جمعه 25 آبان 1397
صفحه اصلی / بارداری / بارداری هفته به هفته / هفته 21 بارداری | وضعیت جنین و مادر در هفته بیست و یکم بارداری

هفته 21 بارداری | وضعیت جنین و مادر در هفته بیست و یکم بارداری

هفته 21 بارداری | وضعیت جنین و مادر در هفته بیست و یکم بارداری
4 امتیاز از 1 رای

هفته ۲۱ بارداری : در هفته بیست و یکم بارداری چه میگذرد ؟ چگونه در هفته ۲۱ بارداری از خود و جنین محافظت کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بارداری هفته به هفته ، نکات مهم هفته ۲۱ بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

هفته بیست و یکم بارداری یعنی چند ماهگی

در هفته ۲۱ بارداری چه بخوریم , هفته ۲۱ بارداری

 

 

وضعیت جنین در هفته بیست و یکم بارداری

نوزاد من در هفته بیست و یکم بارداری چقدر بزرگ است؟

صرف نظر از مقایسه ی میوه ها و طعم سبزیجات، کودک شما اکنون به اندازه ی یک هویج بزرگ است ، او سریع رشد می کند، در حال حاضر ۱۰ و نیم اینچ طول دارد، و وزن او بین ۱۱ تا ۱۲ و نیم اونس است.

 

جنین بیست و یک هفته ای من چه می کند؟

شما ممکن است نسبت به حالت معمول فعالیت بیشتری در رحم خود احساس کنید، و حالا به دلیل حرکات اولیه که ممکن است تجربه کرده باشید، شروع به احساس درد لگن،و ضربه هایی که انتظارش را دارید خواهید کرد این ،به این دلیل است که بازوها و پاهای کودک در حال حاضر به سمت قرینگی نسبت به هم در حال رشد هستند، نورون بین مغز و عضلات متصل شده است، و غضروف بدن نوزاد شما به استخوان تبدیل می شود، که همه اینها باعث می شود تا کودک شما کنترل بیشتری بر حرکت اندام ها داشته باشد.

 

اما این همه ی فعالیت در آنجا نیست

با وجود حرکت در شکم شما، نوزاد شما به همان اندازه که نوزاد است، خواب است. عصبهای چشایی در حال رشد هستند او، هر روز برای تغذیه و هیدراسیون مایع آمنیوتیک (مایع درون رحمی) را می بلعد، که حاوی مواد غذایی است و به همین منوال تمرین مکیدن می کند و همچنین هرچه شما میل می کنید ،بر طعم مایع آمنیوتیکی تاثیر خواهد گذاشت.برخی تحقیقات، حتی نشان می دهد که طعم مواد غذایی که در حال حاضر میل می کنید می تواند ذائقه کودک شما را پس از تولد تحت تاثیر قرار دهد ، در دیگر اخبار سرگرم کننده، باید یادآور شویم که پلک های کودک و ابروی نوزاد شما در حال حاضر بوجود آمده اند، و اگر او یک دختر است، واژن، کار شکل گیری خود را شروع کرده است.

 

بدن من در هفته بیست و یکم بارداری چه واکنشی انجام می دهد؟

مطمئنا همه ی دوران حاملگی خوش و خرم نیست، بنابراین ممکن است علائم کشیدگی در پوست بدن شما، یعنی روی شکم، پایین پاها، ران، ناحیه کمر یا سینه، وجود داشته باشد دلیل این که در حال حاضر این اتفاق می افتد، این است که بدن شما در حال منبسط شدن است و بافت پوست شما زیر پوست شما پاره می شود. همه دچار این عارضه نمی شوند، اما اگر مادر شما علائم کشیدگی داشته باشد، این احتمال در مورد شما نیز وجود دارد.

 

پاهای متورم

در این هفته شما همچنین ممکن است پاهای خود را متورم ببینید، اما نگران نباشید بدن شما حدود ۵۰٪ بیشتر خون و مایع نسبت به قبل از بارداری داشته است، بنابراین دلیلی برای این وجود دارد.

 

خارش پوست

همانطور که پوست شما کشیدگی می یابد، ضعیف تر و خشک تر می شود، که همین امر می تواند منجر به احساس خارش و خشکی شود.از یک روغن مرطوب کننده برای مرطوب نگه داشتن، نرم کردن و حفظ نرمی و انعطاف پذیری یوست خود استفاده کنید.

 

پوست چرب

در حالی که برخی از افراد خشکی پوست را تجربه می کنند، عده ای دیگر ممکن است متوجه شوند که با افزایش چربی پوست، باید با آکنه برخورد کننداین دسته، سعی کنند یک صابون یا پاک کننده ملایم داشته و از محصولات آرایشی بدون روغن و بدون چربی استفاده کنند، تا از تشدید آکنه جلوگیری شود.

 

رگهای واریسی

با هر هفته حاملگی، فشار بیشتری روی رگها در پاهای شما و افزایش سطح پروژسترون، که باعث می شود دیواره رگ ها را گشاد کند، وجود خواهد داشت ، که فقط باعث افزایش این عارضه می شود. سعی کنید تا ظهور، این رگ ها را به حداقل برسانید، سعی کنید به طور منظم ورزش کنید، جوراب های مخصوص بارداری بپوشید و هر زمان که فرصت و جایی داشتید، دراز کشیده ، و پاها را به دیوار تکیه دهید.

 

باد و گاز

به یاد دارید زمانی که گفتیم حاملگی همه ،خوش و خرم نیست؟ فشار افزایش یافته بر رحم شما بر روی رکتوم شما قرار دارد.مقدار زیادی آب نوشیده و غذاهای غنی از فیبر برای جلوگیری از یبوست میل کنید، که یبوست می تواند مشکل را بدتر کند.

 

در هفته بیست و یکم بارداری چه کارهایی را انجام دهید

 

مرخصی زایمان

شروع به فکر کردن در مورد اینکه چه نوع مرخصی زایمان و زمانی که می خواهید آن را شروع کنید، نمایید ، مرخصی زایمان مادران باردار ۵۲ هفته طول می کشد و شما تا ۳۹ هفته واجد شرایط مشمول مالیات بر درآمد (SMP) می باشید. هنگامی که می خواهید کار خود را متوقف کنید و روزی که می خواهید SMP شما شروع شود، باید کارفرمای خود را مطلع کنید ، شما باید حداقل ۲۸ روز قبل اطلاع دهید، و کارفرمای شما باید ظرف ۲۸ روز میزان SMP شما دریافت می کنید و زمان شروع و توقف آن را تأیید کند.

 

چند ماه بارداری،مساوی ۲۱ هفته است؟

شمارش حاملگی ها با هفته ها و ماه ها ،باعث ایجاد سردرگمی می شود، در حال حاضر چهار ماه و حدود سه هفته باردارهستید.

 

در هفته بیست و یکم بارداری حجم شکم چقدر باید باشد؟

این در مادران باردار متفاوت است، اما به عنوان راهنمایی، در حال حاضر شما احتمالا باید، در حدود ۱۳ تا ۱۴ پوند (یا حدود ۲۱ پوند اگر شما در انتظار دوقلو هستید) اضافه وزن داشته باشید. در طول حاملگی، شما حدود ۳۰ پوند اضافه وزن خواهید داشت.

 

هفته بیست و یکم بارداری

این هم شروع ماه ششم از بارداری. یعنی وارد سه ماهه سوم از بارداری شدید. باورتان می شود؟ دیدید چقدر زود گذشت. در سه‌ماهه سوم حاملگی به دلیل اینکه رشد کودک تقریبا کامل می‌شود درد های خفیفی حس می کنید . چربی بدنتان هم بالا می رود و ممکن است جوش یا آکنه هم بزنید.  وزنتان هم که بالا رفته. خیلی از قیافه خودتان راضی نیستید. اما چه اهمیتی دارد مهم این است که جنینتان در بهترین وضعیت باشد که هست. از وضعیت جنین و تغییراتی که خودتان در این هفته احساس می کنید می توانید در ادامه مطلب با خبر شوید.

 

هفته بیست و یکم بارداری

این هفته دیگر خبری از پوست نازک جنین نیست. گلبول‌های سفید یعنی مهم‌ترین سلولهای دفاعی بدن جنین در حال تولیدشدن هستند. این سلول‌ها در برابر بیماری و عفونت‌ها خودی نشان می‌دهند و اجازه نمی‌دهند عفونت به بدن جنین نفوذ کند. او از این هفته در شکم شما مدام حرف می‌زند. زبانش در این هفته کامل درآمده است. یادتان باشد شما هر چه بخورید او هم مزه مزه می‌کند. محققان می‌گویند چشایی کودکان از دوران جنینی شروع می‌شود.

