سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / بارداری / علائم بارداری خارج از رحم | چه چیزهایی درباره بارداری خارج از رحم باید بدانیم؟

علائم بارداری خارج از رحم | چه چیزهایی درباره بارداری خارج از رحم باید بدانیم؟

علائم بارداری خارج از رحم : بارداری خارج از رحم یعنی چه ؟ چگونه از بارداری خارج از رحم جلوگیری کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بارداری خارج از رحم ، روش های جلوگیری از این نوع بارداری و علل ایجاد آن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان حاملگی خارج از رحم

بتا در حاملگی خارج رحمی , علائم بارداری خارج از رحم

 

 

چه چیزهایی درباره بارداری خارج از رحم باید بدانیم؟

برای اینکه بارداری اتفاق بیافتد ، تخمدان باید یک تخمک را به داخل لوله فالوپی یا رحمی آزاد کند، جایی که حدود ۲۴ ساعت باید در آن باقی بماند در آنجا باید با یک اسپرم برای باروری ارتباط برقرار کند. تخم های بارور شده ۳ تا ۴ روز قبل از ورود به رحم، در لوله های فالوپ باقی میمانند.

بعد از آن، وارد رحم شده و رشد می کنند تا زمانی که نوزاد متولد شود اما اگر تخمک بارور شده در لوله های فالوپ یا جایی دیگر در شکم شما کاشته شود، به نتیجه ای می رسیم که به آن حاملگی ناحیه ای میگویند در این موارد، حاملگی نمی تواند به طور طبیعی ادامه یابد و به درمان اضطراری نیاز دارد

 

علائم بارداری خارج از رحم

اغلب موارد، حاملگی خارج رحمی در طی چند هفته اول حاملگی اتفاق می افتد ممکن است حتی ندانید که باردار هستید و نشانه هایی از یک مشکل دیگر را داشته باشید خونریزی واژینال و درد لگن اغلب اولین علائم هستند، اما سایر موارد ممکن، عبارتند از:

تهوع و استفراغ با درد

گرفتگی شکمی

درد در یک طرف بدن شما

سرگیجه یا ضعف

درد در شانه، گردن

راست روده شدن

حاملگی خارج از رحم ،می تواند منجر به پارگی فالوپی شود اگر این اتفاق بیافتد، دچار درد شدید و خونریزی شدید میشوید. اگر خونریزی سنگین واژن دارید یا سرگیجه، سردرد یا درد شانه بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

عوامل افزایش دهنده خطر بارداری خارج از رحم:

اگر مادر شما هنگام حاملگی شما داروی دی اتیل استیل بسترول یا DES مصرف کرده باشد. بارداری بعد از بستن لوله ها (یک جراحی برای جلوگیری از باردرای دائم)- بعد از جراحی های کیست تخمدان و فیبروم، برداشتن آپاندیس ، یا حتی سزارین قبلی این احتمال بالا می رود.

 

اگر در حین داشتن IUD باردار شده باشید.

آسیب دیدگی لوله ها ناشی از ابتلا به عفونتهایی که می توانند باعث التهاب و عفونت لگن یا PID شوند. بیماریهای مقاربتی بخصوص عفونت با کلامیدیا و عارضه سوزاک حتی اگر علائم واضحی برای شما نداشته باشند امکانپذیر است دلیل درگیری لوله ها شوند.

 

سابقه بارداری بیرون رحمی

اگر قبلا تشخیص ناباروری برای شما داده شده و یا درمان شده اید. از آنجا که برخی از ناباروری ها به علت اختلال در لوله های رحم رخ می دهند، در اینصورت شما نسبت به افراد عادی احتمال بیشتری برای بارداری خارج رحمی دارید. حدس بروز بارداری خارج رحمی در خانمهای کهنسال تر بیشتر است.

 

درمان های تجویز شده برای بارداری خارج از رحم

از آنجا که یک تخمک نمی تواند در خارج از رحم زنده بماند، بافت باید از بدن شما برداشته شود تا از عوارض جدی جلوگیری شود. دو روش برای درمان آن استفاده می شود:دارو و جراحی.

 

درمان دارویی بارداری خارج از رحم

اگر لوله فالوپ شما شکسته نشده باشد و حاملگی شما خیلی دور از حد پیشرفت نکرده باشد، پزشک شما می تواند یک تزریق متوترکسات (Trexall) به شما بدهد. این ترزیق مانع رشد سلولی میشود و بدن شما به سادگی آنها را جذب می کند. اکثر حاملگی های خارج رحمی می توانند با استفاده از متوترکسات درمان شوند.

