پنج شنبه 2 اسفند 1397
صفحه اصلی / کودک / نکات تربیتی کودکان / تشویق کودک | چگونه و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم؟

تشویق کودک | چگونه و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم؟

تشویق کودک | چگونه و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم؟
به این مطلب امتیاز دهید

تشویق کودک : چگونه کودکان را تشویق کنیم ؟ تنبیه مناسب برای فرزندان چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره نکات تربیتی کودکان ، تنبیه و تشویق بچه ها و راه های مناسب برای برخورد با کودک در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

جدول ستاره ها برای کودکان

جدول تشویق کودکان , تشویق کودک

 

 

چگونه و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم؟

چرا باید کودک خود را تشویق کنید

شاید پاسخهای بسیار متفاوتی به این پرسش وجود داشته باشد. اما میتوان گفت اصلی ترین پاسخ به این پرسش که چرا باید کودکان خود را تشویق کنیم، یک نکته باشد.

هدف اکثر ما پدران و مادران اینست که در زمانی که کودکانمان بالغ گردیدند بتوانیم روابط گرم و خوبی را با آنها بنا نهیم. اصولا این یکی از دلایلی می باشد که ذوجین اقدام به بدنیا آوردن فرزند و پروش کودک می کنند. پس بهتر است از این موضوع نیز آگاهی باشیم که تشویق کردن نقش بسیار به سزایی در ایجاد تصاویر ذهنی مثبت در کودک ایفا خواهد کرد، این تصاویر ذهنی مثبت درآینده نقش پر رنگی در ایجاد روابط عاطفی مستحکم میان ما فرزندانمان خواهد داشت. این یکی از دلایلی ست که بخاطر آن می بایست کودک خود را تشویق کنیم.

 

چگونه و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم؟

اینکه بدانیم چگونه و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم، بسیار حائز اهمیت است. برخی از والدین تشویق کردن کودک را با قربان صدقه رفتن او اشتباه میگیرند. تشویق کردن کودک در حقیقت به منزله تامین ویتامین مغز برای کودک است، تشویق کردن کودک باعث میشود فرآیندهای ذهنی در مغز کودک با سرعت بیشتری انجام پذیرد، کودکان باید دلیل تنبیه و یا تشویق خود را به وضوح بدانند، مثلا اگر بگوئید چون غذایت را خوب خوردی اجازه داری شکلات بخوری، کودک معنی تشویق را درک نخواهد کرد.

شما باید به او بگوئید چون غذایت را تمام کرده ای، جایزه ات این است که یک عدد شکلات نیز بخوری، کودکان هنوز معنی واژه خوب و بد را نمی توانند درک کنند، از نظر آنها هر چیز که شما بخواهید آنها انجام دهند خوب و هر چیز که شما دوست نداشته باشید آنها انجام دهند کار بد است.

دانستن اینکه دقیقا بدانیم چگونه و در چه زمانی کودک را تشویق کنیم بسیار پر اهمیت است چرا که نحوه تشویق کردن و زمان تشویق برای آنها اهمیت دارد. تشویق کردن کودک باید همراه با ابراز نمودن احساسات باشد، اگر در مقابل کار خوبی که فرزند تان انجام داده با لحنی بی تفاوت بگوئید آفرین! در واقع نه تنها او را تشویق نکرده اید بلکه حتی ممکن است موجبات دلسردی او را فراهم کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید که کودکان دوست دارند بلافاصله وقتی شما به خانه میروید برایتان موضوع را بازگو کرده و از طرف شما مورد تشویق قرار گیرند. گفتن کلماتی نظیر الان کار دارم و یا الان خسته هستم، اثر تشویق شما را از میان بر خواهند داشت، پس همواره توجه کردن به کودک را امری مهم به شمار بیاورید. علی الخصوص در زمان تشویق کردن.

