سه شنبه 28 اسفند 1397
صفحه اصلی / کودک / دانستنی های نوزادان / دمر خوابیدن نوزاد خطر دارد؟ | خواب نوزادان چگونه باید باشد؟

دمر خوابیدن نوزاد خطر دارد؟ | خواب نوزادان چگونه باید باشد؟

به این مطلب امتیاز دهید

دمر خوابیدن نوزاد : علت دمر خوابیدن نوزاد چیست ؟ چرا نوزادان بر روی شکم میخوابند ؟ در اینجا با مقاله ای درباره علت خوابیدن بر روی شکم در نوزادان و بررسی این حالت ، همچنین دانستنی های نوزادان در خواب در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

علت بیدار نشدن نوزاد از خواب

جدول خواب نوزاد , دمر خوابیدن نوزاد

 

 

علت دمر خوابیدن نوزاد چیست؟

آیا نوزاد می تواند روی شکم بخوابد؟

نوزاد نباید دمر روی شکم بخوابد. خوابیدن نوزاد روی شکم حالت خوبی نیست. متخصصان اطفال قاطعانه توصیه می کنند نوزاد همیشه به پشت بخوابد. نباید اجازه دهید نوزاد به پهلو بخوابد مگر اینکه پزشک به شما اجازه دهد. خوابیدن روی شکم برای بزرگسالان کاملا طبیعی است اما به دلیل خطرات احتمالی برای نوزادان توصیه نمی شود. به عنوان پدر و مادر، می توانید به کودک خود کمک کنید به پشت بخوابد.

 

اگر نوزاد دوست داشته باشد دمر بخوابد، چه کاری باید انجام دهید؟

نوزاد را تشویق کنید به پشت بخوابد. برای بعضی از نوزادان خوابیدن روی شکم راحت تر است. در صورتی که نوزاد روی شکم خوابید، حالت او را عوض کنید. کودک مطمئنا در حین تلاش های اولیه شما بشدت بیدار خواهد شد. با این حال، تلاش های خود را ادامه دهید تا نوزاد آماده خواب در پشت باشد. متخصصان اطفال می گویند در ابتدا نوزاد ممکن است ناراحت شود اما کم کم به این حالت عادت می کند. هر چه زودتر این عادت را تحریک کنید، نوزاد کمتر روی شکم می خوابد.

 

خطرات دمر خوابیدن نوزاد چیست؟

اگر نوزاد روی شکمش بخوابد، خطرات زیر وجود دارد.

مصرف کم اکسیژن: هنگامی که نوزاد روی شکمش می خوابد، صورت او نزدیک به ملافه است، که می تواند گردش هوا را در اطراف بینی ضعیف کند. در این حالت نوزاد هوایی را استنشاق می کند که دارای دی اکسید کربن است. در نهایت مقدار اکسیژنی که به ریه های کودک و سلول های بدن منتهی می شود، کاهش می یابد که می تواند مشکلاتی در متابولیسم سلولی ایجاد کند.

انسداد تنفس: هنگامی که نوزاد روی شکم می خوابد، غذا از مری بر می گردد و باعث انسداد می شود. این مسئله می تواند منجر به تنگی نفس و حتی خفگی شود.

گرمای بیش از حد: بدن نوزاد حساس به تنظیم حرارتی است. نوزادان سطح پوستی بیشتری نسبت به وزن بدن خود دارند. این بدین معناست که نوزادان در مقایسه با بزرگسالان، حدود چهار برابر گرمای بیشتری تولید می کنند. نشان داده شده است که روی شکم خوابیدن با حرکات مؤثر بدن نوزادان تداخل دارد. این به افزایش دمای بدن نوزاد کمک می کند؛ به خصوص در تابستان. این گرمای بیش از حد می تواند منجر به تب و کم آبی شود.

تداخل با برخی از عملکردهای بدن: برخی مطالعات اشاره کرده اند که نوزادان مبتلا به کاهش فشار خون و ضربان قلب ناگهانی هستند. نوزادانی که روی شکم می خوابند واکنش کمتری نسبت به صداها دارند، حرکات بدن محدودی دارند و دیرتر بیدار می شوند. این عوامل نشان می دهد که احتمال مرگ ناگهانی در نوزادان افزایش می یابد.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد: خطرات بالائی از خوابیدن بر روی شکم به افزایش احتمال SIDS کمک می کند. مرگ ممکن است ناشی از دلایل آشکار باشد، و حتی ممکن است در یک نوزاد سالم رخ دهد. موسسه ملی بهداشت ایالات متحده اعلام می کند که خوابیدن بر روی شکم بیشترین عامل SIDS است و کودکی که روی شکم خوابیده است حدود ۱۳ برابر احتمال مرگ و میر بیشتری از SIDS نسبت به نوزادی که به پشت خوابیده است، دارند.

