شنبه 27 بهمن 1397
صفحه اصلی / رموز خانه داری / ترفندهای موثر برای از بین بردن بوی عطر از روی لباس

ترفندهای موثر برای از بین بردن بوی عطر از روی لباس

ترفندهای موثر برای از بین بردن بوی عطر از روی لباس
5 امتیاز از 1 رای

از بین بردن بوی عطر از روی لباس   :چگونه بوی عطر را از لباس ها از بین ببریم ؟ چه راه هایی برای دفع بودی بدن از لباس وجود دارد ؟ در اینجا با مقاله ای درباره رموز خانه داری ،  نکاتی برای از بین بردن بوی بد لباس در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

از بین بردن بوی نم لباس

از بین بردن بوی نفت از لباس , از بین بردن بوی عطر از روی لباس

 

 

 چگونه بوی عطر را از روی لباس از بین ببریم

عطر یکی از وسایل آرایشی پر طرفدار بین اکثر مردم دنیا می باشد اما اگر بوی عطر پس از ساعت ها از روی لباس از بین نرفت یا از عطری استفاده کردید که رایحه مطبوعی ندارد چه باید کرد؟

 

ترفندهای موثر برای از بین بردن بوی عطر از روی لباس

اگر به دنبال راهکاری شایسته برای از بین بردن رایحه به جا مانده روی لباس ها هستید ، توصیه می شود از سرکه و جوش شیرین بهره گیری کنید .در مرحله آبکشی لباس ها یک فنجان سرکه در محفظه مخصوص بریزید یا از اسپری جوش شیرین روی لباس ها کمک بگیرید . باقی ماندن مقادیری اندک از جوش شیرین به مدت یک ساعت بر لباس ها رایحه عطر را از بین می برد .

یک روش دیگر استفاده از پیاز است .یک عدد پیاز کوچک را در یک کاسه آب سرد قرار دهید و آن را به مدت ۲ ساعت در اتاق و نزدیک کمد لباس ها بگذارید . پیاز رایحه های معطر و نا مطبوع لباس ها را جذب خواهد کرد . برای از بین بردن رایحه تند عطر از روی پوست بدن نیز میتوانید از اسکراب ملایم جوش شیرین و آب استفاده کنید .

فراموش نکنید معطر کردن لباس ها یا فضای خانه نیزروش مختص خودش را دارد . اسانس های روغنی موجود در انواع عطر در تماس با پارچه منتهی به آسیب رساندن به لباس خواهد شد .

بنابراین توصیه می شود به جای اینکه عطر را روی لباس ها اسپری کنید ، مچ دست ،گردن یا آرنج ها و نقاط نبض دار بدن را که جریان خون بیشتری از آن عبور می کند را آغشته به عطر کنید .هیچ گاه ناحیه پشت گوش تان را به عطر آغشته نسازید و سعی کنید پس از استحمام که منافذ پوست باز و نرم است ، از عطر استفاده کنید .

در صورتی که از جواهرات تزیینی و بدلیجات استفاده می کنید ، باید بدانید ، روغن و دیگر ترکیبات موجود در عطر ها ممکن است ، رنگ فلز و ساختار آنها را تغییر دهد .هنگام استفاده از رایحه های معطر به وضعیت آب و هواتوجه کنید .

برای نمونه در روزهای ابری اسانس های روغنی گرفته شده از گلها را اسپری کنید و در روزهای آفتابی از رایحه هایی با پایه چوب و صمغ درختان استفاده کنید .

در صورتیکه قصد خرید عطر را دارید ، رایحه های اصل و مرغوب را از انواع تقلبی آن تشخیص دهید چراکه عطر های تقلبی به دستگاه تنفسی و پوست آسیب می رساند و به طور قطع ماندگاری لازم را نخواهد داشت .

 

آیا طریقه استفاده درست از عطر را می دانید؟

عطر را روی قسمت های نبض دار بدن اسپری کنید، آن هم نه از فاصله خیلی نزدیک. عطری که از فاصله نزدیک اسپری شود روی یک نقطه جمع می شود و احتمال اینکه بوی آن به تلخی بزند، زیاد می شود. دستتان را در فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری این نقاط نبض دار بگیرید و به آرامی عطر را اسپری کنید.

در مورد مچ دستان یک نکته را به خاطر داشته باشید؛ بعد از استفاده از عطر، مچ ها را به هم نسایید، این کار باعث خراب شدن بوی عطرتان می شود. بعضی ها عطر را تنها روی گردنشان اسپری می کنند اما فقط به گردن اکتفا نکنید چون بخش زیادی از بوی عطرتان رو به بالا خواهد رفت و کمرنگ می شود. مچ دست ها برای تکمیل این پروژه عالی است !

