جمعه 2 فروردین 1398
صفحه اصلی / ازدواج / معیارهای ازدواج موفق | نکات مهم در هر ازدواج

معیارهای ازدواج موفق | نکات مهم در هر ازدواج

به این مطلب امتیاز دهید

معیارهای ازدواج موفق : ازدواج مهمترین تصمیم زندگی هر فرد است. دانستنی های قبل و بعد از ازدواج آینده یک زندگی مشترک را در دست میگیرد. امروز با ۱۵ پرسش مهم برای یک ازدواج موفق و پایدار در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

صحبتهای قبل ازدواج

نکات مهم در ازدواج موفق ,معیارهای ازدواج موفق

 

 

۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق

فکر می‌کنید نیمه گمشده‌تان را پیدا کرده‌اید؟ پاسخ این ۱۵ پرسش به شما کمک می‌کند تا دید بهتری نسبت به ازدواج خود پیدا کنید و به این اطمینان برسید که آیا برای یکدیگر ساخته شده‌اید و به پای هم پیر خواهید شد، یا نه.

بسیاری از تصمیم‌گیری‌های ما سرنوشت‌ساز هستند؛ رشته تحصیلی‌مان، شغلی که انتخاب می‌کنیم، دوستانی که برمی‌گزینیم و از همه مهم‌تر، همسری که می‌خواهیم تمام زندگی و آینده خود را با او شریک شویم. روان‌شناسان هم می‌گویند رابطه عاطفی حائز اهمیت است چون نقش تعیین‌کننده‌ای در سلامتی ما دارد و نوع برخورد ما با فشارهای عصبی و حتی جهان پیرامون را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اما از کجا می‌توان فهمید که در انتخاب شریک زندگی درست عمل کرده‌ایم؟ مطمئنا راهی با صحت و اطمینان صد درصد وجود ندارد؛ اما می‌شود به کمک پرسش‌هایی علمی در کنار حس قلبی‌ای که نسبت به رابطه‌مان داریم، به نتایج اطمینان‌بخشی دست پیدا کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از خواندن پرسش‌ها، به این فکر کنید که همان‌طور که در ترکیب یک تیم ورزشی تلاش می‌شود بهترین فرد (برآیندی از نکات مثبت و منفی) انتخاب شود، ما هم تلاش می‌کنیم بهترین فرد ممکن را برای یک عمر زندگی مشترک انتخاب کنیم؛ چرا که در دنیای واقعی، انسان ایده‌آلی وجود ندارد.

 

لیست کلتنر

۱۵ پرسش تعیین‌کننده‌ای که در ادامه خواهید دید، از لیست «کلتنر» اقتباس شده‌اند. این فهرست را یکی از تحلیلگران شناخته‌شده بیس‌بال به نام «بیل جیمز» تهیه کرده است تا با تعدادی پرسش ساده که جواب بله یا خیر دارند، توانایی بازیکنان و شانس حضور آن‌ها را در بازی‌ها بسنجد.

ترکیبی از همین سؤال‌های کلیدی با پاسخ بله یا خیر می‌تواند به هر یک از ما در ارزیابی رابطه عاطفی‌ای که درگیر آن هستیم، کمک کند. روان‌شناسی خوش‌ذوق و کارشناس روابط عاطفی به نام « گری لواندوسکی»، لیست کلتنر را برای روابط انسانی تغییر داده و تلاش کرده است مهم‌ترین عوامل را در حفظ یک رابطه لحاظ کند. او می‌گوید: «اگر نتیجه برایتان مهم است کاملا روراست باشید و با دقت به پرسش‌ها پاسخ بدهید. اگر به خودتان دروغ بگویید، نتیجه‌ای غلط در انتظارتان خواهند بود».

