یکشنبه 4 فروردین 1398
صفحه اصلی / بارداری / بارداری هفته به هفته / هفته سی و شش بارداری | تغییرات مادر و جنین در هفته 36

هفته سی و شش بارداری | تغییرات مادر و جنین در هفته 36

به این مطلب امتیاز دهید

بارداری دوره خطیر و مهم زندگی هر بانویی است. در این سری مقالات با بارداری هفته به هفته ، تغییرات روحی و جسمی مادر و همچنین جنین را بررسی و برای شما گردآوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

 

 

هفته 36 بارداری نی نی سایت

هفته ۳۶ بارداری چی بخورم , هفته سی و شش بارداری

 

 

هفته سی و ششم بارداری

باورتان می شود؟ شما به هفته سی و ششم رسیده اید و این یعنی فقط ۴ هفته دیگر تا زمان زایمان شما باقی مانده است. این هم خبر خوش این هفته؛ سر جنین در هفته ۳۶ بارداری به‌ طرف پایین قرار گرفته است که برای یک زایمان راحت مناسب‌تر باشد. یعنی خودش راهی را که باید برود رفته است. خودش برای رسیدن به آغوش شما بی قرار است. یک بی قراری دوطرفه. شاید باورتان نشود اما جنین هم هیجان دارد. می خواهد قیافه شما را ببیند. پس لطفا این چند هفته را هم با شادی و خوشحالی تحمل کنید. ادامه مطلب را هم بخوانید تا آخرین وضعیت جنین دستتان بیاید.

 

وضعیت جنین در هفته سی و ششم بارداری

این روزها جای جنین حسابی تنگ است برای همین به نظر می‌رسد که حرکاتش کم شده است. طبیعی است فضای کافی برای چرخیدن و غلت زدن و لگد زدن ندارد.

جنین شما هنوز هم روزی ۳۰ گرم وزن اضافه می‌کند. می‌خواهد بعد از تولد سر وزن باشد. همه چیز در بدن او برای ورود به دنیای جدید آماده است. ریه‌های جنین تنها عضوی است که تا آخرین لحظه‌ها در حال تکامل است و در بیشتر موارد نارسایی این عضو پس از تولد مشکل ایجاد می‌کند. قد: ۴۸٫۲ سانتی متر

 

وزن: ۲۶۴۸ گرم

هفته سی و ششم اگر اولین باری است که باردار شده‌اید ظرف چند روز بعد سر کودک داخل حفره رحم شما قرار می‌گیرد. با وقوع چنین حالتی مشخص می‌شود که کودک توانایی عبور از حفره‌ها لگن را به راحتی دارد یا نه؟ در بارداری‌های بعدی این حالت تا زمان شروع دردهای زایمانی برای مادر ایجاد نمی‌شود اما قرار گیری او در لگن حس خوشایندی نیست حس شما این گونه است که توپی در بین پایتان قرار دارد و هر لحظه ممکن است به پایین بیفتند. خیالتان راحت این اتفاق نمی‌افتد.

شما در این هفته یک کودک کاملا رشد کرده را در بدن خود حمل می‌کنید. بنابراین ورزش مداوم و سبک در این دوران می‌تواند انرژی زیادی به شما بدهد. پیاده روی بهترین ورزشی است که می‌توانید در دوران بارداری  انجام دهید.

 

جفت سر راهی

جفت سر راهی معمولا در سه ماهه آخر حاملگی اتفاق می‌افتد. خونریزی بدون درد با حجم زیاد و با رنگ روشن ممکن است از هفته ۲۸ حاملگی دیده شود. قرارگرفتن جفت سر راهی معمولا به خود جنین آسیبی نمی‌رساند و فقط در هنگام زایمان است که این فرایند را دشوار می‌کند.اگر جفت سر راهی در نیمه اول بارداری اتفاق بیفتد با بزرگ‌شدن رحم جفت به بالا حرکت می‌کند و مشکلی هم برای جنین ایجاد نمی‌کند. پزشک هم روند حرکت جفت را با سونوگرافیبررسی می کند. بعد از هفته های ۳۲ یا ۳۴ هم باید سونوگرافی انجام شود تا محل دقیق جفت تعیین شود. فقط در نیم یا یک درصد از مواقع جفت در پایین رحم باقی می‌ماند. با این حال اگر در طول مدت سه ماه دوم یا سوم جفت در سر راه باشد و خطری مادر یا جنین را تهدید کند عمل سزارین انجام می‌شود.

