سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / بارداری / بارداری هفته به هفته / چگونه از دوران بارداری مان لذت ببریم

چگونه از دوران بارداری مان لذت ببریم

دوران بارداری خوشایند : چگونه دوران بارداری را لذت بخش تجربه کنیم ؟ رعایت چه نکاتی دوران بارداری را آسان تر میکند؟ در اینجا با مقاله ای درباره نکات مهم در دوران بارداری ، نکاتی که هر خانم باردار باید بداند در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 نکات بارداری در ماه اول

نکات مهم برای باردار شدن , دوران بارداری خوشایند

 

 

چگونه از دوران بارداری مان لذت ببریم

دوران بارداری به گونه ای است که لذت بردن از آن تا رسیدن به مادر شدن چندان راحت نیست ولی روش هایی وجود دارد که به مادر کمک می کند از این دوران لذت ببرد. با هم برخی از آنها را مرور می کنیم .

 

با این ترفندها از دوران بارداری خود لذت ببرید

بارداری زمان شادی و جشن است اما می تواند آزمایشی از صبر و مقاومت شما هم باشد. بارداری هم از جهت فیزیکی و هم از جهت احساسی می تواند ناراحت کننده شود، بنابراین مهم است که شما بتوانید در این بازه از خودتان مراقبت کنید. در این مطلب راه هایی که می توانید بیشتر در زمان بارداری از خودتان و وقتتان لذت ببرید را مرور می کنیم .

 

قسمت اول:راحت باشید

لباس های مخصوص بارداری خریداری کنید. این لباس ها به شما کمک می کند که هم راحت باشید و هم زیبا به نظر برسید .

یک ماساژ قبل از زایمان برای خودتان اختصاص دهید. یک کسی را که در ماساژ پیش از زایمان ماهر است را پیدا کنید. این ماساژ از استرس شما می کاهد و شما را آرام می کند .

شب ها موز بخورید تا از اسپاسم ماهیچه های پا جلوگیری کنید. مصرف پتاسیم قبل از خواب از اسپاسم ماهیچه ای پا جلوگیری می کند. پتاسیم در سیب زمینی و ماست هم پیدا می شود .

تا جایی که می توانید خواب داشته باشید. پرورش بچه کار سختی است و استراحت زیادی را هم می طلبد .

بیشتر از حد معمول بخورید. بارداری شما را گرسنه می کند. اگر می خواهید خودتان و بچه تان سالم باشد باید مقداری وزن اضافه کنید. به این صورت هدف گذاری کنید که در روز ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیشتر بخورید. برای دوقلو این مقدار دوبرابر شود .

درباره احساساتتان حرف بزنید. در زمان بارداری فعالیت  هورمون ها تشدید می شود و احساسات و حالت های مختلفی به شما دست می دهد. کسی را پیدا کنید تا درباره این احساسات با او حرف بزنید .

 

قسمت دوم:سالم باشید

سه بار در هفته ورزش های نرم انجام دهید. فعال بودن به شما کمک می کند که احساس راحتی بیشتری بکنید و از استرس خود بکاهید .

میوه، سبزیجات و پروتئین بخورید. شما نیاز به مواد مغذی با کیفیت دارید تا هم خودتان و هم بچه را سالم نگه دارید .

ویتامین های پیش از زایمان بخورید. مصرف روزانه مولتی ویتامین می تواند اثر مثبتی روی سلامتی شما و بچه تان داشته باشد .

کافئین مصرف نکنید. کافئین یکی دیگر از مواد مضر در زمان بارداری است .

سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید. تحقیقات نشان داده که سیگار کشیدن در زمان بارداری بسیار مضر است. مصرف الکل هم ممکن است باعث سندروم جنین الکلی و دیگر مشکلات شود .

 

قسمت سوم:به خودتان برسید

پدیکور کنید. پدیکور کردن می تواند پای خسته و دردآور شما را بهبود بخشد .

