سه شنبه 28 اسفند 1397
صفحه اصلی / سلامت / تناسب اندام / تاثیر خواب بر چاقی | آیا خواب و چاقی با هم ارتباط دارند؟

تاثیر خواب بر چاقی | آیا خواب و چاقی با هم ارتباط دارند؟

به این مطلب امتیاز دهید

تاثیر خواب بر چاقی : چگونه باعث باعث چاقی و بهم ریختن تناسب اندام میشود ؟ تاثیر خواب زیاد بر چاقی چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره تاثیر خواب بر چاقی افراد ، درمان چاقی بر اثر خواب زیاد در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

چاقی comصورت

جهت چاق شدن , تاثیر خواب بر چاقی

 

 

این ۷ رفتار را قبل از خواب ترک کنید تا چاق نشوید!

یک باور غلط در میان اکثر مردم دنیا این است که اتخاذ یک رژیم غذایی فقیر و سبک زندگی بی حرکت، منجر به افزایش وزن در آنها شده است.

واقعیت این است که بین ابتلا به چاقی و عادات غلط خواب، ارتباط بسیار تنگاتنگی وجود دارد. در اینجا رایج ترین خطاهایی که قبل از خواب، باعث چاقی می شوند، یشتر معرفی شده اند:

ورزش های سنگین در شب: درست است که سبک زندگی بی حرکت خود عاملی برای ابتلا به چاقی محسوب می شود، ورزش بیش از حد در هنگام شب نیز خود عاملی برای افزایش دمای بدن و سرکوب آزادی ملاتونین است. ورزش شبانه همچنین می تواند منجر به انتشار بیش از حد دوپامین و کورتیزول شود و مشکلات خواب را ایجاد کند. از انجام ورزش های سنگین ۳ ساعت قبل از خواب باید اجتناب کرد.

جستجو در اینترنت: این کار نیز می تواند با تحریک کورتیزول و دوپامین منجر به تداخل با خواب شبانه شود. محققان به همه افراد توصیه می کنند پیش از خواب مانیتورهایشان را خاموش کنند. نور آبی مانیتورها مغز شما را که برای خواب آماده می شود دچار اختلال کرده و خوابیدن را سخت می کند. دقیقا به همین دلیل است که خواندن کتاب های کاغذی قبل از خواب توصیه می شود. فعالیتی که باید جایگزین استفاده از تکنولوژی حین خواب کنید.

مصرف غذا در اواخر شب: این اشتباه منجر به افزایش سطح انسولین می شود. این روند خود کاهش تولید هورمون ملاتونین را به دنبال دارد و منجر به کاهش کیفیت خواب شبانه می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، توصیه این است که مواد غذایی ۳ ساعت قبل از زمان خواب مصرف شوند.

مواجهه مستقیم با نور در شب: علاوه بر این که با انتشار و تولید ملاتونین تداخل دارد، باعث افزایش تولید هورمون کورتیزول نیز می شود. هورمون کورتیزول که مرتبط با استرس است، خود عاملی برای افزایش وزن شناخته شده و بیشتر منجر به افزایش چاقی شکمی می شود. خاموش کردن دستگاه های دیجیتال در هنگام شب و تاریک نگه داشتن اتاق خواب برای بهبود کیفیت خواب شبانه توصیه می شود.

مصرف الکل قبل از خواب: افرادی که این کار عادتشان است، حتی با وجود ورزش کردن و رژیم گرفتن باز هم نمی توانند وزن خود را کاهش دهند چون این نوشیدنی پرکالری موجب افزایش چاقی شکمی می شود. متخصصان تغذیه تاکید کردند از آنجا که کالری های مایع نمی توانند احساس سیری ایجاد کنند، فرد به مصرف زیادتر آنها تمایل پیدا می کند و همین امر موجب افزایش وزن بیشتر می شود. پیش از این پژوهشگران متوجه شده بودند که اعتیاد به الکل همان نقاطی از مغز را تحریک می‌ کند که در مصرف افراطی نقش دارند و بنابراین این احتمال وجود دارد که اعتیاد به چنین موادی گرایش به پرخوری را برای فرد افزایش می ‌دهد و خطر چاقی را در پی دارد.

گرم بودن محیط خواب: اگر می خواهید راحت تر بخوابید، بهتر است درجه حرارت اتاق خوابتان را پایین بیاورید حتی اگر فرد سرمایی هستید. طبق تحقیقات جدید انسیتوی بین المللی سلامت وقتی در اتاق سرد بخوابید بدن شما کالری بیشتری می سوزاند و این برای سلامت تان مفید است.

عدم تنظیم ساعات خواب: تحقیقات متعدد ارتباط قوی بین مشکلات سلامت و فقر خواب پیدا کرده اند. طبق یکی از گزارش های منتشر شده رویترز، مردانی که به مقدار کافی نمی خوابند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت و چاقی قرار دارند.

 

 

چاقی کل بدن

بهترین چاق کننده

 

 

آیا خواب و چاقی با هم ارتباط دارند؟ + نکات مهم و راهکار ها

خواب کم نظم هورمون های کنترل کننده اشتها را مختل می کند

خواب بی‌نظم ترشح هورمون‌های کنترل‌کننده اشتها را به هم می‌زند. درواقع باعث کاهش هورمون لپتین (عامل سیری) و افزایش هورمون گرلین (عامل گرسنگی) خواهد شد. در صورتی که خواب کافی داشته باشید کمتر احساس گرسنگی خواهید داشت و از پرخوری در امان خواهید بود.

