در حالی که حالت تهوع در مسمومیت غذایی شایع است، اما می تواند به دلایل بسیاری از جمله میگرن، بیماری ماشین و بیش از حد غذا خوردن نیز رخ دهد.حالت تهوع مسمومیت غذایی، معمولا بین یک تا هشت ساعت پس از غذای مسموم خوردن، اتفاق می افتد.

این اتفاق تحت تاثیر یک سیگنال هشدار دهنده ،به شما اجازه می دهد تا به بدن هشدار دهد که یک ماده مضر وارد سیستم گوارش شده ؛ این اتفاق ،با کاهش حرکات روده همراه است ،تا بدن سم را از معده بیرون کند. اگر احساس تهوع دارید، ممکن است بخواهید بعضی از درمان های طبیعی را امتحان کنید، تا از علائم خود رهایی یابید.

 

درد عضلانی:

ماهیچه های شما دچار گرفتگی می شوند،اگر که دچار عفونت هایی مانند مسمومیت غذایی شده باشید این ،به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن، به خاطر التهابات، فعال شده است.در طی این روند، بدن هیستامین آزاد می کند، این ماده شیمیایی به رگ های خونی اجازه می دهد تا بیشتر سلول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت فراهم کنند.

 

هیستامین، به افزایش جریان خون در مناطق آلوده بدن کمک می کند ؛ هیستامین ،همراه با سایر مواد درگیر در پاسخ ایمنی، مانند سیتوکین ها، می تواند ،به سایر قسمت های بدن وارد شود و باعث درد شود.این، می تواند بخش های خاصی از بدن را نسبت به درد حساس تر کند و باعث درد و گرفتگی ناخوش احوالی شود، که اغلب با احساس بیماری همراه است.

 

 درمان سریع مسمومیت غذایی کودکان

درمان مسمومیت غذایی

 

مسمومیت غذایی چیست ؟ | شایع ترین علائم مسمومیت غذایی

منبع : سیمرغ / نمناک

close

دیدگاهتان را بنویسید