دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / سلامت / نکته های سلامت / سلامت ریه ها | خوردنی های طبیعی برای حل مشکل تنفس

سلامت ریه ها | خوردنی های طبیعی برای حل مشکل تنفس

سلامت ریه ها : عادت های نامناسب و آسیب رسان به سلامت ریه ها چیست ؟ چگونه راحت تر تنفس کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت ریه ها ، عادت های آسیب رسان به ریه ها در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تست سلامتی ریه

چگونه بفهمیم ریه سالم داریم , سلامت ریه ها

 

 

۷ عادت آسیب رسان به ریه ها

درست است که مصرف دخانیات خطر ابتلا به مشکلات ریوی را بالا می برد، اما استفاده ی افراطی و بی دقت از مواد شوینده شیمیایی، تازه نشدن هوای داخل منزل، استفاده ی نادرست از وسایل گرمایشی گازی و غیره نیز جزو عواملی هستند که برای سلامت ریه ها خطرناک می باشند. در این مطلب، با هفت عادت آسیب رسان به ریه ها آشنا می شویم.

 

وایتکس و شوینده ها از دستتان نمی افتد

متاسفانه در برخی منازل، وایتکس و انواع شوینده ها از دست خانم های خانه دار نمی افتد، یعنی مدام در حال بشور و بساب با این مواد هستند. علاوه بر این در روزهای پایانی سال، استفاده از این شوینده ها به طور آشکاری افزایش پیدا می کند. اما باید بدانید که تمام این محصولاتی که برای تمیز کردن منزل استفاده می کنید شیمیایی هستند. بدون شک خودتان نیز از بوی نامطلوب و زننده ی آنها در عذاب هستید. بهتر است بدانید که ترکیبات شیمیایی موجود در این شوینده ها دشمن ریه ها محسوب می شوند.

بهتر است به جای استفاده از این شوینده ها از مواد طبیعی مانند سرکه سفید استفاده کنید. یادتان باشد که شمع های معطر یا خوشبوکننده های هوا نیز حاوی ترکیباتی مانند بنزن هستند که برای ریه ها سرطانزا است. بنابراین تا حدامکان از این محصولات دوری کرده و از مواد طبیعی استفاده کنید.

 

هوای منزل را عوض نمی کنید

خیلی از خانم ها در طول روز در و پنجره را از ترس گرد و خاک یا دوده باز نمی کنند. اما یادتان باشد اگر هوای داخل منزل عوض نشود، آلاینده های شیمیایی حاصل از فعالیت های روزمره مانند استفاده از رنگ، لاک، چسب، بخار حاصل از پخت و پز غذا و یا حمام و غیره در منزل تجمع پیدا می کند. مازاد رطوبت تجمع کرده در منزل نیز باعث ایجاد کپک و مایت و غیره می شود.

سوختن چوب در داخل شومینه های باز و در فضایی که هوای آزاد در آنجا جریان ندارد، میزان زیادی ترکیبات آسیب رسان برای ریه تولید می کند

این مسئله نیز برای برونش ها تحریک کننده است و باعث بروز عفونت های تنفسی، حملات آسم و حتی ابتلا به این بیماری در بین افراد سالم می شود.

بنابراین توصیه می کنیم که هر روز پنجره ها را باز کنید تا هوای منزل عوض شود.

 

هیچ فعالیت بدنی ندارید

فعالیت بدنی منظم برای سلامت بدن و ریه ها مفید خواهد بود. البته برای افرادی که هیچ مشکل ریوی ندارند، ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی تاثیر چندانی در نحوه ی تنفس شان ندارد. اما افرادی که دچار آسم و آمفیزم (بیماری ریوی) هستند، باید بدانند که داشتن فعالیت بدنی منظم باعث بهبود قدرت تنفسی شان خواهد شد.

