دوشنبه 23 تیر 1399

درمان حالت تهوع کودکان با نسخه طبیعی طب سنتی

کودک سالم ، درمان تهوع و استفراغ کودک در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

استفراغ کودکان شیرخوار

درمان حالت تهوع کودکان , درمان حالت تهوع کودکان

 

 

۱۳ نسخه طبیعی طب سنتی برای درمان حالت تهوع کودکان

 

افزایش مصرف مایعات برای درمان حالت تهوع کودکان

استفراغ، می تواند انرژی کودک شما را از بین ببرد و بهترین راه برای به دست آوردن انرژی از دست رفته ،از طریق مصرف مایعات است.توصیه می شود، که حداقل ۱۲ ساعت پس از توقف استفراغ، از تغذیه مواد جامد به کودک خودداری کنید قبل از شروع تغذیه مواد غذایی جامد به فرزندتان،بگذارید فرایند هضم به حالت اولیه باز گردد.سوپ سبزیجات خام، آب گوشت و بستنی ،بهترین مواد خوراکی در این شرایط هستند.

 

درمان حالت تهوع کودکان با آبمیوه زنجبیل

زنجبیل، به خوبی برای جلوگیری از تهوع و استفراغ کار می کند. قطعه کوچکی از زنجبیل را بردارید و آنرا رنده کنید ، آب لیمو را به همراه چند قطره عسل ،به آن اضافه و مخلوط کنید .زنجبیل و عسل ،نه تنها به درمان تهوع، بلکه به فرایند هضم کمک میکنند.

 

آبمیوه نعناع برای درمان حالت تهوع کودکان

نعناع تازه، در درمان استفراغ و تهوع بسیار موثر است چند برگ تازه نعناع را به همراه آب لیمو، در مخلوط کن بذیزید. برای افزودن طعم و مزه به این مخلوط، می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید یا می توانید چند برگ نعناع تازه را به کودکتان بدهید.

 

دارچین به درمان حالت تهوع کودکان کمک میکند

دارچین، کمک می کند تا درد معده آرام شود و از تهوع و استفراغ جلوگیری می کند. می توانید چای دارچین مخصوص درمان تهوع تهیه کنید.

۱ قاشق چای خوری پودر دارچین را در یک فنجان آب، برای چند دقیقه بگذارید و عسل را اضافه کنید، آن را برای جلوگیری از استفراغ ،به کودک خود بدهید.

 

نشاسته برنج یا آب برنج موثر در درمان حالت تهوع کودکان

آب برنج، به درمان استفراغ ناشی از گاستریت کمک می کند. برنج سفید، یک گزینه بهتر است، نه برنج قهوه ای برای گرفتن آب برنج. یک پیمانه برنج سفید را در آب بجوشانید هنگامی که برنج جوشید، آب را از صافی عبور داده و به کودک خود بدهید؟ تا از استفراغ جلوگیری کند.

 

دانه هل برای درمان حالت تهوع کودکان

یکی از موثر ترین داروهای خانگی هندی برای استفراغ در کودکان، دانه هل است . دانه هل ،اثری آرام بخش روی شکم کودک شما دارد و همچنین در کاهش تهوع و استفراغ کمک می کند. نیمی از قاشق چای خوری دانه هل را بشویید و آنها را رنده کنید، کمی شکر به آن اضافه کنید و این مخلوط را به بچه خود بدهید، تا از استفراغ جلوگیری کنید.

 

میخک مفید برای درمان حالت تهوع کودکان

میخک ،واقعا برای خلاص شدن از استفراغ ، و همچنین برای هضم بهتر مفید است اگر فرزند شما ،می تواند میخک ها را بجود، چند میخک برای جویدن بپزید، یا چای آن را آماده کنید؛چند میخک را در آب بجوشانید و برای طعم بهتر به آن عسل اضافه کنید.

 

درمان حالت تهوع کودکان با دانه رازیانه

دانه رازیانه ،یکی از موثر ترین داروهای طبیعی برای استفراغ کودکان است خواص ضد میکروبی دانه رازیانه، برای درمان تهوع و استفراغ در کودکان مفید است. یک قاشق چای خوری دانه رازیانه را به مدت ۱۰ دقیقه، بجوشانید و آب آن را روزانه ۳-۴ به کودک خود بدهید.

 

سرکه سیب برای جلوگیری از استفراغ و حالت تهوع

خواص ضد میکروبی سرکه سیب برای جلوگیری از تهوع و استفراغ مفید است ، سرکه نیز ،در آرام کردن معده موثر است و همچنین در سم زدایی کمک می کند یک قاشق چای خوری سرکه سیب و عسل را در یک لیوان آب ،مخلوط کنید و آن را در طول روز بخورید.

 

آب پیاز برای درمان استفراغ و حالت تهوع کودکان

پیاز، یک منبع غنی از آنتی بیوتیک های طبیعی است. موثرترین روش برای درمان استفراغ در کودک است ، مقادیر مساوی آب پیاز و آب زنجبیل را خوب مخلوط کنید، برای طعم بهتر از عسل استفاده کنید آب پیاز را چند بار در روز به کودک بدهید، تا حالت تهوع کاهش یابد.