غذاهای خوب بخورید. زمان بارداری می توانید غذاهای مخصوصی را تجربه کنید. دسر یا غذایی که همیشه دوست داشتید بخورید را در زمان بارداری تجربه کنید .

با شریک زندگی تان بیرون بروید و تفریح کنید. زمانی که بچه به دنیا آمد، سخت است که با شریکتان تنها شوید .

 

ماساژ بارداری بگیرید

ماساژ بارداری در واقع چیزی شبیه ماساژهای کایروپرکتیک است و تقریبا به همه مادران باردار توصیه می شود. حواس تان باشد فردی که قرار است ماساژ را انجام دهد امکانات و تبحر لازم را داشته باشد. از افراط در ماساژ گرفتن نگران نباشد و مطمئن باشید خوش تان خواهد آمد .

 

خاطرات بارداری را ثبت کنید

می توانید به داشتن یک وبلاگ و ثبت اتفاق ها و حالت هایی که برای تان پیش آمده بپردازید. به این ترتیب اگر بخواهید دوباره باردار شوید بسیاری از مسائلی را که در بارداری اول تجربه کرده و از یاد برده اید می توانید در آنجا پیگیری کنید.

 

بالش بارداری بخرید

بالش بارداری کمک می کند خواب راحت تری داشته باشید. این بالش ها طوری طراحی شده اند که اسباب راحتی شما را فراهم کنند. کافی است هنگام خواب یکی از آنها را بین دو پا قرار داده و بخوابید.

 

 

نکاتی در مورد بارداری دوم

نکاتی که در دوران بارداری باید رعایت شود

 

 

نکاتی که خانم های باردار باید بدانند

اغلب خانم های حامله حداقل به ۸ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. ممکن است عده ای به استراحت بیشتری نیاز داشته و در طول روز هم استراحت نمایند.

 

۱- ورزش

ورزش هم برای مادر و هم برای جنین مفید است. مهم ترین ورزش، پیاده روی در هوای آزاد است. راه رفتن باعث تقویت عضلات شکم شده و در ماه های آخر به پایین آمدن سر نوزاد در لگن نیز کمک می کند

از انجام ورزش های سنگین که خطر افتادن، زمین خوردن و ضربه را برای مادر در پی دارد، باید اجتناب کرد. شنا در بارداری اشکالی ندارد. ولی بهتر است تحت نظر پزشک خود ورزش کنید.

 

۲- استراحت

اغلب خانم های حامله حداقل به ۸ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. ممکن است عده ای به استراحت بیشتری نیاز داشته و در طول روز هم استراحت نمایند.

اگر شغل خانم حامله نیاز به ایستادن زیاد دارد، باید هر چند مدت یک بار، چند دقیقه بنشیند و پاهای خود را بالا نگه دارد و چشم هایش را ببندد و چند دقیقه استراحت نماید. اگر شغل خانم حامله نیاز به نشستن زیاد دارد، باید در هر ساعت چند قدمی راه برود.

زنان باردار باید از پوشیدن جوراب های تنگ که جریان خون پاها را مختل می کنند و باعث بزرگ شدن سیاهرگ‌های پا و ایجاد واریس می شوند، خودداری نمایند

 

۳- استحمام

معمولا خانم های حامله بیشتر عرق می کنند و به علت تغییرات هورمونی، ترشحات تناسلی بیشتری دارند. استحمام روزانه نه تنها آرامبخش است، بلکه از عفونت های مختلف نیز جلوگیری می نماید.

موقع حمام کردن از آب ولرم استفاده نمایید، چرا که آب داغ خصوصا در سه ماهه اول و آخر حاملگی موجب سرگیجه می شود. دوش گرفتن هر روز به مدت کوتاه توصیه می شود.

