پنج شنبه 2 اسفند 1397
صفحه اصلی / آشپزی / نگهداری مواد غذایی / برنج و لاغری | آیا در برنج های وارداتی، آلاینده وجود دارد

برنج و لاغری | آیا در برنج های وارداتی، آلاینده وجود دارد

برنج و لاغری | آیا در برنج های وارداتی، آلاینده وجود دارد
5 امتیاز از 2 رای

برنج و لاغری : باورهای غلط و نادرست مصرف برنج چیست ؟ چگونه برنج خوب را از بد تشخیص دهیم ؟ در اینجا با مقاله ای آموزشی درباره آشپزی و پخت برنج ، باورهای نادرست درباره برنج در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

مدت نگهداری برنج خیس شده

نگهداری برنج خشک در یخچال , برنج و لاغری

 

 

باور‌های غلط در مورد برنج و لاغری

«برنج نخور، مگه تو چاق نیستی؟!»… «به نظر من باید برنج رو از زندگی ات حذف کنی تا بتونی لاغر بشی.» این جمله ها را خیلی ها به کسانی که چاق هستند می گویند. از دیرباز بسیاری بر این عقیده اند که برنج یکی از مهم ترین عوامل چاقی مردم ایران است. برخی از افراد هم که قصد کاهش وزن را دارند می اندیشند که یکی از سریعترین راه های کاهش وزن، حذف برنج است و نان را جایگزین برنج می کنند تا چاق نشوند.

دکتر محمد هاشمی، دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران معتقد است که این جایگزینی نه تنها منجر به لاغری نمی شود بلکه همراه با افزایش وزن برای فرد خواهد بود. او در گفتگو با ما به بررسی مزیت های مصرف برنج و سایر گروه نان و غلات پرداخت.

 

ارزش غذایی برنج در چیست؟ برنج کدامیک از مواد غذایی مورد نیاز بدن را تامین می کند؟

– از نظر طبقه بندی هرم غذایی، برنج در گروه نان و غلات قرار دارد. با توجه به این هرم غذایی باید گفت که انسان به دو دلیل نیاز به غذا دارد. ابتدا برای این که بتواند انرژی مورد نیاز بدن را برای انجام امور روزمره تامین کند و دوم برای این که بتواند مواد اولیه برای رشد و ترمیم بافت های فرسوده ذخیره کند.

گروه نان و غلات یکی از مهم ترین گروه های غذایی است که تامین کننده اصلی انرژی مورد نیاز بدن است. بر اساس هرم غذایی، گروه نان و غلات از جمله برنج، نان، ماکارونی و … حدود ۵۵ درصد مواد غذایی روزانه ما را تشکیل می دهند. البته باید به موضوع ترکیب مواد غذایی توجه داشت زیرا باید همه مواد غذایی مورد نیاز بدن تامین شود و گروه نان و غلات یکی از آنهاست. برنج یکی از اقلام این گروه است که همه ویژگی های آن را دارد.

 

امروز ما دو نوع برنج قهوه ای و سفید را در بازار و سبد غذایی مردم داریم؛ به نظر شما مصرف کدام یک از آنها بهتر است؟

– برنج قهوه ای نوعی از برنج است که سبوس و پوسته آن جدا نشده است. با توجه به این که سبوس برنج خواص متعددی دارد، باید گفت که برنج قهوه ای بخشی از انواع ویتامین های ب مورد نیاز بدن را می تواند تامین کند. همچنین فیبر فراوانی دارد و همین مسئله کمک زیادی به دستگاه گوارشی انسان می کند. فیبر در پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش نقش بسزایی داشته و به همین خاطر برنج قهوه ای به برنج سفید ارجحیت دارد. همچنین برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، برنج قهوه ای مدت بیشتری مدت بیشتری موجب سیری می شود، لذا برای کسانی که قصد رژیم گرفتن دارند، برای مقابله با گرسنگی های ناشی از کم خوری رژیم های غذایی، برنج قهوه ای گزینه مناسب تری نسبت به برنج سفید است.

