سه شنبه 28 اسفند 1397
صفحه اصلی / سلامت / تندرستی / از علت تا درمان برای پرخوری شبانه | نکاتی درباره ی پرخوری عصبی

از علت تا درمان برای پرخوری شبانه | نکاتی درباره ی پرخوری عصبی

به این مطلب امتیاز دهید

 پرخوری شبانه : علت پرخوری های شبانه چیست ؟ چگونه پرخوری های عصبی را کنترل کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره تندرستی ، نکاتی درباره پرخوری های شبانه و عصبی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

جلوگیری از پرخوری

داروی گیاهی برای جلوگیری از پرخوری , پرخوری شبانه

 

 

از علت تا درمان برای پرخوری شبانه

ناخواسته دچار پرخوری شبانه هستید ولی چرا شما این کار را می کنید و چگونه می شود این عادت بد را ترک کرد؟ قدیمی ها می گویند که صبحانه را مانند شاه، نهار را مانند شاهزاده و شام را مانند گدا بخورید. شام زیاد نه تنها از کیفیت خواب میکاهد بلکه دارای اثرات نامطلوب دیگری است کارشناسان می گویند که پرخوری در شب کیفیت خواب را پایین می آورد و اثرات منفی روی استراحت وکیفیت خواب دارند.

 

پرخوری شبانه و عوارض آن در خواب شبانه

استرس و اضطراب از دلایل پرخوری شبانه هستند این علایم زندگی مدرن موجب افزایش تمایل برای غذا به جای خواب می شوند به گفته روانشناسان، پس از یک روز استرس زا، مردم به خانه می روند و به دنبال راه هایی برای احساس خوب هستند. غذا، بدون شک، یک مسکن اولیه است به عبارت دیگر، مردم از غذا به عنوان یک آرام بخش استفاده می کنند ریتم های روزانه شما همچنین می توانند نقش مهمی در خواب شب تان داشته باشند در حقیقت مطالعات نشان می دهد که ساعت بیولوژیکی شما باعث تشویق شما به غذاهای شیرین و شور نشاسته می شود ، این رفتار به بدن ما کمک می کند تا انرژی را ذخیره کند با این حال امروزه اثرات منفی دارد و برای حفظ وزن سالم سخت تر است.

 

ابتلا به بیماری های خطرناک با پرخوری های شبانه

با توجه به مطالعات علمی، افزایش وزن تنها نتیجه پرخوری در شب نیست. پرخوری در شب نیز خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را نیز افزایش می دهد.

شام سنگین یا میان وعده نیمه شب می تواند قند خون و سطح انسولین را افزایش دهد اگر این کار را مرتبا انجام دهید، کاندید مناسب برای دیابت نوع دوم خواهید بود ، خوردن مقدار زیادی در شب همچنین می تواند میزان کلسترول را افزایش دهداین یکی از دلایل اصلی بیماری قلبی یا حمله قلبی است.

 

دلایلی مهم برای عدم پرخوری شبانه

پرخوری در شب می تواند الگوهای خواب شما را تغییر دهد. حتی می تواند موجب خواب ها و کابوس های عجیب و غریب شود، به خصوص در جوانان خوردن شبانه می تواند حافظه، یادگیری و عملکرد شناختی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

خوردن بیش از حد غذا در شب و عوارض آن

با توجه به مطالعات انجام شده، خوردن غذا بعد از ۷شب خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد و خوردن بیش از حد و رفتن به رختخواب منجر به ریفلاکس معده می شود.

با توجه به انسولین که بدن شما هنگام غذا خوردن تولید می کند، وقتی از خواب بیدار می شوید احساس گرسنگی می کنید.

