سه شنبه 27 آذر 1397
صفحه اصلی / رموز خانه داری / مهارتهای خانه داری / معایب نگهداری حیوانات خانگی |حیوانات خانگی سلامت ما را تهدید می کنند

معایب نگهداری حیوانات خانگی |حیوانات خانگی سلامت ما را تهدید می کنند

معایب نگهداری حیوانات خانگی |حیوانات خانگی سلامت ما را تهدید می کنند
به این مطلب امتیاز دهید

نگهداری صحیح از حیوانات خانگی یکی از مهارت های خانه داری محسوب میشود. در اینجا با مقاله ای درباره نگهداری صحیح از حیوانات خانگی و خطرات احتمالی آنها برای خانواده در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

شرایط نگهداری سگ در خانه

نگهداری سگ پا کوتاه , معایب نگهداری حیوانات خانگی

 

معایب نگهداری حیوانات خانگی را بدانید :

حیوانات خانگی سلامت ما را تهدید می کنند

نگهداری حیوانات خانگی برای بسیاری از خانواده ها یک سرگرمی دوست داشتنی است. به خصوص کوچکترها که معمولا ارتباط خوبی با حیوانات دارند.

بهتر است قبل از اینکه حیوانی را به درون حریم خصوصی خود راه دهید، درباره بیماری هایی که ممکن است توسط آن حیوان خانگی به شما منتقل شود، محققان هشدار داده اند تماس کودکان با حیوانات خانگی مشکلات تنفسی آنها را تشدید می کند.

آنها معتقدند وجود حیوانات خانگی مانند سگ و گربه و خرگوش سبب بروز آلرژی به ویژه مشکلات تنفسی می شود. ‏تماس با حیوانات خانگی و آلرژی های ناشی از این تماس، باعث افزایش تعداد افراد مبتلا به حساسیت های تنفسی در سراسر اروپا شده است. به طوری که تنها در کشور آلمان بیش از۳۰ هزار کودک از چند ماهه تا شش ساله به مشکلات تنفسی دچار هستند.‏

طبق بررسی های جدید؛ تماس کودکان با سگ ها، مشکلات تنفسی و عفونتی را افزایش می دهد و کودکانی که با گربه، سگ و یا حتی اسب ها زندگی می کنند به تدریج دچار عفونت های گوش، آب ریزش بینی و سرفه می شوند.‏

بررسی ها نشان می دهد که تماس با سگ ها بیشتر از گربه ها به کودکان آسب می رساند و نمی توان نسبت به خانواده هایی که در منزل از سگ نگهداری می کنند، بی تفاوت بود.

سگ ها یکی از مهم ترین عوامل بروز مشکلات تنفسی هستند. موهای آنها به مجرای تنفسی وارد شده و می تواند در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد کند.

بیماری های خطرناکی که از حیوانات خانگی به انسان منتقل می شود

سوال بسیار مهمی که درباره نگهداری حیوانات خانگی برای ما پیش می آید این است که واقعا بیماری های حیوانات می تواند انسان را بیمار کند؟

 

عفونت قارچی

عفونت قارچی می تواند از حیوانات به انسان منتقل شود. این عفونت به شدت مسری است. عامل عفونت قارچی می تواند ماه ها بدون میزبان زنده بماند تا زمانی که یک حیوان آن را جذب کند. این عفونت معمولا از حیوان به انسان انتقال می یابد.

 

کرم های لوله ای

کرم های لوله ای شایع ترین انگل های داخلی در گربه ها هستند. این کرم ها که شبیه به ماکارانی هستند تا ۱۰ سانتی متر رشد می کنند. بچه گربه ها می توانند از طریق شیر مادر آلوده شوند. در حالی که گربه های مسن تر با خوردن جوندگان آلوده به کرم لوله ای آلوده می شوند. این کرم سالانه از طریق گربه ها، ۱۰ هزار کودک را مبتلا می کند. بدترین حالت که ممکن است توسط این انگل به انسان وارد شود نابینا شدن انسان است.

 

کرم های هوک

کرم های هوک در پوشش روده سگ زندگی می کنند و عامل اصلی در خونریزی و مرگ در توله سگ ها هستند. تخم های این کرم در مدفوع حیوان یافت می شود و از طریق پوست می تواند جذب بدن شود. به همین خاطر سعی کنید در محیط باز با پای برهنه قدم نزنید.

 

 

 

نگهداری توله سگ

حکم نگهداری سگ

 

 

بیماری Giardia

احتمال مبتلا شدن سگ ها به بیماری Giardia بیشتر از گربه های است. چون عامل بیماری Giardia در رودخانه و دریاچه ها زندگی می کند.

 

کمپیلوباکتر

کامپیلو باکتر شایع ترین بیماری اسهال در ایالات متحده است، که ممکن است از طریق بچه گربه، توله سگ، اسب ها، خرگوش ها، و پرندگان جوان منتشر شود. چون این باکتری میزبان خود را از میان حیوانات انتخاب می کند و سپس ممکن است از طریق این حیوانات به انسان منتقل شود.

 

اگر حیوانات را واقعاً دوست داریم، چند اصل ساده را فراموش نکنیم:

مالکیت یک حیوان؟

همیشه به یاد داشته باشیم که ما حافظ حیوانات هستیم نه مالک آنها. در روابط انسان با حیوان همانند روابط انسان با انسان “مالکیت” معنایی ندارد.

 

حیوان​دوستی یا حیوان​ آزاری؟

مرز بین حیوان​دوستی و حیوان​آزاری گاهی بسیار باریک است. نگهداری یک بلبل خرمای تنها در یک قفس، حیوان​آزاری است نه حیوان​دوستی. اگر برای آنکه پرنده بخواند، او را تنها نگه داشته​ایم، بهتر است به جای تنها گذاشتن پرندۀ بیچاره، صدای آواز یک بلبل را ضبط کنیم و از ضبط صوت یا کامپیوتر برای پخش مداوم صدا استفاده کنیم! ما زندانبان حیوانات نیستیم. بهتر است عشق خود به حیوانات را با آزاد کردن آنها (در صورت امکان) و یا حداقل با فراهم کردن اسباب شادی آنها نشان دهیم نه با اسیر کردن و گرفتن خوشی​های آنها. اگر حیوانی امکان زندگی آزاد در طبیعت را دارد، او را اسیر نکنیم. نگهداری یک یا حتی دو یا چند بلبل در قفس در حالی که صدها بلبل آزادانه در شهر زندگی می​کنند و مشکل خاصی برای زندگی در طبیعت ندارند، نشانۀ حیوان​دوستی ما نیست. نگهداری یک موش یا خرگوش در قفس یا نگهداری یک همستر در یک آکواریوم، نشانۀ حیوان​دوستی نیست. زندانی کردن یک حیوان وحشی در صورتی که حیوان بدون کمک ما قادر به زندگی در طبیعت باشد، حیوان​آزاری است.  در مورد حیواناتی مثل موش​ها، پرندگان کوچک، حیوانات وحشی اسیر، لاک پشت​ها و … که هنوز قابلیت زندگی در طبیعت را دارند، بهتر است در مورد زندگی طبیعی حیوان تحقیق کنیم و کم کم شرایطی فراهم کنیم که حیوان بتواند به طبیعت بازگردد. با آوردن بهانه​هایی مثل “خودش هم به من یا به ​اینجا عادت کرده است” یا “اگر هم من آزادش کنم، کس دیگری او را اسیر می​کند” خود را گول نزنیم!

 

آیا شرایط نگهداری یک حیوان خانگی را داریم؟

حتی در مورد حیواناتی که کاملاً اهلی شده​اند یا شرایط محیطی برای آزاد کردن آنها مناسب نیست، بهتر است قبل از آوردن حیوان به خانه از خود بپرسیم “آیا ما حداقل شرایط لازم برای نگهداری این حیوان را داریم؟” تنها زمانی که حیوانی در خطر است یا وضعیت اضطراری ایجاب می​کند، اجازه داریم این سوال را به طور موقت فراموش کنیم. نگهداری یک جوجه اردک در اتاق یا قفس ظلم به اوست. اگر حتی یک حوضچه در خانه نداریم که جوجه اردک در طول روز در آن شنا کند، آوردن جوجه اردک به خانه اشتباه است. اگر یک باغچه نداریم که جوجه مرغ​ها در آن بگردند یا در خانه کودکی داریم که مرتب جوجه​ها را می​گیرد یا فشار می​دهد ، آوردن جوجه​ها به خانه اشتباه است. اگر حداقل یک پاسیو نداریم که بلبل​ها یا پرندگان کوچک در طول روز آزادانه در آن پرواز کنند  و لازم است آنها را در قفس​های کوچک زندانی کنیم، آوردن آنها به خانه اشتباه محض است. اگر حداقل یک حوض کوچک نداریم که لاک پشت آبی در آن بماند، آوردن لاک پشت آبی به خانه اشتباه است. اگر جایی برای بازی سگ نداریم یا خانم خانه از سگ متنفر است، آوردن سگ به خانه اشتباه است…

 

یک حیوان یا چند حیوان؟

نگهداری بسیاری از حیوانات مثل پرندگان، همستر، موش و خرگوش به صورت تکی اشتباه است. این حیوانات حداقل باید به صورت جفت نگهداری شوند. البته جوندگان باید با عمل جراحی عقیم شوند چون در غیر این صورت تعداد آنها خیلی سریع زیاد می​شود. در مورد حیواناتی مثل سگ و گربه، تصمیم در مورد نگهداری یک یا چند حیوان، بستگی به شخصیت حیوان و وقت شما دارد:

شخصیت حیوان: بسیاری از سگ​ها و گربه​ها از داشتن یک هم بازی دائمی ​لذّت می​برند در حالی که برخی دیگر تک​رو هستند و ترجیح می​دهند تنها ساعاتی از روز را با هم​نوعان خود بگذرانند.

وقت شما:  اگر در طول روز وقت کافی برای بازی و سرگرمی ​با سگ یا گربۀ خود را ندارید یا این که حیوان باید چند ساعت در روز تنها بماند، بهتر است دو سگ یا گربه را با هم نگه دارید تا با هم بازی کنند و مشغول شوند. در کنار هم​بازی، فراهم کردن وسایل سرگرمی ​و بازی هم اهمیت زیادی دارد. با این حال، فراموش نکنید که حتی در صورت نگهداری دو سگ یا دو گربه، تنها گذاشتن آنها در خانه و مخصوصاً در آپارتمان برای بیشتر از ۵ ساعت در روز اشتباه است. این کار به مرور زمان، باعث به وجود آمدن ناراحتی​های روانی در سگ​ها و گربه​ها می​شود.

 

 

مضرات نگهداری سگ

نکات نگهداری از حیوان خانگی

 

معایب نگهداری حیوانات خانگی |حیوانات خانگی سلامت ما را تهدید می کنند

منبع : hoghooghe /  اطلاعات -فردا / بیتوته

 

دیدگاهتان را بنویسید