 

به نظر شما برای کاهش وزن، حذف یا محدود کردن مصرف گروه نان و غلات اقدامی موثر است؟ چه نتایجی را برای فرد به دنبال دارد؟

– همانطور که گفتم گروه نان و غلات یکی از اصلی ترین گروه های غذایی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن است و بر اساس هرم غذایی باید ۵۰ درصد غذای فرد، از این گروه غذایی تامین شود. با این حال برخی به دلیل این که این گروه میزان کربوهیدرات بالایی دارد، ظن بد پیدا می کنند و می گویند این گروه به جز انباشت چربی و انرژی زیاد خاصیت دیگری ندارند. اما در کنار تامین انرژی برخی از مواد معدنی و ویتامین ها از این مواد غذایی تامین می شود. یکی از اشتباهات رایج در میان افراد که به آن اشاره کردید، کاهش یا حذف این مواد غذایی است که همین امر منجر به سوء تغذیه می شود.

افرادی که قصد کاهش وزن دارند، در رژیم های غذایی با محدودیت هایی روبرو هستند ولی این محدودیت ها نباید به تنوع سبد غذایی لطمه وارد کند. ما باید در رژیم کاهش وزن تنوع غذایی را داشته باشیم که تمامی گروه های غذایی در آن گنجانده شده باشد. کاهش وزنی که به دنبال حذف یا محدودیت این گروه غذایی رخ می دهد کاهش وزن سالمی نیست. همچنین خیلی سریع قابل برگشت و جایگزینی است و در اغلب موارد با وزنی بیش از وزن قبلی همراه خواهد بود.

 

کسانی که با رژیم های سخت و طاقت فرسا، با حذف حجم زیادی از گروه نان و غلات، قصد کاهش وزن را دارند، دچار چه عوارضی می شوند؟

– بدن افرادی که خود را از این گروه غذایی محروم می کنند، ابتدا شروع به استفاده از چربی های بدن می کند؛ سپس رفته رفته از پروتئین و عضلات بدن استفاده می شود. این افراد دچار سوء تغذیه می شوند و به همین لحاظ نیز ممکن است دچار عارضه هایی از جمله خراب شدن پوست، ریزش مو و … شوند و در دراز مدت این اتفاق منجر به از دست دادن توده عضلانی و ضعف عمومی می شود. بنابراین چه فرد میانسال باشد چه جوان، به دنبال همین رویه غلط دچار ضعف عمومی شده و در انجام امور روزمره، دچار خستگی زودرس می شود.

 

برخی از افراد معتقدند که برنج یکی از عوامل چاقی است و برای کاهش وزن، آن را از سبد غذایی خود حذف می کنند. نظر شما در این خصوص چیست؟

– برخی افراد به جای مصرف روزانه برنج، به خصوص در وعده شام، نان را جایگزین می کنند تا منجر به لاغری و کاهش وزن شود، در حالی که این تصور به صورت کامل اشتباه است. با توجه به ارزش غذایی برنج و نان، هر ۳۰ گرم نان که معادل یک کف دست است، برابر با ۵ قاشق برنج است. بنابراین اگر یک کف دست نان از هر نوعی استفاده کنیم، برابر با خوردن ۵ قاشق برنج است. در نتیجه این تصور نادرست، افراد به جای برنج از نان بیشتری استفاده می کنند و در کمال ناباوری با افزایش وزن روبرو می شوند، زیرا انرژی بیشتری را به بدن خود رسانده اند.