 

جراحی بارداری خارج از رحم

در موارد دیگر، جراحی مورد نیاز است. رایج ترین روش لاپاروسکوپی است. پزشک شما برش های بسیار کوچکی را در شکم شما ایجاد کرده و یک وسیله نازک و انعطاف پذیر (لاپاراسکوپ) را برای برداشتن تخمک از رحم وارد بدن شما میکند . اگر لوله فالوپ شما آسیب دیده باشد، ممکن است مجبور باشد آن را نیز حذف کنید. اگر خونریزی شدید داشته باشید یا پزشک شما شک کند که لوله فالوپ شما شکسته شده، ممکن است نیاز به جراحی اضطراری با برش بزرگتر داشته باشید. این لاپاروتومی نامیده می شود.

 

پس از بارداری خارج از رحم

شما شانس بارداری طبیعی را خواهید داشت، اما ممکن است دشوار باشد. شما باید در ابتدا با یک متخصص باروری صحبت کنید، به ویژه اگر لوله فالوپی را برداشته اید. قبل از اینکه مجددا تلاش کنید صبر کنید تا با پزشک خود صحبت کنید. بعضی از پزشکان حداقل ۳ تا ۶ ماه استراحت را پیشنهاد می کنند. اگر قبلا حاملگی خارج از رحم داشته باشید.

 

علایم حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم به حالتی گفته می شود که تخمک لقاح یافته در جایی به غیر از دیواره داخلی رحم مستقر می شود و شروع به رشد می کند. ۹۸ درصد از حاملگی های خارج از رحم درون لوله های فالوپ (لوله رحمی) اتفاق می افتد، با این حال امکان دارد در نقاط دیگری مثل تخمدان، گردن رحم و حفره شکمی نیز رخ دهد.

 

بارداری خارج از رحم

در حاملگی طبیعی، یک تخمک در یکی از لوله های فالوپ که تخمدان ها را به رحم متصل می کند، توسط اسپرم لقاح می یابد. تخمک لقاح یافته سپس به سمت رحم حرکت می کند و خود را در دیواره داخلی رحم یا اندومتر مستقر می کند و اصلاحا لانه گزینی می کند، و در آنجا باقی می ماند و رشد می یابد.

اگر لانه گزینی سلول تخم تشکیل شده در هر جایی غیر از دیواره داخلی رحم ایجاد شود ( مثلا در لوله های فالوپ، گردن رحم و یا دیگر قسمت های اندام تناسلی زن) به آن بارداری خارج رحمی گفته می شود.

 

 عوامل خطر بارداری خارج رحمی

باید بدانیم احتمال اینکه بارداری خارج رحمی در هر بارداری اتفاق بیفتد، حدود ۲ درصد می باشد. بارداری خارج رحمی معمولا طی چند هفته پس از لقاح و در اولین هفته های بارداری ایجاد می شود.

 

 

سقط جنین در حاملگی خارج از رحم

درمان گیاهی بارداری خارج از رحم

 

 

عوامل خطر مهمی وجود دارد که شانس فرد را برای ابتلا به بارداری خارج رحمی بالا می برد. از قبیل:

– بیماری های مقاربتی

– بیماری های التهابی لگن

– اندومتریوز در صورتی که درمان نشود و به بارداری منجر شود

– لوله های فالوپ اسیب دیده

– مصرف داروهای ضدبارداری

– باردار شدن به روش های آزمایشگاهی (لقاح آزمایشگاهی)

– بستن ناموفق لوله های رحمی

– سابقه خانوادگی فرد برای داشتن بارداری خارج رحمی

– عمل جراحی لگن

– چسبندگی های لگنی

– استفاده از آی یو دی. تقریبا ۵۰ درصد بارداری زنانی که برای جلوگیری از بارداری از IUD استفاده می کنند، خارج از رحم صورت می پذیرد.

اگر یکی از عوامل خطر ذکر شده را دارید، سریعا به پزشک زنان خود مراجعه کنید. بارداری خارج رحمی می تواند سبب اختلال در بارداری های بعدی شود. بنابراین غنیمت شمردن فرصت و مراجعه سریع به پزشک لازم است.