 

دانه های زیره سبز برای درمان حالت تهوع کودکان

این ادویه شگفت انگیز ،در درمان عوارض گوارشی با کمک به تحریک ترشح آنزیم های پانکراس بسیار موثر است ؛ از دانه های زیره سبز برای کمک به کودک خود و ایجاد احساس آرامش استفاده کنید ، پودر دانه زیره سبز را به آب گرم اضافه کنید و به کودک بدهید . یکی دیگر از روش های مصرف دانه های زیره سبز ترکیب پودر آن با عسل است،این ترکیب را به کودک خود بدهید تا آن را لیس بزند.

 

بابونه موثر در درمان حالت تهوع کودکان

بابونه، برای خواص آرام بخشش شناخته شده است همچنین، به هضم و ایجاد خواب آرام در کودکان با رفع احساسات ناخوشایند کمک میکند. برای درمان حالت تهوع کودک تان یک قاشق چای خوری بابونه را در آب گرم ریخته و عسل را به آن اضافه کنید. این چای را روزانه ۲ الی ۳ بار به کودک خود بدهید.

 

درمان حالت تهوع کودکان با روغن اسطوخودوس

این روغن معطر ،به منظور افزایش احساس طراوت در کودکان مبتلا به استفراغ کمک می کند ؛ این روغن معطر، به درمان سردرد مرتبط با تهوع کمک می کند و موجب آرامش در کودکان می شود.چند قطره روغن اسطوخودوس را بر روی بالش یا دستمال کودک خود بریزید و اجازه دهید کودک آن را استنشاق کند. اینها، بعضی از روش های درمان خانگی تهوع هستند، که به آسانی قابل استفاده هستند اما اگر کودک شما با این روش ها مداوا نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 

درمان استفراغ در کودکان زیر 2 سال

استفراغ صبحگاهی در کودکان

 

 

موقع تهوع کودک چه کنیم؟

یکی از مهم ترین کارهایی که موقع استفراغ کودک باید انجام دهید این است که مراقب کم آبی بدن او در اثر استفراغ باشید. محلول او آر اس (ORS) بهترین درمان کم آبی بدن در این گونه مواقع است.

 

چه چیزی اشتباه است؟

حالت تهوع کودک منجر به استفراغ او می شود و شما باید سریعا به او کمک کنید.

خوشبختانه استفراغ کودکان معمولا خطری ندارد و به سرعت آن را پشت سر می گذارند.

علل شایع استفراغ کودکان، ویروس های معده (مثل آنفلوآنزای معده) و گاهی اوقات مسمومیت غذایی است.

اگر سن کودک شما کمتر از دوازده هفته است و یا بیمار به نظر می رسد و یا شما نگران حال او هستید، او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

 

علائم کم آبی بدن

یکی از مهم ترین کارهایی که موقع استفراغ کودک باید انجام دهید این است که مراقب کم آبی بدن او در اثر استفراغ باشید.

کودکان خیلی سریع تر از افراد بزرگسال دچار کم آبی بدن می شوند. پس دقت کنید که آیا کودک شما در اثر استفراغ دچار علائم زیر می شود یا خیر:

خسته یا بدخو، خشکی دهان، ریزش اشک کمتر موقع گریه کردن، پوست سرد، گود افتادن چشم ها، ادرار نکردن طبق روال همیشگی و طبیعی، موقع ادرار کردن میزان ادرار او زیاد نیست یا رنگ زرد تیره دارد.

 

درمان کم آبی بدن

برای جلوگیری و بهبود کم آبی بدن، سعی کنید کودکتان آب و مایعات کافی بنوشد. حتی اگر استفراغ او ادامه داشته باشد، کودک می تواند برخی از آنچه را که به او می خورانید، جذب کند.

محلول او آر اس (ORS) بهترین درمان کم آبی بدن در این گونه مواقع است.

 

آب و محلول او آر اس را برای جبران کم آبی بدن کودکتان به او بنوشانید.

پودر او آر اس را تمام داروخانه ها می فروشند و طرز تهیه محلول آن، روی بسته پودر نوشته شده است. با این همه، ما نیز طرز تهیه آن را برای شما بیان می کنیم.

 

برای تهیه محلول او آر اس،  آب را بگذارید تا خوب بجوشد. آب جوشیده را بگذارید تا خنک شود. چهار لیوان (یک لیتر) از این آب جوشیده را در پارچ بریزید و یک پاکت پودر ORS را در آن حل کنید. این محلول را در یخچال نگه دارید.

 

در طی روز هر چقدر که می توانید از این محلول، به کودک بدهید. بعد از ۲۴ ساعت هر چقدر از این محلول را که مانده است دور بریزید و برای ۲۴ ساعت بعدی، یک بسته جدید درست کنید.

 

مهم ترین نکته این است که پدر و مادر باید باور کنند که این محلول برای فرزندشان حیاتی است پس باید با حوصله و آرامش، در دادن محلول به کودک جدی باشند.

