شنبه 3 فروردین 1398
صفحه اصلی / زیبایی / پوست و زیبایی / اصول مراقبت از پوست | کاهش چروک ها و شادابی پوست

اصول مراقبت از پوست | کاهش چروک ها و شادابی پوست

به این مطلب امتیاز دهید

اصول مراقبت از پوست : توصیه می شود در هنگام خواب طاق باز بخوابید تا پوستتان کمتر چروک شود. اما سوال این است آیا طاق باز خوابیدن در دوران بارداری مجاز است ؟  در این مقاله با عوارض طاق باز خوابیدن در بارداری درخدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

طاق باز خوابیدن در بارداری

چگونه طاق باز بخوابیم , اصول مراقبت از پوست

 

 

طاق باز بخوابید تا پوست تان چین نخورد

در طول شب برای ما، چه اتفاقی می افتد؟

شب بهترین زمان برای نشاط بخشیدن به جسم و روح است. در این مدت انواع بافت ها ترمیم می شوند و عضلات استراحت می کنند و به همین دلیل بعد از بیدار شدن فرد احساس بهتری دارد. مطالعات علمی نشان می دهند که سرعت و شدت سنتز بافت ها در طول خواب عمیق افزایش می یابد. از ساعت ۱۲ نصفه شب تا ۴ بامداد مغز در فاز عمیق خواب می رود و همین موقع است که ترمیم بافتی به حداکثر میزان خود می رسد. این در حالی است که اگر به هر دلیلی بین ساعات ۱۲:۰۰ تا ۴:۰۰ صبح بیدار بمانید این روند مختل خواهدشد. بنا به این یافته ها می توان دریافت که خواب راحت چقدر بر سلامت بافت های مختلف بدن تاثیرگذار است. بنابراین هر عاملی که به خواب بهتر شما کمک کند به سلامت پوست و زیبایی تان هم کمک خواهدکرد.

 

پوست هرگز نمی خوابد؟

اینکه در طول شب شما می خوابید دلیل بر خوابیدن پوست شما نیست. درست است که پوست در زیبایی فرد نقش بسیار مهمی دارد اما وظیفه اصلی آن محافظت از بدن انسان است. اصلا پوست حکم جلد بدن را دارد و از بدن در برابر گرما، سرما، نور خورشید، میکروب ها و مواد شیمیایی حفاظت می کند. برای اینکه پوست تان بتواند وظیفه اش را به نحو بهتری انجام دهد توصیه می کنیم که با مواد پاک کننده تمامی سلول های مرده و آلودگی هایی که در طول روز بر پوست تان انباشته شده اند را بزدایید. برای این منظور به کمک یک متخصص پوست نوع پوست تان را بشناسید و با محصولات مناسب نوع پوست تان در طول شب از آن مراقبت کنید. این محصولات حالت های فیزیکی مختلفی دارند از جمله: ژل، موس، لوسیون، پماد و کرم.

 

درمان شبانه پوست بیشتر موثر است؟

یک باور عمومی و کلی وجود دارد که می گوید داروهای موضعی در طول شب بهتر اثر می گذارند، زیرا در این مدت، پوست آمادگی بیشتری برای درمان دارد اما نمی توان این اعتقاد را چندان صحیح دانست. متخصصان، مصرف بعضی محصولات را در شب توصیه می کنند، زیرا موقعیت بدن در این مدت بهتر است. به عنوان نمونه برخی محصولات خیلی چرب اند و ظاهر جالبی به پوست نمی دهند. به همین دلیل پزشک متخصص در دستور مصرف دارو قید می کند که دارو شب ها استعمال شود.

برخی لایه بردارها هم سبب التهاب پوست می شوند که شب ها زمان مناسبی است که بیشترین تماس را با پوست داشته باشند. ماسک ها، بیرنگ کننده ها، اسکراب و کرم های رتینول هم برای تماس بیشتر و موثرتر شب ها مصرف می شوند. بی رنگ کننده ها محصولاتی هستند که برای از بین بردن لک های تیره روی پوست کاربرد دارند. برخی داروهای موضعی هم به این دلیل شب ها استفاده می شوند که به نور خورشید حساس اند. محصولات دارای رتینول گروهی دارویی هستند که در ساخت پوست جدید نقش بسزایی دارند

و برای از بین بردن چروک ها و عوارض پوستی ناشی از افزایش سن کاربرد دارند. یک دسته دارویی هم که متخصصان بیشتر مصرف شان را شب ها توصیه می کنند داروهای ضدآکنه هستند. نمونه بارزشان هم لایه بردارها هستند که سبب پوسته پوسته شدن پوست بدن می شوند و این حالت در طول روز که فرد مرتب در حال ارتباط با افراد مختلف اجتماعی است چندان خوشایند نیست. در مورد ماسک ها و اسکراب ها هم باید بگوییم که فرد در طول شب بهتر می تواند آنها را روی پوستش پوشش دهد و سر جای خود نگاه دارد.