 

 

جنین دختر در هفته 21 بارداری

جنین پسر در هفته ۲۱ بارداری

 

 

این حس چشایی به دلیل غددی است که روی زبانش قرار گرفته است. سیستم گوارش جنین کارش را با سرعت آغاز کرده و جنین مایع آمینون را می‌بلعد و اسید معده و آنزیم‌های سیستم گوارشی آب و قند موجود در این مایع را جذب کرده و مواد زائد را از طریق سیستم روده دفع می‌کنند. جنین در این هفته قدی به اندازه ۲۷٫۱ سانتی متر و وزنی در حدود ۳۶۵ گرم دارد. جنین شما حالا ابروهم دارد. تا پیش از این کبد و طحال جنین مسوول تولید سلول‌های خونی بودند اما با رشد فضای بین مغز استخوانی وظیفه اصلی را این عضو برعهده می‌گیرد. مراقب صداهای اطراف خود باشید جنین به هر صدایی واکنش نشان می‌دهد و ممکن است او را اذیت کند. او خیلی خوب دست و پاهایش را تکان می‌دهد.

 

قد: ۲۷٫۱ سانتی متر

وزن: ۳۶۵ گرم

 

در هفته بیست و یکم بهتر است اضافه وزنی معادل ۵/۴ تا ۳/۶ کیلوگرم داشته باشید. در این هفته تقریبا همه متوجه می‌شوند که شما باردار هستید، خط کمرتان کاملا محو می‌شود. با بزرگ شدن رحم احتمالا سایر اعضای بدن شما نیز متورم می‌شود. تورم پاها در دوران بارداری به دلیل مایع اضافی بدن، فشار رحم در حال رشد و ایستادن‌های طولانی ایجاد می‌شود. در بیشتر زنان این دوران با احساس بهتری همراه است چرا که فشارهای اوایل بارداری کمتر شده و در این زمان بیشتر می‌توانید از زندگی دو نفره با همسر و جنین در شکمتان لذت ببرید.

 

-این روزها باید حواستان به خورد و خوراکتان باشد.

-بهتر است قبل از شروع حرکات ورزشی با پزشک مشورت کنید. شما همچنین می‌توانید در کلاسهای آمادگی زایمان ثبت نام کنید. احتمالا پزشک شما می‌تواند در معرفی این کلاسها به شما کمک کند.

-معمولا والدین در ماه‌های ۶ تا ۷ بارداری خود در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند. این کلاسها معمولا ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد. کارشناسان در این کلاس‌ها اطلاعات مفیدی را درباره زایمان و تکنیک‌های نفس کشیدن در اختیارتان قرار خواهند داد.

 

این روزها ممکن است پاهایتان ورم کند. برای برطرف کردن این مشکل مقطعی، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

-درطول روز از ایستادن‌های طولانی مدت اجتناب کنید.

-حرکات کششی را در زمان نشستن فراموش نکنید.

-هنگام نشستن پاها را روی هم نیندازید.

-در معرض هوای گرم قرار نگیرید.

-از کمپرس آب سرد روی بخش‌هایی که ورم کرده استفاده کنید.

 

در هفته ۲۱ بارداری کودک شما در حال تولید سلول‌های قرمز خونی است، به همین دلیل مصرف ۲۷ میلی گرم آهن در روز برای شما واجب است و شما را از ابتلا به کم خونی نجات می‌دهد.

 

-چربی یکی از مهم‌ترین مواد برای رشد مغزو سیستم عصبی است. حالا زمان مناسبی برای اجتناب از خوردن رژیم غذایی بدون چربی نیست. آواکادو منبع خوبی است. روغن زیتون داخل سالاد و پنیر نیز مواد خوبی هستند.

 

-کلسیم یکی دیگر از مواد غذایی مهم برای دوران بارداری است. شیر و ماست منبع خوبی هستند اما در مصرف بستنی و پنیر احتیاط کنید. بستنی‌هایی انتخاب کنید که شکرو شکلات کمتری دارد.

