سه شنبه 6 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / بدانیم تا سالم بمانیم / علت خواب آلودگی بعد از ناهار خوردن چیست ؟

علت خواب آلودگی بعد از ناهار خوردن چیست ؟

علت خواب آلودگی بعد از ناهار خوردن چیست ؟
3 امتیاز از 1 رای

خواب آلودگی بعد از ناهار : علت خواب آلودگی بعد از ناهار چیست ؟ چرا بعد از غذا احساس خواب آلودگی میکنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره خواب آلودگی بعد از غذا بدانیم تا سالم بمانیم. در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

علت خواب الودگی بعد از شام

احساس خواب آلودگی بعد از خوردن صبحانه , خواب آلودگی بعد از ناهار

 

 

علت خواب آلودگی بعد از ناهار چیست؟

حتما پیش آمده که بعد از خوردن غذا، موجی از خواب آلودگی شما را فرا بگیرد. وقتی در این شرایط قرار می‌گیریم دوست داریم هر جایی که هستیم جوری بتوانیم یک چُرت کوتاه بزنیم، اما همیشه این امکان وجود ندارد. غذایی که می‌خوریم هر چه سنگین‌تر و حجیم‌تر باشد، بیشتر احتمال دارد که خواب آلوده و کسل شویم. اگر در محل کار باشیم پیدا کردن موقعیتی برای چند دقیقه چرت زدن واقعا سخت است! در این مطلب برای‌تان می‌گوییم چرا بعد از خوردن غذا احساس خواب آلودگی به شما دست می‌دهد و چه باید بکنید.

 

قلیایی شدن بدن

یکی از توضیحات علمی اینکه چرا بعد از خوردن یک وعده غذای سنگین به سختی می‌توانید هوشیاری‌تان را حفظ کنید، پدیده‌ای است به نام alkaline tide یا جزرومد قلیایی. بعد از خوردن غذا، معده‌ی شما اسید هیدروکلرویک بیشتری تولید می‌کند تا چیزهایی که خورده‌اید را هضم کند. برای ساختن اسید هیدروکلرویک، سلول‌های مخاط معده از نمک استفاده می‌کنند. طی این فرایند، بی کربنات که یک ماده‌ی قلیایی است تولید می‌شود. اگر این بی کربنات جمع شود، pH معده را بالا می‌رود. بنابراین مقداری از آن وارد جریان خون شده و حالتی ایجاد می‌کند که به آن alkaline tide می‌گوییم.

حالا چرا افزایش pH (قلیا) باعث احساس خواب آلودگی می‌شود؟ با ورود بی کربنات به جریان خون و افت pH خون (قلیایی‌تر شدن)، ترشح پپتیدی به نام اورکسین که به هوشیار ماندن شما کمک می‌کند خنثی می‌شود. اگر اورکسین، تاثیرات فعال نداشته باشد شما شروع می‌کنید به احساس خواب آلودگی کردن و کسل شدن و کارآیی‌تان افت می‌کند. جزرومد قلیایی معمولا تا حدود دو ساعت بعد از غذا باقیست.

 

چه می‌توانید بکنید

بهترین راه کاهش alkaline tide بعد از خوردن غذا این است که از خوردن غذاهای سنگین و حجیم خودداری کنید. اگر همیشه بعد از غذا احساس خواب آلودگی دارید پس سعی کنید در طول روز وعده‌های کوچک‌تر بخورید تا مجبور نشوید به یک باره یک وعده‌ی سنگین بخورید. اگر در محل کارتان هستید مطمئنا ایده آل نیست که یک ناهار سنگین بخورید و بعد با احساس خواب آلودگی سر میزتان برگردید.

 

فعالیت سیستم پاراسمپاتیک

نوسانات قلیایی تنها دلیل احساس خواب آلودگی شما بعد از غذا نیست. وقتی چیزی می‌خورید، الویت‌های بدن‌تان تغییر می‌کند. حالا شما غذایی در معده دارید که باید هضم و جذب شود. در نتیجه سیستم عصبی پاراسمپاتیک در حالت استراحت و آرام سازی قرار می‌گیرد تا جریان خون به سمت سیستم گوارش برود، بنابراین خون از ساختار عضلانی و مغز دور می‌شود. این تغییر در انتقال خون می‌تواند شما را موقتا دچار احساس خواب آلودگی کند. سیستم عصبی پاراسمپاتیک با سیستم عصبی سمپاتیک که با افزایش ضربان قلب، تنفس و جریان خون به سمت عضلات شما را بیدار و هوشیار نگه می‌دارد مقابله می‌کند. برعکس زمانی که فعال می‌شوید، سیستم پاراسمپاتیک‌تان آرام و غیر فعال می‌شود. وقتی که سعی دارید غذا را هضم کنید بدن‌تان می‌خواهد شما را در وضعیتی آرام و ساکت نگه دارد و این می‌تواند سبب خواب آلودگی شما بشود.

