سه شنبه 29 مرداد 1398
صفحه اصلی / کودک / آموزش پس انداز عیدی به کودکان | اصول عیدی دادن به کودکان

آموزش پس انداز عیدی به کودکان | اصول عیدی دادن به کودکان

عیدی دادن به کودک نیز دارای اصول روانشناسی خود است. در اینجا با مقاله ای درباره نحوه عیدی دادن به کودکان و همچنین راه کارهایی برای پس انداز عیدی کودکان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

عید نوروز

مقاله عید نوروز , پس انداز عیدی کودکان

 

پس انداز کردن عیدی کودکان

یکی از خاطرات بسیار جالب افراد، گرفتن عیدی است. به ویژه بچه ها عیدی گرفتن را بسیار دوست دارند و از آن لذت می برند. به علاوه، این کار حکم ابراز علاقه و احترام گذاشتن را دارد و برای هر فردی مهم است. وقتی افراد به یکدیگر کارت تبریک می دهند به این معناست که برای هم ارزش و احترام قائل هستند.

 

در خصوص عیدی کودکان و عیدی دادن به کودکان نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

نباید هدیه بسیار گرانقیمت یا مبلغ عیدی بسیار زیاد باشد. زیرا در این صورت همه از عهده چنین کاری برنمی آیند. امکان دارد همین مساله رقابت به وجود آورد و تا حدی باعث قطع ارتباط بعضی خانواده ها با یکدیگر شود.

این ما هستیم که به فرزندان خود چه مستقیم و چه غیرمستقیم می آموزیم که با پول های خود چه کنند؟ استفاده از پول به دو بخش تقسیم می شود:

پس انداز و خرج کردن متناسب پول. در ابتدا به فرزندان خود یاد بدهید که بخشی از پول هایی را که به دست می آورند پس انداز کنند.

بهترین پس انداز، پس اندازهایی است که باعث افزایش پول شوند.مانند سرمایه گذاری در پروژه ها یا حداقل نگهداری پول در بانک.

وقتی کودک یا نوجوان ما اصرار دارد که پول خود را خرج کند، بعد از کنار گذاشتن پس انداز اندک، باید به او یاد بدهیم که فهرست مایحتاج خود را تهیه کند.

فرض کنید که فرزند شما هفت قلم کالا را می نویسد که دوست دارد داشته باشد.وقتی کالاها فهرست شدند، به فرزندمان یاد می دهیم تا آنها را بر اساس شدت نیاز اولویت بندی کند.

برای اولویت بندی لازم است به او یاد بدهیم که صرفا بر اساس علاقه فهرست خود را اولویت بندی نکند.

بلکه بتواند نیاز خود را تشخیص داده و بر اساس ضرورت نیاز، فهرست اش را طبقه بندی کند.

اگر پول فرزندمان به همه اقلام فهرست رسید که چه بهتر، و اگر نه حتما لازم است به او یاد بدهیم که از این به بعد بخشی از پول هایش را پس انداز کند تا بتواند همه اقلام فهرست را به مرور و در یک بازه زمانی طولانی تر خریداری کند.

 

آیا فرزندم را به تنهایی برای خرید بفرستم؟

بدیهی است که برای خرید های تخصصی (مانند خرید موبایل، وسایل بازی دیجیتال یا موارد مشابه) فرزند ما بهتر است تنها به خرید نرود.

قبل از چنین خرید هایی لازم است همراه با او، تحقیق کنیم که وسیله مورد نظر او چه ویژگی ها یی باید داشته باشد تا هم نیاز او را رفع کند و هم کارایی زیاد و غیر قابل بهره برداری نداشته باشد.

برای این تحقیق می توانیم با افراد صاحب نظر مشورت کنیم یا در فضای اینترنت جستجو کرده و یا با چند فروشنده مشورت کنیم.

اما برای خرید های عمومی تر می توانیم از فرزند خود کمک بگیریم.

چرا که خرید کردن از کارهای خوبی است که هم باعث همکاری فرزندان در امور خانه می شود تا کمکی به انبوه کارهای پدر و مادر باشد و هم عاملی برای ایجاد حس مسوولیت و مهارت برای زندگی آینده آنها محسوب می شود.

همچنین، گاهی خرید کردن فرزندان بزرگ تر در مواقع ضروری برای کوچک ترها، موجب ایجاد محبت بیشتر بین آنها می شود.

بنابراین ابتدا لازم است فرزندتان را برای خرید کردن آماده سازی کنید. برای مثال اگر با فرزندانتان به خرید می روید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

در مورد اجناسی که می خواهید خرید کنید، از آنها نظرخواهی کنید تا توجه شان به ملاک های خرید، مثل کیفیت و قیمت مناسب، تولید داخلی بودن، سالم بودن کالا، شماره پروانه، تاریخ تولید و … جلب شود.

از همان آغاز از خریدهای غیرضروری خودداری کنید تا این کار برای بچه ها به عنوان یک عادت دربیاید، نه اینکه جذب رنگ و ظاهر و تبلیغات کالاها شوند و هرچه در چشم زیبا آید در سبد خرید قرار داده شود.

خرید را باید متناسب با مقدار پول موجود و نیاز واقعی و با توجه به اولویت های خانواده انجام داد.

همچنین اگر فرزندان را تنها به خرید می فرستید، به نکات زیر توجه داشته باشید

سعی کنید به اندازه لازم و کافی، پول در اختیار فرزندتان قرار دهید.

منظور این است که پولی که برای خرید به فرزندتان می دهید، نه کمتر از میزان کالای سفارش شده باشد (تا خدای ناکرده فرزند شما پس از خرید مقروض یا احیانا سرافکنده در مقابل مغازه دار و سایر مشتری ها شود) و نه خیلی بیشتر از حد نیاز، تا برای خریدهای غیرضروری وسوسه شود!

به مغازه ها و فروشندگان، مسیر رفت و آمد و به مدت زمان رفت و برگشت او توجه و نظارت داشته باشید (از قبل شناخت نسبی به دست آورید) و توصیه های لازم در باره رفتار با غریبه ها را به او یاد بدهید.

نوعی برنامه ریزی داشته باشید که بچه ها مکررا به خرید نروند، بلکه با کمی هماهنگی، خریدها بیشتر به صورت یکجا انجام شود تا از اتلاف وقت آنها پرهیز شود.

کودکان را در ساعات دیر وقت شب یا صبح خیلی زود به خرید نفرستید.

به آنها تذکر بدهید که هر خریدی درست نیست، مانند خرید شانسی ها یا مواد محترقه یا برخی از مواد غذایی ظاهرا جذاب که از نظر تغذیه ای مضر هستند، مثل یخمک، پفک و … یا چیزهایی که در خانه موجود است و نیاز به خرید آنها نیست.

به فرزندانتان یاد دهید برای خرید کردن با شما مشورت کنند و برای خرج کردن پول خود هم برنامه ریزی و دقت داشته باشند.

 

فرزندان و نگهداری از اسکناس ها!

نحوه نگهداری از اسکناس ها را باید به فرزندان آموزش داد تا از ضرر ملی ناشی از عدم نگهداری صحیح پول جلوگیری شود. می توانید برای آنها یک کیف پول کم هزینه تهیه کنید.

بچه ها باید ارزش پول درآوردن، پول نگه داشتن و پول خرج کردن را بدانند. به آنها بیاموزید که پول نعمتی از جانب خداست که با زحمات فراوان پدر و مادر به دست می آید.

بنابراین نباید به راحتی از بین برود و باید در قبال آن احساس مسوولیت کنند.

در ضمن باید این را هم بدانند که پول وسیله است، نه هدف و در برخورد با پول باید نه آن قدر وابسته بود که به مرز بخل و خسیس بودن رسید و نه آن قدر بی توجه که به مرز اسراف و زیاده روی وارد شد.

به همین خاطر باید به آنها آموزش داد که پول توجیبی خود را به اندازه و به جا و در تعادل خرج کنند. به جا و اندازه بودن را هر خانواده با توجه به شرایط خود به فرزندان آموزش می دهد.

یعنی پول توجیبی بیش از اندازه نیاز فرزندان به آنها ندهید و با محاسبه نیاز هفتگی یا ماهانه بچه ها و با گفت وگو و توافق این پول را در اختیار آنها بگذارید.

 

 

 

عید در لغت به چه معناست

انشا عید نوروز

 

 

عیدی دادن به بچه ها با رعایت این نکات

عیدی دادن یکی از رسم هایی است که از گذشته در فرهنگ ما وجود داشته است. در گذشته بزرگتر های فامیل، حتی ریش سفیدان محل به کوچکترها هدی های هر چند کوچک عیدی می دادند. در ایام نوروز کوچکترها برای دست بوسی به محضر بزرگترها می رفتند و مهم دریافت هدی های تبرک یافته از سوی بزرگان بود. برای بعضی از افراد شگون عیدی و دشت کردن از دست عیدی دهنده اهمیت داشت که به نظر می رسد در سال های اخیر این رسم تا حدودی کمرنگ شده است.بچه ها، عیدی گرفتن را بسیار دوست دارند. این کار، حکم ابراز علاقه و احترام گذاشتن را دارد و برای هر فردی مهم است.

وقتی افراد به یکدیگر کارت تبریک می دهند به این معناست که برای هم ارزش و احترام قائل هستند. درباره عیدی دادن به کودکان نکات زیر را مد نظر داشته باشید.عیدی دادن

 

اصول عیدی دادن به کودکان:

عیدی گران ندهید

شاید همه نتوانند عیدی زیادی بدهند و اگر شما این کار را بکنید، امکان دارد باعث رقابت شود و حتی ارتباط بعضی خانواده ها را قطع کند. توصیه می کنیم مقدار کمی پول با توجه به سن و سال بچه ها برای عیدی در نظرگرفته شود؛ برای بچه های کوچک تر کمتر و برای بچه های بزرگ تر بیشتر.

 

 مسخره نکنید

والدین باید به کودکانشان آموزش دهند تا انسان هایی قدردان باشند. اگر از عیدی کودک انتقاد و درباره کم یا زیاد بودن ارزش مادی آن صحبت نکنیم و شخص عیدی دهنده را قضاوت نکنیم، بلکه به فرزندمان فرهنگ تشکر کردن را بیاموزیم، این مهم انجام می پذیرد.

 

اسکناس نو و با تعداد بیشتر بدهید

سعی کنید قبل از فرارسیدن سال جدید، اسکناس های تازه و نو تهیه کنید و آن ها را به عیدی کودکان اختصاص دهید؛ چون اسکناس های نو، تأثیر مثبتی بر کودکان می گذارد. بسیار مشاهده شده که کودکان سنین پایین، از تعداد اسکناس ها بیشتر لذت می برند تا از مبلغ آن، پس بهتر است به کودکان سنین پایین، مبلغ عیدی را با اسکناس های ریزتر و نو هدیه کنید.

 

بگذارید عیدی شان را، بشمارند

کودکان از شمارش اسکناس ها هم لذت می برند و هم شمارش پول را یادمی گیرند. (آموزش غیرمستقیم)

 

آموزش دهیم

به کودکان آموزش دهیم که در ایام نوروز حتما به دیدن بزرگ ترها بروند، عید را به آن ها تبریک بگویند و در صورت دریافت عیدی تشکر کنند.

 

به چشم و هم چشمی میدان ندهید

به کودکان بیاموزیم که دادن عیدی از طرف بزرگ ترها جزو واجبات نیست و اگر بزرگ تری عیدی می دهد لطف می کند. از طرفی، عیدی دادن نباید جنبه رقابت به خود بگیرد.

 

عیدی ها را نگیرید

با کودکان صحبت کنید تا با عیدی شان، آن چه را که نیاز دارند، تهیه کنند. امروزه علم اقتصاد «قلک پول» در منزل را قبول ندارد و پول باید با سیستم اقتصادی و مالی کشور اتصال برقرار کند پس به کودکان بیاموزید تا پول های شان را در بانک نگه داری کنند. شاید برخی کودکان از این که پول های شان از آنان دور می شود، ناراحت شوند و در برابر آن، مقاومت کنند؛ صبر و حوصله، همراه با روشن کردن مسئله، بهترین شیوه رفتار با این کودکان است.

 

برایشان پس انداز کنید

عیدی های فرزندان را با نام خودشان در حساب قرض الحسنه پس انداز کنید تا سودی هم به آن تعلق بگیرد. بهتر است قسمتی از عیدی های فرزندتان را به حساب های مخصوص قرعه کشی اختصاص دهید. هنگام افتتاح حساب، او را هم به بانک ببرید تا احساس خوبی داشته باشد و با بانک آشنا شود. اگر کودکان دوقلو دارید، برای هرکدام، حساب جداگانه ای افتتاح کنید تا از همان آغاز کودکی، استقلال و انضباط اقتصادی را یاد بگیرند.

 

عیدی شان را خرج نکنید

تا حد ممکن عیدی فرزندان تان را صرف هزینه خود یا امور خانواده نکنید؛ چون این عمل، تأثیر بدی بر آنان دارد. هرگاه به ناچار از عیدی فرزندتان در کاری ضروری استفاده کردید، بهتر است مبلغی را به آن اضافه کنید و در موعد مقرر، به او تحویل دهید.

 

به طور مساوی عیدی بدهید

اگر در یک جلسه می خواهید به چند کودک عیدی دهید، سعی کنید به همگی به یک میزان عیدی هدیه دهید.

 

با احترام و نوازش عیدی بدهید

در هنگام عیدی دادن، بهتر است کودکان را ببوسید و دستی بر سرشان بکشید و با احترام، عیدی را تقدیم آنان کنید؛ چون تأثیر بسیار مطلوبی بر روح و روان شان می گذارد.

 

به آن ها بگویید اصل عیدی گرفتن مهم است

به طور معمول کودکان در محافل خانوادگی، از عیدی های خود صحبت می کنند. در این بین، شاید کودک شما عیدی کم تری دریافت کرده باشد و احتمال دارد از این وضعیت، نگران و ناراحت شود. در این صورت با او صحبت کنید و به او بیاموزید که مبلغ عیدی، مهم نیست بلکه مهم، اصل دریافت عیدی است.

 

مبلغ عیدی کودکان را نپرسید

هیچ گاه از کودکان فامیل یا دوستان، نخواهید مبلغ عیدی خود را به شما بگویند؛ چون احتمال دارد در چنین موقعی، کودک به دروغ متوسل شود.

 

شبهه تبعیض را رفع کنید

اگر کودک تان مشاهده کرد افرادی در دادن عیدی نسبت به او تبعیض قائل شدند، با او هم عقیده نشوید و سعی کنید این مسئله در خاطره و حافظه او باقی نماند.

 

عیدی مشترک ندهید

سعی کنید عیدی دو یا چند کودک را با یک اسکناس هدیه نکنید چراکه این کار برای آنان، مشکل و مشاجره ایجاد می کند.

 

دیر اقدام نکنید

هیچ گاه عیدی دادن کودکان را به تأخیر نیندازید، چراکه این وظیفه ماست که کودکان را هر چه زودتر و بیشتر شاد کنیم.

 

 

عید قربان

چگونه عیدی بدهیم ؟

 

آموزش پس انداز عیدی به کودکان | اصول عیدی دادن به کودکان

برگرفته از زندگی آنلاین – سلامت نیوز / خراسان / نمناک

 

این مطالب را نیز ببینید!

نکاتی در مورد نوزادان

محافظت از کودک | نکاتی درباره مراقبت از کودکان در تابستان

محافظت از کودک : چگونه از کودک خود محافظت کنیم ؟ نکات نگهداری از کودکان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*******