 

از چه راه هایی میتوانید کودک خود را تشویق کنید

آیا به ندرت کودک خود را تشویق کنیم چرا که این اواخر اوضاع مالی ما کمی نا بسامان است؟ البته کودکان دوست دارند که شما برای آنکه آنها را تشویق کنید برایشان اسباب بازی بخرید و یا آنها را به شهر بازی ببرید، اما خوب هیچکس را نمی توانید پیدا کنید که اوضاع مالی اش همیشه خوب باشد از جمله خود شما. اگر این اواخر اوضاع مالی تان خیلی خوب پیش نرفته بهتر است بدانید از نظر کودکان تشویق ها چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند.

کودکان بیشتر به این حس احتیاج دارند که مورد توجه و اهمیت واقع شوند بخصوص از طرف والدین شان. اینکه کودک خود را به پارک ببرید تا از وسایل رایگان بازی در پارک لذت ببرد، چندان با اینکه برای او یک اسباب بازی گران قیمت بخرید تفاوتی ندارد. پس هر وقت که میتوانید او را تشویق کنید. برای اینکار تنها لازم است برای او خاطرات خوب بسازید.

کودکان علیرغم آنکه به نظر میرسد ساده هستند و ساده می اندیشند در حقیقت دارای ذهنی پیچیده میباشند. بیشتر علائق پایدار در زندگی در دوران کودکی شکل می گیرند و معمولا خاطرات بد و خوبی که کودکان برای خود ثبت می کنند تا پایان عمر و در بزرگسالی با آنها خواهد بود. همانطور که در مورد خود ما به همین صورت بود. خاطرات مربوط به تنبیه و تشویق میتوانند از جمله این تصاویر ذهنی مثبت باشند، اما باید توجه داشته باشیم که تشویق های نابجا می توانند تبدیل به قربان صدقه رفتن شده و باعث نوعی نا خود آ گاهی در کودک گردند. لطفا این نکته را در نظر داشته باشید که کودک شما ثمره و میوه زندگی شماست و تنها دارایی شما در پایان زندگی خواهد بود.

 

 تعریف تشویق و تنبیه را بدانیم

تشویق در لغت به معنای به شوق در آوردن و کار کسی را ستودن و او را دلگرم ساختن است. تشویق از تمایلات فطری هر انسانی است که تا پایان عمر در او باقی می ماند. و تنبیه عبارت است از آگاه ساختن فرد نسبت به نتایج نامطلوبش. در تعلیم و تربیت وقتی از تشویق و تنبیه صحبت می شود منظور این است که کودک را با رفتار درست و نادرست آشنا کنیم و نتیجه عمل نیکو و عواقب رفتار ناپسند را به او بشناسانیم.

 

 

تشویق دانش اموزان

نکاتی درباره تشویق کودکان

 

 

نکاتی در مورد تشویق و تنبیه کودکان

هر انسانی طبعاً خودش را دوست دارد و می خواهد دیگران به شخصیت او احترام بگذارند و از او قدردانی کنند. تشویق درست، به جا و به موقع باعث رشد اعتماد به نفس در انسان می شود. تشویق بر خلاف تنبیه که از عوامل بازدارنده است عاملی ترغیب کننده است که به انسان نیرو می دهد. شخصی که تشویق می شود از کار و زحمت خود احساس رضایت می کند و همین رضایت خاطر است که جلو خستگی و بی میلی او را می گیرد. تشویق شخصیت فرد را احیا می کند. گاهی یک تحسین ساده مسیر زندگی فرد را دگرگون می سازد. اصولاً تشویق در نهاد کودک تاثیر فوق العاده ای دارد و او را به انجام کارهای نیکوتر ترغیب می کند. حال اگر کودک در کارهای خوب مورد تحسین قرار گیرد به آن کارها متمایل می شود و برعکس. تاثیر گذارترین نکته، تشویق کودک به کارهای درست است مثلاً به او بگویید: تو تختخوابت را بدون اینکه از تو خواسته شود، مرتب کردی و این عالی است. این جملات او را به رفتار هر چه بهتر تشویق می کند و مسلماً نتایج بهتری نسبت به زمانی که او را سرزنش می کنید خواهد داشت.