 

چه می‌توانید بکنید

همانطور که گفته شد، غذای سنگین نخورید و وعده‌های کوچک‌تر در طول روز میل کنید. غذای سنگین و حجیم، واکنش پاراسمپاتیک قوی‌تری ایجاد می‌کند. ضمنا می‌توانید بعد از غذا برای افزایش جریان خون به سمت مغز، ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید. پیاده روی مخصوصا پیاده روی تند، سیستم سمپاتیک را فعال می‌کند و جلوی احساس خواب آلودگی‌تان را می‌گیرد.

 

التهاب بعد از غذا

این روزها در مورد التهاب و نقش آن در انواع بیماری‌ها زیاد می‌شنویم. آیا می‌دانستید هر زمانی که غذا می‌خورید، التهابی در بدن‌تان ایجاد می‌شود؟ اما این واکنش التهابی در واقع از جهاتی محافظت کننده است. هر بار که چیزی می‌خورید، به طور بالقوه باکتری‌های مضری دریافت می‌کنید. برای مقابله با آنها، سیستم ایمنی شما فعال می‌شود تا این باکتری‌های مضر جا خوش نکنند. فایده‌ی دیگر این التهاب موقتی این است که تولید انسولین را برای کمک به ورود گلوکز به سلول‌ها و تامین سوخت جهت تولید انرژی افزایش می‌دهد. جنبه‌ی منفی این التهاب این است که واکنش التهابی، فعالیت پپتیدهایی (اورکسین) را که پیش‌تر گفته شد مهار می‌کند.

گفتیم که اورکسین به شما کمک می‌کند بیدار و هوشیار بمانید. این واکنش التهابی نسبت به غذا در افرادی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند بیشتر است و اگر غذاهای التهاب برانگیز مانند فست فود بخورید یا غذایی که به آن آلرژی دارید، واکنش التهابی تشدید خواهد شد.

 

چه می‌توانید بکنید

از خوردن غذاهای پیش التهابی مانند فست فودها، کربوهیدرات‌های تصفیه شده و شیرینی‌جات اجتناب کنید. همچنین غذاهایی را که می‌دانید به آنها آلرژی دارید از رژیم غذایی‌تان حذف کنید زیرا می‌توانند برانیگزاننده‌ی واکنش التهابی بعد از خوردن باشند. غذاهای طبیعی و فراوری نشده را انتخاب کنید زیرا حاوی افزودنی نیستند که بدن به آنها واکنش نشان بدهد.

 

 

خواب آلودگی بعد از غذا

خواب آلودگی

 

 

افزایش لپتین

لپتین، هورمون اشتهایی است که به مغزتان سیگنال می‌دهد ذخایر انرژی‌تان تامین شده و می‌توانید خوردن را متوقف کنید. عجیب نیست که لپتین بعد از خوردن غذا بالا می‌رود زیرا ذخایر انرژی‌تان افزایش یافته است. تحقیقات نشان می‌دهد افزایش لپتین با احساس خستگی مرتبط است. لپتین، با خوردن غذای پُرکربوهیدرات بیشتر افزایش می‌یابد بنابراین احتمال اینکه بعد از خوردن غذای کربوهیدرات دار احساس خواب آلودگی کنید خیلی بیشتر از زمانی است که غذای پروتئین‌دار یا چرب بخورید.

 

چه می‌توانید بکنید

غذاهای سالم و طبیعی را انتخاب کنید و از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند بپرهیزید زیرا این غذاها می‌توانند بیشتر موجب افزایش لپتین شوند. حتما همراه هر وعده غذا، منبع سالمی از پروتئین و چربی نیز مصرف کنید.

 

بالا رفتن فوری گلوکز خون

خوردن غذایی که پُر از کربوهیدرات زود جذب ناشی از منابع قندی و فرآوری شده است موجب افزایش فوری گلوکز می‌شود. این افزایش گلوکز، اورکسین را مهار می‌کند؛ همان پروتئینی که شما را بیدار و هوشیار نگه می‌دارد. یکی از بهترین راههای اینکه بعد از خوردن غذا کمتر احساس کنید نیاز به چرت زدن دارید این است که کربوهیدرات‌های فیبردار از منابع طبیعی بخورید نه کربوهیدرات‌های تصفیه شده. دلیل دیگری هم برای اجتناب از کربوهیدرات‌ها و قندهای تصفیه شده وجود دارد؛ افزایش گلوکز خون ناشی از خوردن این غذاها می‌تواند موجب افزایش متعاقب قند خون می‌شود که گرسنگی برانگیز است. بنابراین مراقب کربوهیدرات‌های تصفیه شده باشید! و به جای آنها، کربوهیدرات‌های پُر فیبر مانند سبزیجات، غلات کامل، بنشن و حبوبات را انتخاب کنید تا به تثبیت قند خون‌تان کمک کرده و جلوی افزایش فوری آن را بگیرید. این به نفع سلامت متابولیک‌تان نیز هست!

