سه شنبه 28 اسفند 1397
صفحه اصلی / کودک / دانستنی های نوزادان / علائم گوش درد نوزادان، راهکار چیست؟ | درمان خانگی گوش درد کودکان

علائم گوش درد نوزادان، راهکار چیست؟ | درمان خانگی گوش درد کودکان

علائم گوش درد نوزادان، راهکار چیست؟ | درمان خانگی گوش درد کودکان
1 امتیاز از 1 رای

علائم گوش درد نوزادان : گوش درد نوزادان و کودکان به چه علت است ؟ علائم گوش درد در نوزادان چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دانستنی های نوزادان و علائم گوش درد در آنان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

علائم گوش درد نوزاد

قطره گوش درد نوزاد , گوش درد نوزادان

 

 

علائم گوش درد نوزادان، راهکار چیست؟

علل متعددی برای گوش درد وجود دارد. شایعترین علت، عفونت و التهاب گوش میانی است که ” اوتیت مدیا ” نامیده می شود . این مسئله بیشتر در کودکان زیر شش سال اتفاق می افتد ؛ زیرا لوله ای که گوش میانی را به حلق مرتبط می کند ( شیپور استاش) ، در این کودکان نسبتاً کوتاه است، به این ترتیب عفونتهای بینی و گلو به راحتی می توانند به حفره گوش میانی منتقل شوند. کود کان ممکن است نتوانند محل درد را به خوبی مشخص کنند و در صورت شدید بودن درد ممکن است روی تمام یک نیمه ی صورت (نیمه مبتلا) دست گذاشته و آن را بفشارند. گلو درد، التهاب لوزه ها یا اوریون و التهاب و تورم غدد لنفاوی گردن نیز ممکن است باعث شکایت کودک از گوش درد شوند. درد شدید و تیرکشنده گوش ممکن است به علت عفونت گوش خارجی ( اوتیت اکسترنال) باشد. التهاب گوش خارجی در کودکان می تواند به دلیل گیر افتادن یک جسم خارجی در گوش بوده  وهمراه تاول در گوش باشد.گوش درد اگرهمراه با کاهش شنوایی باشد باید جدی تلقی شود. اگر این مشکل تشخیص داده نشده و درمان نشود  می تواند باعث آسیب دائم به گوش میانی شده و سبب کاهش شنوایی و اختلال درتکلم شود.

 

علائم احتمالی:

درد درمنطقه اطراف گوش، حرارت بالای ۳۸ درجه سانتی گراد (۱۰۰درجه فارنهایت)، ترشح چرک از گوش، کم شنوایی، التهاب لوزه ها، درد هنگام لمس گوش، غدد لنفاوی متورم در گردن.

 

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

۱- نخست درجه بدن کودک را اندازه گیری کنید.

۲- مطمئن شوید که آیا ترشح از گوش وجود دارد یا خیر.

۳- شنوایی کودک را آزمایش کنید. برای این کار، هنگامی که سرکودک به سمت شما نیست نام او را به آرامی صدا کنید و ببینید آیا کودک سرش را بر می گرداند یا خیر؛

۴- ته گلوی کودک را با انتهای یک قاشق که روی زبان کودک قرار می دهید معاینه کنید و ببینید آیا لوزه ها متورم و قرمز هستند یا خیر؛

۵- حفره گوش خارجی را برای یافتن التهاب یا تاول بررسی کنید. هیچ چیز حتی یک گوش پاک کن پنبه ای را داخل گوش نکیند؛

۶- هیچ گاه بدون دستور پزشک از قطره های گوشی استفاده نکنید.

 

مراجعه به پزشک

– اگر کودک شما از گوش درد شکایت دارد هرچه سریعتر با پزشک خود مشورت کنید. اغلب گوش دردها به علت عفونت هستند.

– در صورت درد شدید، تب بالا و بخصوص خروج مایع از گوش، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

– اگر کودک کوچکتراز آن است که درد گوش خود را بیان کند و فقط گریه می کند یا احتمالاً گوش مبتلا را می کشد و فشار می دهد، با پزشک تماس بگیرید.

 

اقداماتی که پزشک انجام می دهد:

پزشک برای اطمینان از علت گوش درد، گوش را معاینه می کند. اگر علت گوش درد عفونت میکروبی باشد، پزشک احتمالاً یک داروی آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

 

اقداماتی که شما می توانید برای کمک به کودک انجام دهید:

– در صورتی که علت گوش درد، وجود تاول در گوش خارجی و التهاب نباشد، یک کیسه آب گرم را داخل یک حوله پیچیده و آن را روی گوش مبتلا قرار دهید تا درد کودک آرام تر شود؛

– تا زمان پاک شدن عفونت، از ورود آب به داخل گوش هنگام حمام کردن جلوگیری کنید.