 

به نظر شما، یک فرد سالم که دارای هیچ گونه اضافه وزنی نیست، چه میزان برنج باید در طول روز مصرف کند؟

الگوی اصلی هرم غذایی مشخص کرده است که هر کدام از مواد غذایی تا چه میزان باید استفاده شود. با این حال این میزان حداقل و حداکثری دارد که در افراد متفاوت است. ما نمی توانیم برای همه افراد یک میزان ثابت برنج را توصیه کنیم زیرا افراد نسبت به سن، جنس، میزان توده چربی، میزان فعالیت روزانه و … باید از گروه های غذایی استفاده کنند. به عنوان مثال یک خانم با قد ۱۷۰ سانتی متر و وزن ۷۰ کیلو، نیازهای متفاوتی نسبت به یک خانم با قد ۱۶۰ و وزن ۷۰ کیلوگرم دارد. با این حال برای یک فرد بالغ و بزرگسال حداکثر ۱۱ واحد نان و غلات توصیه شده است. توصیه می کنم که افراد برای تعریف میزان مصرفی مواد غذایی بهتر است با پزشک تغذیه یا پزشک خانواده خود مشورت کنند.

 

کدامیک از شیوه های پخت برنج برای فرد سالم تر است؟

– عمدتا برنج در کشور ما به دو نوع کته یا آبکش استفاده می شود. در نوع آبکش برخی محتویات مفید برنج که در آب آبکشی وارد شده از دست می رود و به عبارت دیگر خواص برنج را کمتر دریافت می کنیم. البته اگر فرد در کنار این نوع پخت برنج، سایر مواد غذایی را به خوبی مصرف کند، مواد مغذی از دست رفته جبران می شوند. در نتیجه الزاما کسی که برنج آبکشی شده را مصرف می کند، دچار مشکل نمی شود. با این حال کته مفیدتر است. البته این دو نوع سبک طبخ، تفاوتی در میزان کالری ندارند و ارجحیتی برای کاهش وزن وجود ندارد.

 

به عنوان حرف آخر، چه توصیه ای در مصرف گروه نان و غلات به خصوص برنج برای افراد دارید؟

– همانطور که گفتم گروه نان و غلات یکی از مهم ترین منابع تامین انرژی هستند. اگر این گروه بیشتر از مورد نیاز استفاده شود، منجر به انرژی اضافی به شکل چربی انباشته در بدن شده و به چاقی مبتلا می شوند. با توجه به این که قوت غالب مردم کشور ما نان و برنج است این امر موجب شده تا به واسطه پرخوری، فضای دستگاه گوارش افزایش یافته لذا فرد دائما مقادیر زیادی مصرف کرده و منجر به افزایش چاقی می شود.

ما مصرف برنج را همانند یک شمشیر دو لبه می بینیم که افراط و تفریط در مصرف آن منجر به بروز مشکلات می شود. افراط در آن منجر به چاقی می شود و تقریبا منجر به سوء تغذیه فرد خواهد شد. بنابراین بهتر است افراد بدانند که تنوع مواد غذایی و تعادل آن در کنار تناسب میزان مصرف با شرایط خاص هر فرد است که منجر به تناسب اندام و سلامتی می شود و از افراط و تفریط مواد غذایی بکاهند

 

چند پیشنهاد

خیلی از کسانی که می خواهند وزن کم کنند برنج نمی خورند تا چاق نشوند. در این مطلب، سعی شده کالری پلوهایی که به طور معمول در هفته می خوریم بررسی شود.

 

عدس پلو

یکی از غذاهای سنتی ما ایرانی ها عدس پلوست که شامل عدس و برنج است. عدس پلو حتی اگر ساده و بدون گوشت مرغ یا کشمش هم مصرف شود، از لحاظ کیفیت تغذیه ای یک غذای کامل به حساب می آید. در هر قاشق غذاخوری عدس پلو حدود ۳۵ کیلوکالری وجود دارد.

 

لوبیاپلو

پلوی مخلوط بعدی، لوبیاپلوست که شامل پیاز، گوشت قرمز (تکه ای یا چرخ شده)، روغن، لوبیا سبز، رب گوجه فرنگی و برنج است. کالری پلوهای مخلوط بر حسب میزان محتویات داخل پلو و روغن مصرف شده در آن می تواند متغیر باشد اما به طور متوسط در هر قاشق غذاخوری از لوبیاپلو حدود ۳۰ کیلوکالری انرژی وجود دارد.

