پنج شنبه 2 خرداد 1398
صفحه اصلی / سلامت / سلامت خانواده / حجامت کردن کودکان | روش اجرایی حجامت اطفال

حجامت کردن کودکان | روش اجرایی حجامت اطفال

حجامت کردن کودکان :چگونه کودک را حجامت کنیم ؟ مراقبت های بعد از حجامت چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت ، نکاتی درباره حجامت کودکان و مراقبت های بعد از آن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تغذیه بعد از حجامت

عکس حجامت زنان , حجامت کردن کودکان

 

 

همه چیز در مورد حجامت کردن کودکان

بهترین سن برای حجامت چه سنی است؟

در مورد سن مناسب برای انجام حجامت در منابع طب سنتی حجامت زیر ۲ سال منع شده مگر این که ضرورتی باشد که پزشک تشخیص دهد در غیر اینصورت از بالای ۲ سال حجامت شروع شود ولی اکثریت مردم فکر می‌کنند که حجامت چیزی است که اکثریت بچه‌ها در سن پایین نبایند انجام دهند و برای سن بزرگسالی بیشتر مناسب است.

 

درباره حجامت اطفال نکاتی را بفرمایید؟

در مورد سن مناسب حجامت در منابع طب سنتی زیر ۲ سال منع شده مگر این که ضرورت خاصی باشد یا برای بیماری خاصی لازم باشد که حجامت انجام شود ولی به صورت عمومی بالای ۲ سال شروع شود.

 

آیا حجامت اطفال بر بلند قدی تاثیر دارد؟

این که گفته می شود حجامت روی افزایش قد موثر است در هیچ کدام از منابع طب سنتی اشاره نشده اما بعضی از پزشکان که در سال‌های اخیر حجامت را انجام دادند روی افرادی که حتی سن رشد استخوانیشان گذشته بوده گزارش کردند که بعد از انجام حجامت رشد قدی برای این افراد دیده شده این‌ها گزارش های موردی است و حتی گزارش‌هایی که به شیوه علمی جمع آوری شده باشد نیست ولی به همین خاطر که چنین اثری مشاهده شده بعضی افراد خودشان مراجعه می کنند که حجامت شوند برای افزایش رشد قدی یا توسط پزشک ها پروتکل هایی طراحی شده مثلا اول حجامت عام بعد کمر بعد ساقین بعد حجامت زیر قوزک های پا، این ها به صورت تجربی است و متاسفانه با وجود این که اثرات موردی مشاهده شده هیچ کدام از همکارهایی که طی این سال‌ها این را تجویز کردند و اثر دیدند گزارش علمی برایش تهیه نکردند. ولی چیزی است که انجام می‌شود, هیچ استنادی در طب جدید و منابع طب سنتی ندارد.

 

حجامت در چه زمانی بیشتر موثر است؟

نکته دیگر در مورد همین سن حجامت اطفال این است که حجامت اثرش این است که گرمی و تری را خون را و حرارت را از بدن کم می‌کند یعنی یک اثر بلافاصله اگر بخواهد داشته باشد, کم کردن حرارت است. بنابراین در هر سنی که ما افزایش حرارت داشته باشیم یا هر سنی که به نسبت سن‌های دیگر افزایش حرارت داشته باشیم, حجامت مفیدتر است یا به عبارتی ضررش کمتر است.

ما می دانیم که با افزایش سن حرارت بدن کم می‌شود بنابراین اتفاقا هر چه که سن کمتر باشد، در سنین کودکی و جوانی اثر حجامت بهتر و بیشتر است و عارضه‌اش کمتر است یعنی بر خلاف تصور عمومی که مردم فکر می کنند که افراد بالغ و میان سال حجامت کنند و بچه چون سنش کم است و ضعیف‌تر است حجامت برایش ضرر دارد , بر اساس قواعد  می‌تواند بر عکس باشد.

 

 

آداب حجامت

حجامت چیست و فواید آن

 

 

روش اجرایی حجامت اطفال:

  • عامل بودن طبیب و والدین
  • اماده سازی ذهنی توسط والدین
  • پرهیز از اجبارو اکراه(مگر در موارد اورژانس)
  • حجامت بار اول بسیار سبک و سطحی باشد
  • هدایای ویژه (پزشک و والدین)
  • بچه موقع حجامت تیغ و خون را نبیند که نترسد
  • مدام با بچه حرف بزنیم و حواسش را پرت کنیم
  • حجامت را سریع و با دقت انجام دهید
  • بارها شده دستیاران ما وقت زیادی گذاشتن و با بچه بازی کردند ونازش را کشیدند و دوست شدن بعد حجامتش کردند

در مواردی حجامت بچه ممنوع است.

 

نکاتی مهم درباره ی حجامت

اکثر افراد به حجامت میپردازند اما باید یک سری نکات را بدانند.مهدی برهانی متخصص طب سنتی، گفته است: متأسفانه در کشور ما تمامی افراد از درمان‌های حجامت و زالو درمانی استفاده می‌کنند و آن را برای خود مناسب می دانند، در حالی که این درمان‌ها شرایطی دارد

و در بیشتر موارد تنها به افرادی با خلط افزایشی خون توصیه می‌شود.در طب سنتی آکادمی، حجامت شرایطی دارد و شامل تمام افراد نمی‌شود. در این طب آمده است کم کردن خون (حجامت و زالو درمانی) روا نیست، مگر تحت شرایطی، که یکی از شرایط این می باشد

که باید در آن موضع یا در کل بدن خون زیادی وجود داشته باشد.ما در بدن ۴ خلط به اسم‌های بلغم، صفرا و سودا و خون داریم، برای کم کردن خون بدن، باید خلط خون افزایشی باشد و این افزایش خلط خون علایمی مانند گرم مزاج بودن و قرمزی رنگ پوست دارد.

تعدادی از افراد هستند که اگر حجامت و زالو درمانی کنند در آینده دور دچار عوارض شدید و مشکلات جدید می‌شوند.برهانی بیماران گوارشی را از عمده این افراد دانسته است که کم کردن خون بدن برایشان مضر و دارای عوارض است. افرادی که به نفخ معده،

یبوست و امثال آن دچار هستند درمان‌های حجامت و زالو درمانی برای آنها ممنوع است و ضعف معده آنها را تشدید می‌کند. دسته سوم از افرادی که حجامت برای آنها ممنوع است، افراد سرد مزاج هستند کسانی که بدنشان در مقابل هوا،‌آب و خوراکی سرد مقاومت ندارد.

این متخصص طب سنتی در پاسخ به این سؤال که چرا به صورت رسمی از حجامت این افراد جلوگیری نمی‌شود،‌ گفته است: برخورد سلبی با این موضوع مناسب نیست، زیرا این درمان‌ها در کشور ما ریشه ۲۰ تا ۳۰ ساله دارد و تنها می‌توان با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی گسترده این گونه افراد را از حجامت و زالو درمانی منصرف کرد و آنها را آگاه کرد.

 

چگونه حجامت کنیم

مراقبت های بعد از حجامت چیست

 

حجامت کردن کودکان | روش اجرایی حجامت اطفال

منبع: tasnimnews.com/ ایران ناز / بیتوته

حجامت کردن کودکان | روش اجرایی حجامت اطفال
4 امتیاز از 1 رای

این مطالب را نیز ببینید!

کودک آزاری در ایران

مقابله با سوءاستفاده جنسی از کودکان با آموزش درست

مقابله با سوءاستفاده جنسی : چگونه موضوعات جنسی را به کودکان گوشزد کنیم ؟ آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.