دوشنبه 1 بهمن 1397
صفحه اصلی / ازدواج / دانستنیهای قبل از ازدواج / چگونه خود را بشناسیم ؟ | اول خودشناسی بعد ازدواج

چگونه خود را بشناسیم ؟ | اول خودشناسی بعد ازدواج

چگونه خود را بشناسیم ؟ | اول خودشناسی بعد ازدواج
به این مطلب امتیاز دهید

چگونه خود را بشناسیم : تاثیر خودشناسی در ازدواج چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره یکی دیگر از دانستنی های قبل از ازدواج ، تاثیر خودشناسی در روابط و ازدواج مناسب در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

مقاله خودشناسی

خودشناسی تست , چگونه خود را بشناسیم

 

 

اول خودشناسی بعد ازدواج

شاید برای موفقیت افراد در ازدواج هزاران دلیل وجود داشته باشد، اما یکی از دلایل مهم و در واقع پیش‌نیاز موفقیت، خودشناسی یا خودآگاهی است.

خودشناسی راز ساده و مهم زوج های خوشبختی است که مسیر رسیدن به تکامل و سعادتمندی را از درون خود شروع کرده اند و پایه های آرامش و عشق را با خودشناسی گذاشته اند.

 

با توجه به اهمیت خودآگاهی، می توان به چند مورد از کاربردهای آن در ازدواج و زندگی اشاره کرد

۱- هوش: یکی از عواملی که به داشتن زندگی سعادتمند کمک می کند مسئله هوش است. در هنگام خودشناسی فرد باید از میزان هوش خود آگاهی کامل داشته باشد و این مسئله را در انتخاب همسر ملاک قرار دهد.

به بیان دیگر دختر و پسری که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند باید از نظر تفکر و هوش با یکدیگر هم ‌طراز باشند تا در زندگی مشترکشان موفق تر باشند.

مثلاً کسانی که از نظر هوشی ضعیف هستند مسائل را به راحتی نمی فهمند و باید با کلی تمهیدات مسائل را به آنان فهماند. در حالی که افراد باهوش حتی با یک اشاره کوچک خیلی خوب می فهمند و با رمز و اشاره نیز آشنا هستند.

۲- سلامتی جسمانی و روانی: یکی دیگر از ابعاد خود شناسی مسئله سلامتی است که از نظر جسمانی و روانی باید مورد بررسی قرار گیرد. شناسایی مشکلات روحی و روانی شامل افسردگی، وسواس عملی و فکری، سوءظن و… می‌باشد و مشکلات جسمی مثل معلولیت های ذهنی و جسمی، ایدز، سوختگی، سل و… در امر ازدواج بسیار مهم هستند. افراد باید از سلامت جسمی، روحی و روا‌نی خود آگاه بوده و بدا‌نند که در چه وضعیتی قرار دارند تا در انتخاب همسر و زندگی مشترک با مشکل مواجه نشوند.

۳- اعتقادی مذهبی: بعد دیگر خودشناسی در امر ازدواج، شناخت خود از نظر اعتقادات مذهبی است. یعنی فرد باید خود را در زمینه اعتقادات کامل بشناسد و تعریف دقیق و جزئی از موارد اعتقادی خود داشته باشد و حتی این مسئله را هم مورد بررسی قرار دهد که میزان و درجه تقید و ایمانش به آن اعتقادات تا چه حدی است. به عبارت دیگر خود را از لحاظ پایبندی به اعتقادات مذهبی مورد ارزیابی قرار دهد، زیرا این مسئله در ازدواج اهمیت فراوانی دارد و افراد در ازدواج باید، در کلیات و جزئیات مسائل اعتقادی هم‌طراز و یا به هم نزدیک باشند. در غیر این‌صورت احتمال تداوم این زندگی بسیار کم است.

۴- تحصیلات : یکی از عوامل دیگر خود‌شناسی تحصیل و میزان تحصیلات و هدف انسان از تحصیل است. چه بسا افرادی که دارای مدرک تحصیلی بالایی نیستند ولی از نظر سطح دانایی در رده بالایی قرار دارند. با این وجود میزان تحصیلات بر توقعات فرد تاثیر می گذارد و بعضاً مشاهده شده که همسطح نبودن افراد در تحصیلات باعث عدم تفاهم در میان آنها گردیده است. لذا باید در این زمینه نیز میان زن و مرد تعادل برقرار گردد.

۵- اقتصادی : یکی دیگر از ابعاد خودشناسی در امر ازدواج امور اقتصادی وسبک زندگی است که شامل سطح مالی فرد، شغل فرد، مسکن، هزینه های رفاهی و معیشتی، وسایل زندگی و غیره می باشد . این امور به نوبه خود در زندگی نقش مهمی دارند که وجود یا عدم وجود و یا کمبود آنها می تواند مشکل ساز باشد. لذا باید در انتخاب همسر مسئله اختلاف سطح اقتصادی، میزان سازگاری فرد با انواع شرایط اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد .

به طور کلی فرد باید در امر خودشناسی قبل از ازدواج و شناسایی مسائل اقتصادی خود، این موارد را مدنظر قرارداده و همسری متناسب با شرایط خود انتخاب کند، مثلاً میزان رفاه اقتصادی خود و خانواده، نوع فعالیت‌های اقتصادی که انجام می دهد، در مورد پس انداز کردن، که آیا با پس انداز موافق است یا نه؟ و یا این که پس انداز دارد یا نه؟ صرفه جو و یا ولخرج بودن و تعریف این شخص از این دو. میزان قدرت تطبیق خود با شرایط مالی متوسط و یا پایین و… خود را مشخص کند و بر طبق این شرایط به انتخاب همسر بپردازد.

۶- اخلاقی : مشخص کردن خصوصیات اخلاقی خوب و پسندیده در مقابل خصوصیات ناپسند می‌تواند نقش مهمی در خودشناسی داشته باشد. زیرا اخلاق نیکی چون عفت، نجابت، وظیفه شناسی، خوش زبانی، پاکیزگی، بردباری، کم توقعی و… از مزایای واقعی یک فرد می باشند و در موقع انتخاب همسر باید در خود و فرد مقابل مورد توجه و ارزیابی قرار گیرند.

۷- ظاهر: نقش ظاهر فرد همچون قد، وزن، رنگ پوست، اندام و زیبایی در شناخت خود و انتخاب همسر خالی از اهمیت نمی باشد. شناخت فرد از عقیده اش نسبت به این قضیه نیز کاملاً مهم است. یعنی افراد باید بداند که معیار ظاهر برای آنها در چه درجه ای از اهمیت قرار دارد و بر طبق این شناخت به انتخاب همسر بپردازند تا در آینده خود و دیگران را به خاطر عدم توجه به این موضوع سرزنش نکنند.

۸- فرهنگی: ارزش، هنجار، باور، اخلاقیات، عادات، آداب و رسوم، نحوه زندگی، خانوادگی، مراسم، آئین ها ، سلایق، الگوها، معاشرت ها، نحوه برقراری ارتباطات، اعتقادات و… همگی اجزای تشکیل دهنده فرهنگ هستند و فرد باید در خودشناسی قبل از ازدواج و حتی در انتخاب همسر، تفاهم و نزدیکی در این موارد را مورد توجه قرار دهد.

۹- خانواده: ازآنجا که رشد انسان در تمامی ابعاد وجود در خانواده شکل می‌گیرد، شناخت خانواده در راستای شناخت خود بسیار حائز اهمیت است. افراد می‌توانند با استفاده از این روش هم به خودشناسی دست یابند و هم در ‌انتخاب همسر از آن استفاده کنند. یقیناً ما با فردی که درخانواده ای با ویژگی های مشابه با خانواده خودمان زندگی کرده، راحت تر و موفق تر خواهیم بود.

 

– تعداد اعضای خانواده

– نگرش مذهبی، اجتماعی و سیاسی

– فرهنگ و اخلاقیات

– میزان پایندی به زندگی زناشویی و…

 

۱۰- سلیقه ها: یکی از مواردی که در رابطه با خودشناسی باید مورد بررسی قرار گیرد، سلیقه می باشد. به طوری که شخص باید ابتدا سلیقه های خود را در زمینه های گوناگون مثلاً سلیقه در لباس پوشیدن، انتخاب رنگ، غذا و… برای خود مشخص نماید تا در هنگام انتخاب همسر با بررسی و ارزیابی سلیقه های خود و فرد مقابل به تفاهم یا عدم تفاهم شان در این زمینه ها پی ببرد.

۱۱- سیاسی: فرد باید در زندگی از نظر سیاسی جهت گیری خود را مشخص نموده و میزان وابستگی به مسائل سیاسی و میزان تاثیرگذاری این چنین مسائل را در زندگی خود مشخص نماید و در انتخاب همسر این همسویی سیاسی را مورد توجه قرار دهد تا بعضاً از این نظر دچار مشکل نشوند.

 

 

 

هدف از خودشناسی

خودشناسی به انگلیسی

 

 

 

سؤالات خودشناسی در ازدواج

۱ـ لیستی‎ ‎از‎ ‎ویژگی‎‌ها‎ ‎و‎ ‎صفاتی که‎ ‎می‌خواهید‎ ‎همسر‎ ‎آینده‎ ‎تان‎ ‎داشته‎ ‎باشد‎ ‎تهیه‎ ‎کنید. این فهرست باید ‏همه‎ ‎ابعاد را شامل شود.

‏۲ـ بنویسید‏‎ ‎هر‎ ‎کدام‎ ‎از‎ ‎صفات‎ ‎اگر‎ ‎در‎ ‎همسر‎ ‎شما‎ ‎باشند‎ ‎چه‎ ‎فایده‎ ‎ای‎ ‎برای‎ ‎شما‎ ‎دارد. با‎ ‎پاسخ به‎ ‎این‎ ‎سوال‎ ‎می‌توانید بفهمید‎ ‎که‎ ‎چه‎ ‎فردی‎ ‎می‌خواهید.‏

‏۳ـ‏‎ ‎هر‎ ‎کدام‎ ‎از‎ ‎این‎ ‎ویژگی‌ها‎ ‎را‎ ‎از‎ ‎کجا‎ ‎آورده‎ ‎اید؟

چه‎ ‎زمانی، چه‎ ‎اتفاقی، چه‎ ‎آموزش‎ ‎یا‎ ‎تجربه‌ای باعث‎ ‎شده‎ ‎این‎ ‎ویژگی‎ ‎را‎ ‎بخواهید‎ ‎و‎ ‎آن‎ ‎را‎ ‎در‎ ‎لیست‎ ‎خود‎ ‎قرار‎ ‎دهید؟

در‎ ‎واقع‎ ‎ریشه‎ ‎سفارش این‎ ‎ویژگی‎‌ها‎ ‎را‎ ‎پیدا‎ ‎کنید. این‎ ‎سفارشات‎ ‎می‌تواند‎ ‎از‎ ‎یک‎ ‎علاقه‎ ‎ریشه‎ ‎گرفته‎ ‎باشد‎ ‎یا‎ ‎از‎ ‎ویژگی‌هایی که‎ ‎در‎ ‎اعضای‎ ‎خانواده‎ ‎یا‎ ‎نزدیکان تان‎ ‎باشد‎ ‎و‎ ‎یا‎ ‎نقطه مقابل‎ ‎آن‎ویژگی‎‌ها‎ ‎باشد.‏

