دوشنبه 23 تیر 1399

ورزش پشت میز کار | اثرات مفید ورزش در محل کار برای کاربرد بهتر

ورزش عمومی در محل کار و پشت میز ، در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

ورزش شکم در محل کار

حرکات کششی در محل کار , ورزش پشت میز کار

 

 

ورزش پشت میز کار!

اکثر کارمندان محکوم‌اند به پشت میز ‌نشینی که تاوان این محکومیت، کاهش کیفیت زندگی، ابتلا به انواع و اقسام بیماری‌های عضلانی ــ اسکلتی، چاقی و در بسیاری موارد مشکلات قلبی ـ عروقی است .

عوارض فوق بی‌تردید به‌دنبال پشت میزنشینی‌های طولانی و کم‌تحرکی در کارمندان بویژه پس از چند سال بروز می‌کند. اما با بهره‌گیری از حرکات نرمشی و تمرینات اصلاحی و نیز استفاده از میز و صندلی‌های استاندارد و متناسب با ارگونومی بدن می‌توان اثرات تخریبی این محکومیت را بسیار کم کرد .

بسیاری از کارمندانی که از کمر درد، گردن درد و دست درد ناشی از نشستن مداوم پشت رایانه‌ها و تایپ کردن‌های طولانی آسیب می‌بینند، آسیب‌های‌شان ناشی از کم‌تحرکی و ضعیف بودن عضلاتشان است‌. تقویت و کشش عضلات گردن، کتف، شانه‌ها، کمر و لگن برای پشت میزنشینان اصولی دارد که دکتر عارف سعیدی، رئیس انجمن فیزیوتراپی شعبه استان تهران در گفت‌وگویی ما را با راه و رسم آن در محیط کار آشنا می‌کند .

خیلی‌ها تصور می‌کنند که کارهای سنگین منجر به آسیب‌های اسکلتی و عضلانی می‌شود، در حالی‌که کم‌تحرکی نیز به همان اندازه آسیب‌زننده است‌. دردهای ستون فقرات (کمر و گردن) یا دردهای کمربند شانه‌ای و لگنی اکثر کارمندان ناشی از کم‌تحرکی و ساعت‌های متمادی نشستن پشت میز کار است .

ساعت‌ها نشستن پشت رایانه، بعضی عضلات را کوتاه و بعضی را ضعیف کرده و به نوعی عدم بالانس عضلانی ایجاد می‌کند. چرا که بعضی عضلات استعداد کوتاهی و برخی استعداد ضعف و خمودگی دارند. متناسب با این‌که عضلات درگیر شما دچار کدام نوع از این آسیب‌ها بشود، درد و محدودیت‌های حرکتی در آن عضله بروز می‌کند .

 

هر ۴۵ دقیقه یا یکساعت از پشت میزتان بلند شوید

مهم‌ترین اقدام شما برای مقابله با عوارض پشت میز‌نشینی یعنی خستگی مفرط و متعاقب آن، ایجاد دردهای مفصلی، بیماری‌های قلبی ـ عروقی، پوکی استخوان و اضافه وزن است‌. لذا توصیه می‌شود که پس از ۴۵ دقیقه تا یکساعت نشستن، برخیزید و حداقل ۵ دقیقه حرکت و نرمش کنید .

دقیقا همان لحظه‌ای که بلند می‌شوید و می‌ایستید، عضله‌های ساق پاها را درگیر می‌کنید. همین اتفاق، جریان وریدی (گردش خون) را در بدن تقویت می‌کند‌. هجوم این حجم از خون غنی از اکسیژن به مغز، تمرکز را تقویت می‌کند و انرژی را هم افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که بهترین ایده‌های فکری وقتی به ذهن می‌رسند که در حالت متحرک و ایستاده قرار داریم.

همچنین چند دقیقه ایستادن در هر ساعت، باعث سوخته شدن ۵۰ کالری بیشتر می‌شود. بنابراین، هر بار که در محل کار می‌ایستید و از صندلی‌تان فاصله می‌گیرید،‌ میزان کالری‌های مصرف‌شده را افزایش می‌دهید.

 

رفع خستگی شانه‌ها

وقتی مدام روی میز خم می‌شوید شانه‌های شما در معرض آسیب قرار می‌گیرند. برای پیشگیری از بروز مشکلات شانه، چند حرکت ساده وجود دارد.

پس از هر ۴۵ دقیقه می‌توانید برای تقویت عضلات شانه‌ای و پشت‌تان چند حرکت کششی و تقویتی انجام دهید که عضلات کمر‌بند شانه‌ای و تنه را از حالت خستگی و خمودگی خارج می‌کند . بهترین حرکت آن است که بایستید و چند قدم حرکت کنید، دست‌ها را قفل کرده به سمت بالا ببرید‌. در حرکت دیگر، شانه‌ها را به سمت عقب ببرید و کتف‌ها را به هم نزدیک کنند .

