جمعه 2 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / روان / مشاوره و روانشناس ازدواج | نکاتی که قبل از انتخاب روانشناس باید بدانید

مشاوره و روانشناس ازدواج | نکاتی که قبل از انتخاب روانشناس باید بدانید

به این مطلب امتیاز دهید

سلامت روح و روان هم مانند سلامت جسمی انسان نیازمند رعایت نکات و در صورت لزوم نیاز به مشاور و دکتر روانشناس مربوطه است. در اینجا با مقاله ای درباره نکاتی برای مشاور و روانشناسی در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

دکتر الهه امیری روانشناس

دکتر روانکاو خوب در تهران , مشاوره و روانشناس ازدواج

 

مشاوره و روانشناس ازدواج

زندگی در هوای آلوده، رفت وآمد در ترافیک و له شدن در مترو مشکلاتی ست که پنجاه سال قبل، کمتر کسی فکرش را هم می کرد که بخش جدایی ناپذیر زندگی در ایران باشد، اما حالا هست و مشکلات ثانویه ای که به واسطه آنها در وضعیت روحی ما در حال شکل گیری است نیز، بر کسی پوشیده نیست. به طور مثال، مطالعات مختلف تاثیر آلودگی هوا بر افسردگی و خشونت را نشان می دهد. از طرفی آمارهای طلاق در این سال ها و دلایل آن نیز، نشان می دهد روابط خانوادگی و زناشویی، با رشد تکنولوژی دچار تغییرات زیادی شده و مشکلات خانوادگی امروزی دیگر با وساطت ریش سفیدان فامیل و بزرگتران، قابل حل نیست.

به همین جهت علم روانشناسی هم با تغییر شکل این مشکلات، شکل و شمایل پیشرفته تری یافته و سعی دارد زندگی شهری را بهبود ببخشد و در موارد متعددی مانند مشاوره ازدواج ، مشاوره خانواده و یا مشاوره ی فردی در مورد حل مشکلاتی از جمله استرس، اضطراب و افسردگی به افراد کمک کند. در حال حاضر بسیاری از شهرهای ایران که تغییراتی سریع را تجربه کرده اند، نیاز به حل این موارد را بیشتر احساس می کنند؛ به طور مثال تغییرات زیاد در استان البرز نیاز به مشاور و روانشناس در کرج را افزایش داده است. حال سوال اینجاست که اگر روزی نیاز به مراجعه به یک روانشناس داشتیم، سراغ چه کسی برویم؟

 

می دانیم که صحبت کردن با یک مشاور نابلد، نه تنها هزینه بیهوده ای به ما تحمیل کرده است، بلکه ممکن است راهنمایی های غلط وی، ما را از چاله به چاه بی اندازد. باورهای مردم جامعه مبنی بر اینکه روانشناسان تاثیر چندانی در بهبود وضعیت روحی مراجعین خود ندارد یا راهکاری برای درمان فرد ارائه نمی دهند هم ناشی از برخورد آنها با همین مشاوران کم تجربه یا کم دانش است. بنابراین لازم است در انتخاب روانشناس دقت زیادی کنیم، با بررسی رفتار مشتریان خود و رضایت یا عدم رضایت آنها بعد از مراجعه به روانشناسان توانستیم مهمترین  مواردی که برای انتخاب یک روانشناس خوب می تواند مفید باشد، پیدا کنیم و در اینجا آنها را با شما در میان می گذاریم:

۱- یک مشاور خوب پیش از اینکه گوینده خوبی باشد، شنونده خوبی است. یعنی صحبت های مراجعین خود را با دقت و به طور کامل می شنود و با توجه به آنها شروع به ارائه راهکار به فرد می کند. در بسیاری از موارد، شاید فقط شنیدن درددل های مراجعین هم سبب تسکین درد روحی آنها شود که بعضی از روانشناسان، این مسئله را نادیده می گیرند.

۲- یک مشاور خوب می تواند رابطه صمیمی با مراجعین خود ایجاد کند تا بتوانند به راحتی مشکلات خود را اعلام کرده و درباره آنها صحبت کنند. در مطالعات انجام شده توسط مجله سازمان نظام پزشکی نیز آمده است که ظاهر آراسته پزشک و زیبایی محیط کاری وی هم، می تواند تاثیر خوبی بر مراجعین بگذارد، خصوصا که روانشناسی علمی است در ارتباط مستقیم با مسائل روحی فرد و این فاکتورها نقش مهم تری در آن خواهد داشت. پس برای انتخاب یک روانشناس خوب، باید بتوانیم با دیدن عکس های شخصی و محیط کاری وی، حس خوبی با وی برقرار کنیم، چرا که به خوبی می دانیم، اگر حس اولیه مثبتی نسبت به فردی در ما شکل نگیرد، ارتباط کلامی مفیدی نیز بین مان شکل نخواهد گرفت.