 

عطر روی پوست باشد یا روی لباس؟

یادتان باشد که عطر را پیش از پوشیدن لباس به خود بزنید. اگر چه ممکن است قسمت های اصلی که یادآور شدیم با لباس پوشیده شود اما هنگامی که عطر را مستقیما روی پوست خود بزنید، عطر ماندگاری بیشتری نسبت به زمانی که روی لباس خود بزنید خواهد داشت چون بیشتر عطرها برای به کار بردن روی پوست طراحی شده اند و نکته مهم این است که نوع پوست روی رایحه منعکس شده از عطر تاثیر دارد.

به عبارت دیگر برای هر پوستی باید عطر مناسب خودش را انتخاب کرد. تفاوت پوست های مختلف عمدتا در میزان چربی، رنگ پوست و اسیدیته آنهاست. مثلا پوست را بر اساس میزان چربی به چهار نوع چرب، خشک، نرمال و ترکیبی تقسیم بندی می کنند. پوست های چرب عطر را بهتر و مدت زمان زیادتری در خود نگه می دارند.

همچنین می توان گفت افرادی که پوست روشن و بلوند دارند بهتر است از رایحه گل استفاده کنند و پوست گندمی ها از رایحه های مشرق زمینی .

 

چگونه بوی رطوبت و نم‌زدگی را در لباس‌ها از بین ببریم؟

همه ما دوست داریم که صبح‌ها موقع آماده شدن تمیز و مرتب باشیم و بوی خوش بدهیم. اما همیشه این اتفاق نمی‌افتد و گاهی لباس‌ها و بدن ما بوی عرق، بوی رطوبت و نم و یا بوهای دیگری به خود می‌گیرند که چندان خوشایند نیست و اگر یک شیشه عطر هم روی خودتان خالی کنید نه تنها مشکل حل نمی‌شود بلکه شرایط بدتر خواهد شد و بوها با هم مخلوط شده و ترکیب نامناسب و بدبویی را به وجود می‌آورند. بوی رطوبت یکی از مشکلات رایج است که معمولا پس از حمام کردن روی تن شما حس می‌شود و همه خواهند فهمید که به تازگی حمام کرده‌اید که اصلا جالب نیست! لباس‌ها هم گاهی بوی رطوبت به خود می‌گیرند که معمولا پس از شستشو این شرایط پیش می‌آید و این بوی نامطلوب این طور به نظر می‌آورد که لباس شما تمیز نیست. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز می‌خوانید که بوی رطوبت چطور به وجود می‌آید و چطور می‌توان آن را از بین برد.

شاید برخی تصور کنند بوی رطوبت لباس چیزی طبیعی است و کاری نمی‌توان برای آن انجام داد تا این که خود به خود از بین برود، اما این بو از بین نمی‌رود بلکه با بوهای دیگر مخلوط می‌شود و هیچ وقت لباس تمیز و خوشبویی نخواهید داشت. در حالی که روش‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن به  سادگی می‌توانید این بوی بد را از بین ببرید و لباس‌های خوشبو با احساس تازه داشته باشید. اما قبل از این باید بدانید که چرا لباس‌ها بوی  رطوبت و نم به خود می‌گیرند.

 

 

از بین بردن بوی لباسهای تاناکورا

از بین بردن بوی بد پارچه

 

 

چرا لباس‌ها بوی رطوبت و نم می‌گیرند؟

دلایل مختلفی باعث بو گرفتن لباس‌ها می‌شوند و تنها شستشو نیست که باعث ایجاد بوی  نم در آن‌ها می‌شود. زمانی که رطوبت اضافی در بافت لباس جمع شود و قابلیت تبخیر و تهویه نداشته باشد لباس‌ها بوی کهنگی و پوسیدگی به خود می‌گیرند اما دلایل اصلی این مشکل را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

هوای غیرقابل پیش بینی، یعنی وقتی بدون پوشش مناسب و بارانی و کاپشن زیر باران گرفتار می‌شوید و لباس‌ها خیس می‌شوند.

ورزش کردن با برنامه و یا دویدن پیش بینی نشده که باعث عرق کردن می‌شود و این عرق و رطوبت ناشی از آن در لباس جذب می‌شود.

اگر لباس‌های خیس خود را در ماشین لباسشویی رها کنید لباس‌ها خیس باقی می‌مانند و قابلیت تنفس و تبخیر نخواهند داشت در نتیجه بوی نم می‌گیرند.

اگر لباس‌های نمدار خود را از خشک کن ماشین لباسشویی خارج نکنید ممکن است لباس‌ها بوی رطوبت به خود بگیرند.