یا پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید، سپس هر دو شانه را به سمت بالا حرکت دهید و بعد آهسته به جای اول برگردانید. هر یک از این حرکات را ۱۵ بار تکرار کنید .

 

عضلات گردن را از درد خلاص کنید

بیشتر کاربران رایانه در سنین مختلف، درگیر گردن درد هستند. برای پیشگیری از آسیب‌های گردن علاوه بر خم نکردن گردن و استفاده از میز مطالعه که جدیدا توسط همکاران مجرب فیزیوتراپیست‌مان در داخل کشور طراحی و ساخته شده است، نیز چند نرمش ساده وجود دارد.

باید از پشت میزتان بلند شوید، دست‌ها را از پشت قلاب کنید، سپس گردن را آرام به سمت راست خم کنید و بعد به سر جای اول برگردانید.

همین حرکت را به سمت چپ تکرار کنید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید.

 

کشش عضلات پشت ران

کشش عضلات همسترینگ (پشت ران) طی فعالیت کاری، قبل و بعد از کار (در خانه به صورت نشسته انجام شود) در بهبود وضع عضلات زانوها و پشت ران‌ها بسیار موثر است‌. برای این منظور فرد باید ایستاده و سپس پاشنه یکی از پاهای خود را روی یک بلندی (یک پله یا یک میز) قرار دهد. سپس در حالی‌که زانو کاملا صاف است تنه خود را به سمت جلو متمایل و این حرکت را برای پای دیگر نیز تکرار کند .

 

دستانتان را نرمش دهید

بایستید و دست‌ها را بالای سر قلاب کنید و هر دو دست را به سمت بالا بکشید، سپس به حالت اولیه برگردید. همچنین می‌توانید دست‌ها را به سمت شکم بیاورید و کف دست‌ها را به هم بچسبانید. البته انگشتان شما باید به سمت بالا باشد.

 

کوچک کردن عضلات شکم

هرچه وزن شکم کم بشود فشار باری که روی عضلات کمر می‌آید کمتر می‌شود‌. به همین علت توصیه می‌شود عضلات ناحیه شکم را قبل از رفتن به سر کار یا بعد برگشت با تمرینات دراز و نشست تقویت کرده و از تجمع چربی در اطراف آن پیشگیری کنید.

 

 

 حرکات ورزشی در محل کار

ورزش در محیط اداری

 

 

اثرات مفید ورزش در محل کار برای کاربرد بهتر

 ورزش در محل کار

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی بیشتر مشاغل پشت میزی شده اند. افراد ساعت ها پشت میز می نشینند بدون اینکه حرکتی داشته باشند و این امر در طولانی مدت خطرات زیادی را برای سلامت فرد به همراه دارد. ساده ترین کار آن است که ورزش هایی که مخصوص محیط کار است را انجام دهید.

کارهای پشت میزی علاوه بر چاقی و بر هم زدن تناسب بدن منجر به فشار بر پشت، کمر، گردن، مچ دست­ها و همچنین چشم­ها می­شوند که نتیجه آن از دست رفتن توان عضلانی هر یک از این عضلات و ضعف چشم­ها در طولانی مدت است. مطالعات اخیر نشان داده است که حتی در مورد افرادی که مرتب ورزش می­کنند، نشستن طولانی مدت پشت میز برای سلامتشان مخاطره انگیز است. علاوه بر مشکلات جسمی این مشاغل مشکلات روحی به دنبال دارند که منشا همگی آنها استرس است.

نشستن طولانی مدت در محیط کار مضرات پرخطری از جمله افزایش احتمال مشکلات قلبی، سرطان و دیابت را به همراه دارد. حتی ۳۰ دقیقه ورزش در باشگاه بعد از کار نیز نمی تواند مضرات نشستن را کاهش دهد و خطرات آن را از بین ببرد. نشستن طولانی مدت به اندازه سیگار کشیدن خطرناک است. برای مبارزه با خطرات نشستن می توان از حرکاتی مانند ایستادن، حرکات کششی و راه رفتن استفاده کرد. انجام ورزش های زیر می توانند به فعالیت بیشتر کارمندان کمک کنند.

 

۱- از همه فرصت ها برای راه رفتن استفاده کنید.

انتظار برای رسیدن آسانسور خیلی کار حوصله سر بریه برای اینکه سلامتی بدنتون رو تامین کنید، از پله ها استفاده کنید. پله ها رو پشت سر هم و با سرعت تا ته طی کنید. بعد از چند روز میتونید به روش دو-تا-یکی پله ها رو بالا برید! اگر با کسی کار داشتید سعی کنید به اتاق او بروید و از تلفن یا ایمیل استفاده نکنید.

