سه شنبه 30 بهمن 1397
صفحه اصلی / کودک / نکات تربیتی کودکان / تربیت دینی فرزندان را با این نکات مهم انجام دهید

تربیت دینی فرزندان را با این نکات مهم انجام دهید

تربیت دینی فرزندان را با این نکات مهم انجام دهید
به این مطلب امتیاز دهید

تربیت دینی فرزندان : چگونه کودکان را بهتر تربیت کنیم ؟ نکات تربیتی دینی کودکان چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره نکات تربیتی کودکان در موضوعات دینی ، راه هایی برای تربیت بهتر پسران در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تربیت فرزند دختر

تربیت فرزند پسر , تربیت دینی فرزندان

 

 

نکاتی مختص والدین برای تربیت دینی فرزندانشان

نکاتی برای تربیت دینی کودکان

۱- والدین باید فرزندان خود را امانت به حساب آورند و در جهت خداگرایی هدایت کنند.

اغلب پدر و مادرها گمان می کنند وظیفه آنان در حد سیر کردن شکم فرزندان و پوشش تن و حفظ آنها از سرما و گرماست و مسئولیت دیگری ندارند. زندگی آنها در حد زندگی مرغ و جوجه ها است که لانه ای آباد و شکمی آبادتر دارند

۲- فرزندان آنچه را می بینند می پذیرند نه آنچه پدر و مادر می گویند

۳- والدین باید عقاید خویش را منطبق بر رضای خداوند عنوان نمایند نه بر سلیقه شخصی.

۴- مناسب است والدین در گفتگوهای خانوادگی، داستانهای تربیتی و مذهبی مطرح کنند.

۵- توصیه و سفارشهای دینی و اخلاقی پدر و مادر بسیار سازنده است و از سنتهای معصومان و بزرگان بوده است که با واژه های «یا بنی» (فرزندم) آمده است مانند نامه ۳۱ نهج البلاغه یا سفارشهای لقمان به فرزندش در قرآن و یا سفارشهای سید بن طاووس در کتاب مستقلی به نام کشف المحجه به فرزندش و …

۶- لازم است والدین کودکان خود را به مجالس و محافل مذهبی ببرند.

۷- والدین باید به مسائل مذهبی کودکان اهمیت دهند و آنها را از نظر مذهبی واکسینه کنند. همچون واکسنی که برای حفظ اطفال از بیماریهای مختلفی چون وبا، آبله، فلج، و… به کودک می دهند.

۸- بر والدین لازم است کودکان خود را به نمازهای جمعه و جماعت ببرند تا آنها بتوانند صحنه های نماز را از نزدیک ببینند.

۹- والدین باید مسائل دینی را غیر مستقیم بگویند زیرا خطابه های لفظی فراوان، کار ساز نیست و هرگز بینش دینی را به کودک نمی آموزد حتی اگر با منطق و استدلال همراه باشد.

۱۰- برای این که فرزندان مذهبی بار بیایند، باید وظایف دینی خود را صادقانه و جدی انجام دهند.

۱۱- در پرورش مذهبی رعایت اعتدال یک اصل اساسی است هرگز نباید تکلیف برای کودک سخت باشد اگر کودک را با خود به مسجد می برید نباید طول بدهید پرورش دینی و مذهبی کودکان باید بدون اجبار و تحمیل باشد.

۱۲- بهترین زمان برای آموزش مذهبی به کودکان هنگام اعیاد، سوگواریها، و مناسبتهای مذهبی است در این اوقات ذهن کودک آمادگی دریافت مسائل مذهبی را بیشتر دارد.

۱۳- تلاوت قرآن در حضور فرزندان بعد از انجام فرایض دینی نقش زیادی در گرایش مذهبی کودکان دارد.

۱۴- رفت و آمد با خانواده های مذهبی در روحیات مذهبی کودکان مؤثر است.

 

نکاتی مهم برای تربیت پسربچه ها

تربیت و پرورش صحیح فرزند مهم ترین مشغله ذهنی پدر و مادر است. با ورود نوزاد به کانون گرم خانوده، زندگی زن و شوهر وارد مرحله تازه ای می شود. آنها از این به بعد فقط همسر یکدیگر نیستند؛ بلکه در برابر فرزندشان به عنوان پدر و مادر نیز وظایفی دارند.

