شنبه 27 بهمن 1397
صفحه اصلی / کودک / تغذیه کودکان و نوزادن / درست کردن شیر خشک نوزاد مراحل و نکات مهم

درست کردن شیر خشک نوزاد مراحل و نکات مهم

درست کردن شیر خشک نوزاد مراحل و نکات مهم
به این مطلب امتیاز دهید

درست کردن شیر خشک نوزاد : چگونه شیرخشک را تهیه کنیم ؟ مراحل آماده سازی شیرخشک برای نوزاد چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره تغذیه کودکان و نوزادان ، مراحل آماده سازی شیرخشک برای نوزاد در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

انواع شیر خشک

بهترین شیر خشک برای وزن گیری , درست کردن شیر خشک نوزاد

 

 

درست کردن شیر خشک نوزاد؛ مراحل و نکات مهم

هنگام درست کردن شیر خشک نوزاد نکات بهداشتی مهمی هست که حتما باید رعایت شود.

رژیم غذایی نوزاد و شیرخوار باید از نظر کالری و مواد ضروری مانند آب، پروتئین، املاح و ویتامین ها کافی باشد تا رشد جسمی کودک تامین گردد و قدرت های ژنتیکی کودک خود نمایی کند و مدفوع کودک نیز به طور طبیعی و بدون اشکال انجام گیرد. چنین حالتی با تغذیه طبیعی شیر مادر به دست می آید. اگر مادر به عللی نتواند یا نخواهد کودک را از پستان خود تغذیه نماید (به علت اشتغال در خارج از خانه، محدود شدن فعالیت اجتماعی او، فرورفتگی یا دردناک بودن نوک پستان و …) یا شیر او کم و نوزاد دچار کم غذایی باشد، کودک را می توان با شیر غیر مادر و با استفاده از شیشه تغذیه کرد.

 

– بطری یا شیشه شیر خوری:

برای تهیه شیر خشک هر نوع بطری که بتوان کاملاً شست و در مقابل حرارت مقاومت داشته باشد، مناسب است. شیشه های عمودی که در قسمت فوقانی آن پستانک باشد، از نظر جوشاندن ساده تر و راحت تر از شکل کشتی مانند است که در دو طرف آن پستانک دارد. سطح داخلی بطری شیر خوری باید صاف و دهانه آن گشاد باشد تا به سادگی بتوان داخل آن را شست.

بطری شیرخوری باید دارای پوششی برای سر پستانک باشد تا از آلودگی پستانک جلوگیری نماید. لازم است چند بطری شیر خوری زیادتر از تعداد دفعات تغذیه کودک برای دادن آب و آب میوه تهیه نمایید. برای کودکانی که با شیر غیر مادر یعنی شیر خشک یا شیر پاستوریزه تغذیه می شوند، به حداقل ۶ تا ۸ بطری ۲۵۰ میلی لیتری احتیاج دارید.

 

پستانک بطری شیر خوری و اهمیت آن:

اگر پستانک مناسب و خوب باشد، نوزاد یا شیرخوار شما به راحتی مک خواهد زد و بدون خستگی سیر خواهد شد. برای درست کردن شیر خشک نوزاد در انتخاب پستانک باید دقت نمایید تا پستانک متناسب با وضع شیرخوار خود انتخاب نمایید.

 

پستانک به شکل طبیعی:

این نوع پستانک تقریبا شبیه نوک پستان مادر می باشد و موجب می شود که سقف دهان و لب ها به طور طبیعی رشد نماید. سوراخ پستانک باید به طرف بالا و در سطح طرفی پستانک باشد، به طوری که در هنگام مکیدن شیر به طرف سقف دهان شیرخوار پاشیده شود.

 

پستانک به شکل معمولی:

این نوع پستانک ها، حالت و عمل شبیه هنگامی که شیرخوار به پستان مادر مک می زند، به وجود نمی آورد. بهتر است سوراخ این نوع پستانک ها به شکل بریدگی باشد تا این که چند سوراخ داشته باشد تا در هر ثانیه ۲ تا ۳ قطره از آن بچکد.

 

پستانک برای شیرخواران مبتلا به قولنج و دردهای شکمی:

این نوع پستانک شبیه نوک پستان مادر در دهان کودک قرار می گیرد و لبه آن پهن است و هوا کمتر هنگام شیر خوردن وارد مری کودک می گردد.

سوراخ پستانک باید به اندازه ای باشد که اگر بطری را وارونه نگه دارید، در هر ثانیه از سوراخ های آن ۲ تا ۳ قطره شیر بچکد و ضرورت نداشته باشد که بطری را بین شیر خوردن نوزاد از دهان او بیرون بیاورید و تکان دهید یا پایین پستانک را بین انگشتان خود بفشارید تا شیر خارج شود. اگر سوراخ پستانک کوچک باشد، شیرخوار در هنگام شیرخوردن خسته می شود و در ضمن همراه شیر، این هوا را می بلعد و دچار دردهای شکمی و هم چنین استفراغ می گردد.

مدت شیر خوردن شیرخوار نباید بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. سوراخ پستانک در هر نوبت شیر دادن باید امتحان شود، زیرا ممکن است به وسیله ذرات شیر مسدود گردد یا در نتیجه باد کردن پستانک، سوراخ آن بسته شود.

بارها اتفاق افتاده است که شیرخواری را به علت گریه زیاد نزد پزشک آورده اند، در حالی که پستانک شیرخوری او سوراخ نداشته یا سوراخ آن بسیار کوچک بوده و گریه کودک مربوط به گرسنگی بوده است.

از طرف دیگر بزرگ بودن سوراخ پستانک نیز سبب می شود که شیر به مقدار زیاد به دهان کودک ریخته شود و کودک مجبور شود به سرعت شیر را ببلعد و در نتیجه همراه شیر مقداری هوا می بلعد. بنابراین پستانک را نباید با قیچی سوراخ کرد بلکه باید با سوزن و به مقدار مناسب سوراخ آن را تنظیم نمود.

 

بزرگ کردن سوراخ پستانک:

اگر سوراخ های پستانک کوچک است، سوزنی را با شعله آتش داغ کنید و داخل سوراخ پستانک نمایید تا سوراخ آن بزرگ تر شود.

 

آماده کردن بطری و پستانک:

بعد از شیر خوردن کودک، بطری و پستانک را بلافاصله با آب سرد و شیشه شور کاملا بشویید، زیرا اگر شیر به جدار بطری خشک شود، تمیز کردن آن مشکل خواهد بود. پستانک را پس از برس زدن وارونه کنید، سپس داخل آن کمی نمک معمولی بریزید و مالش دهید تا نمک ها حل شود و از سوراخ پستانک بیرون رود. پس از آن پستانک را کاملا بشویید و استریل نمایید.

 

استریل کردن بطری و پستانک:

برای درست کردن شیر خشک نوزاد، بطری و پستانک باید حتما استریل شود. استریل کردن ممکن است با روش هیپوکلریت یا جوشاندن انجام گیرد. اگر روش هیپوکلریت به کار رود، باید بطری، پستانک، پوشش پستانک و لوازم دیگر مانند قاشق و کارد را در آبی که دارای یک درصد هیپوکلریت است (۳۰ گرم میلتون در یک لیتر آب حل شده باشد) یا آب صابون گرم خیس نمایید و مدتی در آن قرار دهید و سپس کاملا بشویید.

اگر روش جوشاندن به کار رود، باید بطری ها را به مدت ۱۰ دقیقه در قابلمه ای جوشاند و بعد در حالی که در بطری باز و دهانه آن خارج از آب است، آن ها را در آب باقی گذاشت، ولی پستانک ها را باید ۳ دقیقه جوشاند و سپس آن ها را خارج نمود.

بعضی از پستانک ها طوری تهیه شده است که می توان با بطری و ضمائم آن را داخل ماشین ظرف شویی که آب گرم با درجه حرارت بالا دارد قرار داد و استریل کرد، ولی چون بیشتر پستانک ها در این وضعیت خراب می شود، باید آن ها را جداگانه شست و استریل کرد که بطری ها را وارونه در ماشین ظرفشویی قرار دهید

در چند ماه اول تولد، شیر، آب و وسایل شیر خوردن کودک باید استریل باشد. سنی که می توان این قانون را شکست، متفاوت است و نظریات مختلفی در این مورد وجود دارد. به نظر می رسد از شش ماهگی به بعد می توان آب را بدون جوشاندن به کودک داد. یکی از علل مهم استفراغ و اسهال کودکان غیر شیر مادر خوار در سال اول تولد، استریل نکردن وسایل تهیه شیر است.

باید متذکر شد هر غذایی که به کودک داده می شود باید استریل و عاری از میکروب باشد و تا موقع ارائه آن به کودک باید در یخچال نگهداری شود.

 

روش درست کردن شیر خشک نوزاد :

مادر ابتدا و قبل از این که به بطری و پستانک دست بزند، باید دست های خود را کاملا بشوید و با حوله تمیز خشک کند (اگر دست ها را بشوئید، ولی با کاغذ یا حوله کثیف خشک کنید، بی فایده است). در قوطی شیر را کاملا با آب گرم و مایع ظرفشویی بشوئید و سپس با آب سرد ساده تمیز نمایید.

آب لازم برای تهیه شیر باید به مدت ۵ دقیقه جوشانده شود و موقعی که درجه حرارت آن به ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد رسید، پودر شیر را به آن اضافه نمایید (درون جعبه شیر خشک پیمانه ای وجود دارد که شیر را باید با همان پیمانه اندازه گیری کنید و داخل بطری شیر خوری بریزید). پس از آماده شدن شیر، در حالی که پستانک به وسیله کلاهک آن پوشیده شده است، در یخچال نگهداری نمایید.

شیر مورد احتیاج ۲۴ ساعت کودک را می توانید در یک نوبت تهیه کنید و در بطری های جداگانه، در یخچال نگه داری نمایید و در موقع مصرف هر بطری شیر را در آب گرم بگذارید یا زیر شیر آب گرم نگه دارید تا درجه حرارت مطلوب به دست آید، سپس به کودک بدهید.

اگر شیر گاو یا پاستوریزه داده می شود، باید قبل از دادن به کودک، شیر و مقدار آبی که باید به آن اضافه گردد جوشانده شود. مدت جوشاندن شیر پاستوریزه نباید طولانی باشد و مدت دو دقیقه کافی است، زیرا شیر غلیظ می گردد. شیر گاو یا پاستوریزه را بعد از جوشاندن به داخل بطری که قبلا آماده شده است و پس از اضافه کردن کمی شکر به کودک بدهید.

 

 

شیر خشک برای بزرگسالان

ترکیب شیر خشک با شیر مادر

 

 

 

دمای شیر خشک:

گرمی شیر را قبل از دادن به کودک باید با ریختن چند قطره به پشت دست خود امتحان کنید. شیر (شیر خشک یا شیر پاستوریزه) باید به اندازه گرمی شیر مادر باشد.

 

نکات مهم درباره شیر خشک

وقتی قرار باشد نوزاد را با شیرخشک تغذیه کنید شاید فقط فکر کنید که این نوع تغذیه نوزاد است که تغییر میکند در حالی که اینطور نیست و حتی ممکن است نحوه گریه کردن یا خوابیدن نوزاد هم در این حالت تغییر کند.

 

به خواب راحت‌تر کمک نمی‌کند

آیا شما شنیده اید که تغذیه با شیر خشک با کمی غلات برنج در شیشه شیر، معده نوزاد را پر میکند و در نتیجه خواب طولانیتری خواهد داشت؟ درست است که شیرخشک به نسبت شیر مادر دیرتر در معده هضم میشود و مدت طولانی تری در شکم نوزاد میماند، اما این دلیل نمیشود که مادر مدت زمان بیشتری نوزاد خود را خواب خواهد کرد. یک مطالعه نشان داده است که چه مادر نوزاد را با شیرمادر یا شیر خشک تغیذه کند، فرقی در میزان خواب نوزاد و احساس دفع او نخواهد داشت.

 

کمتر گریه می‌کند

براساس تحقیقهایی روی ۳۰۰ نوزاد سه ماهه انجام شده مشخص شده است که نوزادانی که با شیرخشک تغذیه میشوند کمتر گریه میکنند و بیشتر شادی کرده و میخندند. دلیل آن هم این است که برای نوزادان تغذیه با شیر مادر کار سختی است. برای همین خیلی از آنها شاید نتوانند این کار سخت را به انجام برسانند در حالی که نوزادانی که با شیرخشک تغذیه میشوند راحتتر سیر میشوند.

 

چاق می‌شود

در حالی که شیرخشک برای اضافه کردن وزن به نوزاد کمک میکند این تمایل میتواند غیرقابل کنترل باشد. یک مطالعه در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده نشان میدهد نوزادانی که با شیرخشک تغذیه میکنند در معرض خطر بالاتری برای چاقی در دوران بزرگسالی هستند. محققان گمان میکنند این به دلیل تغذیه راحتتر با شیشه شیر به نسبت تغذیه از سینه مادر است که منجر به پرخوری و افزایش اشتها شده و تا بزرگسالی نیز ادامه می یابد.

 

بیشتر بیمار می‌شود

آنچه در شیرخشک وجود ندارد اما در شیر مادر هست آنتی بادیهایی است که کمک میکند تا نوزاد بتواند با عفونت بجنگد. به همین دلیل است که مطالعه ای نشان داده است که ۸۶ درصد از نوزادانی با شیرمادر تغذیه میکنند تا یک سالگی بیمار نمیشوند در حالی که تنها ۱۴ درصد از نوزادانی که با شیرخشک تغذیه میکنند میتوانند تا یک سالگی را بدون بیماری سپری کنند.

 

کمی شیرخشک به شیرمادر کمک می‌کند

بسیاری از مادران شنیده اند که اگر بخواهند به نوزاد شیرمادر بدهند، نباید به هیچ عنوان از شیرخشک استفاده کنند این به آن معناست که شیر مادر کاهش می یابد. با این حال محققان شواهدی یافته اند که نشان میدهد ۷۹ درصد از نوزادانی که در روزهای اول تولد شیرخشک همراه با شیر مادر مصرف کردند تا ۳ ماهگی فقط شیر مادر خوردند در حالی که تنها ۴۹ درصد از نوزادانی که شیرخشک نخوردند توانستند تا این مدت شیرمادر بخورند. متخصصان معتقدند تلاش برای انحصاری کردن مصرف شیر مادر میتواند استرس زا باشد در حالی که مادرانی که از شیرخشک استفاده میکنند استرس کمتری دارند و با صبر و شکیبایی بیشتری کودک را به تغذیه با شیر مادر ترغیب میکنند.

 

استخوان‌های محکم‌تری دارد

چیزی که در شیرمادر نیست اما در شیرخشک هست ویتامین d است. در حالی که بسیاری از مادران با کمبود این ویتامیت دست به گریبانند شیرشان هم فاقد این ویتامین مهم است و بنابراین نوزاد این ویتامین را به طور کافی دریافت نمیکند. یک مطالعه نشان داد کودکانی که شیرخشک مصرف میکنند مواد معدنی بیشتری در استخوانهایشان دارند به همین دلیل است که معمولا توصیه میشود نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میکنند مکمل ویتامین d حتما مصرف کنند تا این تفاوت جبران شود. به طور معمولا در دو ماه اول نوزاد باید ۴۰۰ واحد بین المللی از این ویتامین را دریافت کند. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه میکنند دچار بدشکلی نمیشوند چون روزانه یک لیتر شیرخشک دریافت میکنند.

 

 

قیمت شیر خشک

نکاتی درباره مصرف شیرخشک

 

درست کردن شیر خشک نوزاد مراحل و نکات مهم

منبع: niniban.com / بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

شیر خشک برای کدام بچه ها واجب است؟

شیر خشک برای کدام بچه ها واجب است؟به این مطلب امتیاز دهید شیر خشک – …

دیدگاهتان را بنویسید