 

در معرض آتش شومینه و گازهای سرطان زا هستید

روشن کردن شومینه و نشستن در کنار آن دلچسب است. اما یادتان باشد سوختن چوب در داخل شومینه های باز و در فضایی که هوای آزاد در آنجا جریان ندارد، میزان زیادی ترکیبات آسیب رسان برای ریه تولید می کند. در واقع در حین سوختن چوب مقدار زیادی مواد ریزگرد، گاز و مونواکسید کربن آزاد می شود که همگی برای سلامتی ریه ها مضر و حتی سرطان زا هستند. اگر به شومینه علاقمند هستید، حتما از شومینه های مدرن بسته استفاده کرده و حتما دودکش آن را به طور منظم تمیز کنید.

 

سیگار می کشید

سیگار دشمن بی رحم ریه ها است. این استوانه ی مرگبار، همه سال میلیون ها نفر در سرتاسر جهان را به کام مرگ می کشاند و علت اصلی ابتلا به سرطان ریه محسوب می شود. دود سیگار حاوی ترکیبات شیمیایی زیاد و آسیب رسانی است که قدرت دفاعی دستگاه تنفسی را در هم می شکند و به این ترتیب باعث بروز بیماری های ریوی می شود. یادتان باشد که دخانیات همچنین عاملی برای ابتلا به سرطان دهان، حنجره، مری و همچنین سرطان مثانه و کلیه ها محسوب می شوند.

 

در معرض دود سیگار دیگران قرار دارید

این یکی از ظلم هایی است که سیگاری ها در حق افراد غیرسیگاری روا می دارند. اگر شما سیگاری نیستید، اما اطرافیان تان سیگار می کشند و شما در معرض دود سیگار آنها هستید، شما نیز ریه هایتان در خطر خواهند بود. چرا؟

چون دود سیگار اطرافیان روی کیفیت هوایی که شما نیز تنفس می کنید تاثیر دارد. دود سیگاری که در هوا موج می زند، حاوی همان ترکیبات شیمیایی است که در دود خود سیگار وجود دارد. متاسفانه این مسئله نیز در طولانی مدت باعث بروز سرطان ریه می شود.

حواستان باشد که در فضاهای بسته ای مانند داخل منزل، دفتر کار یا ماشین این خطر بیشتر است. همچنین باید بدانید که این آسیب برای کودکان چند برابر است. به عقیده ی محققان، کودکانی که در معرض دود سیگار والدین هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آسم قرار دارند.

 

در محیط کاری پرخطر از خودتان محافظت نمی کنید

اگر در محیطی کار می کنید که تماس زیادی با ترکیبات شیمیایی مانند آرسنیک، بریلیوم، کادمیوم، هیدروکربور و غیره دارید باید بیشتر مراقب سلامت ریه هایتان باشید. این ترکیبات در کارخانجات ذوب آهن، رنگ سازی و غیره زیاد است و متاسفانه خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند. بنابراین تمام افرادی که در چنین محیط هایی شاغل هستند، باید از ماسک های مخصوص جهت محافظت از ریه ها استفاده کنند.

متاسفانه اکثر کارگرانی که در چنین محیط هایی کار می کنند از چنین تجهیزاتی محروم هستند و یا در استفاده از آنها غفلت می کنند. لازم است که مدیران کارخانجات بیشتر نگران سلامتی کارگران بوده و تجهیزات و امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهند.

 

۱۲ خوردنی طبیعی برای حل مشکل تنفس و داشتن تنفس راحت

تنفس راحت یکی از نعمات با ارزش الهی است که بدن هیچ موجود زنده ای بدون آن نمیتواند به حیات خود ادامه دهد، برخی از افراد به دلایل مشکلاتی در این مورد دچار دشواری هستند ؛ دشواری که مثل هر مورد دیگر داروخانه طب سنتی راه حلی برای آن دارد که در این بخش از سلامت نمناک به آنها خواهیم پرداخت پس نیاز به تنفس هوای تازه دارید ؟ خوردن غذاهایی که در زیر معرفی می کنیم برای تنفس راحت پیشنهاد می شود.

