پنج شنبه 2 خرداد 1398
صفحه اصلی / سلامت / روان / استرس در دختران نوجوان | هرآنچه درباره استرس باید بدانید

استرس در دختران نوجوان | هرآنچه درباره استرس باید بدانید

استرس در دختران : علت استرس در دختران نوجوان چیست ؟ چگونه استرس در خانم ها را کنترل کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت روان در دختران نوجوان ، کنترل استرس در دختران در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان استرس

سریعترین راه کاهش استرس , استرس در دختران

 

 

استرس در دختران نوجوان

میزان استرس در دختران نوجوان به دلیل ویژگی‏های جسمی خاص و نقش‏هایی که قرار است در آینده ایفا کنند، از پسرها متفاوت است. پژوهش های بسیاری در رابطه با جنسیت، میزان استرس و چگونگی بروز آن انجام شده است که نشان می دهد در دوره نوجوانی دختران نسبت به افسردگی، اضطراب و استرس آسیب پذیرتر از پسران هستند. ما شما را با عوامل موثر بر استرس در دختران  نوجوان و راه های کاهش آن آشنا می سازد.

موضوع جنسیت یکی از مواردی است که اغلب در حوزه سلامت و بیماری بحث شده است. مطالعات متعدد نشان داده اند که انتظارات مبتنی بر نقش های اجتماعی و اثرات روانی استرس بر افراد و چگونگی واکنش آنان در زندگی روزمره و تعاملات آنان تاثیر می گذارد. طبق بررسی های صورت گرفته، افسردگی و اضطراب بیشتر از سایر اختلالات بین دختران نوجوان دیده می‏شود پس لازم است به سلامت روانی دختران به ویژه در زمان بلوغ و گذر از بحرانی به نام نوجوانی توجه شود.

 

علائمی که در شناسایی رفتارهای استرس زا در دختران نوجوان مفیداند:

دختران نوجوان به علت تغییرات فیزیولوژیکی و جسمانی، همچنین بروز عادات ماهیانه و علائم اولیه و ثانویه بلوغ، تحریک پذیر، عصبی و مضطرب می شوند.

بلوغ زود رس و حتی بلوغ دیررس منجر به مسائل خاص خود می شود.

آنها ممکن است قادر به تمرکز و توجه به مسائل درسی نباشند.

در بین دختران نوجوان توجه به وزن و شاخص توده بدنی بسیار رایج است که منجر به علائم اختلال بی اشتهایی عصبی می شود.

دختران نوجوان از برخی فعالیت های خانوادگی و یا اجتماعی اجتناب می کند و گاهی منزوی و گوشه گیر می شوند.

دختران نوجوان ممکن است رابطه های جدید عشقی با جنس مخالف را به صورت زود هنگام تجربه کرده و گاهاً منجر به بارداری ناخواسته و بروز سایر آسیب های اجتماعی شود.

 

نقش خانواده در کاهش استرس در دختران نوجوان :

والدین بخصوص مادران باید دختران را از ویژگی ها و علایم مربوط به بلوغ و تغییرات همراه آن هشیار سازند و نها را برای این مرحله بحرانی از زندگی آنان را در گذر از ازیییآآنان را در گذر از این مرحله حساس زندگی یاری دهند.

بایستی والدین نسبت به تغییرات رفتاری و مسائل عاطفی و احساسی دخترشان آگاهی داشته باشند.

مادران در دوره بلوغ با دختران خود صمیمی و همراه بوده و پای صحبت های آنان بنشینند.

والدین باید دختران نوجوان را برای پذیرش نقش اجتماعی خویش آماده کرده و در این زمینه با آموزش مهارت های زندگی آنان را توانمند سازند.

آنان را از تغییرات جنسیتی وزیستی در دوره نوجوانی مطلع سازید.

والدین بر برنامه های تلویزیونی یا بازی های کامپیوتری، فیلم ها و اینترنت نظارت کامل داشته باشند.

به آنان کمک کنند که فعالیت های اجتماعی مناسب را انتخاب کنند.

در روابط با همسالان آنها را به سمت خود مدیریتی صحیح سوق دهید.

برای دختران نوجوان تصویر سازی ذهنی و شناخت های درخور فرهنگ خویش ارائه تا از آسیب و استرس به دور بمانند.

