جمعه 6 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / کودک / دانستنی های نوزادان / رنگ چشم نوزاد | چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تعیین می کند؟

رنگ چشم نوزاد | چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تعیین می کند؟

رنگ چشم نوزاد : چه عواملی در رنگ چشم نوزاد موثر است ؟ دو رنگ بودن چشم نوزادان چگونه درمان میشود ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دانستنی های نوزادان ، عوامل موثر بر رنگ چشم نوزاد در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تعیین رنگ چشم نوزاد

رنگ چشم نوزاد در چند روزگی مشخص میشود , رنگ چشم نوزاد

 

 

چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تعیین می کند؟

رنگ چشم نوزاد یکی از جذاب‌ترین بخش‌های رشد آن است. پدر و مادرها معمولاً در مورد رنگ چشم نوزادی که در آینده خواهند داشت، بحث می‌کنند. آیا چشم نوزاد شما یک رنگ خواهد داشت یا ممکن است مخلوطی از رنگ‌ها باشد؟

 

علم پزشکی می‌گوید که ظاهر نوزاد نتیجه ترکیب ژنتیک هر دو والد است. با این حال ترکیب ژنتیکی هر دو والد هم می‌تواند به روش‌های مختلفی صورت بگیرد. بنابراین راز میزان شباهت نوزاد به والدین خود، تا زمانی که به دنیا نیامده است، مشخص نمی‌شود. بعد از تولد نوزاد شما درباره سلامتی، ظاهر و شباهت او به والدینش یک ایده کلی به دست می‌آورید اما مطمئناً به سادگی نمی‌توانید در مورد رنگ چشم نوزادتان قضاوت کنید. ممکن است کمی طول بکشد تا رنگ چشم اصلی نوزاد مشخص شود مخصوصاً اگر چشم های کودک در هنگام تولد خیلی روشن و رنگی باشد.

 

عوامل موثر در تعیین رنگ چشم نوزاد

 

۱- ویژگی های ژنتیکی

اگرچه رفتار ژنتیکی، رنگ چشم کودک را تعیین می‌کند اما رنگ چشم کودک تنها با ژنتیک تعیین نمی‌شود و برخی مردم به اشتباه به این موضوع باور دارند.

 

اگر شما و همسرتان هر دو چشم‌های آبی دارید، احتمال زیادی وجود دارد که فرزند شما نیز چشمان آبی داشته باشد اما این قطعیت ندارد.

اگر والدین چشمان قهوه‌ای داشته باشند می‌توان انتظار داشت که فرزندشان نیز چشمان قهوه‌ای داشته باشد، ولی هیچ تضمینی وجود ندارد.

کودکانی که پدربزرگ و مادربزرگ با چشمان آبی دارند، به احتمال زیاد چشمان آبی دارند.

کودکانی که والدین با چشمان قهوه‌ای و آبی دارند، به احتمال ۵۰% چشمان آبی یا قهوه‌ای دارند.

نوزادانی که با یک چشم آبی و یک چشم قهوه‌ای متولد می‌شوند، از یک بیماری نادر ژنتیکی رنج می‌برند که در این مورد باید با پزشک مشورت شود.

 

۲- ملانین

ملانین رنگدانه‌ای است که رنگ پوست و مو را ایجاد می‌کند. این رنگدانه توسط سلول‌ها تولید می‌شود و نقش مهمی در رنگ چشم کودک دارد. تولید ملانین در عنبیه چشم زمانی آغاز می‌شود که چراغ‌های روشن بیمارستان به چشمان نوزاد تازه متولد شده، برخورد می‌کند. تولید ملانین کمتر، منجر به ایجاد رنگ روشن‌تر در چشم نوزاد می‌شود و ملانین بیشتر منجر به رنگ چشم تیره‌تر می‌شود. بنابراین میزان ملانین کمتر می‌تواند رنگ چشم کودک را آبی، سبز، خاکستری و یا فندوقی کند و ملانین بیش از حد باعث می‌شود نوزاد چشمانی سیاه یا قهوه‌ای تیره داشته باشد.