و اما پرسش‌ها. همان‌طور که لواندوسکی گفت، توصیه می‌کنیم صادقانه و با پاسخ‌های بله یا خیر به هر پرسش پاسخ بدهید:

 

۱- آیا همسرتان از شما انسان بهتری ساخته است؟ آیا شما هم برای او این قدم را برداشته‌اید؟

۲- آیا هر دوی شما در بیان احساساتتان به دیگری، تکیه کردن به او و کمک خواستن راحتید و می‌دانید که او شما را ترک نخواهد کرد؟

۳- آیا هر دوی شما، دیگری را همان‌طور که هست پذیرفته‌اید و نیازی به ایجاد تغییر در او نمی‌بینید؟

۴- آیا نظر مخالفتان را با آرامش و احترام به یکدیگر اعلام می‌کنید؟

۵- آیا هر دو در تصمیم‌گیری‌ها دخیل هستید و خود را در رابطه مؤثر می‌دانید؟

۶- آیا هر دو بهترین دوست یکدیگرید؟

۷- آیا بیشتر از اینکه به «من» و «تو» فکر کنید، احساس «ما» بودن دارید؟

۸- آیا می‌توانید رمز حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی یا رمز کارت بانکی‌تان را در اختیار او قرار بدهید؟

۹- آیا نظرات واقع‌بینانه و مثبتی نسبت به یکدیگر دارید؟

۱۰- آیا همسر شما و دوستان نزدیکتان معتقدند رابطه‌ای بسیار خوب و پایدار دارید؟

۱۱- آیا رابطه شما عاری از خیانت، حسادت و کنترل رفتار دیگری است؟

۱۲- آیا دیدگاه‌های سیاسی و مذهبی مشترکی دارید؟ آیا ازدواج برای هر دوی شما به یک‌اندازه مهم است و در مورد داشتن فرزند و نحوه تربیت او به توافق رسیده‌اید؟

۱۳- آیا هر دوی شما حاضر به فداکاری برای همسر خود هستید؟

۱۴- آیا هر دو شخصیتی سازگار و با ثبات روانی دارید؟

۱۵- آیا از رابطه زناشویی خود احساس رضایت دارید؟

 

 

چیزهایی که قبل از ازدواج باید بدانیم

نکاتی در مورد ازدواج

 

محاسبه امتیاز

برای داشتن رابطه‌ای پایدار و سالم، نیازی نیست که به هر ۱۵ سؤال پاسخ مثبت بدهید. گاهی ممکن است سؤالی از نظر شما و همسرتان اهمیت چندانی نداشته باشد و بخواهید آن را حذف کنید. با این حال هرچقدر به سؤالات بیشتری پاسخ مثبت بدهید، احتمال پایدار بودن رابطه‌تان بیشتر است. لواندوسکی می‌گوید: «روابط انسانی بسیار پیچیده است. این لیست هرچند دید خوبی نسبت به رابطه‌تان ارائه می‌دهد، اما هیچ‌کس نمی‌تواند پایداری یک رابطه را صد درصد تضمین کند».

 

نکات مهم در هر ازدواج

۱) قبل از ازدواج کمی چشم های خودرا باز و بعد از آن چشم های خود را به صورت نیمه باز درآورید.

۲)برای اینکه بتوانید یک انتخاب خوب داشته باشید به این موارد توجه فرمایید.خودتان ،زندگیتان و آینده تان برایتان مهم باشدو ازدواج را مهم بدانید.اغلب انسان ها به هنگام انتخاب همسر، آن را یک امر سطحی میدانند و زیاد درباره ان فکر نمی کنند ، طغیان شهوت ونیاز به همسر ،فزونی احساسات ،رویاها و بلند پروازی ها ،تصورات غیر واقعی از ازدواج پیچیدگی این انتخاب را افزونتر می کند از این رو به مقدار کافی دقت،تامل آخربینی را ملاک انتخاب خویش قرار نمیدهند

۳)اگر می خواهید انتخاب موفقی داشته باشید باید راه خاصی را طی کنید و اصول و قواعدی را مراعات کنید.