‏۴ ـ چه‎ ‎رفتارهایی‎ ‎از‎ ‎او‎ ‎سر‎ ‎بزند‎ ‎شما‎ ‎می‌گویید‎ ‎او‎ ‎این‎ ‎صفت‎ ‎را‎ ‎دارد؟ پاسخ‎ ‎این‎ ‎سئوال نمودهای‎ ‎رفتاری‎ ‎هر‎ ‎کدام‎ ‎از‎ ‎صفات‎ ‎را‎ ‎نشان‎ ‎می‌دهد‎ ‎و‎ ‎اینکه‎ ‎ما‎ ‎از‎ ‎هر‎ ‎صفت‎ ‎چه‎ ‎تعریف‎ ‎و توصیفی‎ ‎داریم. با شناخت‎ ‎مجموعه‎ ‎رفتارهایی‎ ‎که‎ ‎نمود‎ ‎یک‎ ‎صفت‎ ‎خاص‎اند‎ ‎و‎ ‎مشاهده آن‎ ‎در یک نفر‎ ‎در‎ ‎طی‎ ‎زمان‎ ‎و‎ ‎به‎ ‎مدت‎ ‎طولانی‎ ‎نشان‎ ‎دهنده وجود‎ ‎آن‎ ‎صفت‎ ‎در‎ ‎آن‎ ‎فرد‎ ‎است. ‎

از مجموعه‎ ‎نشانه‎‌های‎ ‎رفتاری‎ ‎و‎ ‎بررسی‎ ‎آن‎ ‎در‎ ‎فرد‎ ‎مقابل‎ ‎می‌توان‎ ‎فهمید‎ ‎که‎ ‎آیا‎ ‎او‎ ‎همان‎ ‎کسی‎ ‎است که‎ ‎ما‎ ‎می‌خواهیم‎ ‎یا‎ ‎نه؟‎ ‎بعضی‎ ‎از‎ ‎این‎ ‎نشانه‎‌ها‎ ‎کلیدی‎ ‎اند‎ ‎که‎ ‎اگر‎ ‎نباشند‎ ‎نمی‌توان‎ ‎از‎ ‎آن‎ ‎گذشت کرد.‏

۵ـ صفات‏‎ ‎مورد‎ ‎نظرتان‎ ‎را‎ ‎طبقه‎بندی‎ ‎کنید‎.‏ این‏‎ ‎تقسیم‌‎بندی‎ ‎از‎ ‎نظر‎ ‎نتیجه‌‎ای است‎ ‎که‎ ‎آن‎ ‎صفات برای‎ ‎ما‎ ‎دارند.

روان‌شناسان معتقدند تقسیم‌بندی‌های متفاوتی از صفات موجود است مثلا برخی صفات را به سه گروه صفات امنیت‌آور، صفات لذت آور و صفات کلاس‌آور طبقه‌بندی می‌کنند.

در این طبقه بندی که‎ ‎نتیجه‎ ‎صفت‎ ‎را‎ ‎بیان‎ ‎می‌کند‎ ‎ممکن‎ ‎است‎ ‎بعضی‎ ‎صفات‎ ‎در‎ ‎بیش‎ ‎از یک‎ ‎طبقه‎ ‎قرار‎ ‎بگیرند‎.

برای‎ ‎این‎ ‎که‎ ‎لیستتان‎ ‎کامل‎تر‎ ‎شود‎ ‎می‌توانید‎ ‎به‎ ‎صفاتی‎ ‎فکر‎ ‎کنید‎ ‎که برای‎ ‎شما‎ ‎امنیت‎آور، لذت‎آور،کلاس‎آور‎ ‎است‎ ‎یعنی‎ ‎بنویسید‎ ‎در‎ ‎هر‎ ‎کدام‎ ‎ابعاد‎ ‎فکری، احساسی،‎ ‎معنوی،‎ ‎جسمی،‎ ‎جنسی‎ ‎و… چه‎ ‎ویژگی‎‌هایی‎ ‎برای‎ ‎شما‎ ‎امنیت،‎ ‎لذت‎ ‎و‎ ‎کلاس‎ ‎می‌آورند‎.‏ امنیت‎ ‎و‎ ‎لذت‎ ‎در‎ ‎ابعاد‎ ‎مختلف قابل‎ ‎بررسی‌‎اند‎:

۱ـ جسمی ‏

‏۲ـ جنسی

۳ـ مادی‏‎ – ‎اقتصادی

۴ـ‏‎ ‎شغلی

۵ـ اجتماعی

۶ـ عاطفی

۷ـ احساسی ـ فکری‏

‏۸ـ معنوی

‏‎ ‎‏۹ـ‏‎ ‎فرهنگی

۱۰ـ خانوادگی

در‎ ‎ازدواج‎ ‎امنیت‎ ‎و‎ ‎لذت‎ ‎کلیدی‌‎اند‎ ‎و‎ ‎می‌توان‎ ‎بخش‎ ‎کلاس‎ ‎را‎ ‎تا‎ ‎حدی‎ ‎نادیده‎ ‎گرفت، چه بسا همانطورکه می‌دانیم اخلاق و شخصیت مولفه‌ای بسیار مورد تاکید و تضمین‌کننده است.‏

۶- پنج‎ ‎ویژگی‎ ‎شخصیتی‎ ‎مطلوب‎ ‎که‎ ‎می‌خواهید‎ ‎همسر‎ ‎آینده‎تان‎ ‎آن‎‌ها‎ ‎را‎ ‎دارا‎ ‎باشد‎ ‎را با‎ ‎تعیین‎ ‎اولویت‎ ‎و‎ ‎اندازه بنویسید‎.‏ (اندازه‏‎ ‎یعنی مشخص‎ ‎کنید‎ ‎می‌خواهید‎ ‎چند‎ ‎درصد‎ ‎از آن‎ ‎صفت‎ ‎را،‎ ‎از‎ ‎صفر‎ ‎تا ‏‎۱۰۰ ‎داشته‎ ‎باشد)با تعیین این ویژگی‌ها می‌توانید دورنمایی از شخصیت مثبت مورد دلخواه همسرتان را ترسیم کنید و با در دست داشتن نیمرخی از آن ویژگی‌ها، به علت و اهمیت اصلی آنها در انتخاب‌تان پی ببرید.‏

۷ـ پنج‎ ‎ویژگی‎ ‎شخصیتی نامطلوب‎ ‎که‎ ‎می‌خواهید‎ ‎همسر‎ ‎آینده‎ ‎تان‎ ‎آن‎‌ها‎ ‎را‎ ‎دارا‎ ‎باشد را با‎ ‎تعیین‎ ‎اولویت‎ ‎و‎ ‎درصد بنویسید‎.

پاسخ به این سوال شما را وادار می‌کند که از همیشه خوش‌بین بودن فاصله بگیرید و به طور آرمانی و ایده‌آل به امر انتخاب همسر نگاه نکنید.

شما با انجام این تمرین متوجه می‌شوید که هر فردی درکنار تمامی خصوصیات مثبت خود، ویژگی‌های منفی دارد که آنها هم باید پذیرش واقع شوند. حال شما با پاسخ به این سوال، تعیین می‌کنید که توان پذیرش و تحمل کدام ویژگی منفی را دارید و کدامیک را نه.‏

۸ـ به‎ ‎خودتان‎ ‎در‎ ‎مورد‎ ‎صفات‎ ‎شخصیتی‎ ‎مطلوب‎ ‎و‎ ‎نامطلوب‎ ‎نمره‎ ‎دهید. ‎مشخص‎ ‎کنید‎ ‎از‎ ‎صفر تا‎ ۱۰۰ ‎خودتان‎ ‎چه‎ ‎نمره‌‎ای‎ ‎می‌گیرید.

این بار انگشت توجه را به سمت خودتان بیاورید، با خود روراست باشید و بدانید که از نظر دیگران شهره به کدام خصایص مثبت و منفی هستید و یا کدام ویژگی‌ها را از خود سراغ دارید که هیچ یک از آنها مطلع نیست، آنها را بی کم وکاست بر دایره شناخت تان بسط دهید و با نگاه یک ناظر بی‌طرف، به دقت آنها را به تماشا بنشینید.‏

 

 

خودشناسی و خداشناسی

چگونه خود را بشناسیم ؟

چگونه خود را بشناسیم ؟ | اول خودشناسی بعد ازدواج

 

منبع: تبیان/ سلامت نیوز / بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

مردان کنترل گر

همسر سلطه گر و زورگو | خصوصیات و نشانه های همسر کنترل گر

همسر سلطه گر و زورگو | خصوصیات و نشانه های همسر کنترل گربه این مطلب …

دیدگاهتان را بنویسید