آنها را تشویق کرده تا به سلامتی خود اهمیت دهند و رفتارهای پرخطر را کنار بگذارند.

 

 

استرس و اضطراب

چگونه استرس را مدیریت کنیم

 

 

راهکارهای کاهش استرس در دختران نوجوان :

دختران نوجوان برای کاهش استرس و یا حتی اجتناب از آن باید روابط مثبت و سازنده اجتماعی و خانوادگی داشته باشند.  همچنین باید حل مسئله با آرامش را جایگزین حل هیجان مدار کرده تا ثبات روانی بیشتر داشته باشند و آرامش روحی، خلق مثبت و ثبات هیجانی بیشتر را کسب کنند. آنان باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و همزمان با گذر دوره بلوغ از ورزش و تفریحات سالم غافل نشوند. به عقیده پژوهشگران انجام فعالیت‌های منظم ورزشی یا استفاده از برخی برنامه‌های رایانه‌ای به کاهش استرس و افسردگی در نوجوانان دختر کمک می‌کند.

 

 هرآنچه درباره استرس باید بدانید

شاید تابحال بارها و بارها برای شما پیش آمده باشد که در مواقع حساس مانند امتحانات مهم و یا مواقعی که قصد تصمیم گیری در مورد چیز مهمی را دارید حسی به نام استرس تمام وجود شما را فرا گیرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سر منشا این حس از کجاست.

استرس واکنش فیزیکی بدن به موقعیتهای ناخوشایند به عنوان بخشی جدانشدنی از زندگی انسانها است.تعریف استرس کار بسیار دشواری است زیرا استرس وارده به هر فرد یا شخصی متفاوت از دیگری است. استرس خفیف از موضوعاتی نظیر از دست دادن اتوبوس، ایستادن در صف به مدت طولانی و یا اخذ یک برگ جریمه و استرس شدید از طلاق، مشکلات خانوادگی و مرگ یکی از اعضای خانواده ناشی می شود.

همچنین استرس می تواند جسمی یا روحی باشد. استرس جسمی ناشی از کم خوابی، فعالیت جسمی شدید، رژیم ناسالم غذایی و یا بروز بیماری رخ می دهد و استرس روحی از نگرانی های مالی، پشت سر گذاشتن یک تجربه دردناک، بازنشستگی و اخراج از کار به وقوع می پیوندد.با این همه حجم زیادی از استرس از وظایف و مسئولیتهای روزانه ما و موضوعات عادی نشأت می گیرد. وظایف و فشارهای ناشی از امور روزمره را غالبا با کمی مدارا از سر می گذرانیم اما غافلیم که بدن در مقابل این هیجانات روحی بطور خودکار واکنش نشان می دهد. افزایش فشار خون، تند شدن تنفس و ضربان قلب و افزایش جریان خون در ماهیچه ها کمترین واکنش بدن نسبت به بروز یک استرس خفیف است.

بدن به هنگام استرس نیاز به انرژی کافی برای واکنش در مقابل آن دارد و اینجاست که در صورت عدم سازگاری با شرایط استرس زا سلامت بدن به طور جدی به خطر می افتد.برای مقابله با استرس می توان راههایی را پیشنهاد کرد اما نباید فراموش کنید که به کار بستن کامل آنها و استمرار، تنها شرط تاثیر این راهکارها در زندگی شماست.عزم و اراده، پشتکار و زمان را از خاطر نبرید و سطح تحمل خود در برابر استرس را بسنجید. چند نکته درباره استرسواقع بین باشید: اگر مشغله خیلی زیادی دارید یاد بگیرید که به کارهای کم اهمیت تر نه بگویید. شاید بیش از اندازه از خود توقع دارید و یا دیگران توقع زیادی از شما دارند.اگر با مقاومتی روبرو شدید دلیل آن را بازگو کنید و سعی کنید خود را با برنامه جدیدی سازگار کنید.از خود توقع بیجا نداشته باشید: هیچ کس کامل نیست بنابراین به دنبال کمال گرایی محض نباشید.از خود بپرسید چه کاری لازم است که انجام دهم، می توانم آن را انجام دهم و برای بهتر انجام دادن آن چه کارهایی باید بکنم و کمک خواستن از دیگران را در صورت نیاز فراموش نکنید.حفظ آرامش: ده تا بیست دقیقه استراحت ذهنی می تواند برای از سر گذراندن یک استرس شدید به شما کمک زیادی کند. ضمن اینکه تحمل شما را نیز افزایش می دهد. از هر وسیله ای برای کسب آرامش از گوش کردن به موسیقی تا استراحت و فکر کردن به چیزهای خوب و لذتبخش بهره ببرید.استفاده از قوه تخیل: با استفاده از قوه تخیل راههای بهتر کنار آمدن با استرس را تجربه کنید.