۴)در انتخاب همسر عجله نکنید،اشتیاق بیش از حد به ازدواج اغلب با احساسات قدرتمند هیجان ، ناشی از ازدواج همراه است ،البته واقیعتی است که ازدواج ،ماجرایی جالب و هیجان انگیز است اما کسانی که بیش از حد تحت تاثیر هیجان ازدواج قرار میگیرند متوجه مسئولیت سنگینی که ازدواج بر دوش انها می گذارد نیستند.

۵)چون انتخاب همسر با سرنوشت شما بیش از همه در ارتباط است پس لازم است اولا : بسیار تامل و دور اندیشی کنید،

ثانیا: تحقیق جامع کنید،ثالثا:خودتان تصمیم نهایی را بگیرید،از دیگران کمک بگیرید،با آنها مشورت کنید،نظرات آنهارا جویا شوید اما تصمیم نهایی را خودتان بگیرید.

۶)افرادی که دنیاهای متفاوتی دارند با خیر وخوشی نمی توانند زیر یک سقف زندگی کنند از اینرو هرچه در ازدواج زمینه های تشابه بر زمینه های اختلاف فزونی یابد موفقیت در آن افزایش می یابد

۷)بسیارمهم است که نحوه ارزشگذاری زوجین به مسائل و موضوعات مختلف یکسان و به هم نزدیک باشد.اگر در این زمینه وحدت فکری وجود نداشته باشد اصطکاک میان انها حتمی است .زناشویی میا زن ومردی که سیستم ارزشگذاری انها با هم متفاوت باشد وخوب وبد در نزد هر دو یکسان نباشد به دشواری های شخصی و خانوادگی گوناگون می انجامد وتنها با اراده استوار نمی توان از آن پرهیز کرد.

۸)نزدیکی علاقه ها و یکسانی سلیقه ها باعث استحکام هرچه بیشتر زندگی زناشویی می شودموارد مورد علاقه اهمیت زیادی ندارند،مهم داشتن علاقه های یکسان است.

۹)نوع برداشت وتوقع از جایگاه ویژه فرد در زندگی زناشویی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است بدین معنا که زن وشوهر درباره وظایف و مسئولیت های یکدیگر در رابطه زناشویی وحدت نظر داشته باشند ونه مرد سالاری و نه زن سالاری بلکه حق سالاری حاکمیت داشته باشد.

۱۰)تفاوت های زیاد زوجین از نظر سطح تحصیلات به دلیل اینکه هرکدام ممکن است بینش و منش جداگانه ای داشته باشند  می تواند در مسائل مختلف زندگی باعث به وجود آمدن تنش ها و کشمکش ها گردد،میان سعادت خانوادگی و همگونی تحصیلات ، همبستگی مستقیمی وجود دارد.وجود یک موقیعت تحصیلی همسان یا نزدیک به هم به ایجاد توافق  ویکسان اندیشی بین زن و مرد کمک زیادی می کند.

۱۱) سن موضوع مهم وقابل توجهی است ،معمولا توصیه بر این است که سن مرد کمی از سن زن بیشتر باشد اما این تفاوت نباید خیلی زیاد باشد تفاوت وسیع سنی بین زن وشوهر با خود تفاوت های فکری و احساسی را به همراه خواهد آورد و تاثیرش بر زندگی آینده زوجین زیاد خواهد بود.

۱۲)سطح فرهنگی نیز یکی از مسائل مهم می باشدکه باید به آن توجه نمود.افرادی که از دو فرهنگ متفاوت باهم ازدواج می کنند ممکن است در زندگی دچار اختلاف شوند چون برخی مسائل وکارها ممکن است دریک فرهنگ ارزش و در فرهنگ دیگر ضد ارزش تلقی شود از این رو دقت در این زمینه نیز باید بسیار باشد.

۱۳)میزان انرژی نیز موضوع دیگری است ،وقتی یکی از طرفین ازدواج،پرانرژی و همسر او کم انرژی باشد با مشکلات عدیده ای برخورد میکنند،میزان انرژی به جنبه های مختلفی می تواند ارتباط داشته باشد از جمله معاشرت های اجتماعی ، فعالیت های مختلف فرهنگی ،مذهبی ،اقتصادی وغیره.