۳- محل تحصیل و رزومه تحقیقاتی یک روانشناس، به تنهایی نمی تواند معیاری برای انتخاب از سوی مراجعین باشد، همانطور که الزاما یک مهندس فارغ التحصیل شده از یکی از دانشگاه های برتر کشور، الزاما نمی تواند در محیط کار نیز موفق باشد. از طرف دیگر، خوب بودن یک روانشناس با سن و سال وی نیز الزاما رابطه مستقیم ندارد. چه بسا مشاورین جوانی که بسیار حاذق هستند و مراجعین آنها، رضایت کاملی از شیوه های درمانی آنها دارند، در صورتی که تجربه آنها از بسیاری از روانشناسان با سابقه زیاد کمتر است.

۴- یک مشاور خوب، الزاما نباید در زمینه های روز درمان های فکری توانمند یا دوره دیده باشد، بلکه بیش از هرچیز، روانشناس خوب نیاز دارد قدرت همدلی و برقراری رابطه با مراجعین را در خود تقویت کند. شیوه های مدرن درمان فکری، مخصوصا در درمان بیماری هایی مثل استرس و وسواس، جایگاه خاصی دارد، ولی اینکه در ایران هم متخصصین این امر، دانش و تجربه لازم برای اجرای آن را دارند یا خیر، هنوز به درستی سنجیده نشده است. پس بهتر است در مورد این نوع مشکلات روحی، هنوز هم از یک روانشناس شناخته شده کمک بگیریم تا اینکه به درمان های پرهزینه مدرن، روی آوریم.

۵- یک مشاور خوب الزاما نباید خود فردی کامل باشد. داستان جالبی که در این زمینه نقل شده این است که یکی از مشاورین توانمند در امر ترک سیگار، خود سیگاری بود و وقتی دلیلش را از وی پرسیدند، عنوان کرد که کسی که سیگاری است، بهتر از کسی که تجربه سیگار کشیدن را نداشته می تواند به افراد مبتلا به این درد کمک کند. واقعیت هم همین است! هیچ انسانی کامل نیست، پس برای انتخاب یک روانشناس خوب نیز، نباید دنبال یک انسان کامل گشت وگرنه نتیجه ای جز سردرگمی نخواهیم گرفت.

مواردی که در بالا ذکر شد مهم ترین موضوعاتی بود که در مدت همکاری با روانشناسان و تماس مستمر با مراجعین آنها متوجه شدیم که در انتخاب یک روانشناس و مشاور خوب در تهران یا سایر شهرهای ایران به ما کمک می کند. در پزشک خوب می دانیم که عملکرد ما در کنار تجارب دیگران کامل تر خواهد شد، پس اگر موارد دیگری هم در انتخاب یک روانشناس خوب تاثیرگذار است آنها را با ما در میان بگذارید.

 

 

دکتر تریوه روانشناس

روانشناس معروف

 

 

نکاتی که قبل از انتخاب روانشناس باید بدانید

مراجعه به پزشک روانشناس برای درمان برخی از اختلالات روحی روانی می تواند تاثیر زیادی در سرعت و بهبود بیماری فرد داشته باشد. باید در نظر داشته باشید که هر پزشکی برای درمان هر نوع اختلالی مناسب نیست ، پس قبل از مراجعه به پزشک این نکات را در نظر داشته باشید.

واقعیت این است که بسیاری از افراد همین که به این نتیجه برسند که می خواهند به روانشناس مراجعه کنند، آنقدر مسیر طولانی والبته پرماجرایی را طی می کنند که بعد از آن دیگر به فکر اینکه پیش چه کسی بروند، نیستند و تصور می کنند همین که پیش یک نفر که تابلوی نظام مشاوره و روانشناسی دارد، مراجعه کنند کفایت می کند.

اما برخی از این افراد بعد از جلسه اول دچار سرخوردگی می شوند و از همین جاست که گله ها و اظهارنظرهای آنها آغاز می شود که بله، روانشناسان مگر چه کاری انجام می دهند. فقط سر تکان می دهند، اصلا چیزی بلد نیستند، من خودم تنهایی بهتر می توانم مشکلم را حل کنم.

اصلا از وقتی رفتم پیش مشاور، وضعم بدتر شد اما واقعا مشکل کجاست؟ آیا واقعا روانشناسان و مشاوران کاربلد نیستند؟ اگر اینطور است، پس چطور شماره نظام گرفته اند و تابلو دارند؟

حتما شما هم این ضرب المثل را شنیده اید که بعضی افراد از در دروازه رد نمی شوند اما از ته سوزن رد می شوند. این دقیقا توصیف حال برخی از ماست. افرادی که برخی اوقات برای یک سرماخوردگی ساده پیش هر دکتری نمی روند و تا مطمئن نشوند که دکتر باسواد و متعهد است، سراغش نمی روند، اما برخی اوقات برای پیچیده ترین مسائل زندگی خود به اولین مشاور یا روانشناسی که در خیابان تابلویش را می بینند مراجعه می کنند.