تشویق انواع مختلفی دارد. گاه به صورت دلجویی است. گاه عبارتی محبت آمیز. برخی اوقات یک نگاه توام با لبخند و نشاط و زمانی وعده تعریف یک قصه و.. باید توجه داشت که تشویق به سن و درک کودک و نوع عمل او بستگی دارد

اما در این بین لازم است بدانیم تشویق زمانی موثر واقع می شود که اصولی را در آن رعایت کنیم که از جمله آن اصول عبارتند از :

 

۱ – علت تشویق باید برای کودک مشخص شود. هنگام تشویق کودک باید بفهمد به چه جهت مورد تحسین قرار گرفته است.

۲ – پاداش معمولاً برای پیشرفت و موفقیت پرداخت می شود و پیامد آن است و با رشوه فرق دارد که معمولاً قبل از انجام دادن عمل پرداخت می شود. تشویق بدون دقت ممکن است به صورت رشوه در آید و اعمال کودک به پاداش وابسته شود و پرتوقع و طلبکار پرورش یابد و در همه جا انتظار پاداش عملی یا معنوی داشته باشد. بنابراین تشویق نباید شکل رشوه به خود بگیرد که در این صورت اثر مثبت و سازنده ای نخواهد داشت.

۳ – پاداش و تنبیه در صورتی موثر است که متناسب با عمل و به موقع و بلافاصله اعمال شود.

۴ – تشویق باید هر چند وقت یکبار و در برابر کارهای برجسته کودک باشد نه به صورت همیشگی و برای هر کاری. زیرا در این صورت تشویق تاثیر خود را از دست خواهد داد.

۵ – تشویق برای دلخوشی نباشد بلکه کار کودک واقعاً در خور تشویق باشد.

۶ – توجه کنید که به هنگام تعریف از فرزندتان به نکات منفی او اشاره نکنید. مثلاً آفرین من اصلاً فکر نمی کردم تو بتوانی این کار را انجام دهی.

۷ – به نکات مثبت وجود فرزندتان توجه کنید. اگر کودک شما در یک زمینه خاص توانایی و استعداد دارد حتماً آن را شناسایی کنید و با تشویق آن باعث ایجاد پشتکار و میل به تمرین بیشتر در او شوید.

۸ – تشویق نباید از حد اعتدال تجاوز کند. زیرا ممکن است کودک را به خودبینی و خودستایی گرفتار کند. وقتی که بچه ها را تحسین می کنید آنها به خوبی متوجه این نکته می شوند که آیا واقعاً کار خوبی انجام داده اند و شایسته تعریف و تمجید هستند یا نه. مثلاً این که تو نابغه ای تعریف اغراق آمیزی است و هیچ تاثیر مثبتی ندارد.

۹ – تشویق انواع مختلفی دارد. گاه به صورت دلجویی است. گاه عبارتی محبت آمیز. برخی اوقات یک نگاه توام با لبخند و نشاط و زمانی وعده تعریف یک قصه و.. باید توجه داشت که تشویق به سن و درک کودک و نوع عمل او بستگی دارد.

 

نکاتی از تنبیه بدانیم

متاسفانه برخی والدین تنها راه تربیت فرزندشان را تنبیه بدنی می دانند. تنبیه بدنی به معنای کتک زدن که متاسفانه هنوز هم تا حدودی رایج است. فقط یکی از انواع متعدد تنبیه است. باید در نظر داشت که به جای تنبیه و اعمال خشونت فیزیکی راههای بهتری می توان پیدا کرد. تنبیه بدنی عوارض متعددی در رفتار و روحیه کودک دارد.