 

راه حلی  برای جلوگیری از پرخوری شبانه

اجتناب از خوردن شام دیر ، که بهتر است آخرین وعده غذایی قبل از ۸ یا ۹ بعد از ظهر باشد وعده های غذایی خود را برنامه ریزی کنید اگر یک برنامه غذایی داشته باشید فهرستی از آنچه در طول روز می خورید را بنویسید هنگامی که این کار را انجام می دهید، شما از نوع و مقدار مواد غذایی که مصرف می کنید آگاه می شوید.

با در نظر داشتن این موضوع، می توانید عادت های غذایی خود را تغییر دهید تا شب هنگام احساس گرسنگی نکنید اگرچه حفظ یک خواب خوب، سفر شما را به یخچال در شب کاهش خواهد داد خوردن دیر هنگام موجب می شود تا وسوسه شوید که چند بار غذا بخورید.

 

روش های هوشمندانه ای برای متوقف کردن دیر خوردن غذا و پرخوری در شب:

بسیاری از مردم شبها دیر وقت و حتی زمانی که گرسنه نیستند ، غذا می خورند خوردن شبانه باعث می شود که شما بیش از مقداری که نیاز دارید کالری جذب کنید و باعث افزایش وزن شما نیز می شود سندروم پرخوری شبانه ،اختلال پرخوری افراطی است که به شکل پرخوری در شب بروز می کند در اینجا مواردی وجود دارد که از خوردن غذا در غروب یا در طول شب جلوگیری می کند :

 

علت را شناسایی کنید :

بعضی از مردم بیشترین غذای خود را در غروب و یا در طول شب می خورند. برای تغییر این عادت باید مشکل را شناسایی کنیم . این خوردن های شبانه ممکن است بر اثر مصرف کم غذای روزانه باشند ،که باعث گرسنگی شدید در شب میشود و یا ممکن است به خاطر خستگی یا از روی عادت باشد.

با این حال می توان گفت که این مشکل می تواند به اختلال خوردن غذا و یا سندروم خوردن های شبانه مرتبط باشد.

این دو اختلال با الگوهای مختلف تغذیه و رفتار ها مشخص می شوند اما تاثیر منفی آنها بر سلامت، یکسان و مشابه هستند افراد برای رسیدن به احساس آرامش و تسلی خود در برخورد با مشکلات به خوردن روی می آورند آنها سعی می کنند با پرخوری به جنگ با احساسات منفی ،مانند:غم یا عصبانیت بروند و این گونه خود را تسکین دهنداین افراد زیاد میخورند و نمی توانند خوردن خود را کنترل کنند.

اینها بارها در طول شب دچار بی خوابی می شوند و تنها راه دوباره به خواب رفتن آنها خوردن وعده های غذایی می باشد و کاملاً ناخواسته دچار این حالت می شوند هر دو حالت با چاقی و افسردگی و مشکلات خواب همراه هست . خوردن شبانه می تواند ناشی از خستگی، گرسنگی و اختلال خوردن غذا باشد .

شناسایی علت آن کمک خواهد کرد که مراحل درستی را برای حل این مشکل انجام دهیم یعنی با وجود سندروم، خوردن خوراکی در شب، کل الگوی خورد و خوراک شما را به دلیل کمبود گرسنگی روزانه به تاخیر خواهد انداخت.

 

شناسایی اهداف شما

تشخیص هدف شما به خوبی تشخیص دادن کلی دلیل برای پرخوری می باشد. ممکن است که برای شما خیلی کارآمد باشد، تا به عنوان یک الگوی مشخص از آن استفاده کنید و اغلب رفتار خوردن شما را کنترل می کند. بسیاری از مردم در صورتی که گرسنه نیستند، خودشان را در حالتی می یابند که در حال خوردن غذا هستند .درباره ی این اتفاقی که برای شما می افتد ، فکر کنید.

اغلب شما متوجه می شوید که از غذا خوردن برای رفع نیاز استفاده می کنید و هرگز در آن زمان گرسنه نیستید.