 

تغذیه و روش های خانگی برای تنفس راحت

سیب

اگر صدای خس خس کودکان را می شنوید، یک لیوان آب سیب به آن ها بدهید. مطالعه انگلیسی نشان داد کودکانی که روزی یک بار آب سیب مصرف می کنند احتمال ابتلا به خس خس را ۵۰ درصد کاهش می دهد. همچنین زنانی که سیب را به طور مرتب در دوران بارداری می خورند، احتمال کمتری دارد کودکان مبتلا به آسم یا خس خس داشته باشند. سیب پر از اسیدهای فنولویک و فلاونیداست که به خاطر کاهش التهاب در مجرای هوا، درمانی مناسب برای آسم و خس خس شناخته می شود.

 

مصرف روغن زیتون برای حل مشکل تنفس

چربی های مونو و اشباع نشده موجود در روغن زیتون، روغن آفتابگردان، و روغن کانولا علاوه بر پوست، مو و قلب برای سلامت ریه نیز مفید هستند . در حقیقت، روغن زیتون ممکن است به مبارزه با خطرات سلامتی مرتبط با آلودگی هوا مانند افزایش فشار خون و اختلال رگ های خونی که اکسیژن را کاهش می دهد ، کمک کند فاکتورهایی که باعث کاهش اکسیژن می شود قلب را سریع تر پمپاژ و تنفس سخت تر می شود. اولئیک اسید، یک جز ضد التهابی در روغن زیتون است که برای سلامتی مفید است.

 

 

 سلامتی ریه ها

چگونه ریه را تمیز کنیم

 

 

قهوه جایگزینی برای اسپری تنگی نفس

کافئین ممکن است به عنوان اسپری تنگی نفس عمل کند که مجرای تنگ هوای را باز می کند و خستگی عضلات تنفسی را کاهش می دهد. کافئین می تواند عملکرد ریه ها را به مدت ۴ ساعت بهبود بخشد . قهوه تنفس را بهبود می بخشد، تاثیرات خیلی طولانی نداردیعنی آن را درمان نمی کند و همیشه دستگاه تنفسی آن را به همراه دارد.

 

مصرف سالمون برای کاهش التهاب ریه

اسیدها ی چرب امگا ۳ که در ماهی مثل قزل آلا یافت می شود ، منبع آنتی اکسیدان است که به کاهش التهاب ریه کمک می کند و ممکن است با باکتری مبارزه کند. امگا ۳ ممکن است به کاهش التهاب و مبارزه با عفونت باکتریایی معمولی در افرادی که با بیماری های ریوی زندگی می کنند، کمک کند. دانشمندان بر این باورند که این موضوع می تواند اثرات مثبتی در انسان ها داشته باشد. علائم خاموش بیماری های ریه را از دست ندهید.

 

تاثیرات چای سبز

یک لیوان چای سبز گرم حاوی آنتی اکسیدان است که بدن را آرام، التهاب را کاهش می دهد و بیماری را التیام می دهد. اما کورستین آنتی اکسیدانی است که به عنوان آنتی هیستامین طبیعی منجر به علائم آلرژی می شود. آب داغ برای تسکین گلو و محافظت ریه ها از سوزش غشا مخاطی بسیار مهم است.

 

مصرف دانه ها برای سلامت ریه

دانه ها خیلی کوچک هستند اما برای سلامت ریه ها خوب است. دانه های کدوتنبل، آفتابگردان و بذر کتان، بدن را با کمک فراوانی منیزیم، مواد معدنی حیاتی برای افراد مبتلا به آسم ، تامین می کند. منیزیم به ماهیچه های درون مجاری تنفسی کمک می کند و التهاب را کاهش می دهد، به همین دلیل می توانید به راحتی نفس بکشید. ( این ها نشانه های کمبود منیزیم هستند ) یک مشت آن را با میان وعده ها،اسموتی ترکیب کنید، یا آن ها را روی سالاد بریزید تا از مزایای غذایی دانه لذت ببرید. تنها شروع به خوردن این ویتامین نکنید چون ریسک ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