خوابیدن به پشت برای نوزاد خطرناک است.

 

 چه زمانی نوزاد می تواند روی شکم بخوابد؟

متخصصان اطفال توصیه می کنند هنگامی که نوزاد می تواند در طول خواب دور بزند، می تواند روی شکم بخوابد، که معمولا این مسئله در حدود شش ماهگی رخ می دهد. اما نوزاد را در ابتدای خواب به پشت بخوابانید. هنگامی که نوزاد قادر به دور زدن است، می تواند به راحتی با کاهش خطر ابتلا به SIDS بهتر زندگی کند، زیرا می تواند دوباره به پشت بخوابد.

 

در طول شب نوزاد را چک کنید.

آیا هنگامی که نوزاد دمر می خوابد می توانم او را به پشت برگردانم؟

نه. نیازی به برگرداندن نوزاد به پشت نیست، و می توانید اجازه دهید او را روی شکم بخوابانید. نوزاد تازه متولد شده و نوزاد کمتر از شش ماه نمی تواند در حین خواب از پشت به شکم برگردد. همانطور که قبلا ذکر شد، کودک تنها در سن شش ماهگی از پشت به شکم می تواند بچرخد. چرخیدن یک نقطه عطف رشد فیزیکی ضروری و شاخص رشد سالم است.

 

آیا نوزاد می تواند با مراقبت روی شکم بخوابد؟

نه. حتی با مراقبت نباید نوزاد روی شکم بخوابد. در واقع، نباید هرگز نوزاد را روی شکم قرار دهید. آکادمی اطفال آمریکا به شدت توصیه می کند که والدین فقط در هنگام خواب باید نوزاد را به پشت بخواباند.

 

آیا نوزاد می تواند در آغوش من روی شکم خود بخوابد؟

نه. خوابیدن به پشت امن ترین راه برای خوابیدن نوزاد است. با این حال، اگر قصد دارید نوزاد را در طول خواب شیر بدهید، او را کنار خود بگذارید و به او شیر بدهید. اگر قصد دارید نوزاد را بعد از شیردهی روی تخت بخوابانید، تمام روتختی ها و پتوها را بردارید تا از خفگی نوزاد جلوگیری شود.

خواب برای نوزاد از لحاظ جسمی و ذهنی ضروری است. هنگامی که نوزاد با خیال راحت می خوابد، نه تنها از مزایای خواب لذت می برد بلکه خطر بیماری های مرگبار مانند خفگی و SIDS را کاهش می دهد. خوابیدن به پشت، بهترین حالت خوابیدن برای نوزادان زیر ۶ ماه است.

 

  خواب نوزادان چگونه باید باشد؟

نه تنها خواب نوزاد به بدن او کمک می کند تا انرژی هایش را نگهداری و ذخیره کند، بلکه خوابیدن برای رشد مغزی نوزاد نیز بسیار مهم است. نوزادان به طور متوسط بیشتر طول شب و روز را در خواب سپری می کنند و هر چند ساعت یکبار برای شیرخوردن بیدار می شوند. معمولاً برای پدران و مادران تازه بسیار مشکل است که بدانند خواب نوزادان چه میزان است.

 

میانگین زمان خواب نوزاد:

به طور متوسط نوزادان در حدود ۸ تا ۹ ساعت در روز و حدود ۸ ساعت در شب می خوابند. البته اکثر نوزادان در ابتدا نمی توانند در طول شب بطور پیوسته در حدود ۶ تا ۸ ساعت بخوابند و معمولاً تا سن ۳ ماهگی چندین بار در طول شب بیدار می شوند. در اغلب نوزادان آنها هر ۳ تا ۴ ساعت برای شیر خوردن بیدار می شوند. اگر نوزاد شما خود برای شیر خوردن در طول شب بیدار نمی شود، لازم نیست که برای شیر خوردن نوزاد بیدار کنید مگر آنکه پزشک او به شما این را توصیه کرده باشد. البته تا هفته پنجم و ششم اجازه ندهید نوزادتان بیش از ۵ ساعت بدون شیر بخوابد.