برای رسیدن به محل کار پیاده روی کنید یا از دوچرخه استفاده نمایید. اگر با مترو یا اتوبوس به محل کار خود می روید، چند خیابان یا ایستگاه مانده به محل کار پیاده شده و بقیه راه را پیاده روی کنید. اگر با ماشین خود به محل کار می روید، در دورترین نقطه پارکینگ یا ساختمانی نزدیک محل کار، ماشین را پارک کنید تا مجبور شوید بقیه راه را پیاده بروید.

 

۲- از ایستادن های طولانی بهره ببرید.

وقتی می ایستید کالری بیشتری نسبت به حالت نشسته می سوزانید. وقتی با تلفن صحبت می کنید، بایستید. گزینه دیگر این است که از میزهای ایستاده استفاده کنید. نهار را ایستاده میل کنید. دستگاه تلفن و پیغام گیر را روی میز دیگری بگذارید تا مجبور باشید برای پاسخگویی از جای خود حرکت کنید.

سعی کنید بیشتر بایستید و از هر فرصت برای نشستن استفاده نکنید، هنگامی که می ایستید تمام ماهیچه هایی که مربوط به ایستادن هستند شروع به فعالیت می کنند و چربی و قند بیشتری برای تامین انرژی سوزانده می شوند. پیشنهاد می شود که هر نیم ساعت یک بار بایستید.

مثلا اگر می خواهید  یک سری مدارک رو فتوکپی کنید و شما برای چند دقیقه باید بالای دستگاه کپی معطل بمونید. همونطور که ایستادین، به روی نوک پنجه ها برید و هشت ثانیه حالتتون رو همونطور حفظ کنید. پایین بیاید، ۳ ثانیه استراحت کنید و تا ۸ بار این کار رو تکرار کنید ۳ تا دوره ی ۸ تایی از این تمرین برای عضلات ساق پا خیلی مفید هست!

 

۳- ورزش را به خود یادآوری کنید

می توانید از دستبندهای ورزشی استفاده کنید که در صورت زیاد نشستن به شما اخطار می دهد. می توانید از زنگ هشدار گوشی تلفن همراه نیز استفاده کنید.

تجهیزات ورزشی مثل طناب های مقاومتی و کششی یا لوله های که با کشیدن آنها به سمت خود مقاومت وزنی ایجاد می شود و یا وزنه های کوچک دستی را در کشوی میزتان قرار دهید تا با دیدن آنها به فکر ورزش کردن بیافتید.

 

۴- حرکات کششی انجام دهید

علاوه بر ایستادن حرکات کششی نیز انجام دهید. برای مثال می توانید از لگن خم شوید و سر را به سمت پایین قرار دهید. به این شکل همسترینگ کشیده می شود و جریان خون افزایش می یابد یا این که می توانید بایستید دست را پشت کمر قرار دهید کمر را به سمت عقب خم کنید، قسمت قفسه سینه را باز کنید حرکت دیگر این است که کف دست ها را بر روی یکدیگر قرار دهید و آرنج ها را تقریبا به صورت ۹۰ درجه نگه دارید. هنگامی که دست ها را به هم فشار می دهید عضلات سینه را منقبض کنید. این حرکت بر روی شانه، سینه و عضلات سه سر کار می کند.

اگر می توانید دست ها را بر روی دسته صندلی قرار دهید و چند سانت بدن و پاها را از زمین و صندلی جدا کنید. این حرکت باعث قدرتمند شدن عضلات بالا تنه می شود و جریان خود را افزایش می دهد.

یکی از دست ها را پشت آرنج قرار دهید. آرنج خود را بلند کرده و آن را به سمت سینه خود بکشید، در این حالت بدن خود را نچرخانید. ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در حالت کشش بمانید. در پشت شانه خود کشش را احساس خواهید کرد. آرام بگیرید و به آهستگی به حالت اول برگردید و سپس با دست دیگر این حرکت را انجام دهید.

 

۵- تصمیم جدی بگیرید و روش خود را تغییر دهید.

کسی از شما نمی خواهد که از امروز ۲۰ دقیقه یوگا انجام دهید و یا با دوچرخه به محل کار بروید. از کارهای ساده شروع کنید. کمی ایستادن، راه رفتن و حرکات کششی می تواند سبک زندگی شما را تغییر دهد. بهتر است به ورزش ساده تر نگاه کنید و آن را کار پیچیده ای تصور نکنید. جدی باشید و به سلامتی خود اهمیت دهید.

 

 

نرم افزار حرکات ورزشی برای کارمندان

ورزش در محل کار

 

ورزش پشت میز کار | اثرات مفید ورزش در محل کار برای کاربرد بهتر

منبع: نمناک / جام جم آنلاین / برترین ها /

این مطالب را نیز ببینید!

تغذیه برای جلوگیری از بلوغ زودرس

ورزش و بلوغ زودرس | تاثیرات ورزش کردن در کوتاهی قد دختران

سلامت عمومی ، تاثیرات مثبت و منفی ورزش در بلوغ در خدمت شما هستیم. با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.