مصرف مواد مغذی سالم و متعادل نه تنها برای شما و کودکتان در این دوره لازم است بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهبود اندام‌تان پس از زایمان، فراهم می‌کند. بسیاری از زنان باردار سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدن‌تان رخ می‌دهد.

 

-غذاهای تند و پر چرب

-شکلات

-مرکبات

-قهوه

 

وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم  کنید. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.

هنگام غذا خوردن صاف بنشینید و برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا دوساعت بعد از غذا خوردن دراز نکشید.

به مقدار زیاد آب بنوشید.

 

هفته 36 بارداری ماه چندم است

حرکات جنین در هفته ۳۶ بارداری

 

 

انعقاد خون مادر

این تست نزدیک به زمان زایمان انجام می‌شود تا وضعیت انعقاد خون مادر بررسی شود.

 

مرحله آخر

آخرین سونوگرافی معمول و متداول بارداری سونوگرافی ماه آخر بارداری است که در آخرین ماه از بارداری انجام می شود و هدف از انجام آن ، تعیین وضعیت قرارگیری جنین درون رحم مادر است. بهترین حالت قرارگیری جنین در رحم مادر مخصوصا برای زایمان طبیعی آن است که سر جنین به سمت پایین و به طرف دهانه رحم قرار گرفته باشد.

 

عطر نزنید

یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهند عطر و اسپری باعث کاهش حس بویایی در جنین می‌شود. جنین هنگامی که در شکم مادر قرار دارد قادر است تمام بوها را حس کند و عطرها و اسپری‌هایی که مادر استفاده می‌کند استشمام کند. بررسی‌ها نشان می‌دهند اسپری و عطر حاوی مواد و ترکیبات شیمیایی هستند که از طریق پوست به بافت‌های بدن نفوذ می‌کنند و مواد سمی آن را در زیر پوست مخفی می‌کنند. نتایج مطالعات همچنین نشان می‌دهند دانش آموزان با انجام آزمایشاتی روی ۱۸۰۰ جنین دریافتند جنین‌هایی که مادران آنها از عطر و اسپری خوشبو کننده‌های بهداشتی استفاده می‌کنند ۷۰ درصد بیشتر دچار آلرژی‌های پوستی و مشکلات تنفسی می‌شوند و حس بویایی آنها به مراتب کمتر از سایر نوزدان است.

 

تجهیزات لازم برای بارداری‌های پرخطر

بارداری‌ پرخطر ممکن است سلامت مادر و نوزاد را به خطر بیندازد. بیماری‌های مزمن مثل فشار خون، دیابت، بارداری چندقلو و بسیاری از عوارض دیگر در این گروه قرار دارد. در مواجهه با بارداری‌های پرخطر علاوه بر پزشک یا پزشکان ماهر ممکن است به تجهیزات ویژه نیز نیاز باشد. پزشک اغلب با توجه به مورد و میزان خطر بیمارستان را انتخاب می‌کند و معمولاً بیمارستانی مناسب در نظر گرفته می‌شود که تجهیزات لازم برای جراحی، بخش مراقبت‌های ویژۀ نوزادان یا NICU و پزشک متخصص نوزادان داشته باشد.

 

اسباب بازی

در خرید اسباب بازی این نکات را فراموش نکنید؛ برای نوزادان عروسک‌های پولیشی نخرید. عروسک‌های پارچه‌ای بدون رنگ شیمیایی که جغجغه ‌دارند برای نوزاد و شیرخوار زیر ۳ ماه خیلی جذاب است زیرا دو حس لامسه و شنوایی او را تحریک می‌کند. اسبا‌ب‌بازی‌هایی که تضاد رنگی قابل‌توجهی دارند بینایی فرزندتان را تحریک می‌کنند و همچنین باعث تکامل مهارت‌های حرکتی کودک می‌شوند زیرا کودک با دیدن این رنگ‌های متضاد ترغیب می‌شود که به آنها لگد بزند یا دستش را به آنها برساند. توصیه می‌شود‌ آویزهایی را بالای سر نوزاد وصل کنید تا برای گرفتن آنها تحریک شود و تلاش کند گردنش را بالا بیاورد. این تمرین به هماهنگی حرکات چشم و دست‌ او کمک می‌کند. آویزها باید آینه نشکن، عروسک‌های فشاری و انواع اشیای نشکن و بی‌خطر باشند. کتاب‌های پارچه‌ای و پلاستیکی، اسباب‌بازی‌های حرکتی، اسباب‌بازی‌های ساختنی، اسباب‌بازی‌های آوازه‌خوان از دیگروسایل بازی است که می‌توانید در سیسمونی بگنجانید.