 

 علت پرخوری های شبانه

یکی از راههای موثر برای شناسایی علت مصرف شبانه ی غذا می تواند به خاطر سپردن و یادداشت کردن روحیه خود در آن زمان باشد :

ردیابی و بررسی این عوامل ،در کنار احساسات شما کمک می کند تا الگوها را شناسایی کنید و بتوانید در مقابل هر مشکل و رفتار منفی ای مقابله کنید و آن را شکست دهید در کل، نظارت بر الگوهای رفتاری خود و شناسایی آنچه موجب پرخوری شما در شب میشود، به شما کمک می کند تا پرخوری های خود را بر اساس مشکلات عاطفی از بین ببرید.

 

از یک برنامه روزانه و روال استفاده کنید

اگر شما در طول شب پرخوری می کنید ، به دلیل کم و کافی نبودن غذا در طول روز می باشد پس با یک برنامه غذایی روتین و مناسب به خود کمک کنید که به موقع غذا خوردن و به موقع خوابیدن شما می تواند به این مشکل ،کمک کند. برای وزن مناسب و خوردن غذای مناسب ، به موقع و به اندازه بخوابید کمبود خواب و مدت زمان کم آن، باعث افزایش جذب کالری می شود.

خواب کم ، در مدت زمان طولانی ، درصد ابتلا به چاقی و بیماری های مرتبط به آنرا افزایش می دهد در کل،داشتن یک روال مناسب برای غذا و زمان خواب ، می تواند به شما کمک کند که دوره های ناسالم زندگی خود را از بین ببرید.

اگر شما در طول روز اشتهای غذا خوردن ندارید و شب ها احساس گرسنگی میکنید، این برنامه قطعا به شما خیلی کمک خواهد کرد.

 

 

درمان گیاهی پرخوری

پرخوری روانی

 

 

 سه نکته لازم به رعایت شدن در برنامه غذایی

برای خورد و خوراک خود بعنوان بخشی از روتین زندگی برنامه ریزی کنید

احتمالا با استفاده از یک برنامه ی غذایی مناسب ، سود خواهید برد.

برنامه ریزی وعده های خود و خوردن میان وعده ی سالم، می تواند انتخاب های بد غذایی شما را کاهش دهد.

 

 برنامه ریزی دقیق برای وعده های غذایی

برای خوردن های معمول، می توانید از یک برنامه ی غذایی استفاده کنید ، که می تواند هرگونه اضطراب در مورد مقدار غذا خوردن و تغذیه مناسب در طول روز را کاهش دهد و گرسنگی را خنثی کند همچنین این برنامه ریزی مختصر، می تواند مقدار مصرف مواد غذایی شما را مدیریت و از گرسنگی جلوگیری کند.

 

به دنبال حمایت حرفه ای و احساسی باشید

اگر فکر می کنید که سندروم پرخوری شبانه یا در خوردن غذا اختلال دارید، ممکن است کمک حرفه ای باشید یک حرفه ای می تواند کمک کند تا عوامل را شناسایی کنید و یک برنامه ی درمانی بیابید این برنامه ها اغلب در درمان رفتارشناسی (CBT) استفاده می شوند که کمک کردن به اختلالات خوردن را نشان می دهد.

ایجاد یک شبکه ی پشتیبانی احساسی ، به شما در یافتن راههایی برای مدیریت احساسات منفی کمک می کند، که در غیر اینصورت ممکن است شما را تدریج به سمت سردخانه هدایت کند در کل، برای برخی از افراد مبتلا به اختلالات خوردن، دستیابی به کمک و حمایت حرفه ای، می تواند کلیدی برای غلبه بر مشکلات غذاخوردن های شبانه باشد.

 

 پریشانی و استرس از عوامل پرخوری

اضطراب و استرس، دو تا از رایج ترین دلایلی است که مردم هنگامی که گرسنه نیستند، غذا می خورند.