 

عفونت گوش خارجی ( اوتیت اکسترنال)

اوتیت خارجی عبارت است از عفونت کانال گوش خارجی ( مجرایی که لاله گوش را به پرده گوش متصل می کند)، این عفونت ممکن است به وسیله یک جسم خارجی در گوش، یک فولیکولیت ( التهاب و عفونت ریشه مو) در کانال گوش خارجی ، یا بر اثر آسیب پوست کانال به علت دستکاری و خاراندن شدید ایجاد شود. عفونت گوش خارجی درافرادی که در آبهای آلوده شنا می کنند، بیشتر است .

 

علائم عفونت عبارت اند از:

درد گوش ، التهاب گوش خارجی، تورم ، خارش و پوسته ریزی و یا ترشح از گوش. از آنجایی که گوش خارجی نقش خیلی اساسی در شنوایی ندارد، عفونت آن اغلب خطرناک نیست. با این حال عفونت گوش خارجی باید همیشه درمان شود زیرا امکان دارد که این عفونت به استخوان های جمجمه منتقل شود. هر ترشحی از گوش باید جدی تلقی شده و درمان شود زیرا ممکن است علامتی از عفونت گوش میانی باشد.

 

علائم احتمالی:

گوش درد ، قرمزی و درد لاله گوش و کانال گوش خارجی ، وجود تاول چرکی در کانال گوش خارجی ، ترشح از گوش ، خارش ، خشکی و پوسته ریزی گوش.

 

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

۱- مجرای گوش وکانال گوش را تاحدی که امکان دارد معاینه کنید وعلائم عفونت را بررسی نمایید. در صورت وجود جسم خارجی در کانال گوش ، بدون دستکاری زیاد سعی کنید آن را خارج نمایید، اگر جسم خارجی به راحتی بیرون نیامد ازهر نوع دستکاری بیشتر خودداری کنید؛

۲- هیچ شیئی را داخل گوش نکنید و کودک را نیز تشویق کنید تا از دستکاری و خاراندن گوش خودداری کند؛

۳- از کودک بخواهید دهان را تا حد امکان بازکند و ببیند آیا این کار سبب درد می شود یا خیر ( این علامت نشانه عفونت گوش میانی است)؛

۴- به آرامی گوش را کشیده و ببینید آیا لاله گوش در لمس ، دردناک است یا خیر( این علامت نشانه عفونت گوش خارجی است)؛

۵- هر ترشحی را با آب گرم و صابون بشویید ؛

۶- برای کاهش درد گوش کودک ، می توانید از شربت استامینوفن استفاده کنید؛

۷- می توانید یک پارچه تمیز پنبه ای روی گوش قرار دهید تا ترشحات گوش را جذب کند؛

۸- در صورت وجود هرگونه ترشحی از گوش یا شک به عفونت کانال گوش خارجی ، هرچه سریع تر با پزشک تماس بگیرید.

 

درمان خانگی گوش درد کودکان

گوش درد انگار بخشی از دوران کودکی است و بیشتر بچه‌ها دست کم یک بار این درد را تجربه می‌کنند. گوش درد می‌تواند شدید باشد و احساس ناراحتی و بیقراری زیادی برای کودک ایجاد کند. هر کسی ممکن است دچار عفونت گوش شود اما بچه‌ها خیلی بیشتر از بزرگ‌ترها دچارش می‌شوند. از هر شش کودک، پنج کودک دست کم یک بار طی سه سال اولیه‌ی زندگی خود دچار عفونت گوش می‌شوند.

در بسیاری از موارد گوش درد بچه‌ها می‌توانند علامتی از یک عفونت باکتریایی باشد اما گوش درد می‌تواند به دلیل گرفتگی بینی، تغییر فشار، عفونت سینوسی، جرم گوش و التهاب لوزه‌ها نیز ایجاد شود. علات گوش درد در بچه‌ها کوچک‌تر علاوه بر کشیدن گوش می‌تواند بیقراری، گریه، مشکل در خوابیدن و تب خفیف و ترشح مایعات از گوش باشد. اگر کودک‌تان گوش درد دارد در این مطلب چند راهکار موثر خانگی به شما توصیه می‌کنیم که می‌تواند این درد را تا حدودی تسکین بدهد.