-آب میوه (به اضافه مقدار زیادی آب) منبع خوبی از فولات است. زمانی که تشنه از خواب بیدار می‌شوید، یک لیوان آب به همراه مقدار آب میوه می‌تواند انرژی شما را افزایش و به شما احساس بهتری دهد. از آب میوه‌های طبیعی و بدون شکر استفاده کنید.

 

شیر مادر و اولین واکسن

مادرانی که زایمان طبیعی دارند در شیردهی به ویژه دادن آغوز به نوزاد خود موفق‌تر هستند و نوزاد راحت‌تر می‌تواند اولین واکسن خود را از مادر دریافت کند. نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند، دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر هستند. بعد از زایمان طبیعی، تماس پوست به پوست در مادر و نوزاد رخ می‌دهد. این تماس دارای فواید روانی بسیاری برای نوزاد است از جمله: رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیرمادر. برای مشاهده مطلب زایمان طبیعی یا سزارین می توانید اینجا را کلیک کنید.

 

رژیم نگیرید

در دوران بارداری دور رژیم گرفتن و کم خوری‌های غیر علمی را خط قرمز بکشید. شاید دچار اضافه وزن، چاقی باشید اما برطرف کردن این مشکل‌ها در دوران بارداری کار اشتباهی است. اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید یا حتی کمبود وزن دارید و از سوءتغذیه رنج می‌برید، قبل از باردار شدن به متخصص تغذیه مراجعه کنید و با درمان مناسب و وزن متعادل وارد این مرحله حساس شوید تا جنینتان دچار کم وزنی یا وزن زیاد نشود. گرسنگی طولانی مدت باعث تولید ماده‌ای به نام کتون یا استون در بدن می‌شود.

 

این ماده به خصوص در ۳ ماهه اول بارداری اثر سوئی روی مغز جنین می‌گذارد. به همین دلیل خانم‌های باردار باید سعی کنند حتی در حالت ویار و تهوع گرسنه نمانند و از وعده‌های کوچک غذا یا انواع میوه و بیسکویت در فواصل کوتاه استفاده و از تولید کتون در بدنشان جلوگیری کنند. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید

 

قبل از شنا مشورت کنید

اگر سفر شما دریایی است و خیلی دوست دارید در آب دریا شنا کنید، حتما قبل از هر کاری به پزشکتان زنگ بزنید و با او مشورت کنید. مراقب آب سرد و مکان‌های عمیق باشید. هرگز آنقدر شنا نکنید که خیلی خسته شوید. مراقب ضربه‌های آب هم باشید چون ممکن است باعث جدا شدن جفت شود. رفتن به سونا و جکوزی در سفر را فراموش کنید. استخرهای شلوغ هم مکان مناسبی برای شنا کردن نیستند. در استخرهای شلوغ امکان اینکه به شکم شما ضربه بخورد خیلی زیاد است پس بهتر است ازخیر شنا در مسافرت و البته استخرهای شلوغ بگذرید. برای مشاهده مطلب مسافرت در بارداری اینجا را کلیک کنید.

 

تختخواب

مهم‌ترین وسیله اتاق نوزاد تخت خواب و وسایل جانبی آن است. اگر اتاق جداگانه‌ای برای نوزادتان ندارید بهتر است از ننو یا گهواره‌هایی که جای کمتری می‌گیرند استفاده کنید. اگر تصمیمتان خرید تخت خواب است بهتر است به این نکات توجه کنید؛ تخت خواب نوزاد باید از چوب یا نئوپان ساخته شده باشد. تخت چوبی، بهترین انتخاب برای سرویس خواب نوزاد است. بعد از آن، MDF یا نئوپان بهترین گزینه‌ها برای کودک هستند.

 

نکته بسیار مهم در باره وسایل چوبی اتاق کودک، که شاید هنگام خرید به آن توجه نکنید مواد اولیه ساخت MDF است. رزین یکی از مواد اولیه ساخت نئوپان یا همان MDF است، درواقع، همان چسبی است که خرده چوب‌ها را درکنار هم و به صورت متراکم در می‌آورد؛ بنابراین، بخش اعظمی از چوب را تشکیل می‌دهد. اگر رزین استفاده شده از نوع رزین اوره فرمآلدیید باشد، در صورت قرار گرفتن وسایل در گرما برای تنفس کودک شما مضر است. برای مشاهده مطلب خرید سیسمونی نوزاد اینجا را کلیک کنید.