اگرچه،استفاده از مواد غذایی و خوردن برای جلوگیری از احساسات شما یک ایده ی بد می باشد و هرگاه متوجه شدید ، در زمانی که در معرض اضطراب و استرس قرار می گیرید ، غذای زیادی می خورید، سعی کنید راه دیگری را برای از بین بردن احساسات منفی و آرامش پیدا کنید.

تحقیقات نشان داده است که تکنیک های آرام سازی می توانند به مدیریت اختلالات خوردن ، مانند سندروم مربوط به آن کمک کنند ، تکنیک های آرامش بخش شامل؛ تمرینات تنفسی، مدیتیشن، حمام گرم،یوگا،ورزش ملایم یا کشش می شوند، ممکن است مفید باشند.

 

 غذا خوردن منظم روزانه

در طول روز، به طور منظم غذا بخورید ، پرخوری در شب می تواند با الگوهای ناهنجار غذا خوردن مرتبط باشد که اغلب می تواند در طبقه بندی اختلالات خوردن قرار گیرد.

مصرف غذا در فواصل زمانی برنامه ریزی شده در طول روز، با توجه به الگوهای طبیعی غذا، می تواند قند خون را پایدار نگهدارد و همچنین می تواند در جلوگیری از احساس گرسنگی ، خستگی، تحریک پذیری یا کمبود غذایی هم تاثیرگذار باشد.

 

نکاتی درباره ی پرخوری عصبی

شاید خیلی از افراد را دیده باشید که وقتی عصبی می‌شوند به تنها کاری که پناه می‌برند، خوردن است و سعی می‌کنند با این کار اعصاب خود را آرام کنند. از طرف دیگر افرادی هستند که از غذا خوردن ترس دارند چرا‌که فکر می‌کنند هر لقمه‌ای تبدیل به بالاترین کالری می‌شود.

با این حال بخور، نخورهای افراطی در افراد همه نشانه یک بیماری شناخته شده به‌نام اختلال در خوردن است. اختلالات خوردن به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند؛ اختلال پرخوری عصبی و دسته دیگر بی‌اشتهایی عصبی. البته اختلال خوردن تعریف نشده یکی دیگر از مشکلات در حیطه اختلال خوردن است.

به‌طور کلی ثابت شده که اختلال در خوردن در هر مرحله‌ای که باشد، با هر شدت و ضعفی، باید درمان شود و جزء بیماری‌های دشوار است. دکتر زینب علی‌مددی متخصص اعصاب و روان، برد تخصصی روانپزشکی دانشگاه تهران و دانشجوی دکترای تغذیه دانشگاه ایران درمورد این بیماری و علائم آن بیشتر توضیح می‌دهد.

پرخوری عصبی یا بولیمیا به بیماری‌ای گفته می‌شود که فرد در خوردن غذا کنترلی ندارد و بیش از اندازه و در حجم زیاد شروع به میل کردن غذا می‌کند.در اکثر مواقع بیماران دو بار در هفته دچار این حالت یعنی پرخوری عصبی می‌شوند و ناخواسته شروع به خوردن غذا می‌کنند

افرادی که آشنایی کامل با این بیماری ندارند، فکر می‌کنند که فرد بیمار بعد از پایان پرخوری مشکلی ندارد و مجدد به روال زندگی عادی برمی‌گردد، در‌صورتی که این‌طور نیست؛ فرد به‌علت پرخوری بیش از اندازه‌ای که کرده، احساس عذاب‌وجدان می‌کند.

به‌عنوان مثال دائما با خود کرار می‌کند «چرا من این کار را انجام دادم؟» یا «کاش آن‌قدر پرخوری نمی‌کردم» و از این دست جملات را با خودش مرور می‌کند. این بیماران به‌دلیل احساس ندامتی که دارند، ممکن است به رفتارهایی رو بیاورند که افراطی و غیرطبیعی باشد.