 

انواع خواب نوزاد:

خواب نوزاد در مرحله REM یا حرکت سریع چشم ها :

این مرحله از خواب نوزاد، خواب سبک است که در این مرحله نوزاد خواب نیز می بیند و چشم های او با سرعت به جلو و عقب حرکت می کنند. با اینکه نوزادان حدود ۱۶ ساعت در شبانه روز می خوابند، حدوداً نیمی از این زمان خواب rem می باشند. کودکان بزرگتر و بزرگسالان بسیار کمتر از این زمان می خوابند و تنها چند ساعت را در خواب rem سپری می کنند.

 

خواب نوزاد در مرحله غیر REM:

مرحله اول خواب نوزاد:چرت زدن- چشم ها بر روی هم می افتند، ممکن است باز و بسته شوند.

دومین مرحله خواب نوزاد:خواب سبک- نوزاد دست و پایش را حرکت می دهد و ممکن است با صدا از جا پریده و تکان بخورد.

مرحله سوم خواب نوزاد:خواب سنگین- در این مرحله نوزاد آرام و بدون حرکت است.

چهارمین مرحله از خواب نوزاد:خواب بسیار سنگین- در این مرحله نوزاد کاملاً آرام و بدون حرکت است و حتی با سر وصدا نیز تکان نمی خورد.

نوزاد در هر بار خوابیدن ابتدا وارد مرحله اول و سپس مرحله ۲ و ۳ و ۴ می شود پس آن به مرحله ۳ بازگشته و بعد مجدداً وارد مرحله ۲ شده و پس از آن وارد خواب rem می گردد. این سیکل ممکن است چندین بار در طول خواب او رخ دهد. بعضی از نوزادان هنگامی که از مرحله خواب بسیار عمیق وارد خواب سبک می شوند ممکن است به طور کامل بیدار شده و در چند ماه اول برایشان مشکل باشد که دوباره به خواب برگردند.

نوزادان معمولاً بلافاصله پس از بیدار شدن، بسیار هوشیار هستند و به اطراف نگاه کرده و متوجه پیرامون خود می باشند. در صورت شنیدن صدا به آن پاسخ نیز می دهند. اما بلافاصله پس از این زمان آرام ولی هوشیار، زمان گریه نوزاد فرا می رسد که او دست و پای خود را به شدت تکان داده و شروع به گریه می کند. بنابراین اگر بلافاصله پس از بیدار شدن نوزاد به او شیر بدهید می توانید از وارد شدن او به فاز گریه جلوگیری کنید.

کودکان و نوزادان نیز مانند بزرگسالان مراحل مختلف خواب دارند و در هر مرحله عمق خواب آنها نیز تغییر می کند. بسته به مرحله خواب، نوزادان می توانند در خواب دست و پا زده و در حرکت باشند و یا آرام و بدون حرکت در جای خود دراز بکشند. الگوی خواب نوزاد از هنگامی که در شکم مادر است شروع به شکل گیری می کند. در حدود ۸ ماهگی جنین، او شروع به خواب با حرکت یا خواب آرام می کند.

 

 

 تکان خوردن دست و پای نوزاد در خواب

درمان خواب سبک نوزاد

 

 

علایم آمادگی برای خوابیدن نوزاد :

*مالیدن چشم ها

*خمیازه کشیدن

*به یک نقطه خیره شدن

*بی قراری و گریه نوزاد

بهتر است هنگامی که هر کدام از این علایم را در نوزادتان مشاهده می کنید، به او مقداری شیر داده، در آغوش بگیرید تا آرام گیرد. ولی پیش از آنکه خوابش ببرد او را در تخت خودش گذاشته تا یاد بگیرد به تنهایی به خواب برود.

اینکه یک روتینی را برای پیش از خواب نوزاد درست کنید فکر بسیار خوبی است. به عنوان مثال می توانید برای او یک موسیقی ملایم پیش از خواب پخش کنید ولی به یاد داشته باشید که اجازه ندهید او در آغوش شما به خواب برود زیرا که این می تواند برای او براحتی به یک عادت تبدیل شود.

اگر پیش از تاریک شدن هوا نوزادتان را برای خواب در تختش می گذارید، اطمینان حاصل نمایید که پرده های اتاق، اتاق او را کاملاً تاریک کرده اند. بدین ترتیب ساعت بیولوژیکی او کم کم به رابطه خواب و شب و روز عادت کرده، یاد می گیرد که شبها خوابیده و روزها بیدار باشد.

 

درجه حرارت مناسب اتاق برای خوابیدن نوزاد

– در اتاق نوزاد یک دماسنج روی دیوار نصب کنید. حرارت اتاق باید بین ۲۴ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد.

– هوای سرد موجب می شود تا کودک انرژی خود را صرف گرم نگه داشتن بدنش کند، در حالی که این انرژی باید برای رشد او صرف شود.

– نوزاد نمی تواند گرمای بدن خود را نگه دارد. وقتی کودکی سردش باشد بی قراری می کند و سریع تر از معمول نفس می کشد. سرمای بیش از حد حتی می تواند موجب مرگ نوزاد شود.

– از پوشاندن لباس زیاد به تن نوزاد خودداری کنید و به جای آن دمای هوای اتاق را تنظیم کنید.

– در گرمای زیاد کودک خیلی عرق می کند و آب بدنش کم می شود. در این حالت باید شیر بیشتری به نوزاد داد تا دچار کم آبی نشود.

 

بهترین وضعیت برای خواب نوزاد

بهتر است کودک را عادت دهید به جهات مختلف خوابانده شود چون استخوان های جمجمه نرم است، به خصوص اگر نوزاد نارس باشد.

اگر همیشه یک طرف بخوابد، بعد از مدتی عضلات او به همان حالت عادت کرده و حالت شل یا سفت پیدا می کنند.

فشار روی یک نقطه ی سر کمی استخوان را صاف تر می کند.

خواباندن نوزاد به جهات مختلف خوب است اما اگر والدین فکر کنند خواباندن به یک جهت سبب برطرف شدن شکل نامناسب سر می شود و می توانند به سر بچه شکل دهند، این طور نیست و باید بدانند که این یک عقیده غلط است.

 

راههای تنظیم خواب نوزاد:

برای تنظیم خواب نوزاد، شیردهی او را هر ۲ ساعت در طول روز باشد

بسیاری از نوزدان ممکن است قادر نباشند که الگوی خواب و بیداری خود را تنظیم کنند، به خصوص اینکه نمی توانند خودشان را بخوابانند.

 1. شیر خوار خود را قبل از خواب یعنی در زمانیکه خواب آلود است در بستر(گهواره) وی قرار دهید. این مرحله بسیار مهم است. بدون رعایت این مسئله در بقیه مراحل دچار اشکال می شوید. آخرین خاطره شیر خوار باید بسترش باشد نه زمان شیر خوردن. او باید بیاموزد بدون شما به خواب رود. نباید انتظار داشته باشید که شیر خوار بلافاصله پس از قرار گرفتن در بستر به خواب رود. معمولا بعد از ۲۰ دقیقه بی قراری ( جنب و جوش کردن ) به خواب خواهد رفت.

اگر او گریه می کند او را در آغوش بگیرید و تکان دهید ولی بعد از آرام شدن او را در بستر قرار دهید (قبل از اینکه در آغوش شما بخوابد). با این کار شما به او آموزش خواهید داد که چگونه بعد از بیداری به تنهایی به خواب رود. وقتی شیر خوار به کمک شما نیازی ندارد به فکر کمک کردن به او نباشید.

 1. برای تمام گریه ها و داد و بیداد های تا ۳ ماهگی او را به خود نزدیک نماید. تمام شیر خواران در ساعتی از شبانه روز گریه می کنند. اگر گریه او بیش از اندازه باشد باید به فکر کولیک ( قولنج روده ای ) باشید. همیشه به گریه های او پاسخ دهید. حرکت های آرام در آغوش، اغلب آنها را آرام می نماید.

شیر خواران در ۳ تا ۴ ماه اول لوس نخواهند شد. اما حتی شیر خوار کولیکی در ساعتی از شبانه روز آرام خواهد ماند. در چنین حالاتی او را دربستر قرار داده تا به تنهایی توانایی آرام و خوابیدن را پیدا نماید.

 1. شیر خوارتان را روزانه ۳ ساعت در حالت آرامش در آغوش خود را ببرید این کار از لوس شدن او جلوگیری می نمایید.
 2. نگذارید شیر خوارتان بیشتر از ۳ ساعت در طول روز بخوابد تلاش کنید او را بیدار و سپس سرگرم نمایید. این عمل باعث می شود که خواب طولانی او به طرف شب جابجا شود.
 3. در نوزادان شیردهی او را هر ۲ ساعت در طول روز تنظیم نمایید. شیردهی با فاصله کوتاهتر ( مثلا هر ساعت ) باعث می شود که در طی شب مکرر برای خوردن شیر از خواب بیدار گردد.