کارشناسان معتقدند برای تربیت کودکان نباید از تنبیه بدنی استفاده کرد زیرا موجب اختلالات رفتاری کودکان می شود.

کارشناسان معتقدند کودکانی که تنبیه بدنی می شوند بیشتر از سایر کودکان مضطرب و پرخاشگرند. کودکانی که مکرراً تنبیه می شوند یاد می گیرند از بزرگسالان تنبیه کننده دوری کنند و در نتیجه این بزرگسالان فرصت کمتری برای آموزش دادن رفتار مطلوب دارند. کارشناسان معتقدند برای تربیت کودکان نباید از تنبیه بدنی استفاده کرد زیرا موجب اختلالات رفتاری کودکان می شود. تهدید و تنبیه به خصوص تنبیه بدنی اضطراب زیادی در بچه ها ایجاد می کند و این اضطراب می تواند عامل بازدارنده ی یادگیری باشد. تنبیه بدنی به عنوان عامل بازدارنده چندان سازنده نیست زیرا کودک ممکن است از ترس کتک به ظاهر مرتکب خلاف نشود اما عادت زشت خود را از دست ندهد.

 

بنابراین راههای دیگری به جای تنبیه خشن عبارتند از :

۱ – محروم سازی

به این صورت اجرا می شود که کودکان را از موقعیت فعلی دور می کنند. هر گاه کودک از موقعیت خود سوء استفاده می کند تنبیه مناسب آن است که وی را از چیزی که مورد علاقه اش است محروم سازید. برای مثال اگر کودک از وسایل خود برای زد و خورد استفاده می کند بهتر است آن وسیله را از او بگیرید. چند دقیقه محروم کردن برای تغییر دادن رفتار کافی است. ضمن اینکه به والدین عصبانی نیز یک مهلت آرام شدن می دهد. محروم سازی هنگامی بیشترین تاثیر را دارد که شی مورد علاقه کودک، عامل اصلی رفتار ناپسند وی باشد. در غیر این صورت این تنبیه موثر واقع نمی شود.

 

۲ – حذف کردن امتیازات

مثل تماشا نکردن برنامه مورد دلخواه…

 

بنابراین اصول تنبیه خوب عبارتند از ..

۱ – تنبیه با جرم و خطای کودک متناسب باشد و بیدرنگ پس از ارتکاب خطا انجام گیرد.

۲ – تنبیه نباید کودک را تحقیر کند و خشم او را برانگیزد. هنگامی که می خواهید کودک را تنبیه کنید رفتار و عمل زشتش را نکوهش کنید نه شخصیت او را . یعنی از به کار بردن کلماتی نظبر ” تو کی آدم می شوی ” یا ” دیگه دوستت ندارم” خودداری کنید. این کلمات فقط امنیت کودک را به خطر می اندازد و هیچ گونه ارتباطی به رفتار یا اعمال کودک ندارد.

۳ – تنبیه باید ثابت باشد و کودک بداند که در صورت رعایت نکردن مقررات، آن تنبیه اجتناب ناپذیر است. اجازه دادن به کودکان که در برخی موقعیت ها به طور نامناسب رفتار کنند و در موقعیت های دیگر سرزنش شوند آن ها را گیج می کند و رفتار ناخوشایند ادامه می یابد.

۴ – تنبیه با استدلال همراه باشد به طوری که کودک آن را بی طرفانه و عادلانه تلقی کند.

 

 

چگونه کودکان را تنبیه کنیم

نکاتی درباره تشویق کودکان

تشویق کودک | چگونه و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم؟

منبع: honarehzendegi.com / سیمرغ / تبیان / بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

تشخیص ضربه مغزی

ضربه مغزی کودک | علائم مهمی که نشان از ضربه مغزی کودک است

ضربه مغزی کودک | علائم مهمی که نشان از ضربه مغزی کودک است4.5 امتیاز از …

دیدگاهتان را بنویسید