بدون تجویز پزشک از داروی ضدتهوع برای کودکان استفاده نکنید. اگر یک ویروس باعث استفراغ کودک شده باشد، این داروها موثر نخواهند بود. مصرف مایعات و محلول او آر اس بهتر از داروهای ضدتهوع در درمان استفراغ موثرند

 

برای اینکه کودک بهتر محلول او آر اس را بخورد، آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود. اینطوری قابل تحمل تر می شود. همچنین می توانید با کمی آب میوه طبیعی (مثل آب سیب) آن را مخلوط کنید. اخیرا ORS طعم دار هم ساخته شده است.

بعد از اینکه کودک استفراغ کرد، با دادن مقادیر کم مایعات شروع کنید و هر چند دقیقه یک بار چند قاشق غذاخوری محلول او آر اس به او بدهید.

به تدریج، بر حسب تحمل کودک مایعات بیشتری به او بدهید و مراقب باشید که آیا کودکتان به طور منظم ادرار می کند یا خیر؟

 

نوشابه گازدار خنک

برای سال ها، والدین از نوشابه گازدار خنک و یا نوشیدنی گازدار زنجبیلی برای جبران کمبود مایعات بدن کودک مبتلا به استفراغ استفاده می کردند و خیلی از پزشکان هنوز آن را توصیه می کنند.

 

اما تحقیقات نشان داده است که محلول خوراکی او آر اس برای کودکان بهتر از نوشابه گازدار است.

محلول او آر اس مقادیر مناسب قند و نمک را برای بدن کودک تأمین می کند.

 

رژیم غذایی مایع

اگر استفراغ کودک چند ساعت طول بکشد، بایستی علاوه بر آب و محلول او آر اس، غذاهای آبکی به او بدهید

این خوراکی ها راحت تر جذب بدن می شوند، همچنین مواد مغذی را به بدن کودک می رسانند که به او انرژی می دهد.

آب سیب و آب گوشت به او بدهید.

 

داروها

استفراغ کودک معمولا بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود. لذا بهتر است صبر کنید تا این مشکل از کودکتان دور شود.

بدون تجویز پزشک از داروی ضد تهوع برای کودکان استفاده نکنید. اگر یک ویروس باعث استفراغ کودک شده باشد (که معمولا هم این طور است)، این داروها موثر نخواهند بود.

مصرف مایعات و محلول او آر اس بهتر از داروهای ضد تهوع در درمان استفراغ موثرند.

 

اگر استفراغ کودک شدید باشد، پزشک چیز دیگری را تجویز خواهد کرد.

 

درمان خانگی: زنجبیل

زنجبیل از قدیم برای کاهش درد و بیماری های معده استفاده می شده است.

محققان معتقدند مواد موجود در زنجبیل با تاثیر روی معده و روده ها و نیز با تأثیر روی مغز و سیستم عصبی، حالت تهوع را کنترل می کنند.

قبل از دادن زنجبیل به کودکان، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، زیرا ممکن است برای کودکان مضر باشد.

 

طب فشاری

استفاده از طب فشاری در بهبود تهوع برخی افراد مفید است. در طب فشاری، روی یک قسمت از بدن فشار وارد می شود تا در جای دیگر بدن، تغییراتی ایجاد شود.

طب فشاری شبیه طب سوزنی (روش طب سنتی چینی) است.

برای تسکین حالت تهوع کودک با این روش، انگشت وسطی و اشاره خود را در فرورفتگی بین دو تاندون بزرگ در سطح داخلی مچ دست کودکتان فشار دهید.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

– اگر سن کودک کمتر از ۱۲ هفته است و بیش از یک بار استفراغ می کند.

– کودک علائم کم آبی بدن را نشان می دهد و یا احتمال می دهید کودک یک ماده سمی را خورده یا نوشیده است، مثل مواد شوینده.

– کودک دچار گیجی، تب بالا، سردرد، بثورات پوستی، سفتی و خشکی گردن و یا درد شکم است.

 

– در استفراغ کودک، خون یا صفرا می بینید و یا فکر می کنید که کودکتان دچار، درد و عفونت آپاندیس است.

– کودک به سختی بیدار می ماند، بیمار به نظر می رسد، بیش از هشت ساعت استفراغ می کند و یا شما نگران حال او هستید.

این ها علائم یک بیماری جدی و خطرناک هستند و کودک شما در این لحظه بایستی فورا توسط پزشک متخصص اطفال معاینه شود.

 

 

 

 

دمنوش ضد تهوع

استفراغ در کودک

 

درمان حالت تهوع کودکان با نسخه طبیعی طب سنتی

منبع : تبیان / نمناک

این مطالب را نیز ببینید!

نکاتی در مورد نوزادان

محافظت از کودک | نکاتی درباره مراقبت از کودکان در تابستان

کودک خود محافظت کنیم ؟ نکات نگهداری از کودکان در فصل تابستان چیست ؟ در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.