گریه تنها راه ارتباط نوزاد می باشد. که می تواند سوای گرسنگی بدلیل کسلی، تنهایی و یا گرمای بیش از حد باشد. در این حالات او را در آغوش بگیرید و یا در بستر قرار دهید. نگذارید پستانک غذای او باشد. شیر خوار خودرا ۴ تا ۵ بار بدون آنکه زمان شیردهی باشد در آغوش بگیرید. نگذارید عادت نماید. هر بار در آغوش گرفتن مفهوم شیردهی برای او داشته باشد به این حالت اصطلاحا هرزه خوری گفته می شود.

 1. شیردهی شب هنگام خود را کوتاه نمایید. به او آموزش دهید که شب فقط هنگام خوابیدن می باشد. اگر در نیمه های شب بیدار شد به جز شیردادن چراغ اتاق را روشن ننمایید و با او صحبت یا بازی ننمایید. این رویکرد ها باعث طولانی شدن خواب شب او خواهد شد.
 2. شیر خوار خود را در طی شب برای عوض نمودن کهنه بیدار ننمایید. مگر اینکه مدفوع کرده باشد. و یا به دلیل قرمزی ناحیه کشاله ران تحت درمان باشد. اگر می خواهید کهنه را عوض نمایید به سرعت با سکوت و فقط با نور کم ( مثلا با چراغ خواب ) انجام دهید. و در زمان تعویض کهنه با او سرگرم نشوید.
 3. نگذارید شیر خوار در بستر شما بخوابد. اگر شیر خواری به بستر شما عادت نماید برای جا بجایی او به بستر خود در آینده با مشکل مواجه خواهید شد. در ۲ تا ۳ ماه اول می توانید شیر خوار را در تخت (گهواره ای) در مجاورت خود بخوابانید.

آخرین شیر وی را در زمان خواب خود بدهید. سعی کنید شیر خوار برای این شیردهی حداقل ۲ ساعت بیدار نگه دارید. رفتن همزمان به بستر با شیر خوار باعث ایجاد عادت مناسب خوابیدن خواهد شد.

 

نکات مهم در حفظ ایمنی خواب نوزاد:

 • همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید.
 • نوزاد را به پهلو نخوابانید.
 • نوزاد بهتر است با پستانک چرت بزند یا بخوابد. دادن پستانک به نوزاد (در صورتیکه شما آگاهانه تشخیص می دهید که به نفع اوست نه به نفع خودتان!) اشکالی ندارد ولی پستانک نباید جایگزین شیر دادن و نوازش کردن نوزاد شود.
 • هنگام خواب نوزاد وسایل نرم مانند ضربه گیر، متکا، کوسن و پتوهای اضافی را از داخل تخت کودک خارج کنید.
 • در هنگام خواب نوزاد زیر او باید سفت، صاف و بدون حرکت باشد. بنابراین تخت هایی که تشت آنها از آب پر می شود هرگز برای خواب کودک مناسب نیستند.
 • همواره کودک خود را در هنگام چرت های روزانه یا خواب شب، به پشت بخوابانید. اما اگر کودک شما آنقدر بزرگ شده که خودش بچرخد به روی شکم، نگرانی لازم نیست. چون کودک دیگر می تواند موقعیت خود را تنظیم کند.
 • کودک باید تخت خواب مخصوص کودک یا در سبد کودک بخوابد. امن ترین جا برای خواب نوزاد در داخل تخت محافظ دار خودش است. و بهتر است تخت را در اتاق خواب خودتان قرار دهید تا در صورت گریه کودک، سریع به کنارش بروید.

 

 

خواب نوزاد 4 ماهه

نکاتی درباره خواب نوزاد

 

دمر خوابیدن نوزاد خطر دارد؟ | خواب نوزادان چگونه باید باشد؟

 منبع: oma.org/ تبیان، دلگرم  / بیتوته / نمناک

این مطالب را نیز ببینید!

از کجا بفهمیم نوزاد گوش درد دارد

علائم گوش درد نوزادان، راهکار چیست؟ | درمان خانگی گوش درد کودکان

علائم گوش درد نوزادان، راهکار چیست؟ | درمان خانگی گوش درد کودکان1 امتیاز از 1 …

دیدگاهتان را بنویسید