 

۴- مراقبت از دندان ها

به محض اطمینان از حامله بودن، به دندانپزشک مراجعه نمایید تا لثه ها و دندان‌های تان معاینه شود. حداقل یک بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید (مخصوصا قبل از خواب). از خوردن شیرینی و آب نبات های سفت و نوشابه های رنگی و گازدار خودداری کنید.

 

۵- لباس خانم باردار

از ماه چهارم به بعد لباس های راحت و گشاد بپوشید. از کمربند و سینه بند تنگ استفاده نکنید.

از پوشیدن جوراب های تنگ که جریان خون پاها را مختل می کنند و باعث بزرگ شدن سیاهرگ‌های پا و ایجاد واریس می شوند، خودداری نمایید.

 

۶- مراقبت از پستان‌ها

حدود ماه سوم و چهارم حاملگی بایستی از سینه‌بندهای بزرگتر از اندازه معمول استفاده شود.

از ماه پنجم حاملگی به بعد ممکن است مایع زرد و شفافی که آغوز نامیده می شود، از پستان زن باردار ترشح شود. این ترشحات ممکن است در اطراف نوک پستان بماند و خشک شود.

فقط با آب ولرم نوک پستان ها را شستشو دهید، چرا که صابون و الکل باعث خشکی پوست و حتی زخم و ترک نوک پستان می شود.

 

۷- روابط زناشویی

اگر خانمی سابقه سقط و خونریزی، پارگی زودرس کیسه آب و یا زایمان زودرس دارد، روابط زناشویی برای او به خصوص در سه ماهه اول حاملگی بطور قابل ملاحظه ای محدود می شود. در غیر این صورت داشتن روابط زناشویی در حاملگی آزاد است.

در طول ماه آخر بارداری بهتر است از آمیزش خودداری شود.

یک خانم باردار، تا آخر بارداری خود نباید بیش از ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم اضافه وزن پیدا کند. چاقی زیاد ممکن است باعث بروز مشکلاتی در حاملگی و زایمان آنها شود

 

۸- مسافرت

قبل از مسافرت با پزشک مشورت نمایید. چنانچه مسیرهای طولانی را با اتومبیل طی می کنید، هر دو ساعت یکبار از ماشین پیاده شده و چند قدم راه بروید.

در اواخر حاملگی مسافرت های طولانی توصیه نمی شود.

استفاده از کمربند ایمنی توصیه می شود.

 

۹- تغذیه

در سه ماه اول حاملگی حتی‌الامکان بر دفعات غذا خوردن خود بیافزایند و حجم هر وعده غذایی را کاهش دهند.

برای تأمین کلسیم بدن، مادران روزی ۲ تا ۴ لیوان شیر مصرف کنند. در صورت عدم علاقه به شیر از منابع دیگر کلسیم مانند: پنیر، کشک و ماست استفاده نمایند.

رژیم غذایی روزانه مادران بهتر است شامل: گوشت، لبنیات، سبزیجات و میوه جات باشد.

از خوردن: شیرینی، چربی و نشاسته زیاد خودداری کنید.

یک خانم باردار، تا آخر بارداری خود نباید بیش از ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم اضافه وزن پیدا کند. چاقی زیاد ممکن است باعث بروز مشکلاتی در حاملگی و زایمان آنها شود.

 

۱۰- داروها

فقط داروهایی را مصرف نمایید که توسط پزشک تجویز شده است. بیشترین اثراث سوء داروها در سه ماهه اول حاملگی است.

 

 

درباره بارداری زنان

نکاتی درباره بارداری سالم

چگونه از دوران بارداری مان لذت ببریم

منبع : پزشک آنلاین / دکتر سلام / چگونه / نمناک / بیتوته

چگونه از دوران بارداری مان لذت ببریم
5 امتیاز از 1 رای

این مطالب را نیز ببینید!

آنچه سلامت بارداری را به خطر می‌اندازد

   بارداری بدون دردسر و تولد نوزاد سالم آرزوی هر زوجی است و مرد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.