 

احساس خستگی و خواب آلودگی پس از غذا خوردن

احساس خستگی و خواب آلودگی پس از غذا خوردن یکی از حالاتی است که افراد بسیاری با آن درگیر هستند. اما چرا این احساس به سراغمان می آید؟ آیا باید درمورد خواب آلودگی پس از غذا خوردن نگران بود؟

به طور کلی، کمی خواب آلودگی پس از غذا خوردن کاملا طبیعی است و هیچ چیز نگرانی ندارد. عوامل متعددی هستند که به این پدیده دامن می زنند و باعث می شوند بعد از غذا خوردن نتوانید کارهای حساس انجام داد و احساس کسالت می کنید.

 

عوامل موثر بر خواب آلودگی پس از غذا خوردن

چرخه هضم

همه ما میدانیم که بدن ما به انرژی نیاز دارد. این انرژی از طریق تجزیه، هضم و جذب درشت مغذی هایی به دست می آید که می خوریم. این روند نه تنها باعث تغییر مواد غذایی به انرژی می شود، بلکه انواع پاسخ ها را در بدن تنظیم می کند.

هورمون هایی مانند کوله سیستوکینین (CCK)، گلوکاگون و آمیلین برای افزایش سیری، افزایش قند خون و انسولین تولید می شوند و اجازه می دهند قند جذب شده از طریق خون به داخل سلول رفته و به عنوان انرژی مصرف شود. برخی از هورمون ها مانند سروتونین، نیز در مغز منتشر شده و باعث خواب آلودگی پس از غذا خوردن می شوند. ملاتونین نیز هورمون دیگزی است که پس از صرف غذا منتشر شده و باعث خواب الودگی می شود.

 

رژیم غذایی

اگرچه تمام مواد غذایی که می خورید به یک شیوه هضم می شوند، اما همه غذاها بر روی بدن یک تاثیر مشابه ندارند. بعضی از غذاها، مانند بوقلمون، خواب آلودگی بیشتری ایجاد می کنند. بوقلمون و دیگر غذاهایی که پروتئین بالایی دارند، همراه با اسفناج، سویا، تخم مرغ، پنیر و ماهی که حاوی اسید آمینه تریپتوفان هستند، توسط بدن برای ایجاد سروتونین، که عامل خواب آلودگی پس از غذا خوردن است، مورد استفاده قرار می گیرد. گیلاس هم سطح ملاتونین را افزایش می دهد. مواد معدنی موجود در موز باعث شل شدن عضلات و کربوهیدارت آن باعث افزایش  قابل توجه قند خون می شود. هر کدام از این عوامل می توانند احساس خواب آلودگی پس از غذا خوردن را به همراه داشته باشند.

خبر خوب این است که، غذاهایی نیز وجود دارند که می توانند اثر مخالف بر بدن داشته باشند. به عنوان مثال، یک رژیم غذایی متعادل که شامل سبزیجات، غلات کامل و چربی های سالم باشد، انرژی پایدار تولید می کنند. نوشیدن مقدار زیادی آب، اجتناب از مصرف بیش از حد قند و خوردن وعده های غذایی کوچکتر اما مکرر نیز می تواند کمک کننده باشد.

 

عادات خواب

جای تعجب نیست که کم بودن خواب با کیفیت می تواند بر احساس خواب آلودگی پس از غذا خوردن تاثیر بگذارد. اگر شما آرام باشید و کامل خوابیده باشید، بدنتان در طول روز احساس می کند که بیشتر در حال استراحت است. متخصصان معتقدند که یک برنامه منظم خواب، محدود کردن استرس و ورزش کردن به عنوان بخشی از زندگی روزمره، برای داشتن خواب بهتر در شب لازم است. هر چند آن ها چرت زدن ظهر را نیز در صورتی که برای خوابیدن شما در شب اختلال ایجاد کند، توصیه نمی کنند.

 

فعالیت بدنی

مطالعات متعدد نشان داده است که ورزش منظم باعث افزایش انرژی و کاهش خستگی می شود. به عبارت دیگر، کم تحرک بودن از ایجاد ذخایر انرژی جلوگیری می کند. در عوض، فعال بودن انرژی بدن را در طول روز افزایش می دهد.

 

بیماری های موثر بر خواب آلودگی پس از غذا خوردن

در موارد نادر، خواب آلودگی پس از غذا خوردن می تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی باشد. دیابت، کم خونی، کم کاری غده تیروئید، بیماری سلیاک، عدم تحمل غذا و آپنه خواب می توانند خواب آلودگی بعد از غذا را بدتر کند. اگر شما اغلب خسته هستید و یکی از این شرایط را دارید،حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 

احساس خواب بعد شام

احساس خواب

 

علت خواب آلودگی بعد از ناهار خوردن چیست ؟

منبع : برترین ها / پیام سلامتی

close

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه صبح را پر انرژی آغاز کنیم؟

به این مطلب امتیاز دهید   اغلب صبح ها که از خواب بیدار می شوید،‌ …

دیدگاهتان را بنویسید