به‌عنوان مثال ورزش را در ساعات طولانی انجام می‌دهند یا سعی می‌کنند با تحریک حلق غذا را برگردانند. همچنین برخی‌ها داروهایی مصرف می‌کنند که مسهل یا ادرار‌آور هستند. با این روش‌ها سعی می‌کنند پرخوری غیرارادی خود را جبران کنند.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است دامنگیر این دسته افراد یعنی پرخورهای عصبی شود، افسردگی است، چرا‌که بعد از مدتی این افراد از اندام خود احساس رضایت ندارند و به مرور زمان اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. همچنین مشکل اضطرابی را هم می‌توانیم به دیگر عوارض پرخوری عصبی اضافه کنیم.

پس در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت پرخوری عصبی با مشکلات روانی از‌جمله افسردگی و اختلالات اضطرابی همراه است. اختلال الکترولیت بدن یکی دیگر از عوارضی است که سراغ افرادی می‌آید که سعی می‌کنند با تحریک حلق‌شان استفراغ کنند،

چراکه اگر پتاسیمی که داخل شیره معده است خارج شود، باعث کاهش پتاسیم خون می‌شود و به‌دنبال این عملکرد، فرد دائما بی‌حال است و ضعف بدنی دارد. همچنین اگر از انگشتان دست برای تحریک حلق استفاده کنند ممکن است حلق زخم شود. با این حال رفتارهای افراطی که برای پاک‌سازی از سمت فرد بیمار انجام می‌شود

هر کدام عارضه‌ای به‌دنبال دارد که برخی از این عوارض جبران‌ناپذیر هستند.هر یک از این روش‌های ذکر شده خالی از عوارض نیستند، به‌عنوان مثال مصرف داروهای ملین یا ادرار‌آور اگر به‌درستی مصرف نشوند بعد از مدتی بدن با کمبود ویتامین مواجه می‌شود همچنین عملکرد دستگاه گوارش دچار اختلال و فرد مبتلا به یبوست می‌شود.

پاکسازی سیستم گوارشی می‌تواند مشکلات جسمی متعددی را به‌وجود آورد از‌جمله آسیب دیدن دندان‌ها به علت اسید معده و مشکلات قلبی و کلیوی به‌خاطر تخلیه نمک بدن. بی‌اشتهایی عصبی دسته دیگری از بیماری اختلال خوردن است. فردی که به این بیماری دچار است تمایلی به خوردن غذا ندارد.

همچنین دائما خود را یک فرد چاق معرفی می‌کند، در صورتی که در واقعیت خبری از چربی‌های اضافه نیست؛ این افراد ترس زیادی از چاق شدن دارند. کم‌اشتهایی عصبی بسیار خطرناک‌تر از بیماری پرخوری عصبی است، چرا‌که سیر بیماری در افراد بسیار خطرناک است تا جایی که ممکن است

به بستری شدن فرد و در‌نهایت مرگ او منجر شود. شاید نمونه این بیماری را در افرادی که شغل مدلینگ دارند، دیده باشید که در واقعیت وزن‌شان کمتر از حد طبیعی است اما فکر می‌کنند بدهیکل و چاق هستند یا اگر مراقب نباشند به‌زودی چاقی سراغ‌شان خواهد آمد.این افراد برای‌شان مهم نیست

که تا چه اندازه وزن کم کرده‌اند و هر اندازه که لاغر باشند بازهم خود را چاق می‌بینند. به‌طور کلی این افراد با اینکه لاغر هستند بازهم از رژیم‌های لاغری سخت و کم‌کالری پیروی می‌کنند. ترس از خوردن کربوهیدرات و شوری دارند. همچنین وسواس شدید به کالری‌ها، میزان چربی و ترکیبات غذاها دارند.