 

آلبالوپلو

یکی از غذاهای رسمی و اصیل ایرانی که البته ممکن است به سبب طعم شیرینش همه آن را دوست نداشته باشند، آلبالوپلوست. این غذای خوشمزه را می توان با مرغ یا گوشت قلقلی های کوچک سرو کرد. این پلو شامل آلبالوهای پخته شده در شکر، برنج و روغن است. به سبب شکر استفاده شده در تهیه این غذا، کالری این پلو نسبت به سایر پلوهای مخلوط بالاتر است، در هر قاشق غذاخوری آلبالوپلو حدود ۵۰ کیلو کالری انرژی نهفته است.

 

باقلاپلو

یکی از پلوهای رسمی ما ایرانی ها باقلاپلوست که معمولا با مرغ، گوشت یا ماهیچه سرو می شود. این پلوی رسمی شامل باقلاسبز، برنج، روغن و شوید است. از آنجایی که معمولا باقلا روغن به خود جذب می کند و ممکن است پلو خشک به نظر برسد، باقلاپلو را نسبت به سایر پلوهای مخلوط چرب تر درست می کنند. در هر قاشق غذاخوری از باقلاپلوی ساده حدود ۴۰ کیلوکالری انرژی وجود دارد.

 

 

 مدت زمان نگهداری برنج خیس خورده در یخچال

نگهداری برنج خیسانده

 

 

نکات مهم قبل از خرید برنج

برنج یکی از مهم ترین مواد در وعده های غذایی ما ایرانی ها است. می توان گفت بسیاری از خانواده های ایرانی در طول روز حداقل یک وعده برنج میل می کنند. پس به همین علت، باید توجه زیادی به کیفیت برنج داشته باشند. دولت نیز برای جلوگیری از ورود برنج های ناسالم اقدامات بسیاری کرده است اما بد نیست شما نیز به نکاتی در هنگام خرید آن داشته باشید. در این مطلب بیشتر درمورد موضوع برنج سالم و فاکتورهای آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو از مردم خواست به خاطر مسائل سلامت و بهداشتی ، برنج را فقط به شکل گونی تهیه کنند و در صورت خرید کیلویی حتما به پروانه بهداشتی روی گونی توجه کنند.

 

این روزها اخباری دست به دست مردم مبنی بر وجود آرسنیک در برخی نمونه برنج های وارداتی یا تراریخته بودن برخی برنج ها می چرخد.

برنج غذای اصلی ایرانیان بوده و بنابراین هر گونه شبهه ای در سلامت آن ، جمعیت زیادی را نگران می سازد بنابراین در گفت و گویی با حسین رستگار مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو به این نگرانی ها پاسخ داده شده است.

 

**آیا در برنج های وارداتی، آلاینده وجود دارد؟

رستگار: تمام برنج های وارداتی که از مسیر قانونی وارد می شوند، مورد نمونه و آزمون قرار می گیرند و اگر نمونه ای از برنج ها دارای مواد آلاینده مانند آرسنیک یا سرم باشند به آنها مجوز توزیع نمی دهیم.

برنج های آلوده یا معدوم شده یا به کشور صادرکننده بازپس فرستاده می شوند و به هیچوجه بدون مجوز سازمان غذا و دارو ، اجازه ورود به بازار را ندارند.

هم اکنون هیچ نمونه ای از برنج های وارداتی مورد تائید نداریم که دارای آرسنیک باشند.

 

**برنج های وارداتی از مسیر غیرقانونی ، آلوده هستند؟

رستگار : قاچاق دیگر دست ما نیست و گاهی قاچاق برنج انجام می شود و البته ما گاهی از این برنج های قاچاق نمونه برداری می کنیم. نمونه هایی نیز از اینگونه برنج ها به دست ما رسیده که دارای آرسنیک و آلوده بوده است . هر گاه قاچاق برنج مستند شود طبق قانون با آن برخورد شده و اجازه توزیع ندارند.