اگر از این افراد دلیل این اعتماد ناگهانی شان را بپرسید، ممکن است پاسخ دهند این روانشناس شماره نظام روانشناسی دارد و تابلوی سبز رنگ معروفش هم نشانه آن و بعد هم با قیافه حق به جانبی بگویند خود شما بارها در مجله گفته اید به روانشناسانی مراجعه کنید که شماره نظام داشته باشند و در مراکز مجوزدار کار می کنند.

واقعیت این است که ما منکر حرف های خود نشده ایم و باز هم می گوییم به روانشناسانی مراجعه کنید که شماره نظام داشته باشند اما می خواهیم به این قانون تبصره ای اضافه کنیم و بگوییم که صرف داشتن شماره نظام برای اعتماد کردن کافی نیست.

شاید بپرسید چرا، مگر نظام روانشناسی بر کار این افراد نظارت ندارد، دیگر توجه به مسائل دیگر چه لزومی دارد؟ اتفاقا در این شماره می خواهیم درباره همین ضرورت با شما صحبت کنیم.

 

هم علم است و هم هنر

غالب روانشناسان کار روان درمانی را نه علم صرف، که ترکیبی از علم و هنر می دانند، به این معنی که این کار هم نیاز به علم روانشناسی دارد که در نتیجه، افراد برای اشتغال در این زمینه در ایران باید حداقل مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و هم نیاز به هنر خاص خود دارد.

نظام روانشناسی برای اطمینان از داشتن این هنر، گذراندن دوره های کارآموزی را شرط دادن شماره نظام می داند اما واقعیت این است که این هنر به این آسانی به دست نمی آید و ممکن است کسب آن برای برخی سال ها به طول انجامد.

از سویی، برخی متخصصان مانند دیوید گلدارد، مشاور و نویسنده کتاب «مشاوره؛ آموزش و کاربرد مهارت های خرد در مشاوره فردی» داشتن برخی ویژگی های شخصیتی در متخصصان را در کسب این هنر تاثیرگذار می دانند.

در این شرایط نمی توان به صرف داشتن شماره نظام اکتفا کرد و تصور کرد بدون هیچ شناختی می توان به مشاور مراجعه کرد و مطمئن بود که او در کارش وارد است.

 

تخصص در موضوعات مختلف

حوزه روانشناسی و مشاوره گسترده است. به همین دلیل، این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زیرگروه های متنوعی تقسیم می شود و متخصصان هر کدام از این رشته ها در مورد برخی موضوعات اطلاعات دارند و می توانند یاری رسان باشند.

برای مثال، ممکن است یک متخصص بیشتر در زمینه مشکلات زوج ها کار کرده باشد، متخصصی دیگر در زمینه افسردگی، دیگری در زمیه اضطراب و دیگری در زمینه مشکلات نوجوانان. آشنایی با تخصص خاص کسی که می خواهید به او مراجعه کنید می تواند در میزان موفقیت روان درمانی بسیار اثرگذار باشد.

 

روش های درمانی متفاوت

ممکن است بگویید می دانم که باید به روانشناس مراجعه کنم و در نتیجه، از یک روانشناس بالینی وقت گرفته ام اما نکته مهم دیگری که وجود دارد روش های متفاوت روان درمانی است. برخی مشاوران و روانشناسان به روش های مستقیم تر علاقه دارند، در حالی کهه برخی، روش هایی را ترجیح می دهند که کمتر مستقیمند و در نتیجه، رهنمودهای کمتری به مراجعان خود می دهند.

این موضوع تخصصی در ارتباطی که مراجعان با روان درمانگران خود برقرار می کنند، اثری مهم دارد. واقعیت این است که در قدم اول باید تا حدی از روشهای متعددی که روانشناسان استفاده می کنند، اطلاع داشته باشید و سپس در مورد متخصصی که می خواهید به او مراجعه کنید از طریق مراجعان قبلی یا افرادی که اطلاعات دقیقی در این زمینه دارند، اطلاعاتی کسب کنید.

اگر به این نکات توجه کنید، می توانید امید داشته باشید که موفقیت بیشتری عاید شما خواهد شد.

 

 

بهترین روانشناس کودک در تهران

مشاوره و روانشناسی

مشاوره و روانشناس ازدواج | نکاتی که قبل از انتخاب روانشناس باید بدانید

منبع : سلام دکتر – نمناک

 

این مطالب را نیز ببینید!

زندگی زناشویی موفق

عشق ماندگار | چگونه مانند روزهای اول ازدواج عاشق بمانیم؟

عشق ماندگار | چگونه مانند روزهای اول ازدواج عاشق بمانیم؟5 امتیاز از 1 رای  عشق …

دیدگاهتان را بنویسید