هشدار: اگر کودک علائمی چون مشکلات تعادلی، شنوایی یا واکنش به صداها، تب و یا تورم داشت ممکن است مشکل جدی‌تری وجود داشته باشد که حتما و فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

 

 

عوامل گوش درد نوزاد

درمان خانگی گوش درد نوزاد

 

 

کمپرس گرم

برای کاهش احساس ناراحتی، هر چه زودتر گوش دردناکش را گرم کنید. این گرما از درد کاسته و حتی جلوی تکثیر میکروارگانیسم‌ها را می‌گیرد.

یک پارچه‌ی تمیز را به آب گرم آغشته کنید، خوب بچلانید و آن را به مدت ۵ دقیقه روی گوش قرار دهید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس دوباره همین کار را تکرار کنید. همچنین می‌توانید یک بطری آب گرم یا پَد حرارتی روی گوش دردناک بگذارید. یک راه دیگر هم این است که یک فنجان نمک را در فر یا مایکرویو گرم کنید، نمک را داخل پارچه‌ای بریزید و گره بزنید و آن را ۱۰ دقیقه روی گوش بگذارید. هر چقدر که لازم بود این کار را تکرار کنید. خود ِ کمپرس گرم هم می‌تواند موجب بیقراری کودک شود.

 

کمپرس سرد

گوش درد کودک را با کمپرس سرد هم می‌توانید تسکین بدهید. سرما باعث کرخت شدن عصب‌های اطراف گوش شده و در نتیجه از درد کم خواهد شد.

یک تکه پارچه را به آب سرد آغشته کرده و خوب بچلانید، ان را روی گوش قرار دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. همچنین می‌توانید مقداری یخ را در حوله‌ی بپیچید و روی گوش بگذارید. هرگز یخ را مستقیما روی پوست نگذارید.

 

سیر

سیر یک راهکار موثر خانگی است که گوش درد بچه‌ها را فورا تسکین می‌دهد. خاصیت درد کُش و ضد باکتریایی سیر کمک می‌کند گوش درد عفونی تا حدودی تسکین بیابد.

یک قاشق چایخوری سیر خرد شده را همراه با دو قاشق غذاخوری روغن کنجد حرارت دهید، خنکش کنید و روغنش را جدا کنید. دو یا سه قطره از این روغن سیردار شده را در گوش بریزید. می‌توانید از این قطره‌ی خانگی گوش، ۲ تا ۳ بار در روز استفاده کنید. برای پیشگیری از گوش درد بچه‌ها خیلی خوب است که هر روز یک حبه سیر بخورند.

 

شیر مادر

شیر مادر دارای آنتی بادی‌های طبیعی است که می‌توانند التیام هر نوع عفونت گوشی را سرعت بدهد. پژوهشی نشان داده میزان عفونت گوش در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند طی سال اول زندگی بسیار کمتر است. یعنی آشکارا می‌توان نتیجه گرفت که تغذیه با شیر مادر، یکی از بهترین راهها برای پیشگیری از گوش درد کودک است. علاوه بر تغذیه با شیر مادر می‌توانید چند قطره از این شیر را با قطره چکان در گوش دردناک بریزید تا درد تسکین پیدا کند. هر چند ساعت یکبار می‌توانید این کار را تکرار کنید.

 

روغن زیتون

اگر گوش کودک هیچ ترشحی ندارد و علامتی از پارگی پرده گوش نمی‌بینید، می‌توانید از روغن زیتون برای تخفیف گوش درد استفاده کنید. این روغن مانند روان کننده عمل کرده و کمک می‌کند عفونت برطرف شود.

کمی روغن زیتون را ولرم کنید و با قطره چکان، ۳ تا ۵ قطره از آن را در گوش بچکانید. یک پنبه توپی در گوش بگذارید تا روغن بیرون نریزید. این کار را می‌توانید یک تا دو بار در روز انجام دهید.

 

درمان کایروپراکتیک

درمان کایروپراکتیک نیز راهکار موثر دیگری برای برطرف کردن گوش درد ناشی از عفونت در کودکان و نوزادان است. عصب‌های بالای گردن بر سلامت و عملکرد بافت‌های داخلی گوش و اطراف آن اثر می‌گذارند. گاهی ناهمترازی ستون فقرات می‌تواند در کنترل و تنظیم نورولوژیکی اختلال ایجاد کرده و فرد را مستعد ابتلا به عفونت کند.

کایروپراکتورها می‌توانند با استفاده از فشار بسیار اندک، نواحی از ستون فقرات را که همترازی دارد اصلاح کرده و جا بینندازند و در نتیجه عملکرد سیستم عصبی نرمال‌تر شود.