 

کاهش خطر ابتلا به سرطان با مصرف سبزیجات

سبزیجات سفتی مانند بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه کمک کنند. زنانی که بیش از ۵ وعده سبزیجات ارگانیک می خوردند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. ( در اینجا روش های بیشتری برای جلوگیری از سرطان ریه وجود دارد ) این خانواده سبزیجات گلوکوزینولات فراوان دارد ترکیبات طبیعی که برای مهار رشد برخی انواع سرطان در حیوانات و برخی از انسان ها، از جمله سرطان ریه، توسط سلول های سرطانی غیر فعال کننده و کاهش التهاب پیدا شده است.

 

میوه و سبزیجات نارنجی برای کاهش علایم آسم

میوه ها و سبزیجات نارنجی مانند کدوتنبل، پرتقال ها و پاپیا پراز آنتی اکسیدان ها هستند که بیشتر آن ها ویتامین ث هستند . ویتامین ث برای مقابله با عفونت و التهاب مشهور است و بررسی مطالعات نشان می دهد ممکن است در کاهش علایم آسم ناشی از ورزش تا حدود ۵۲ درصد نقش داشته باشد.

 

دوری از خطر ابتلا به سرطان ریه با مصرف سیر

این ماده قوی خواص ضد التهابی دارد و آسیب ناشی از رادیکال های آزاد را کاهش می دهد. افرادی که سه حبه سیر خام را دو بار در هفته مصرف کرده اند ، ۴۴ درصد کم تر احتمال ابتلا به سرطان ریه را دارند. اما اگر شما سیگار می کشید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که سیگار را ترک کنید اینطور ۳۰ در صد احتمال ابتلا را کاهش می دهد.

 

مصرف گندم برای تنفس بهتر

مصرف نان سفید را محدود کنید و دانه های کامل مثل گندم، و برنج سبوس دار بخورید. رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات ساده مثل پاستا یا مافین سفید ممکن است تولید دی اکسید کربن را افزایش دهد و استرس بیشتری را روی ریه ها ایجاد کند، که تنفس را سخت تر می کند.

 

لوبیا مناسب برای مشکل سخت نفس کشیدن

چیزی که برای قلب خوب، اغلب برای ریه ها خوب است. بیماران مبتلا به سرطان ریه، بعد از دریافت یک کوکتل غنی از آنتی اکسیدان که از روی، سلنیوم، و منگنز موجود در لوبیا یافت می شوند ، زمان کمتری را صرف تنفس می کنند. همچنین یکی از محققان بیان کرد روی سطوح می گویند آنتی اکسیدان را افزایش می دهد که به آن superoxide dismutase که یکی از قوی ترین حامیان بدن از رادیکال های آزاد، مولکول های مضر است که می توانند باعث التهاب شوند و تنفس را سخت تر کنند.

 

افزایش سیستم ایمنی بدن با مصرف مغزها

آجیل ویتامین E به بدن می دهد که به کاهش التهاب کمک می کند، سیستم ایمنی را افزایش و سلول های خونی قرمز ایجاد می کند که اکسیژن بیشتری را به بدن می رسانند. یک منبع پایدار اکسیژن مانع از فشرده شدن رگ های خونی در ریه ها می شود و کمک می کند نفس بهتری داشته باشید ” یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه ها، و دیگر منابع گیاهان و شکر می تواند به حفظ ریه ها و بقیه بدن کمک کند.

 

 

گرفتگی ریه

سلامت ریه ها

 

سلامت ریه ها | خوردنی های طبیعی برای حل مشکل تنفس

منبع:salamatnews.com / نمناک / بیتوته

سلامت ریه ها | خوردنی های طبیعی برای حل مشکل تنفس
4 امتیاز از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.