۱۴)مسائل اقتصادی نیز در زندگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چنانچه زوجین بتوانند در میزان درامد  واستفاده از پول و کم وکیف ان به وحدت نظر برسند ریشه خیلی از بحث و جدال ها را خشکانده اند.

۱۵) مسائل مهم دیگری که میتوانند در زندگی آینده تاثیر داشته باشند عبارتند از سیستم ارزشی ، همتایی دینی و ایمانی ، هماهنگی فکری و فرهنگی ، همتایی اخلاقی ، زمینه های اقتصادی و اجتماعی،هوش، تحصیلات رسمی ،انتظار از نقش یکدیگر،همتایی جسمی و جنسی، تناسب سنی،تناسب مالی،تناسب خانوادگی،هماهنگی وتناسب در اهداف و آینده فکری ،مهارت های کلامی ،هماهنگی در مدیریت خانواده،تعداد فرزندان مورد نظر،زمان بچه دار شدن ، سلیقه وتربیت فرزندان، میزان ارتباط با خانواده همسر،وقت شناسی ،وابستگی و اتکا، شیوه حل مسئله،طرز برخورد باخشم، کمک های مالی به خانواده خود،دوستی با دیگران،مهارت های آزاد،هدف های زندگی، سرگرمی ها و علایق ، میزان توجه و مشارکت در مراسم مذهبی،نگرش درباره پول و مسائل اقتصادی ، انتخاب محل زندگی ، مسافرت-تعطیلات ، برگزار کردن مراسم ها ومناسبت ها، میزان صرف وقت باهم وغیره.

۱۶)تحقیقات خود را درمورد همسرتان به طور کامل و وافی انجام دهید و به تحقیقات سطحی اکتفا نکنید به خصوص از خویشاوندان و دوستان، زیرا افراد مطابق با تفکراتی که دارند دوستان خود را انتخاب می کنند.

۱۷) انتخاب همسر شایسته به شانس بستگی ندارد . یافتن همسر شایسته پاداش کسانی است که از اصول صحیح انتخاب همسر پیروی می کنند.اگر از روی شانس و خوش بیاری حساب می کنید و اگر به شهوت و عشق و عاشقی معتقدید با احتمال بیش از ۵۰ در صد ازدواج موفقی نخواهید داشت.

۱۸) سختی یا آسانی زندگی تا حد زیادی بسته به نگرش  و اندیشه های مرد دریک زندگی دارد و پیشرفت یک زندگی تا حد زیادی به میزان کمال طلبی و داشتن اندیشه های والا در مرد است، مردی که اندیشه های سست ، جهانی کوچک و خلقی تنگ دارد زندگی با او نیز به همان میزان دارای سختی و گرفتاری بیشتری است

۱۹) سعی کنید کسانی را انتخاب کنید که وقتی کاری به آنها سپرده میشودبه بهترین شکل آن را انجام دهند.اینگونه افراد یک نوع تعهد درونی و وجدان آگاه نسبت به پذیرش مسئولیت دارند از این رو وقتی مسئولیت زندگی را قبول نمایند مطمئنا تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا یک زندگی معقول ومناسب را برای همسر و خانواده خویش فراهم نمایند.

۲۰ ) نگرش و اعتقادتان را نسبت به مذهب ،زندگی ، انسان ها ، مسائل اجتماعی ، اقتصادی و خیلی چیزهای دیگر معین کنید، آن هارا سعی کنید حتما بنویسید وبه خوبی و بدی آن کاری نداشته باشید.

۲۱) اهدافی که میخواهید به آنها برسید ، اهداف شغلی ، تحصیلی ، مذهبی، شخصیتی و مالی را مشخص کنید و انهارا نیز دقیقا تشریح کنید.