 

درمان آکنه در شب چگونه است؟

قبل از اینکه استراحت شبانه خود را شروع کنید پوست تان را با محلول های آنتی باکتریال تمیز کنید. یادتان باشد که یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد آکنه باکتری های سطح پوست هستند که می توانید با محلول های پاک کننده آنتی باکتریال آنها را از سطح پوست تان بزدایید.

 

 

 

 از چند هفتگی نباید به پشت خوابید

عوارض به پشت خوابیدن در بارداری

 

 

 

اصول مراقبت از پوست صورت چطور؟

اگر از محصولات ویتامین A استفاده نمی کنید، می توانید قبل از خواب محصولات حاوی آنتی اکسیدان را برای پیشگیری از اثر رادیکال های آزاد به پوست نان بزنید. رادیکال های آزاد در طول روز به احتمال زیادی با پوست در تماس خواهند بود. به همین دلیل بهترین موقع برای از بین بردن آثار سوءشان شب هنگام است.

 

کاهش چروک ها چطور؟

استفاده از کرم یا رسمی که حاوی ویتامین A یا رتینول باشد به کاهش چین و چروک های پوست کمک می کند.

 

شادابی پوست چطور؟

با استفاده از محصولات حاوی گلیکولیک اسید سلول های مرده از سطح پوست زدوده می شود و سطح رطوبت پوست افزایش می یابد.

 

خواب خوب هم از پف کردن صورت پیشگیری می کند؟

اگر می خواهید صبح ها که بیدار می شوید صورت تان پف کرده و زشت نشود حتما عادت کنید که به پشت بخوابید. بالشی راحت را انتخاب کنید و زیر سرتان بگذارید تا سیال های بدن در پلک ها و صورت تجمع نیابند و سبب تورم نشود.

 

نرم کردن کف پا چطور؟

برای اینکه کف پایتان زبر نشود شب ها با محصولات لایه بردار قوی که متخصص پوست تجویز کرده باشد یا روغن زیتون از پوست کف پایتان هم مراقبت کنید.

 

طاق باز خوابیدن در بارداری و خطر مرده زایی

متخصصین بر این نکته تاکید دارند که این نتایج ثابت نمی کند وضعیت خوابیدن، تنها عامل موثر بر خطر مرده زایی است. دکتر جرچ سادا، مدیر بخش پزشکی مادر و جنین دانشگاه علوم پزشکی تگزاس در گال وستون می گوید: «باید در تفسیر نتایج محتاط باشیم.» وی ادامه می دهد: «ما نمی توانیم نتیجه بگیریم که خوابیدن به پشت باعث مرده زایی می شود یا خوابیدن به پهلو از آن جلوگیری می کند.»

«به هر حال، این مسئله قابل تامل است که خوابیدن به پشت می تواند به این اتفاق کمک کند. طاق باز خوابیدن می تواند باعث تشدید وقفه تنفسی (آپنه) در خواب شود. در این وضعیت، تنفس به دفعات در طول شب متوقف و دوباره آغاز می شود و در صورت آسیب پذیر بودن جنین، کاهش اکسیژن شناور در خون، احتمال مرده زایی را افزایش می دهد.»

 

دکتر آدرین گوردون، سرپرست محققین این مطالعه، موافق این مسئله است که وضعیت خوابیدن زمانی منجر به مرده زایی خواهد شد که عوامل خطرساز دیگر مانند اختلال رشد جنین نیز وجود داشته باشند. گوردون، متخصص نوزادان در بیمارستان رویال پرینس آلفرد سیدنی استرالیا می گوید: «مرده زایی پیچیده تر از آن است که تنها یک عامل منجر به وقوع آن شود اما اگر وضعیت خوابیدن تعیین کننده باشد، این یافته می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد چون امکان تغییر در وضعیت خواب وجود دارد.»