 

عجیب و غریب نباشد

قبل از انتخاب یک اسم به این موضوع فکر کنید که قرار است این اسم هویت فرزند شما باشد. درست است اسمهای غیر تکراری و با معنی بیشتر به یاد می مانند اما این اسم نباید عجیب و غریب و بی معنی باشد. بعضی از پدر ومادرها دلشان می خواهد اسمی روی فرزندشان بگذارند که تا حالا کسی نشنیده است . فرزند شما با این اسم قراراست در جامعه حضور داشته باشد، به مدرسه برود و در دنیای پر شر و شور بچه ها ی دیگر بزرگ شود، به دانشگاه برود و پدر و یا مادر شود. کاری نکنید که نام فرزند شما بیش از حد جلب توجه کند، طوری که وقتی به مدرسه رفته همکلاسی هایش نام او را مسخره کنند.

 

در متفاوت و خاص بودن  بودن نام باید حد اعتدال را رعایت کنید. بعضی از اسمهای عجیب و غریب و ناشناخته به شکلی است که گاهی نمی توان فهمید که نام یک پسر است یا دختر. قرار است فرزند شما درهمه عمرش اسمش را همراه داشته باشد. به این نکته توجه کنید که اسمهای خاص همیشه زیبا نیستند. برای مشاهده مطلب کامل آداب نامگذاری فرزند اینجا را کلیک کنید.

 

شاد باشید

به فکر روحیه و حال و احوالتان باشید. به همین دلیل به هیچ وجه سراغ رنگهای تیره و خنثی نروید. در انتخاب رنگ لباس بارداری شاد باشید. بعضی‌ها معتقدند برای پنهان کردن چاقی و تغییر شکل بدن هنگام بارداری، باید از رنگ‌های تیره‌ای مثل مشکی، قهوه‌ای و خاکی استفاده کنید اما این انتخاب با توجه به حال و احوال و روحیه شما به خاطر تغییرات هورمونی و شکل بدن اصلا پیشنهاد نمی‌شود. رنگهای قرمز،صورتی، زرد، سبز، سفید و آبی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید.

 

به پوزیشن های جنسی توجه کنید

درد در حین آمیزش عمیق یکی از عوارض شایع  رابطه زناشویی در سه ماهه دوم بارداری است. این درد می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری؛ عدم لغزندگی واژن یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم باشد. بنابراین دلایل اولیه باید بررسی شوند. در سه ماهه دوم بارداری، بدن زن باردار ویژگیهای حاملگی را بیشتر نشان داده و شکم بزرگتر می شود. در این دوران باید به  وضعیتها و پوزیشن های رابطه زناشویی توجه کنید. پوزیشن  رو در رو که مرد در بالا قرار می گیرد؛ می تواند باعث بروز نارحتی در زنان شود،

 

ایجاد هر فشاری بر سینه ها و شکم دردناک است. بنابراین می توانید ازوضعیتهایی استفاده کنید که ، که فشار کمتری بر روی سینه و شکم شما وارد بیاورند. قرار گرفتن در وضعیت پهلو، وضعیت بهتری برای این دوره از بارداری است. برای مشاهده مطلب رابطه زناشویی در بارداری اینجا را کلیک کنید.

 

تختخواب ایمن زمان خرید تختخواب برای کودکان، شرایط سنی فرزندتان را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید برای نوزادتان تختخواب تهیه کنید، بهتر است نوعی را انتخاب کنید که فاصله بین نرده‌های محافظش حداکثر ۶ سانتی‌متر باشد تا نوزاد از هر نظر ایمن باشد. این نرده‌های محافظ باید به اندازه‌ای بالا بیایند که نوزاد نتواند به راحتی از تخت خارج شود. زمان خرید تخت نوزاد آن را بو کنید. بوی چسب، بوی مشتقات چوب، بوی رنگ به هیچ وجه نباید از آن استشمام شود. زمان خرید حتما تخت را خوب بررسی کنید و دقت کنید هیچ کدام از میله‌ها ترک خورده و شکسته نباشند. تخت لبه تیز یا دندانه دار نداشته باشد،

 

زیرا به بدن کودک آسیب می‌زند. تخت هیچ گونه دستگیره یا برآمدگی که لباس یا بدن کودک به آن گیرکند نباید داشته باشد. پیچ و مهره‌های تخت باید مخفی باشند تا مبادا دست یا سر کودک به آن گیر کند. بست‌های تخت یا قسمت‌هایی که روی هم سوار می‌شوند را خوب بررسی کنید که شل نباشند و از هم باز نشوند. فضای زیر تخت اتاق نوزاد باید حتما کشو داشته باشد، در غیر این صورت روی زمین زیر تخت وسیله‌ای قرار ندهید، مگر اینکه لااقل هفته‌ای سه بار زیر تخت را تمیز کنید. نباید هیچ گرد و غباری زیر تخت باشد. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.