 

وضعیت خواب

وضعیت خوابیدن کودک هم می‌تواند علت گوش درد او باشد. صاف دراز کشیدن می‌تواند احساس فشار و درد در گوش دچار عفونت را تشدید کند. برای همین توصیه می‌کنیم وضعیت خوابیدن او را تغییر دهید.

برای بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانید یک بالش اضافی زیر سرشان قرار بدهید و آنها را تشویق کنید که به سمت گوشی که درد نمی‌کند بخوابند. خوابیدن روی گوش دردناک باعث می‌شود گوش درد ناشی از عفونت بدتر شود. برای بچه‌های کوچک‌تر نیز می‌توانید در زیر تشک‌، یکی دو بالش بگذارید تا سرشان بالاتر قرار بگیرد.

 

دستگاه رطوبت ساز

اگر گوش درد کودک ناشی از سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است، استفاده از دستگاه بخور یا رطوبت ساز در اتاقی که کودک می‌خوابد، کمک زیادی خواهد کرد. تنفس در هوای مرطوب کمک می‌کند از التهاب راههای هوایی دستگاه فوقانی تنفس کاسته شده و از فشار وارد بر پرده‌ی گوش کاسته شود و در نتیجه گوش درد تسکین پیدا کند.

می‌توانید دستگاه رطوبت ساز تهیه کنید یا یک کاسه آب در اتاق بگذارید تا رطوبت هوا بیشتر شود. از هر کدام که استفاده می‌کنید حتما آن را جای مطمئنی قرار دهید و ضمنا آن را تمیز نگه دارید تا کپک نزند.

 

بخار گرم

یکی از بهترین راهکارهای خانگی برای تسکین گوش درد ناشی از احتقان یا عفونت سینوسی در بچه‌ها، استنشاق بخار گرم است.

بخار کمک می‌کند گرفتگی بینی کمتر شده و با عفونت سینوسی نیز مبارزه می‌کند که می‌تواند تنفس را تا حدودی آسان‌تر کند. گرمای رطوبت، ترشحات را نیز رقیق‌تر کرده و دفع آن را راحت‌تر می‌کند. برای بچه‌های کوچک‌تر، دوش آب گرم را باز کنید و در را ببندید تا بخار فرار نکند. کودک را در حمام پُر از بخار نگه دارید و بگذارید دست کم ۳۰ دقیقه این هوا را تنفس کند. برای بچه‌های بزرگ‌تر نیز می‌تونید یک کاسه‌ی بزرگ آب جوش تهیه کرده و از کودک بخواهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بخار را تنفس کند. این کار را روزی یک تا دوبار انجام دهید.

 

مکیدن یا جویدن

یکی از دلایل عمده‌ی گوش درد بچه‌ها، تغییر فشار هواست که می‌تواند هنگام سفر با هواپیما یا رفتن به ارتفاعات روی بدهد.

در چنین مواردی، عمل ِ مکیدن یا جویدن می‌تواند کمک زیادی به کاهش فشار در شیپور استاش گوش کند و گوش درد را تسکین بدهد. بچه‌هایی که از شیر مادر تغذیه‌ می‌کنند نیز با مکیدن مکرر سینه‌ی مادر احساس بهتری خواهند داشت. بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند آبنبات سفت بمکند. کودکان بالای ۴ سال هم می‌توانند آدامس بجوند تا گوش‌شان باز شود.

 

چند نکته

می‌توانید برای تسکین گوش درد به کودک‌تان مسکن‌هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید.

از آنتی بیوتیک بیش از حد استفاده نکنید زیرا معمولا موجب مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک خواهد شد

بعد از حمام کردن کودک، از باد گرم سشوار از راه دور برای خشک کردن گوش استفاده کنید تا آب در گوش کودک نماند.

اگر با شیشه به کودک شیر می‌دهید، سر او را بالا نگه دارید تا شیر وارد شیپور استاش گوش نشود.

 

از کجا بفهمیم نوزاد گوش درد دارد

درمان گوش درد نوزاد

 

علائم گوش درد نوزادان، راهکار چیست؟ | درمان خانگی گوش درد کودکان

منبع: تبیان / برترین ها / نی نی بان

این مطالب را نیز ببینید!

گوش درد کودک دوماهه

گوش درد کودکان | گوش درد کودک را اینگونه درمان کنیم

گوش درد کودکان | گوش درد کودک را اینگونه درمان کنیم5 امتیاز از 1 رای …

دیدگاهتان را بنویسید