 

بیدار بودن شبانه، هورمون رشد را کاهش و کورتیزول را افزایش می دهد

جالب است بدانید که در حدود ساعت ۳ صبح ترشح هورمون سوماتوتروپین (هورمون رشد) به اوج خود می‌رسد. از طرفی سطح کورتیزول در ساعت ۳ پایین است که شروع به اوج‌گیری می‌کند تا ساعت ۸ صبح که به بیشترین حد خود برسد.

 

اما نکته چیست؟

باید بدانید که هورمون رشد در پاسخ به بیداری و نور مهار می‌شود و از طرفی دیگر هورمون کورتیزول درنتیجه مقاومت در مقابل خواب افزایش زودهنگام پیدا می‌کند. اگر کمی با این هورمون‌ها آشنایی داشته باشید پی خواهید برد که چه اتفاقی رخ می‌دهد. چرخهٔ چربی سوزی شما کند شده و در عوض پروتئین‌ها در معرض مصرف شدن قرار می‌گیرند.

 

با خواب کم، فرصت غذا خوردن شما بیشتر می شود

هرچه کمتر بخوابید، بیشتر به سمت خوردن تنقلات خواهید رفت. چراکه زمان بیشتری در اختیار دارید. از طرفی در موارد قبلی پیرامون خواب و چاقی توضیح دادیم که با اختلال در ترشح هورمون‌های سیری و گرسنگی، اشتهای شما افزایش خواهد یافت. این دو عامل در کنار هم پرخوری شما را سبب می‌شوند.

 

مطلب مرتبط: دلایل شایع گرسنگی را بشناسید و با آن مقابله کنید

تذکر: خواب خیلی زیاد باعث لاغری نمی‌شود! در ابتدای مطلب اشاره کردیم که خواب کافی حدود ۷-۸ ساعت، خواب شبانه است. از طرفی بیان کردیم خواب کم سبب چاقی خواهد شد، اما این نکات به این معنا نیستند که اگر شما بیش از حد بخوابید لاغر خواهید شد.

اتفاقاً خواب زیاد (بیشتر از حد استاندارد ۸ ساعته) موجب می‌شود درمجموع تحرک شما کم شده و علاوه بر آن برخی وعده‌ها را مانند صبحانه از دست بدهید. (در مطلبی وعده های غذایی مناسب جهت کاهش وزن را توضیح داده‌ایم)

 

جمع بندی مطلب در مورد ارتباط خواب و چاقی

خواب مناسب شامل حدود ۷-۸ ساعت خواب شبانه است.

خواب ناکافی اشتهای شما را افزایش می‌دهد و از این بابت نیز می‌توان خواب و چاقی را با یکدیگر مرتبط دانست.

اگر کم بخوابید زمان بیشتری برای خوردن پیدا می کنید و بیشتر غذا می خورید.

خواب نامنظم و شب بیداری، چربی سوزی را کند کرده و در عوض پروتئین ماهیچه ها را در معرض استفاده به عنوان سوخت قرار خواهد داد.

تناسب‌اندام به موجب خواب خوب، رژیم غذایی صحیح و ورزش ایجاد خواهد شد.

ورزش می‌تواند با ایجاد خستگی (۴-۵ ساعت پس از ورزش) به خواب شما کمک کند.

در صورتی که رژیم می‌گیرید، ورزش می‌کنید ولی نتیجه مطلوب نمی‌گیرید، احتمالا خوب نمی‌خوابید.

تغذیه بروی خواب شما تاثیر‌گذار است (در مطلب “تغذیه بهتر، خواب بهتر” و “غذاهایی که نباید قبل خواب مصرف کرد” به آن پرداختیم)

خواب خوب در عضله سازی شما تاثیر مستقیم دارد و باید به اندازه تمرین و تغذیه به آن اهمیت داد (در مطلب “خواب خوب و رشد عضلات” کاملا به آن پرداخته‌ایم)

اگر خوب نمی‌خوابید، با اصلاح یک سری عادات می‌توانید شرایط خود را تغییر دهید. (راه های داشتن یک خواب خوب را بخوانید)

 

شما می‌توانید با داشتن تغذیه‌ای صحیح و سالم، زندگی سالم و تناسب‌اندام را به خود هدیه دهید. ورزش نیز می‌تواند در کنار آن به شما کمک کرده و به همراه خواب خوب زندگی سالم و شادابی داشته باشید. با برنامه‌ریزی صحیح و اصلاح سبک زندگی از بیماری‌های بسیاری در امان خواهید ماند، بدنی متناسب خواهید داشت، شاداب، سرحال و با اعتماد به نفس بالا خواهید بود و در تمامی محافل مانند نگینی می‌درخشید.

 

 

راههای چاق شدن اندام

ارتباط خواب و چاقی

تاثیر خواب بر چاقی | آیا خواب و چاقی با هم ارتباط دارند؟

 

منبع : فیت شیپ / بیتوته / آوای سلامت

این مطالب را نیز ببینید!

ورزش برای از بین بردن چربی زیر شکم

چربی‌های دور کمر را با این حرکات ساده و جدید و راحت از بین ببرید

چربی‌های دور کمر را با این حرکات ساده و جدید و راحت از بین ببرید3.5 …

دیدگاهتان را بنویسید