این افراد همیشه می‌خواهند ترکیبات دقیق مواد غذایی، میزان مصرف روغن آنها و نحوه طبخ آنها را بدانند. گاهی اوقات ترس آنها از مواد غذایی باعث می‌شود حتی در مهمانی‌ها هم شرکت نکنند.این اختلال تا حد زیادی هم به پرخوری و هم به کم‌اشتهایی شباهت دارد؛ البته با این تفاوت که پرخورهای عصبی وقتی به پرخوری رو می‌آورند بعد از طی شدن دوره باز هم ممکن است احساس عذاب‌وجدان داشته باشند

اما هیچ تلاشی برای پاک‌سازی معده انجام نمی‌دهند؛ یعنی سعی نمی‌کنند با انجام دادن ورزش‌های سنگین یا تحریک کردن حلق و استفراغ غذای خورده شده را به نحوی دفع کنند. همچنین در این اختلال تمام ویژگی‌های تشخیصی غذایی در فرد مبتلا دیده نمی‌شود.

به‌عنوان مثال در زنان تمام معیارهای بی‌اشتهایی عصبی وجود دارد اما قطع عادت ماهانه در فرد دیده نمی‌شود یا فرد دچار کاهش وزن نشده و وزنش در محدوده طبیعی قرار دارد. حتی ممکن است فرد تمام معیارهای پرخوری عصبی را داشته باشد اما تکرار رفتارهای

بیش‌خوارانه و جبرانی آن کمتر از دو بار در هفته و به مدت کمتر از سه ماه انجام شود.به‌طور کلی ژنتیک می‌تواند تا‌حدودی در ابتلا به این دسته از بیماری‌های عصبی تاثیرگذار باشد، به‌خصوص اگر فردی در خانواده‌اش دچار اختلال خوردن باشد. در مجموع خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر درمعرض اختلال خوردن هستند.

سابقه اختلال خلقی، افسردگی و اضطراب، افراد را مستعد ابتلا به این بیمار می‌کند. یک نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که رابطه مختل با مادر در دوران کودکی می‌تواند یک پیش‌زمینه برای ابتلا به اختلال خوردن در افراد مستعد باشد

به‌عنوان مثال مادری که رفتار کنترل کننده‌ای دارد و قصد دارد تمام رفتارهای کودک به‌خصوص در زمینه خوردن را کنترل کند، می‌تواند تاثیرگذار باشد. حتی این دسته از مادران به‌دنبال کودک راه می‌افتند تا او را ترغیب به خوردن غذا کنند. حتی برعکس این مورد هم وجود دارد؛

یعنی مادر نسبت به تغذیه و خورد و خوراک کودک بی‌توجه باشد. این الگوهای رفتاری اشتباه ممکن است در آینده کودک را درمعرض مشکل اختلال خوردن قرار دهد.این افراد به‌دلیل ابتلا به کم‌اشتهایی عصبی،

از اختلال هورمونی هم برخوردارند به اندازه‌ای که در خانم‌ها پدیده قاعدگی قطع می‌شود. اغلب این بیماران در کنار بی‌اشتهایی عصبی، دچار پوکی استخوان می‌شوند و علتش هم این است که بدن‌شان با کمبود مواد مغذی مواجه است

و به بیماری سوء‌تغذیه گرفتار هستند. درنهایت باید گفت بیمارانی که مبتلا به کم‌اشتهایی عصبی هستند اگر به‌موقع به فکر درمان نباشند ممکن است جان خود را از دست بدهند.

 

 

راهکار جلوگیری از پرخوری

نکاتی درباره پرخوری

 

از علت تا درمان برای پرخوری شبانه | نکاتی درباره ی پرخوری عصبی

منبع: نمناک /ایران ناز

این مطالب را نیز ببینید!

عوارض چاقی شکمی

ارتباط چاقی با بیماری‌های قلبی | نکاتی در مورد چاقی و کاهش وزن که باید بدانید

ارتباط چاقی با بیماری‌های قلبی | نکاتی در مورد چاقی و کاهش وزن که باید …

دیدگاهتان را بنویسید