ابراز احساسات و هیجانات، صحبت کردن درباره مسائل و مشکلات، توانایی برقراری قوی با دیگران و… از جمله مسائل تربیتی حساس وظریفی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. چنین توانای هایی معمولا در دختران ملموس تر از پسران دیده می شود. خانواده هایی که فرزند پسر دارند، گاه در این باره نگرانی هایی دارند. در ادامه شما را با توصیه های تربیتی در این باره آشنا می کنیم:

 

 

تربیت فرزندان دکتر هلاکویی

نکات تربیتی فرزندان

 

 

۱ – به او کمک کنید تا احساساتش را بروز دهد

مامان ها معمولا بیشتر با دخترانشان صحبت می کنند. در نتیجه، به طورکلی پسرها دیرتر صحبت کردن را یاد می گیرند و قدرت کلامی پایین تری از دخترها دارند.

آنها دوست دارند که احساسات را در دل خود نگه دارند. درمواقع ناراحتی، دختر بچه ها گریه می کنند و پسرها دعوا و کتک کاری را انتخاب می کنند. باید او را از سنین خیلی پایین تشویق کرد که درمورد هیجانات درونی صحبت کند، از سکوت و خاموشی بیرون بیاید و عکس العملش را با سخن گفتن نشان دهد.

 

۲ – بیش از حد از او انتقاد نکنید

پسر کوچولوی شما دربرابر انتقادها بسیار حساس است؛ خصوصا در مورد مسائلی که به رفتارش مربوط می شود. کارهای نادرست و بد را به او خاطر نشان نمایید اما افراطی رفتار نکنید. به عنوان مثال در تربیت او ازگفتن جملاتی مانند ” خواهر کوچولوی تو هیچ وقت از این کارها نمی کند! تو مامان را کلافه و خجالت زده می کنی…” بپرهیزید.

 

۳ – زبان مناسب را انتخاب کنید

” مردان مریخی، زنان ونوسی” شاید همه ما این عبارت را شنیده ایم و حتما گوینده آن دلیل روشنی برای این ادعا دارد. در اصول تربیتی مسلما شیوه رفتاری با هر جنس متفاوت است. وقتی با پسرها صحبت می کنید، جملات واضح، روشن، منطقی و به دور از هر توضیح اضافی وحاشیه را انتخاب کنید.

 

۴ – نیمه دیگرشخصیت او را نیز درنظر بگیرید

به او بیاموزید که در لباس پوشیدن مرتب باشد و رنگ ها را با هم ست کند، به آرایش موهایش برسد، مراقب سلامت و ظاهر خود باشد … اینها مسائلی است که شاید همه پدران به آن توجه نداشته باشند. چنین شرایطی برای او بسیار مفید است؛ چرا که او بعدا مردی خواهد شد و به این ترتیب می تواند نظر دیگران را به خود جلب کند. از اینکه احساس ” زنانه” پیدا کند نترسید. احساس مرد بودن از والد هم جنس خودش به او منتقل می شود.

 

۵ – محدودیت وضع کنید

از آنجا که مادر جذابیت وشیفتگی بیشتری برای پسرش دارد و به علاوه اینکه نمی تواند خیلی با او صمیمی باشد، برقراری ارتباط این دو، پیچیدگی های خاصی دارد. اما به هر حال، اعمال برخی محدودیت ها لازم و غیر قابل اجتناب است.

 

۶ – همه کارهایش را انجام ندهید

دلیلی ندارد که زیپ شلوار و دکمه هایش را ببندید، در حالی که خودش می خواهد این کار را انجام دهد. او را ترغیب کنید که خودش لباس هایش را بپوشد، دوش بگیرد و به کارهای شخصی اش برسد. بپذیرید که روزی ازشما دور خواهد شد. نکته تربیتی مهم دیگر این است که احساس نیازی که به شما دارد را بیش از حد تقویت نکنید.

 

۷ – یک نمونه ” اجتماعی” برای او باشید!

امروزه مادر علاوه بر جایگاه مهم خود می تواند مدلی برای شناخت هویت اجتماعی فرزندش باشد. او می تواند پسرش را به سمت اهدافش سوق دهد. بسیار رایج است که پسر بچه ها می گویند ” می خواهم درآینده شغل مادرم را داشته باشم!”

 

نکات تربیتی دانش آموزان

نکات تربیتی کودکان

 

تربیت دینی فرزندان را با این نکات مهم انجام دهید

منبع: hawzah.net/ قدس آنلاین / سیمرغ / بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

رمضان؛ ماه تربیت دینی کودکان

رمضان؛ ماه تربیت دینی کودکانبه این مطلب امتیاز دهید   اگر می‌خواهید با مفهوم دقیق …

دیدگاهتان را بنویسید