 

چه زمانی رنگ چشم نوزاد تغییر می کند؟

تغییرات رنگ چشم نوزاد معمولاً در ۶ ماهگی نوزاد اتفاق می‌افتد و تا ۹ ماهگی ادامه می‌یابد. در این زمان در عنبیه چشم نوزاد، ملانین به اندازه کافی ذخیره شده است و این زمان برای شما مشخص خواهد شد که رنگ چشم کودک شما چه رنگی خواهد بود. با این حال تغییرات رنگ چشم در این زمان به پایان نمی‌رسد و شما ممکن است تغییرات رنگ چشم کودک خود را تا ۳ سالگی او ببینید. این تغییرات احتمالاً رنگ چشم کودک شما را تیره‌تر می‌کند و رنگ چشم او ممکن است به قهوه‌ای، سبز یا فندوقی تبدیل شود. بنابراین انتظار نداشته باشید رنگ چشم کودک شما به طور ناگهانی از سیاه به آبی یا خاکستری تغییر کند. تغییرات رنگ چشم در بعضی از کودکان حتی تا وقتی که به سن بزرگسالی می‌رسند نیز ادامه دارد.

 

آیا یکسان نبودن رنگ دو چشم نوزاد، نگران کننده است؟

 

۱- ناهم‌رنگی عنبیه (هتروکرومیا)

نا هم رنگی عنبیه  یک اتفاق نادر است که در آن کودک دارای چشمانی با دو رنگ متفاوت است که در گونه هایی از آن عنبیه کودک رنگارنگ می‌شود. دلیل هر دوی این اتفاقات می‌تواند یک تغییر ژن باشد که باعث ایجاد رنگدانه بیش از حد در یکی از عنبیه‌های چشم می‌شود. علاوه بر این مصرف برخی داروهای خاص، می‌تواند این اتفاقات را تشدید کند.

 

۲- سندروم واردنبرگ

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است رنگ دو چشم کودک متفاوت باشد یا رنگارنگ باشد، سندروم واردنبرگ است که بر اثر یک جهش ژنی ایجاد می‌شود و باعث می‌شود تغییرات در سطح رنگدانه‌های مو، عنبیه چشم و پوست ایجاد شود. این سندروم در برخی از نوزادان با کاهش شنوایی نیز همراه است.

 

 

چگونه بچه چشم رنگی داشته باشیم

داروی گیاهی برای رنگی شدن چشم بچه

 

 

روش درمان دو رنگ بودن چشم

اگر هتروکرومیا همراه با علائم دیگر باشد

هتروکرومیای جزئی معمولاً نیازی به درمان ندارد زیرا برای نوزاد مضر نیست با این حال اگر هتروکرومیا با علائم دیگر مانند تورم و التهاب همراه شد، ضروری است که ابتدا التهاب را برطرف کنید و بعد از آن نگران هتروکرومیا باشید.

 

کودک قادر به دیدن نیست و یا اختلال در بینایی آن وجود دارد

مواردی در هتروکرومیا وجود دارد که کودک قادر به دیدن نیست یا در بینایی اش اختلال وجود دارد، در چنین شرایطی استفاده از لنزهای رنگی توصیه می‌شود. اگر استفاده از یک لنز کار دشواری است می‌توان از دو لنز استفاده کرد که رنگ چشم‌ها را به یک رنگ مشابه متمایل کند.

 

به طور کلی نگران نباشید

حتی اگر هتروکرومیا را درمان نکنید هیچ تاثیری بر سلامتی فرزندتان ندارد. بسیاری از افرادی که هتروکرومیای جزئی دارند با شادی و در سلامتی زندگی می‌کنند. با این حال اگر فرزند شما احساس ناراحتی می‌کند می‌توانید همیشه از لنزهای تماسی استفاده کنید و این اختلال را پنهان کنید و در نهایت، اگر در مورد آنچه می‌خواهید انجام دهید، مطمئن نیستید با یک متخصص اطفال مشورت کنید.

 

چه زمانی رنگ چشم نوزاد ثابت می‌شود؟

برای دیدنش بی‌تابید. می‌خواهید دست‌هایش را نوازش کنید؛ دست‌هایی که شاید درست شبیه دست‌های خودتان باشد. می‌خواهید چهره‌اش را ببینید. بینی که مانند بینی شما تیغه‌ای صاف دارد، یا چشم‌هایی که مانند چشم‌های همسرتان هستند. می‌خواهید به تمام این جزئیات خیره شوید و باور کنید که تکه‌ای از وجودتان را در آغوش گرفته‌اید.

 

چهره فرزند شما، در گذر زمان تغییرات بسیاری خواهد کرد. ممکن است در ابتدای تولد، همه بگویند که فرزند شما درست شبیه خودتان است اما بعد از چند ماه یا چند سال، احساس کنید که او بیشتر به همسرتان شباهت دارد. ممکن است او ابتدا با موهای طلایی به دنیا بیاید و آرام آرام، رنگ قهوه‌ای تیره روی صورتش بنشیند و البته ممکن است در روز به دنیا آمدنش، چشم‌هایی آبی داشته باشد اما بعد از چند هفته، چشم‌هایش رنگ فندقی به خود بگیرد.