ارائه یک سخنرانی و انتقال به یک مکان جدید در ذهن می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما شده و دیدگاه مثبتی در ذهن شما نسبت به موقعیت و یا کار استرس زا به وجود آورد.به انجام یک کار خاص مبادرت ورزید: تحت استرس و فشار شدید حتی انجام یک کار معمولی نیز طاقت فرسا به نظر می رسد. بنابراین بهترین کار این است که فقط به انجام یک کار فکر کنید و سپس به کار دیگری بپردازید. درگیر کردن خود با چند وظیفه و کار کوچک هرچند جزئی و کم اهمیت بار فشار روحی را افزایش می دهد.

تمرین جسمی: انجام نرمش روزانه به میزان زیادی به رفع استرس کمک می کند. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فعالیت جسمی به توانایی روحی و جسمی انسان کمک زیادی می کند.سرگرمی: از انجام کارهای دلخواه از قبیل گوش دادن به موسیقی، باغبانی، نقاشی و حتی پیاده روی غافل نشوید، صرفا به آنچه دوست دارید فکر کرده و سپس آن را انجام دهید.مدل زندگی سالم را در پیش بگیرید: رژیم غذایی سالم، مصرف کم کافئین، انجام حرکات نرمشی و ایجاد توازن و تعادل بین کار و زندگی و تفریح از اولین پایه های یک الگوی سالم زندگی است. آنها را از خاطر نبرید.احساساتتان را بیان کنید: گپ زدن با دوستان به شما این احساس را می دهد که در شرایط دشوار تنها نیستید. به انزوا و تنهایی فکر نکنید و سعی کنید از معاشرت خود با دیگران نکاهید. اظهار علاقه، محبت و کمک از جانب دیگران را بپذیرید.

انعطاف پذیر باشید: اگر در زندگی خصوصی یا کاری خود با یک مانع دشوار روبرو شدید درباره وضعیت و استراتژی خود بیندیشید. بحث و جدل کردن فقط استرس شما را افزایش می دهد، بنابراین اگر حق با شماست، بر موضع خود پافشاری کنید اما با استفاده از روشی آرام و منطقی. به نظرات دیگران گوش کنید و خود را برای سازگار کردن با آنها آماده نشان دهید. اگر شما کوتاه بیایید و معقولانه اقدام کنید نصف مسیر را رفته اید و نه تنها از استرس وارده به خود کاسته اید بلکه راه حل های بهتری برای مشکلات خود یافته اید.

از انتقاد نهراسید: ممکن است از خود و دیگران توقع بیجا داشته باشید بنابراین در صورت برآورده نشدن آن ناامید و دلزده و مایوس می شوید به این ترتیب این شمایید که باید تغییر کنید و دیدگاهتان را نسبت به اطرافیان عوض کنید. بخاطر داشته باشید که هرکس خصوصیات منحصر به فردی دارد که با دیگری متفاوت است بنابراین نباید همه را با یک چوب برانید.کمک دیگران را بپذیرید: از دوستان، آشنایان و خانواده خود کمک بگیرید و بدانید که در صورت رفع نشدن علائم استرس باید به روانشناس مراجعه کنید.

 

 

مهارت مقابله با استرس

نکاتی درباره استرس در خانم ها

 

استرس در دختران نوجوان | هرآنچه درباره استرس باید بدانید

منبع: بانوی شهر/ دکترسلام / بیتوته

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

این مطالب را نیز ببینید!

تاثیر ترس بر مغز

تاثیر استرس بر مغز | عوارض جبران ناپذیر استرس بر مغز انسان

تاثیر استرس بر مغز : استرس زیاد چه عوارضی برای سلامتی و بدن دارد ؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.