 

کلیدهای رفتار با کودک یک ساله

فرزند یک ساله شما  دیگر نوزاد نیست اما آنقدر هم سن و سال ندارد که یک کودک کامل باشد. یک کودک یکساله برای استقلال تلاش می کند، اما هنوز برای برآورده شدن همه نیازهایش به مادر وابستگی شدیدی دارد. به همین دلیل خیلی از مادرها در برخورد با این رفتارها دچار اشتباه می شوند. اما کتاب« کلیدهای رفتار با کودک یک ساله» می تواند به عنوان یک مرجع بزرگ همه نکات کلیدی را به شما آموزش بدهد.

 

دراین کتاب مطالب متنوعی درباره جنبه های متعدد تغییر کود در طول این یک سال می آموزید. کتاب در سه بخش تدیون شده است. بخش اول درباره چگونگی رشد و تغییرات کودک یک ساله است. بخش دوم  به چگونگی خلق و خوی کودک می پردازد. بخش سوم  درباره نمونه رفتارهای درست و نادرست کودک و تمام مواردی است که یکساله ها به مقابله با قدرت تحمل و بردباری، مهربانی و محبت والدینشان بر می خیزند. این کتاب دارای کلیدهایی است که شما را با نحوه مهار وکنترل کودک نوپا آشنا می کند. این کتاب نوشته مگ زوبیک با ترجمه زهرا جعفری و از انتشارات صابرین است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.

 

تعجب نکنید

ممکن است در این دوران  متوجه تغییراتی در میل جنسی همسرتان شوید. احساس‌های متضاد درباره مسئولیت‌های جدید، نگرانی‌های مالی یا حسادت از دلایل کاهش میل جنسی مردان است. خیلی از خانمها از این تغییرات تعجب می کنند اما به گفته کارشناسان این موضوع طبیعی است. اما این شما هستید که می توانید برای بهبود رابطۀ جنسی قدمهای مثبتی بردارید و البته حواستان به همسرتان در این دوران باشد.

 

بهترین راه‌حل این است که در باره احساس‌ها، خواسته‌ها و نیازهایتان با همسرتان صحبت کنید. بعضی ازخانمهای باردار فکر می کنند علاقه همسرشان به آنها کمتر از قبل شده و کلی استرس و نگرانی را تحمل می کنند. پس قبل از هر پیش داوری با همسرتان صحبت کنید و به فکر راه چاره باشید. برای مشاهده مطلب نیاز به محبت در مردان اینجا را کلیک کنید.

 

در دسترس باشید

همیشه در دسترس باشید و شب‌ها کمی زودتر به خانه برگردید. تلفنتان را هیچ وقت خاموش نکنید. در روز چند بار به همسرتان زنگ بزنید و حالش را بپرسید. با همسرتان به خرید بروید. بهتراست در خرید سیمونی شریک باشید. آخر هفته‌ها را به خرید لباس و وسایل نوزادتان اختصاص دهید تا همسرتان مطمئن شود شما هم به اندازه او شوق و ذوق دارید. البته بهتر است به نظر همسرتان خیلی اهمیت بدهید. اگر حرف حرف خودتان باشد این همراهی هیچ فایده‌ای ندارد.

 

 

کمردرد در هفته 21 بارداری

نکاتی درباره بارداری در هفته ۲۱

هفته ۲۱ بارداری | وضعیت جنین و مادر در هفته بیست و یکم بارداری

 

منبع : نمناک / نی نی بان

این مطالب را نیز ببینید!

خط کمرنگ بی بی چک

خواندن تست بی بی چک | زمان استفاده از بیبی چک

خواندن تست بی بی چک | زمان استفاده از بیبی چکبه این مطلب امتیاز دهید …

دیدگاهتان را بنویسید