پنج شنبه 2 اسفند 1397
صفحه اصلی / موفقیت / کسب و کار / آسیب های شغلی برای زنان | تفاوت آسیب های شغلی در زنان و مردان

آسیب های شغلی برای زنان | تفاوت آسیب های شغلی در زنان و مردان

آسیب های شغلی برای زنان | تفاوت آسیب های شغلی در زنان و مردان
به این مطلب امتیاز دهید

آسیب های شغلی برای زنان : آسیب های شغلی در زنان بیشتر است یا مردان ؟ آسیب های شغلی چه تاثیری در کسب و کار دارد؟ در اینجا با مقاله ای جامع مقایسه آسیب های شغلی مردان و زنان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

آسیب چیست

تعریف آسیب شناسی اجتماعی , آسیب های شغلی برای زنان

 

تفاوت آسیب های شغلی در زنان و مردان

خطر آسیب های شغلی در زنان بیشتر از مردان است

فشار های روانی و درواقع سلامت روحی و روانی مردان و زنان باعث بروز آسیب های شغلی می شود اما این آسیب ها در مردان وزنان متفاوت است .در این مقاله شما را با تفاوت آسیب های شغلی در زنان و مردان آشنا می کنیم.آسیب های شغلی

 

زنان بیشتر در معرض آسیب های شغلی قرار دارند

در بررسی های مختلف سلامت روحی زنان و مردان در مشاغل مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند که در این بررسی مشخص شده زنان بیشتر از مردان در معرض آسیب های شغلی هستند. در این مقاله با جزئیات بیشتری به این مسئله پرداخته می شود .

 

آسیب های شغلی در زنان و مردان متفاوت است

تحقیقات جدید نشان می دهد که خستگی و افسردگی می تواند خطر آسیب های شغلی را در زنان افزایش دهد. درواقع زنانی که از افسردگی، اضطراب و خستگی رنج می برند، به احتمال بیشتری در معرض آسیب های شغلی قرار می گیرند .محققان دانشکده بهداشت عمومی کلرادو در بررسی های خود دریافتند که این عوامل به طور قابل توجهی در سلامت شغلی زنان اثر خواهد گذاشت؛ درحالی که معمولا اثری بر سلامت شغلی مردان ندارد .

دکتر ناتالی شواتکا Natalie Schwatka ، استادیار مرکز سلامت، کار و محیط زیست کلرادو (وابسته به دانشکده محیط زیست و بهداشت دانشگاه کلروادو) در این مورد می گوید:”نتایج بررسی های ما نشان می دهد که حفظ امنیت و سلامت کارکنان بیش از برنامه های ایمنی موردنیاز است. این نیاز، رویکرد یکپارچه ای از سلامت، رفاه و ایمنی را به هم مرتبط و متصل می سازد .”

 

اعضای این گروه تحقیقاتی با کمک بانک اطلاعاتی بیمه گران جبران خسارت کارگران کلرادو، ۳۱۴ حرفه شامل طیف وسیعی از صنایع را به منظور آگاهی از آسیب های شغلی موردبررسی قراردادند . در این ۳۱۴ حرفه، ۱۷ هزار نفر در رده بندی های مختلف، از اعضای هیئت مدیره گرفته تا کارگر، حضور داشتند .

پژوهشگران در مطالعات خود دریافتند که ممکن است عواملی باعث آسیب زدن به شغل مردان شود، اما عوامل سلامت رفتاری مانند کم خوابی و اضطراب مستقیما به شغل آن ها صدمه وارد نمی کند درحالی که این مشکلات در زنان به شدت دیده می شود. زنان به احتمال بسیار بیشتری با مشکلات مربوط به سلامت رفتاری و روانی، دچار آسیب های شغلی شوند. بنا به آمار، آسیب های شغلی در زنان ۶۰ درصد و در مردان ۳۳ درصد گزارش شده است .

 

 

انواع آسیب اجتماعی

حوادث ناشی از کار ppt

 

 

بااین حال، دکتر شواتکا معتقد است برای درک اینکه چرا در زنان و مردان آسیب های مربوط به کار تفاوت دارد، به تحقیقات بیشتری نیاز است. البته به طورکلی باید گفت کارکنانی که در گذشته دچار آسیب های شغلی شده اند، بدون در نظر گرفتن جنسیت آن ها، احتمال بیشتری وجود دارد که دوباره گرفتار مشکلات شوند .

شواتکا می گوید:”برخی عوامل اجتماعی و فرهنگی ممکن است توضیح دهند که چرا زنان نسبت به مردان، بیشتر از نگرانی خود به سلامت رفتاری گزارش می دهند. مردان عموما به این نگرانی های سلامت رفتاری کمتر اعتراف می کنند. اما حتی با در نظر گرفتن این عامل، باز به نظر می رسد که زنان در مقایسه با مردان، بیشتر در محل کار و خانه در معرض فشارهای مختلف روانی قرار دارند. این مسئله ارزش تحقیقات بیشتر را در آینده خواهد داشت.

 

زنان و آسیب های شغلی

این خطرهای شغلی شامل خطرهای فیزیکی مثل سروصدا، خطرهای شیمیایی مانند آفت کش ها، داروها، خطرهای بیولوژیکی مثل ویروس ایدز، هپاتیت های B و C و خطرهای روحی و روانی همچون استرس و خشونت در محیط کار است، ضمن آنکه علاوه بر این عوامل، می توان به شیوه و الگوهای کار مثل نوبت کاری و عوامل محیطی و سازمانی نیز به عنوان خطرهای شغلی زنان اشاره کرد .

