سه شنبه 6 فروردین 1398
صفحه اصلی / کودک / تغذیه کودکان و نوزادن / شیردهی به نوزاد | نشانه های سیر شدن نوزاد با شیر مادر

شیردهی به نوزاد | نشانه های سیر شدن نوزاد با شیر مادر

به این مطلب امتیاز دهید

شیردهی به نوزاد : یکی از نکات مهمی که در بحث تغذیه کودکان و نوزادان است. این است که از کجا بدانیم نوزاد با شیر مادر سیر میشود ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سیر شدن نوزادان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

اموزش شیردهی

شیردهی به نوزاد در شب , شیردهی به نوزاد

 

 

نشانه های سیر شدن نوزاد با شیر مادر

نداشتن شیر به اندازه کافی ، نگرانی معمول است که بسیاری از مادران شیرده دارند یک مادر، میزان دقیق شیر مصرفی کودکش  را با بطری می تواند اندازه گیری کند. اما اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه می کند، سیستم اندازه گیری بر روی سینه ها وجود ندارد بنابراین، چگونه خواهید دانست شیر برای کودک کافی است  ؟خوب، در حالی که شما نمی توانید میزان شیر پستان را اندازه گیری کنید، قطعا راه های دیگری وجود دارد که متوجه نیاز کودک شوید و یا بهتر گوییم مطمئن شوید که نوزاد شما با شیر مادر به اندازه نیاز بدنی اش تغذیه می شود یا خیر؟ در ادامه این بخش از کودک نمناک به آنها اشاره خواهیم کرد.تغذیه نوزاد با شیر مادر

 

نشانه های تغذیه مناسب و کافی نوزاد با شیر مادر

در اینجا نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد کودک به اندازه کافی شیر مادر را خورده است

 

افزایش وزن:

افزایش وزن نوزاد بهترین نشانه است که کودک نشان می دهد شیر مادر به عنوان تغذیه او کافی است. در چند روز اول زندگی، برای نوزاد شیر خوار طبیعی است که ۱۰ ٪ وزن بدن خود را از دست بدهد. اما بعد از چند روز اول، افزایش مداوم وزن بهترین راه برای تایید این است که نوزادتان به اندازه کافی تغذیه می کند.

 

علائم دیگری که باید مراقب باشید:

نوزاد تازه متولد شده هر روز ۲ تا ۳ ساعت یکبار یا ۸ تا ۱۲ بار در روز به خوبی تغذیه می کند.

حدود پنجمین روز از زندگی کودک باید ۶ تا ۸ پوشک از او تعویض شود

هنگام مکیدن پستان ، شیر را در دهان کودک می بینید بعد از شیر دهی پستان ملایمتر از قبل می شود

کودک بعد از پرستاری راضی به نظر می رسد و بین شیر خوردن می خوابد.

 

آیا تخیله شکم نشانه قابل اعتمادی است ؟

اولین تخلیه ای که کودک انجام می دهد مامیزه نام دارد و ضخیم ، چسبنده و سیاه ، سبز تیره است . نوزاد تازه متولد شده تا دو روز حداقل چند بار تخلیه دارد پس از آن که مامیزه از بدن عبور کرد تخلیه به رنگ سبز و زرد تبدیل می شود

در طول چند هفته اول، کودک باید دو یا چند حرکت روده در روز داشته باشد ، اما بعد از چند هفته اول، الگوی تخلیه تغییر می کند. هر کودکی متفاوت است. بعد از حدود یک ماه، طبیعی است کودک با هر تغییر پوشک یک پوشک کثیف داشته باشد. اما همچنین حرکت روده کودک هر چند روز یا حتی یک بار در هفته طبیعی است. شیر مادر تغذیه نهایی است و به راحتی هضم می شود. بنابراین برای برخی از کودکان خیلی تخلیه ندارند ، به همین دلیل، کثیف کمتری بوجود می آید.

 

تغییر نوزاد نشانه رشد ناگهانی است یا شیر نا کافی ؟

اگر نوزادتان به خوبی تغذیه می کند، و ناگهان به نظر می رسد تمام وقت پرستار می خواهد و راضی نیست ممکن است با تامین شیر مادر مشکلی نداشته باشد و جهش رشد باشد.

همه کودکان فرد منحصر به فردی هستند و در زمان های مختلف رشد می کنند. دوره ای که نوزادان ممکن است جهش رشد داشته باشند در حدود ده روز، سه هفته، شش هفته، سه ماه و شش ماه است . در طی جهش رشد، کودک اغلب با شیر تغذیه می شود. این افزایش شیردهی معمولا تنها چند روز طول می کشد، و لازم است بدن را تحریک کند تا شیر مادر بیشتری برای برآورده کردن نیازهای غذایی رو به رشد خود ، تولید کند.

 

مدت زمان شیردهی به نوزاد

پریدن شیر در حلق نوزاد

 

 

خوابیدن نوزادان در طول شب :

در طول دو ماه اول، نوزاد شما باید هر ۲ تا سه ساعت، حتی در طول شب ، شیربخورد. بعد از دو ماه، برخی از کودکان در طول شب کشش بیشتری خواهند داشت دوباره، هر کودکی متفاوت است، در حالی که برخی از کودکان تا سه ماه در طول شب می خوابند، برخی دیگر ممکن است تا ماه ها طول بکشد. همین الگوی خواب نیز برای شیر خشک نوزادان نیز صادق می کند و این نشانه این نیست که نوزادتان به اندازه کافی شیر نمی خورند .

برای بررسی کودکان به طور منظم به دکتر مراجعه کنید؛ می توانید پزشک اطفال یا پزشک را در عرض چند روز که از بیمارستان مرخص شدید ملاقات کنید تا وزن کودک را چک کند ، و مطمئن شوید شیر مادر به خوبی آنها را تغذیه می کند بسیار مهم است در فواصل زمانی منظم پزشک را ملاقات کنید . در این دیدارها، دکتر کودکتان را معاینه تا رشد مناسب را چک کند.

 

چه زمانی باید با پزشک نوزاد خود تماس بگیرید؟

نوزاد شما به خوبی تغذیه نمی کند.

کودک خیلی خواب آلود و اغلب برای شیر خوردن بیدار نمی شود.

ادرار آن ها صورتی، قرمز، خیلی تیره ، زرد پررنگ یا داشتن کم تر از شش پوشک مرطوب در روز بعد از پنج روز از زندگی

کودک با اینکه مکرر شیر می خورد اما گریه می کند

اینها نشانه هایی هستند که نشان می دهد نوزاد کامل سیر نشده . با پزشک و یا مشاور شیردهی صحبت کنید تا کودک مورد معاینه قرار گیرد و تکنیک شیردهی تان بررسی شود. هرچه زودتر مشکلی که ممکن است را بررسی کنید، حل آن آسان تر خواهد بود.

 

نکاتی در مورد شیر دادن به نوزادان

۱) سعی کنید قبل از شیر دادن آرام باشید و به مسایل پر تنش فکر نکنید.

۲) محیطی آرام و خلوت را برای شیر دادن انتخاب کنید.

۳) اگر می توانید هنگام شیر دادن به موسیقی آرام و شاد گوش دهید.

۴) قبل از شیر دادن ۱ لیوان آب یا آب میوه بخورید.

۵) در طی دوران شیر دهی از لباس های راحت و نخی که می توانید به راحتی با آنها شیر دهید استفاده کنید.

۶) کودک را به شکلی در آغوش بگیرید که هم شما راحت باشید و هم کودک بتواند به راحتی پستان شما را در دهان بگیرد.

۷) سعی کنید تعداد دفعات بیشتری در روز شیر بدهید. به این ترتیب می توانید مدت طولانی تری به کودک شیر دهید و شیر شما زود خشک نمی شود.

۸) هر بار از هر دو پستان به کودکتان شیر دهید. از هر پستان حداقل ۵ تا ۷ دقیقه به کودک شیر دهید.

۹) در طول شب هم به کودک شیر خودتان را بدهید. چون شیر دهی شبانه در افزایش مقدار شیر و تداوم آن نقش مهمی دارد.