۲۲) هرچیزی که از ان خوشتان می اید یا بدتان می اید را بنویسید،نسبت به هر چیزی هم که حساسیت دارید و سریع متاثر می شوید را نیز بیان کنید

۲۳) برای شناخت همسرتان ابتدا صحبت های رودر رو با او انجام دهید . طی چندین ساعت یا چندین جلسه تا می توانید از او کسب اطلاعات کنید .در مورد تمامی رفتار ها ، عادات و اعتقادات پرس و جو کنید،نظرش را در مورد مسائل مختلف زندگی بپرسید و در همان حال سعی کنید ابعاد وجودی اورا تشخیص دهید.

۲۴) آدرس یا شماره تلفن چند از دوستان و آشنایان وی را از خود او بگیرید و به هنگام تماس با آنها اولا : آنهارا در موقیعتی قرار دهید که احساس کنند اطلاعات آنها در سرنوشت یک زندگی تاثیر دارد و وجدان خودشان را محکمه خودشان قرار دهید ثانیا : سوالات دقیق و عمیقی بپرسید و سوالات را طوری طرح کنید که طرف مجبور شود به تشریح و توصیف بپردازد

۲۵) وضعیت اخلاقی و رفتاری اورا در محیط کار یا تحصیل ارزیابی کنید به آنجا نیز سر بزنید و تا میتوانید از افرادی که به نوعی از او اطلاع دارند کسب اطلاع کنید.از وضعیت او در محله و از همسایگان و افراد محل جویاشوید

۲۶) انتخاب همسر بیش از هرکاری نیاز به بررسی همه جانبه دارد ، عاقل آن است که اندیشه کند پایان را.

۲۷) همچنان که در انتخاب همسر به زیبایی ظاهری آن خیلی توجه می کنید به زیبایی باطنی آن نیز توجه کاملی کنید ، به کیفیت صحبت کردن و رفتار وی در مواقع مختلف به هنگام شادی ، عصبانیت و غیره…

۲۸) با مصلحت دیگران ازدواج کردن در جهنم زیستن است .هرگز اختیار خود را به دیگران ندهید که هر آنچه پسندیدند به اجبار یا اکراه به شما بقبولانند .زیرا معمولا پس از گذشت چندی این افراد از کرده خود پشیمان گشته و متوجه اشتباه بزرگ خود میشوند

۲۹) از دیدگاه قرآن بهترین و عالیترین لباس ، لباس تقواست، بنابراین بهترین همسر ، انسان با تقوا است و اگر کسی بتواند همسر متقی اختیار کند واقعا در این دنیا با تمام سختی هایش راحت زندگی خواهد کرد.

۳۰) خوشبختی عبارت است از آرامش ، احساس سعادت و احساس امنیت ، جشن ، اسراف و زیاده روی کسی را خوشبخت نمی کند.مهریه و جهیزیه هم کسی را خوشبخت نمی کند.پایبندی به روش شرع است که انسان را خوشبخت و سعادتمند میکند.

۳۱) از نتایج زندگی زناشویی ،تولد فرزندان است .فرزندانی که بایستی انسان یک عمر برای آنها زحمت بکشد و آنهارا بزرگ کند اما قسمت مهمی از تربیت و پرورش فرزندان ،بردوش مادر است از اینرو مادر نقش بسیار مهمی در چگونگی و کیفیت تعلیم و تربیت فرزندان دارد.انتخاب همسر در واقع  انتخاب کشتزار هم است ، کشتزاری برای پرورش فرزندان و معلمی برای آنها از اینروست که باید انتخاب آگاهانه باشد.

 

مسائل مهم قبل از ازدواج

مسائل زندگی مشترک

معیارهای ازدواج موفق | نکات مهم در هر ازدواج

منبع: IFLScience/سلامت نیوز – moshaverehoosh.com

 

 

این مطالب را نیز ببینید!

پیام تبریک سالگرد ازدواج به همسر | به دوست و به دیگران

پیام تبریک سالگرد ازدواج به همسر | به دوست و به دیگران4.2 امتیاز از 11 …

دیدگاهتان را بنویسید