پنج شنبه 1 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / تغذیه سالم / سبوس خام مصرف نکنید | سبوس گندم بهتر است یا برنج؟

سبوس خام مصرف نکنید | سبوس گندم بهتر است یا برنج؟

سبوس خام مصرف نکنید | سبوس گندم بهتر است یا برنج؟
1 امتیاز از 1 رای

سبوس خام مصرف نکنید : سبوس چیست ؟ سبوس گندم بهتر است یا سبوس برنج ؟ در اینجا با مقاله ای درباره تغذیه سالم ، نکاتی درباره مصرف خام سبوس و مقایسه سبوس برنج و گندم در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

خواص سبوس گندم برای مو

خواص سبوس گندم برای پوست , سبوس خام مصرف نکنید

 

 

مصرف سبوس خام برای سلامت مضر است

سبوس خام مصرف نکنید

هدایت حسینی رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور در نشست خبری ششمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی در سازمان غذا و دارو گفت: ضرر مصرف سبوس خام بیشتر از منافع آن است بنابراین توصیه می شود که سبوس خام مصرف نشود.

سبوس حتما باید فرآوری و تخمیر شود و سپس مورد مصرف انسان قرار گیرد.

اگر سبوس خام مصرف شود حتما باید نگران این موضوع باشیم که حاوی آلاینده هایی است که به شدت بر سلامت مصرف کننده تاثیر دارد.

امروز در صنایع غذایی و نانوایی ها توصیه به مصرف سبوس می شود چراکه میزان تحرک و میزان فیبر دریافتی مردم کاهش یافته است و سبوس، جایگزین خوبی برای فیبر است اما حتما باید مجوز وزارت بهداشت را داشته باشد.

 

 

طریقه مصرف سبوس گندم

سبوس برنج

 

سرانه مصرف مکمل ها در کشور افزایش یافته است .

۷۵ درصد، بار بیماری ها( سال های از دست رفته عمر بر اثر ناتوانی و مرگ) مربوط به بیماری های غیرواگیر است و مکمل ها می تواند در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر اثربخشی داشته باشد.

 

سبوس گندم بهتر است یا برنج؟

برخی از افراد به لایه نازک و قهوه‌ای روی برنج‌ها سبوس می‌گویند و برخی به پوسته سفت و ضخیم برنج اما سبوس برنج، همان پوسته نازک و سفت روی برنج است که وقتی از روی دانه‌های برنج برداشته می‌شود، رنگ آن را از قهوه‌ای به سفید می‌رساند. سبوس برنج، سرشار از ویتامین‌های گروه B به‌خصوص ویتامین ۱ Bیا همان تیامین است که برای درمان و پیشگیری از ریزش موها بسیار مفید است. از طرف دیگر، ‌سبوس‌ها می‌توانند برای درمان یبوست هم بسیار مفید باشند. البته در درمان یبوست، نقش استفاده از سبوس گندم بسیار پررنگ‌تر از سبوس برنج است.

افراد مبتلا به یبوست می‌توانند از روزی یک قاشق مرباخوری مصرف پودر سبوس گندم را شروع کنند و پس از ۴ روز، یک قاشق مرباخوری دیگر به آن اضافه کنند. البته سبوس‌ها زمانی می‌توانند در درمان یبوست موثر باشند که با آب فراوان مصرف شوند. سبوس‌ها حاوی فیبرهای محلول و نامحلولی هستند که آب را به خود جذب و حجم زیادی را در دستگاه گوارش ایجاد می‌کنند. این کار باعث تحریک و افزایش حرکات دودی روده و نرم و آسان شدن دفع مدفوع می‌شود. شما می‌توانید سبوس برنج را به‌صورت دم‌کرده نیز مصرف کنید یا آب آن را روی برنج بریزید و بخورید.

 

سبوس گندم بهتر است یا سبوس برنج

نکاتی درباره مصرف سبوس

سبوس خام مصرف نکنید | سبوس گندم بهتر است یا برنج؟

 

منبع: هفته نامه سلامت / سیمرغ / irna.ir

دکتر سیدضیاءالدین مظهری، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید