پنج شنبه 2 خرداد 1398
صفحه اصلی / سلامت / روان / عوامل اضطراب برانگیز | چیز‌های عجیبی که باعث اضطراب می‌شوند

عوامل اضطراب برانگیز | چیز‌های عجیبی که باعث اضطراب می‌شوند

 عوامل اضطراب برانگیز : چه نشانه هایی برای اضطراب وجود دارد ؟ چگونه اضطراب خود را کنترل کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای دیگر درباره سلامت روان افراد ، نشانه های عجیبی که منجر به اضطراب میشوند در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

استرس و اضطراب چیست

علائم اضطراب و افسردگی , عوامل اضطراب برانگیز

 

 

چیز‌های عجیبی که باعث اضطراب می‌شوند

اضطراب یک بیماری روحی و روانی است که می‌تواند احساس نگرانی، ترس و یا تنش ایجاد کند. برای بعضی‌ها اضطراب می‌تواند موجب حمله‌ی پانیک شود و علائم فیزیکی شدیدی چون درد در قفسه سینه به دنبال داشته باشد. اختلالات اضطرابی به طرز وحشتناکی شایع هستند.

فقط در ایالات متحده آمریکا ۴۰ میلیون نفر اختلال اضطرابی دارند. اینکه چه چیزی موجب اضطراب و اختلالات اضطرابی می‌‌شود موضوع بسیار پیچیده‌ای است. اما طبق تحقیقات و نظر کارشناسان، ترکیبی از عواملی چون ژنتیک و دلایل محیطی این میان نقش دارند. اما چیزی که واضح است اینکه، برخی از تجربیات، هیجانات و یا اتفاقات می‌توانند علائم اضطرابی ایجاد کنند یا علا‌ئم موجود را بدتر کنند.

عوامل اضطراب برانگیز برای هر کسی می‌تواند متفاوت باشد اما بسیاری از این عوامل در میان افرادی که اختلال اضطرابی دارند مشترکند، مثلا افکار منفی، مشکلات مالی، قرار گرفتن در میان جمع، اختلافات و بگومگوها و استرس. بیشتر افراد چندین عامل اضطراب برانگیز دارند اما برای عده‌ای حملات اضطرابی می‌تواند هیچ دلیلی نداشته باشد.

به همین علت باید عوامل اضطراب برانگیز شناسایی شوند تا بتوان آنها را کنترل کرد. ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا در مورد عوامل اضطراب برانگیزی که شاید اطلاعی درموردشان نداشته باشید بیشتر بدانید.

 

 بیماری

تشخیص بیماریهایی که بیشتر نگران کننده‌اند مانند سرطان یا یک بیماری مزمن می‌تواند اضطراب ایجاد کند یا اضطراب موجود را تشدید کند. این نوع عامل اضطراب برانگیز بسیار قدرتمند است زیرا احساسات فردی را فورا برانگیخته می‌کند.

 

دارو

یک سری از داروهای پیشخوان داروخانه‌ها می‌توانند علائم اضطرابی ایجاد کنند زیرا عناصر فعال موجود در این داروها می‌تواند احساس ناراحتی و ناخوشی به شما بدهد. این احساسات می‌توانند افکاری در ذهن شما بوجود بیاورند که منجر به افزایش علا‌ئم اضطراب شوند. این داروها شامل: قرص‌های جلوگیری از بارداری، داروهای ضد احتقان و ضد سرفه و داروهای کاهش وزن می‌شوند.

 

کافئین

خیلی از افراد عادت دارند صبح‌ها قهوه بنوشند اما این عادت می‌تواند اضطراب ایجاد کند یا علائم آن را بدتر کند. طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲، افرادی که دچار اختلال پانیک و اختلال اضطراب اجتماعی هستند به طور خاص نسبت به تاثیرات اضطراب آور کافئین حساس‌ترند.

 

غذا نخوردن

وقتی غذا نمی‌خورید قند خون شما افت می‌کند و این اتفاق می‌تواند باعث لرزش دستها و سر و صدای شکم شود و البته مضطرب‌تان کند! داشتن رژیم غذایی متعادل به دلایل زیادی اهمیت دارد که حتما بیشتر آنها را می‌دانید؛ تامین انرژی مورد نیاز بدن و رساندن مواد مغذی به آن. اگر روزی وقت نداشتید وعده‌ی غذایی‌تان را آماده کنید، حتما اسنک‌های سالم بخورید تا جلوی افت قند خون‌، احساس اضطراب و آشفتگی و دلهره‌تان را بگیرید. یادتان نرود که غذا تاثیر مستقیم بر حس و حال‌تان دارد.

 

علت‌های شخصی

علت‌های شخصی اضطراب برانگیز ممکن است به سختی شناسایی شوند اما یک روان درمانگر حرفه‌ای می‌تواند کمک‌تان کند آنها را پیدا کنید. اضطراب شما ممکن است با یک بو، یک مکان و یا حتی با یک آهنگ شروع شود. این انگیزه‌های شخصی به طور خودآگاه یا ناخودآگاه، یک خاطره‌ی بد یا یک حادثه‌ی ناخوشایند را به یادتان می‌آورند. آنهایی که اختلال اضطرابی بعد از حادثه دارند مکررا از طریق عوامل محیطی دچار اضطراب می‌شوند. تشخیص انگیزه‌های شخصی اضطراب برانگیز ممکن است زمان زیادی ببرد اما مهم است که یاد بگیرید بر آنها غلبه کنید.

 

نکاتی برای شناسایی عوامل اضطراب برانگیز

اگر بتوانید انگیزه‌های اضطرابی خود را بشناسید و بفهمید می‌توانید با تمرین بر آنها غلبه کنید. شما می‌توانید استراتژیهای خاصی برای کنترل این عوامل فرا بگیرید.

. یادداشت کنید. هر وقت اضطراب‌تان قابل توجه شد بنویسید که فکر می‌کنید چه چیزی عامل اضطراب‌تان است.

. از درمانگر کمک بگیرید. شناسایی بعضی از انگیزه‌های اضطرابی ممکن است سخت باشد اما یک روان درمانگر برای این کار آموزش دیده و می‌تواند به شما کمک کند. گفتگو درمانی یا سایر درمانها می‌توانند مفید باشند.

. با خودتان روراست باشید. اضطراب می‌تواند افکار منفی ایجاد کند و باعث شود خودتان را بی‌اهمیت تلقی کنید. این اتفاق شناسایی عوامل اضطراب برانگیز را دشوارتر می‌کند زیرا واکنش‌های اضطرابی مانع می‌شوند. نسبت به خودتان صبور و مهربان و روراست باشید تا بتوانید چیزهایی را که متعلق به گذشته‌اند و بر امروزتان اثر گذاشته‌اند پیدا کنید.

 

علائم اضطراب

شایع‌ترین علائم اضطراب شامل: نگرانی غیر قابل کنترل، ترس، تنش عضلانی، ضربان قلب تند، مشکل در حرف زدن و بیخوابی، مشکل در تمرکز، ناراحتی جسمی، مور مور شدن، بیقراری، احساس خشم و حساس شدن می‌شود.

اگر به مدت ۶ ماه یا بیشتر به طور مکرر این علائم را داشتید ممکن است دچار اختلال اضطراب فراگیر (GAD) باشید. سایر انواع اختلالات اضطرابی می‌توانند علائمی متفاوت با GAD داشته باشند. مثلا در مورد اختلال پانیک علائمی چون تپش قلب، تعریق، رعشه، لرزش و احساس بسته شدن راه گلو رایج هستند.

 

اضطراب؛ علائم، علل و درمان آن

نگرانی فکری، جزئی از زندگی روزمره است. کمی نگرانی و اضطراب می‌تواند به تمرکز و انگیزه شما کمک کند. اما اگر اضطراب زیاد باشد، شما احساسی از ناامیدی به همراه گیجی و همچنین احساس نگرانی بیش از حد نسبت به رویدادهای غیرجدی و معمولی زندگی خواهید داشت.

گاهی این اضطراب شدید ممکن است به علت بیماری‌های دیگر از جمله افسردگی و یا محرک‌های جسمی یا احساسی ایجاد گردد که با برطرف شدن عامل ایجاد آن، اضطراب نیز از بین می‌رود.

اضطراب از نظر علمی چندین نوع دارد که شامل این موارد است: اضطراب حاد ناشی از موقعیتی خاص، اختلال در تطابق یافتن با شرایط جدید، اختلال اضطرابی شایع شده، اختلال هراس، اختلال تنش‌زای پس از حادثه، ترس مرض‌گونه و اختلال وسواسی ـ جبری.

در واقع اضطراب با اثر گذاشتن بر روی قسمت ارتباطات در مغز، در خلاقیت و عملکرد انسان مشکل ایجاد می‌کند.

 

علایم اضطراب

احساس ناراحتی، بی قراری و تحریک پذیری

 

نگرانی بیش از حد

ترس دائم از این که اتفاق بدی در حال وقوع است و یا احساسی مبنی بر این که دنیا به آخر رسیده است.

 

عدم تمرکز

احساسی مثل اینکه همه چیز را فراموش می‌کنی

خشک شدن دهان

مشکل در بلع

خشونت صدا

لرزش یا پرش عضلات

ناتوانی جنسی

گرفتگی عضلات

احساس گرفتگی یا پری در ناحیه گلو یا قفسه سینه

نفس تنگی و افزایش ضربان قلب

سرگیجه

عرق سرد و دستان مرطوب

خستگی مفرط

مشکلات خواب(احساس عدم راحتی در به خواب رفتن و بیدار شدن)

سردرد و  کمردرد

تهوع و اسهال

کاهش وزن

خواب‌آلودگی

منگی یا غش

دیدن کابوس

بروز اختلال در روابط اجتماعی

هراس و فرار از موقعیت

 

 

علائم جسمی اضطراب

راه های درمان اضطراب

 

 

علل اضطراب

فعال شدن مکانیسم‌های دفاعی بدن‌ برای مبارزه یا فرار، باعث افزایش ترشح آدرنالین از غدد فوق‌کلیوی می‌شود. موادی که از تجزیه آدرنالین در بدن جمع می‌شوند (کاتکول آمین‌ها)، بخش‌های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

تلاش برای پرهیز از اضطراب، خود موجب اضطراب بیشتر می‌شود.

بسیاری از بیماران احساس اضطراب، عصبانیت و حساسیت خود را در تمام طول زندگی خویش به همراه دارند و این مشکل می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد.

اختلالات اضطرابی، در بچه‌هایی که حداقل یکی از والدین آن‌ها سابقه‌ای از بیماری افسردگی داشته باشد، دو برابر بچه‌های دیگر می‌باشد

اختلالات اضطرابی می‌تواند به همراه دیگر مشکلاتی همچون افسردگی و مصرف مواد مخدر باشد.

مشکلات جسمی اضطراب، بیماری‌های قلبی و ریوی می‌باشد؛ لذا قبل از تشخیص اختلالات اضطرابی، معاینات دقیق پزشکی باید انجام پذیرد.

 

اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی وقتی اتفاق می‌افتد که افراد علائم بالا را داشته باشند. در واقع اختلالات اضطرابی با روابط معمولی افراد و فعالیت‌های روزمره آن‌ها تداخل می‌کند. همچنین زنان دو برابر مردان مستعد ابتلا به این اختلالات می‌باشند. از جمله اختلالات اضطرابی عبارتند از :

 

– وحشت‌زدگی

– ترس بیش از حد (فوبیا)

– اختلالات وسواسی

– اختلالات اضطرابی پس از تروما

 

وحشت زدگی

احساس ناگهانی اضطراب و ترس شدید بدون دلیل مشخص یا بدون وجود خطر، وحشت‌زدگی است. علائم این مشکل شامل موارد زیر است:

 

احساس از دست دادن کنترل خود

احساس مرگ به همراه تنفس سریع و ضربان تند قلب

احساس گیجی، عرق ریزی و یا لرزش

تنفس دشوار و سخت، دردهای قفسه سینه و ضربات نامنظم قلبی

بعضی وقت‌ها این علائم به حدی ناگهانی و شدید اتفاق می‌افتد که فرد فکر می‌کند که دچار حمله قلبی شده است.

خیلی از این علائم ممکن است در بیماری‌های دیگر مثل مشکلات تیروئید و یا انسدادی مزمن ریوی اتفاق بیفتد.

 

ترس بیش از حد (فوبیا)

ترس بی نهایتی است که بر زندگی روزمره فرد اثر می‌گذارد. این افراد بدون علت دچار ترس می‌گردند.

آن‌ها از ترس بی علت خود آگاهی دارند، ولی قادر به کنترل آن نیستند.

این افراد با فرار و یا خودداری از قرار گرفتن در مکان، با خاطره یا موقعیتی که با دیدن و یا به یاد آوردن آن دچار ترس می‌گردند مقابله می‌کنند.

 

سه نوع اختلالات ترس عبارتند از:

۱- ترس از تنها ماندن یا حضور در مجامع عمومی که قادر به فرار یا کمک گرفتن از کسی نباشد.

۲- ترس از حضور در مجامعی که ممکن است مورد انتقاد قرار گیرند.

۳- ترس از چیزهای خاص

 

پیشگیری

از روش‌های کسب آرامش برای کاهش استرس بهره بگیرید.

به فکر تغییر شیوه زندگی خود باشید تا استرس کاهش یابد.

استرس و اضطراب ایجاد شده را کنترل کنید.

از تفکرات بی‌جا و بیش از حد، دوری کنید.

سعی کنید در اجتماعات، حضور بیشتری یابید.

سعی کنید زیادی با خودتان خلوت نکنید و خود را از تنهایی دور کنید.

از خوردن کافئین خودداری کنید مانند قهوه، چای، نوشابه سیاه و شکلات، زیرا کافئین شما را در حالت تحریک پذیری قرار می‌دهد

از سیگار کشیدن خودداری کنید. نیکوتین موجود در سیگار سبب افزایش تحریک پذیری جسمی می‌گردد. همچنین سبب افزایش انقباض عروقی و افزایش کارکرد قلبی می‌شود.

انجام ورزش روزانه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. حتی یک پیاده روی می‌تواند شما را آرام نگه دارد.

 

درمان

– ابتدا ترس و اضطراب خود را در رابطه با موقعیت خاص بشناسید و قبول کنید که شما دچار این اضطراب هستید و برای مواجهه با این موقعیت برنامه ریزی کنید؛ برای مثال اگر شما دائم در خصوص مسائل مالی اضطراب دارید، یک برنامه پس انداز پول را برنامه ریزی کنید و یا بودجه را به طور مجزا در نظر بگیرید.

– در مشکلات قبلی خود باقی نمانید. تغییراتی ایجاد کنید که احساس راحتی بیشتری داشته باشید و اجازه دهید تا مشکلات را پشت سر بگذارید.

– تنش‌ها را با ورزش و ماساژ از خودتان دور سازید.

– از روش های رهاسازی (Relaxation) استفاده نمایید.

– به اندازه کافی استراحت کنید و اگر در خواب مشکل دارید به پزشک مراجعه نمایید.

– از الکل ، کافئین و شکلات و سیگار دوری جویید.

– فکر خود را مشغول نمایید.

– برای لذت بردن به بیرون بروید، مثل دیدن یک فیلم طنز، پیاده روی و یا کوهنوردی.

– برنامه ریزی روزانه داشته باشید. داشتن کار بیش از حد و یا بیکار بودن در طی روز می‌تواند به اضطراب شما بیفزاید.

– علائم خود را یادداشت کنید و گاهی به دوست صمیمی خود آن‌ها را بازگو کنید. گاهی مواقع گفتگو کردن با یک دوست از اضطراب شما می‌کاهد.

– در گروه‌های اجتماعی شرکت کنید و یا به طور داوطلبانه به کمک دیگران بپردازید.

 

دارو درمانی

– امکان دارد داروهای ضداضطراب مثل بنزودیازپین‌ها برای مدتی کوتاه توسط پزشک تجویز شوند.

– امکان دارد از داروهای ضدافسردگی برای اختلال هراس استفاده شود.

 

 

اضطراب و استرس

نشانه های اضطراب چیست

 

عوامل اضطراب برانگیز | چیز‌های عجیبی که باعث اضطراب می‌شوند

منبع: تبیان / برترین ها

عوامل اضطراب برانگیز | چیز‌های عجیبی که باعث اضطراب می‌شوند
4 امتیاز از 1 رای

این مطالب را نیز ببینید!

علایم جسمی استرس

استرس والدین | استرس پدر و مادرها چه تاثیری بر فرزندان دارد؟

استرس والدین : تاثیر استرس والدین بر فرزندان چیست ؟ آیا اضطراب والدین به فرزند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.