مرده زایی به سقط جنین بعد از ۲۰ هفتگی اشاره دارد. بر اساس آمار منتشره بنیاد غیردولتی «march of dimes» از هر ۱۶۰ بارداری، یک مورد از آنها به مرده زایی می انجامد که از دلایل آن می توان به رشد ناقص جنین و مشکلات مربوط به  جفت اشاره کرد. دکتر سادا می گوید: «زنانی که سیگار می کشند یا فشار خون بالایی دارند در مقایسه با زنان دیگر در معرض خطر بیشتری قرار دارند اما در بعضی از موارد، هیچ توضیحی برای مرده زایی وجود ندارد.»

 

برای یافتن وضعیت های خوابی که با خطر مرده زایی ارتباط دارند، گروه مطالعاتی گوردون، ۱۰۳ زن را که اخیرا فرزندشان را در هفته ۳۱ بارداری به علت مرده زایی از دست داده بودند و ۱۹۲ زن باردار را که در هفته ۳۱ بارداری بودند، مورد مطالعه قرار دادند. تقریبا ۱۰% از  زنانی که مرده زایی داشتند، اعلام کردند که در طول بارداری و در ماه آخر طاق باز می خوابیدند، در صورتی که تنها ۲% از زنانی که در هفته ۳۱ بارداری سالم بودند، در این وضعیت می خوابیدند. زمانی که محققین عوامل دیگر مانند سیگار کشیدن و وزن بدن زنان را هم در نظر گرفتند، باز هم طاق باز خوابیدن با افزایش خطر مرده زایی در ارتباط بود.

دکتر هلیت پینار، مدیر بخش آسیب شناسی پیش از تولد و کودکان در بیمارستان زنان و کودکان واقع در پراویدنیس، عوامل بالقوه خطرساز را مورد مطالعه قرار داد. نتایج تحقیقات وی نشان می دهد که اختلال رشد جنین، اصلی ترین عامل خطرساز برای مرده زایی است. این یافته با نتایج تحقیقات گروه تحقیقاتی گوردون در خصوص ارتباط این دو عامل، مطابقت دارد.

 

به نظر پینار، امکان دارد زمانی که زن باردار به پشت می خوابد، مقدار خونی که به سمت جنین در جریان است، کاهش پیدا کند. به گقته وی، بدون در دست داشتن هیچ گونه شواهد علمی مانند اندازه گیری جریان خون فعلی که به سمت جفت و جنین در جریان است، پذیرفتن این نتایج بدون داشتن کمی بدبینی، دشوار به نظر می رسد. او تاکید می کند: «به عقیده من، در این مرحله قادر نیستیم در خصوص تاثیر وضعیت خواب بر مرده زایی به نتایج قابل اطمینانی دست پیدا کنیم و به همین علت نمی توانیم توصیه ای در این باره داشته باشیم.»

گوردون و سادا بر سر این مسئله توافق دارند که هنوز برای هرگونه اعلام نظر گسترده، بسیار زود است. سادا می گوید: «فکر نمی کنم در حال حاضر دلیلی وجود داشته باشد که زنان با شنیدن یافته های این تحقیق احساس خطر کنند و زنانی که مرده زایی داشته اند، حتی در صورت طاق باز خوابیدن در دوران بارداری، نباید به هیچ وجه احساس گناه کنند.»

«اما آیا زنان باردار برای امنیت و سلامت بیشتر بارداری باید به پهلو بخوابند؟ لزوما خیر. این وضعیت خواب می تواند به صورت بالقوه منجر به افزایش احتمال ایجاد لخته خون در پاها شود.» سادا ادامه می دهد: «زن باردار باید در وضعیت بخوابد که برایش راحت تر است.» به هر حال اگر زن باردار هر گونه نگرانی درباره وضعیت خوابش دارد، بنا به توصیه متخصصین، بهتر است آن را با پزشک در میان بگذارد.»

این مطالعه در ۸ ژانویه ۲۰۱۵، به صورت آنلاین در مجله «Obstetrics & Gynecology» منتشر شده است.

 

 

 

طرز صحیح خوابیدن در دوران بارداری

عوارض طاق باز خوابیدن در بارداری

 

اصول مراقبت از پوست | کاهش چروک ها و شادابی پوست

 

منبع : ماهنامه دنیای زنان – نی نی بان – برترین ها

close

این مطالب را نیز ببینید!

درمان قرمزی پوست صورت با طب سنتی

قرمزی پوست | علت ها و درمان های ساده برای رفع قرمزی پوست

به این مطلب امتیاز دهید قرمزی پوست : چرا دچار قرمزی پوست میشویم ؟ درمان …

دیدگاهتان را بنویسید