یکی دیگر از خطرهای مهم در محل کار، خطرهای شغلی است. سر و صدا شایع ترین آلاینده فیزیکی محیط کار است و در بیشتر محل های کار از قبیل صنایع نساجی، ادارات و بیمارستان ها وجود دارد .این عوامل بسیار شایع موجب کاهش شنوایی می شود و این عامل در اثر سر و صدا به نوبه خود موجب اختلال در درک صوت، بویژه کلام دیگر همکاران می شود .

گاهی در این نوع کم شنوایی ها اختلال در درک اصوات با فرکانس بالا رخ می دهد و این عارضه در نهایت موجب اختلال در ارتباط بین فردی شده و احتمال رویداد حوادث شغلی را بالا می برد .مواجهه مزمن با سر و صدای زیاد موجب ازدیاد حوادث کاری، افزایش غیبت از کار، آثار روحی – روانی و دیگر مشکلات می شود .

نوبت کاری به صورت کار در ساعات عصر و شب، چه به صورت دایم و چه به صورت چرخشی، آثار نامطلوبی بر سلامتی دارد، این عوارض در کارکنانی که نوبت کاری چرخشی دارند، شدیدتر رخ می دهد .خستگی، سوزش سردل، یبوست، افسردگی، تمایل به سوء مصرف دارو، آسیب پذیری در مقابل سوانح و حوادث، افزایش شیوع بیماری های عروق کرونری قلب و اختلال های تولید مثل و بهبود نیافتن بیماری ها از عوارض مزمن نوبت کاری است .

 

چرا زنان بیشتر در معرض آسیب‌های شغلی قرار می‌گیرند؟

محققان دانشکده بهداشت عمومی کلرادو در بررسی‌های خود دریافتند که این عوامل به‌طور قابل‌توجهی در سلامت شغلی زنان اثر خواهد گذاشت؛ درحالی‌که معمو اثری بر سلامت شغلی مردان ندارد.

دکتر ناتالی شواتکا (Natalie Schwatka)، استادیار مرکز سلامت، کار و محیط‌زیست کلرادو (وابسته به دانشکده محیط‌زیست و بهداشت دانشگاه کلروادو) در این مورد می‌گوید: «نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد که حفظ امنیت و سلامت کارکنان بیش از برنامه‌های ایمنی موردنیاز است. این نیاز، رویکرد یکپارچه‌ای از سلامت، رفاه و ایمنی را به هم مرتبط و متصل می‌سازد.»

 

اعضای این گروه تحقیقاتی با کمک بانک اطلاعاتی بیمه‌گران جبران خسارت کارگران کلرادو، ۳۱۴ حرفه شامل طیف وسیعی از صنایع را به منظور آگاهی از آسیب‌های شغلی موردبررسی قراردادند. در این ۳۱۴ حرفه، ۱۷هزار نفر در رده‌بندی‌های مختلف، از اعضای هیئت‌مدیره گرفته تا کارگر، حضور داشتند.

پژوهشگران در مطالعات خود دریافتند که ممکن است عواملی باعث آسیب زدن به شغل مردان شود، اما عوامل سلامت رفتاری مانند کم‌خوابی و اضطراب مستقیما به شغل آن‌ها صدمه وارد نمی‌کند درحالی‌که این مشکلات در زنان به‌شدت دیده می‌شود. زنان به احتمال بسیار بیشتری با مشکلات مربوط به سلامت رفتاری و روانی، دچار آسیب‌های شغلی شوند. بنا به آمار، آسیب‌های شغلی در زنان ۶۰ درصد و در مردان ۳۳ درصد گزارش شده است.

 

بااین‌حال، دکتر شواتکا معتقد است برای درک اینکه چرا در زنان و مردان آسیب‌های مربوط به کار تفاوت دارد، به تحقیقات بیشتری نیاز است. البته به‌طورکلی باید گفت کارکنانی که در گذشته دچار آسیب‌های شغلی شده‌اند، بدون در نظر گرفتن جنسیت آن‌ها، احتمال بیشتری وجود دارد که دوباره گرفتار مشکلات شوند.

شواتکا می‌گوید: «برخی عوامل اجتماعی و فرهنگی ممکن است توضیح دهند که چرا زنان نسبت به مردان، بیشتر از نگرانی خود به سلامت رفتاری گزارش می‌دهند. مردان عموما به این نگرانی‌های سلامت رفتاری کمتر اعتراف می‌کنند. اما حتی با در نظر گرفتن این عامل، باز به نظر می‌رسد که زنان در مقایسه با مردان، بیشتر در محل کار و خانه در معرض فشارهای مختلف روانی قرار دارند. این مسئله ارزش تحقیقات بیشتر را در آینده خواهد داشت.»

 

 

آسیب های اجتماعی چیست

آسیب های شغلی زنان و مردان

آسیب های شغلی برای زنان | تفاوت آسیب های شغلی در زنان و مردان

منبع : تیتربرتر-قطره – نمناک – سیمرغ – قدس آنلاین

 

این مطالب را نیز ببینید!

فواید پیاده روی ارام

ورزشهای مفید برای زنان | مناسب ترین ورزشها برای بانوان چه هستند

ورزشهای مفید برای زنان | مناسب ترین ورزشها برای بانوان چه هستندبه این مطلب امتیاز …

دیدگاهتان را بنویسید