۱۰) اگر می توانید کودک را شب ها در نزدیک ترین فاصله به خود بخوابانید. به این ترتیب هم کودک آرام تر می خوابد و هم به راحتی به او شیر می دهید.

۱۱) حتما بعد از شیر دهی به آرامی به پشت کودک بزنید تا آروغ بزند.

۱۲) اگر پستان هایتان خیلی سفت می شود قبل از شیر دهی حتما کمی شیر بدوشید تا نرم شود و نوزاد بتواند پستان را در دهان بگیرد.

۱۳) با کشیدن فک نوزاد به پایین به او بیاموزید که هاله دور نوک پستان را بگیرد چون مخزن های ذخیره ی شیر درست زیر هاله نوک پستان قرار دارند.

۱۴) دو سه دقیقه اول شیر کم چربی و رقیق می آید و بعد از آن همراه رگ زدن سینه شیر قوی و مغذی می آید. حتما کودک را بیش از ۵ دقیقه از هر پستان شیر دهید تا مواد کافی به او برسد.

۱۵) اگر سر سینه شما فرو رفته باشد هنگام شیر دهی دچار مشکل می شوید. قبل از زایمان و در دوره ی بارداری با مشورت با ماما یا پزشکتان نوک پستان را برای شیر دهی آماده کنید.

۱۶) شیر مادر بهترین غذا و حاوی موادی است که با بیماری ها مبارزه می کند. حتی اگر کودکتان بیمار است از شیر خود او را تغذیه کنید. مگر اینکه پزشک کودک این کار را منع کند.

۱۷) اگر نوزاد شما نارس است شیر مادر غنی تر و حاوی چربی و پروتئین بیشتری از حالت طبیعی است. این معجزه ی طبیعت را جدی بگیرید و نوزاد نارس را خودتان شیر دهید.

۱۸) قبل از ۶ ماهگی نوزاد به هیچ غذای کمکی احتیاج ندارد. مگر اینکه پزشک کودک ماده خاصی را به شما توصیه کند.

۱۹) اگر کودک به شکل طبیعی رشد می کند و آرام است و هنگام شیر خوردن گریه نمی کند بدانید شیر شما کافی است. اگر احساس می کنید شیر شما کم است با پزشک مشورت کنید.

۲۰) اگر در دوره ی شیر دهی باردار شدید می توانید با اجازه ی پزشک تا ۴ ماه حاملگی کودک را شیر دهید.

۲۱) اگر کودک علائم حساسیت از خود نشان می دهد( آب ریزش بینی، بی تابی، دانه های ریز و سرخ روی بدن یا صورت، تب و .. ) حتما به غذای خود توجه کنید و ماده آلرژی زا را از غذای خود حذف کنید.

۲۲) اگر بیمار هستید و دارو مصرف می کنید و پزشک اجازه شیر دادن به شما داده است، دارو را در صورت امکان بعد از آخرین شیر دهی قبل از طولانی ترین خواب کودک مصرف کنید تا کمترین اثر را در شیر شما بگذارد. در این مواقع قبل از شیر دادن کمی سینه را بدوشید تا کمترین حجم دارو به نوزاد شما برسد.

۲۳) شیر دادن را تا وقتی که کودک آمادگی جدایی از سینه شما را کسب نکرده است ادامه دهید.

۲۴) دادن غذای جامد را وقتی شروع کنید که کودک به آنچه شما می خورید توجه می کند و می تواند غذایی را که در دهانش می گذارید قورت دهد. غذای جامد را حتما بعد از ۶ ماهگی و با مشورت پزشک به کودک بدهید.

 

 

بهترین وضعیت شیردهی

نحوه صحیح شیردهی

شیردهی به نوزاد | نشانه های سیر شدن نوزاد با شیر مادر

 

منبع : نمناک / مادران امروز

close

این مطالب را نیز ببینید!

ریزش موی نوزاد نی نی سایت

ریزش مو نوزاد | علل ریزش مو نوزادان و راه های جلوگیری از آن

ریزش مو نوزاد | علل ریزش مو نوزادان و راه های جلوگیری از آن4 امتیاز …

دیدگاهتان را بنویسید