 

همه بچه‌ها با چشم آبی به دنیا می‌آیند؟

شاید شما هم شنیده باشید که همه نوزادان، در زمان تولد چشم‌های آبی دارند. اما متخصصان می‌گویند این جمله، یک ادعای بی‌اساس است. به گفته آنها، چشم همه نوزادان در زمان تولد یک رنگ نیست و گرچه برخی‌شان با چشم‌هایی روشن به دنیا می‌آیند، اما برخی دیگر از همان ابتدا چشم‌هایی به رنگ قهوه‌ای تیره دارند. آنها می‌گویند نوزادان قفقازی، چشم‌هایی روشن دارند و کسانی که تبار آمریکایی، آسیایی و اسپانیایی دارند، معمولا با چشم‌های قهوه‌ای متولد می‌شوند.

 

رنگ چشم نوزادان تغییر می‌کند؟

گرچه نوزادان با رنگ چشم متفاوت متولد می‌شود، اما رنگ چشم حقیقی آنها، چیزی نیست که در لحظه تولد می‌بینید. شما برای تشخیص رنگ چشم‌های فرزندتان، باید ۶ تا ۱۲ ماه منتظر بمانید. قاعده کلی این است که رنگ چشم نوزادان، در صورتی که تغییر کند، به سمت تیره شدن می‌رود. برای مثال اگر فرزندتان در لحظه تولد چشم‌هایی آبی داشته باشد، به مرور ممکن است رنگ چشم‌هایش سبز یا قهوه‌ای شود، اما اگر چشم‌های او فندقی رنگ باشد، بعید است که این رنگ از گروه رنگ قهوه‌ای فراتر برود.

 

چرا این اتفاق می‌افتد؟

برای تغییر کردن رنگ چشم نوزادان، دو دلیل وجود دارد؛ ژنتیک و ملانین.

ژنتیک: ترکیب ژن‌هایی که از هر دو والد به نوزاد می‌رسد، در تعیین رنگ چشم او دخیل است. متخصصان می‌گویند تقریبا ۱۵ ژن مسئول تعیین رنگ چشم نوزادان است. به گفته آنها اگر رنگ چشم هر دو والد آبی باشد، فرزند آنها هم ممکن است چشم‌هایی با رنگ آبی، سبز یا قهوه‌ای پیدا کند.

 

اما اگر یکی از والدین یا هر دوی آنها چشم قهوه‌ای داشته باشند، بعید است که رنگ چشم فرزندشان چیزی جز قهوه‌ای شود؛ چرا که رنگ قهوه‌ای، ژن غالب است. البته نباید این نکته را از یاد برد که ژن‌ها تنها از پدر و مادر به فرزند نمی‌رسند، بلکه ممکن است یک نوزاد، رنگ چشم‌هایش را از اجداد خود که چند نسل پیش از او می‌زیسته‌اند به ارث ببرد.

 

ملانین: عامل دیگر تعیین رنگ چشم کودک، ملانین است. یعنی همان رنگدانه‌هایی که بر رنگ پوست، مو و چشم تاثیر می‌گذارد. مهمترین دلیلی که چشم‌ها رنگ‌های مختلفی پیدا می‌کنند، میزان رنگدانه در پشت عدسی آنهاست. کودکانی که مقدار زیادی ملانین در عنبیه خود دارند، چشم‌هایی قهوه‌ای پیدا می‌کنند، در حالی که اگر میزان این رنگدانه در عنبیه کم باشد، رنگ چشم کودکان آبی یا سبز می‌شود.

 

گذشته از این، باید بدانید که میزان ملانینی که پشت عدسی چشم فرزندتان است، با افزایش سن او ممکن است افزایش پیدا کند و به همین دلیل ممکن است در طول سال‌ها، رنگ چشم‌های او رو به تیره شدن برود. البته این اتفاق قطعی نیست و ممکن است برخی از کودکان، با بزرگتر شدن تغییری را در رنگ چشم خود مشاهده نکنند.

 

 

طب سنتی برای رنگی شدن چشم نوزاد

نکاتی درباره رنگ چشم نوزاد

 

رنگ چشم نوزاد | چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تعیین می کند؟

منبع: ninisite.com / بیتوته / ستاره

رنگ چشم نوزاد | چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تعیین می کند؟
4 امتیاز از 1 رای

این مطالب را نیز ببینید!

وزن جنین برای زایمان طبیعی

وزن نوزاد | وزن طبیعی نوزاد

وزن نوزاد : آیا میدانید وزن طبیعی نوزاد چقدر باید باشد ؟ رشد و وزن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.