کسی که دچار بارداری خارج رحمی شده است، باید تحت درمان قرار بگیرد.

اگر لوله فالوپ او دچار آسیب و پارگی شده است و خونریزی کرده است، باید سریعا تشخیص داده شود و برای توقف خونریزی به اتاق عمل فرستاده شود.

برخی پزشکان بسته به میزان پارگی ایجاد شده نسبت به برداشتن تخمدان و لوله فالوپ اقدام می کنند. اگر لوله فالوپ پاره نشده باشد، پزشک از جراحی لاپاروسکوپی برای برداشتن جنین و ترمیم لوله فالوپ استفاده می کند.

در اغلب موارد، عملکرد لوله فالوپ طی این عمل جراحی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

برخی از پزشکان نیز بسته به شرایط بیمار، اگر لوله فالوپ او دچار آسیب نشده باشد، اقدام به تجویز دارو برای بیمار می کنند تا بتوانند جنین را زنده نگه دارند و فرد را نسبت به ادامه بارداری ترغیب کنند.

اگر فردی هستید که به بارداری خارج رحمی مبتلا شده اید و جنین خود را از دست داده اید، باید مدتی صبر کنید و دوباره باردار نشوید.

اما احتمال دارد بارداری طبیعی داشته باشید، حتی اگر یکی از لوله های رحمی شما آسیب دیده شده باشد و طی عمل جراحی برداشته شده باشد، بازهم از طریق لوله دیگر فالوپ خود می توانید باردار شوید.

خونریزی داخلی به علت پارگی لوله رحمی می تواند منجر به شوک شود، زیرا شوک در اثر افت فشار خون ایجاد می شود. لب ها و انگشتان رنگ طبیعی خود را از دست می دهند و کبود می شوند و اغلب فرد عرق زیادی می کند. فرد آشفته و بی قرار به نظر می رسد و تعداد تنفس او کم می شود و نبض او سریع می شود. این علائم خطرناک است و باید فورا به پزشک مراجعه شود.

 

چگونه می توان از بارداری های خارج رحمی پیشگیری کرد ؟

– بانوان عزیز باید نظارت کامل بر بهداشت بارداری خود داشته باشند، مخصوصا اگر باردار هستند و یا به زودی قصد باردار شدن را دارند، باید از هر گونه بیماری های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و … پیشگیری کنند.

– از هر گونه شرایطی که منجر به زخم و آسیب لوله های فالوپ می شود، پرهیز کنند.

– اگر قصد باردار شدن دارید و در عین حال سیگار مصرف می کنید، باید بدانید خود را در معرض خطر بارداری خارج رحمی قرار می دهید.

– اگر سابقه ابتلا به PID  (عفونت لگن) و آندومتریوز و یا جراحی های ناحیه شکمی دارید، خطر شما برای ابتلا به بارداری خارج رحمی افزایش یافته است.

بنابراین بهتر است قبل از بارداری و اوایل بارداری شرایط خود را در زمینه بارداری افزایش دهید.

– باید با علائم بارداری خارج رحمی آشنا باشید و در صورت مواجهه با علائم آن، فورا به پزشک مراجعه کنید.

– اگر در گذشته سابقه ابتلا به بارداری خارج رحم را داشته اید، باید قبل از اقدام برای بارداری مجدد تحت نظر پزشک زنان قرار بگیرید.

– اگر تست بارداری شما مثبت شده است و در عین حال خونریزی دارید و یا علایم گفته شده در بالا را تجربه می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید تا متخصص زنان به معاینات ناحیه لگن شما بپردازد و در صورت صلاحدید، سونوگرافی واژینال را به شما پیشنهاد دهد.

 

 

آیا در حاملگی خارج از رحم پریود میشویم؟

بارداری خارج از رحم

علائم بارداری خارج از رحم | چه چیزهایی درباره بارداری خارج از رحم باید بدانیم؟

 

منبع:tebyan.net/ نمناک / بیتوته

علائم بارداری خارج از رحم | چه چیزهایی درباره بارداری خارج از رحم باید بدانیم؟
5 امتیاز از 1 رای

این مطالب را نیز ببینید!

بی اختیاری ادرار در خواب

بی اختیاری در بارداری | علل و راه های درمانی موثر

بی اختیاری در بارداری : علل بی اختیاری در بارداری چیست ؟ چرا در ماه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.