 

**آیا برنج های هندی مورد تائید سازمان غذا و دارو و قانونی هستند؟

رستگار : به تعداد زیادی از برنج هایی که از هند و پاکستان وارد کشور می شوند، مجوز ورود داده ایم و مورد تائید هستند . قبلا اینگونه برنج ها با کشتی وارد شده و یک مجوز کلی می گرفتند اما اکنون کل زمین های کشاورزی این برنج ها در کشور مبداء مورد نمونه برداری قرار گرفته و ثبت منبع می شوند . این برنج ها بعد از ورود به کشور نیز مجددا مورد آزمون و نمونه برداری قرار می گیرند و چند سالی هست که به آنها شماره بهداشتی نیز می دهیم.

 

**چطور برنج مجاز و برنج قاچاق را از هم تشخیص دهیم؟

رستگار: برنج ها حتما باید به صورت گونی دارای پروانه بهداشتی به فروش برسند و مردم با دیدن پروانه بهداشتی به راحتی می توانند از سلامت این برنج ها اطمینان پیدا کرده و آن را خریداری کنند.

 

**افرادی که به خاطر قیمت برنج، آن را به صورت کیلویی می خرند، چطور برنج مجاز و سالم خریداری کنند؟

رستگار : به علت قیمت برنج ، بسیاری از افراد ترجیح می دهند آن را به صورت کیلویی خریداری کنند که در این روش حتما گونی ها باید جلوی چشم خریدار بوده و در پستو نباشند. مصرف کنندگان و خریداران برنج نیز در صورت خرید برنج به صورت کیلویی حتما باید به پروانه بهداشتی مندرج روی گونی توجه کنند .

 

**اما احتمال تقلب در گونی ها نیز وجود دارد؛ برای آن چه باید کرد؟

رستگار:نمی توان تقلب در این زمینه را انکار کرد اما معمولا حجم واردات برنج تا آن اندازه زیاد و قیمت برنج های هندی ارزان است که کمتر تقلب در این زمینه رخ خواهد داد. همچنین مردم می توانند برنج را از فروشگاه های معتبر خریداری کنند که احتمال تقلب در آنجاها کمتر است.

 

**آیا برنج تراریخته در بازار کشور وجود دارد؟

رستگار: هیچگونه برنج تراریخته ای در بازار وجود ندارد و به آن مجوز نداده ایم . علاوه بر آن برنج تراریخته در دنیا مرسوم نیست . بیشتر محصولاتی مانند ذرت یا کلزا به صورت تراریخته تولید می شوند.

 

**برنج های وارداتی بهتر است یا برنج ایرانی؟

رستگار: کیفیت محصول و میزان پروتئین، رایحه، طعم و پخت برنج ایرانی بهتر از برنج های وارداتی بوده و حتی هضم برنج های ایرانی در دستگاه گوارش راحت تر است. برنج ایرانی بهترین برنج درجه یک دنیا به شمار می رود اما قیمت آن بالاتر است. علت کیفیت برنج ایرانی به عوامل گوناگونی از جمله شرایط محیطی و اقلیمی و نوع گونه آن بستگی داشته و اصلا قابل مقایسه با برنج های وارداتی نیست هرچند که برنج های وارداتی از مسیر قانونی مورد تائید سازمان غذا و دارو است.

 

 

 نگهداری برنج در یخچال

باید ها و نباید های مصرف برنج

 

برنج و لاغری | آیا در برنج های وارداتی، آلاینده وجود دارد

منبع  :سلامت نیوز / سلام دکتر / برترین ها/ ایرنا

این مطالب را نیز ببینید!

پیاده روی و لاغری ران

پیاده روی و لاغری | تاثیرات شگفت انگیز پیاده روی برای کاهش وزن

پیاده روی و لاغری | تاثیرات شگفت انگیز پیاده روی برای کاهش وزن2 امتیاز از …

دیدگاهتان را بنویسید