 

چگونه بوی رطوبت لباس را از بین ببریم؟

حال که علل مختلف بو گرفتن لباس‌ها را شناختید جلوگیری از آن بسیار ساده و ممکن است، فقط کافی است به موقع به لباس‌ها رسیدگی کنید  تا مدت طولانی خیس و مرطوب باقی نمانند و بوی نم یا عرق نگیرند، لباس‌ها را بلافاصله پس از عرق کردن بشویید و فورا از ماشین لباسشویی خارج کرده و خشک کنید و مقابل آفتاب خشک کنید تا رطوبت داخل بافت لباس گیر نیفتد و قابلیت تبخیر داشته باشد. ابتدا اطمینان حاصل کنید  که لباس کاملا خشک شده است سپس  آن را داخل کمد و کشو قرار دهید. اما گاهی شرایطی پیش می‌آید که قابل کنترل نیست و اتفاقی که نباید بیفتد می‌افتد. در این موقعیت باید روش مناسب و ساده‌ای برای از بین بردن این بوی نامطلوب انتخاب کنید و روی لباس‌ها اعمال کنید. به خاطر داشته باشید که گاهی بوی بد لباس ممکن است به خاطر کثیفی داخل ماشین لباسشویی باشد که این بو را به لباس‌ها هم انتقال می‌دهد. برای حل این مشکل ماشین لباسشویی را روی درجه داغ قرار دهید و یک بار مراحل شستشو را بدون این که لباسی داخل آن باشد انجام دهید تا مخزن ماشین کاملا تمیز شود. زمانی که از ماشین استفاده نمی‌کنید در آن را باز بگذارید تا رطوبت داخل آن باقی نماند و بو نگیرد.

حال که روش‌های پیشگیری از بو گرفتن لباس‌ها را یاد گرفتید باید روش از بین بردن بوی نم و رطوبت لباس‌ها را بیاموزید. مراحل گام به گام برای از بین بردن بوی رطوبت لباس به این شرح است:

۱- ابتدا لباس خود را بر اساس توضیحات و دستورالعملی که روی برچسب آن نوشته شده است با آب ولرم و پودر رختشویی مناسب که قابلیت پاک کنندگی کافی هم داشته باشد در ماشین لباسشویی یا با دست بشویید.

۲- در کنار پودر رختشویی یک پیمانه سرکه هم به ماشین لباسشویی یا تشت اضافه کنید. سرکه یک ماده طبیعی با خاصیت ضدعفونی کنندگی است که در از بین بردن بوی بد هم موثر است و آسیبی به الیاف پارچه نمی‌رساند. در این مرحله شستشو شما می‌توانید کمی نرم کننده لباس هم اضافه کنید (متناسب با دستورات نوشته شده در برچسب لباس)، نرم کننده‌های لباس معمولا بوی مطبوعی دارند و در خنثی کردن بوی بد لباس موثر هستند.

۳- اگر آثار کپک زدگی و قارچ گرفتگی در لباس مشاهده کردید بهتر است هرچه سریع‌تر فرآیند شستشو را متوقف کنید و با روش دیگری کار خود را انجام دهید، اگر دیر اقدام کنید ممکن است لباس شما از بین برود و لباس‌های دیگر را هم آلوده کند. برای از بین بردن قارچ و کپک زدگی در لباس ابتدا آن را از بقیه لباس‌ها جدا کنید و مجزا بشویید. دمای آب را تا حد امکان بالا ببرید تا کپک زدگی از بین برود و از سطح لباس جدا شود.

۴- اگر هوا گرم و آفتابی است لباس‌ها را پس از شستن در فضای باز و زیر نور آفتاب خشک کنید. نور آفتاب خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و هرگونه رطوبت و بوی نامطبوع و یا قارچ و باکتری در سطح لباس را از بین می‌برد. البته باید مراقبت رنگ لباس‌ها هم باشید چون قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی لباس‌های تیره و رنگی را بور می‌کند اما بهترین اتنخاب برای لباس‌های سفید و روشن است. اگر شرایط آب و هوایی مساعد نیست و یا دسترسی به فضای آزاد ندارید لباس‌ها را پس از شستن در جایی که بیشترین میزان تهویه و گردش هوا وجود داشته باشد قرار دهید تا کاملا خشک شوند، قبل از این که لباس‌ها کاملا خشک نشده باشند آن‌ها را در کمد و فضای بسته قرار ندهید تا بوی رطوبت و نم به خود نگیرند. پس از جمع کردن و تا کردن لباس‌ها بین هر لباس و یا وسط تاشدگی آن یک دستمال کاغذی بزرگ یا حوله کاغذی قرار دهید تا بو و رطوبت آن را جذب کند و خشک باقی بماند. اگر در محیط‌های مرطوب زندگی می‌کنید این ترفند حتما توصیه می‌شود.

 

 

از بین بردن بوی گازوئیل از روی لباس

از بین بردن بوی عطر از لباس

 

ترفندهای موثر برای از بین بردن بوی عطر از روی لباس

برگرفته از پرشین وی ، زندگی ایده آل/ پرسیل / نمناک / مجله قرمز

دیدگاهتان را بنویسید