 

کتانی جادار

اگر مادری با کفشهای کتانی هستید و در دوران بارداری نمی‌توانید انتخاب دیگری داشته باشید هم بهتر است به این نکات توجه کنید؛ پنجه کتانی باید کاملا آزاد و جادار باشد، کفی مناسب و نرم و طبی داشته باشد، بندی هم نباشد.

 

سمپاشی ممنوع

اگر منزلتان سوسک دارد و می‌خواهید قبل از به دنیا آمدن فرزندتان سمپاشی کنید، یادتان باشد حداقل باید یک مدت زمان دوماهه برا این کار در نظر بگیرید، یعنی دوماه قبل از اینکه نوزداتان به دنیا بیاید. بعد از سمپاشی یه مدت سه روز باید در و پنجره‌ها را باز بگذارید تا بوی سم از بین برود. یادتان باشد مواد شیمیایی سمها تا مدتها روی سطوح باقی می‌مانند. پس قبل از هر گونه تغییرات در اتاق فرزندتان این کار را انجام بدهید.

 

مادر و دختر

یک دختر همه زنانگی را از مادرش می آموزد. اینکه چه احساسی به خودش و به زندگی اش داشته باشد را هم از مادرش یاد می گیرد و… اگر دلتان می خواهد رابطه خوبی با دخترتان داشته باشید و البته نکات خوبی به او آموزش بدهید، توصیه ما خواندن کتاب« مادر و دختر» است. در کتاب مادر و دختر، راهکارهایی ساده برای تربیت دختران ارائه شده است. این کتاب اثر ملیسا هریسون، برندۀ اولین جایزه افتخارات پورتسموث است. فاطمه دهقانی مترجم این کتاب است.

 

صمیمی تر شوید

ایجاد همبستگی پیش از تولد برای خود شما هم مهم و مفید است. این کار باعث می‌شود احساس صمیمیت بیشتری با فرزندتان داشته باشید در نتیجه دلبستگی شما به ایفای نقش پدری بعد از تولد فرزندتان راحت‌تر می‌شود. زیرا این نقش را قبل از تولد آغاز کرده اید.

 

بلوچستان

جشنهای مردم بلوچستان با موسیقی سنتی این دیار همراه است. مردم بلوچ در جشنهای مربوط به تولد نوازد آوازهای هالو و شپتاکی می خوانند. اجرای ترانه شپتاکی  پس از وضع حمل توسط بستگان خوانده می شود، معمولا دسته جمعی و میان دو گروه از خوانندگان به صورت سوال و جواب تعویض می شود. ترانه لار و ششگانی  نیز در شب ششم تولد نوزاد خوانده می شود. اولین غذایی که پس از زایمان به زن زائو می دهند مقداری روغن حیوانی کاملاً طبیعی است که آن را داغ کرده و نبات در آن حل می کنند و به او می خورانند تا شکمش گرم شود. از دیگر غذاهایی که به زن زائو می دهند حلوا است که در بلوچستان (در ناحیه بمپور) به آن «تاساپی» می گویند و آن را با آرد و شکر یا خرما و روغن و زردچوبه یا پودر گلرنگ درست می کنند. اول آرد را در یک دیگ ریخته و آن را خوب داغ می کنند، بعد مقداری آب به آن اضافه کرده و آن را خوب بهم می زنند تا مخلوط شود، بعد آن را می گذارند تا گرم شود. وقتی که گرم شد مقداری شکر روی آن می ریزند و آن را خوب مخلوط می کنند و مقداری زردچوبه یا گلرنگ به آن اضافه می کنند. سپس آن را از روی آتش پایین می آورند و اول مقداری به زائو می دهند و مقداری نیز بین افرادی که دور او نشسته اند تقسیم می کنند .

 

هفته سی و ششم بارداری، احساس سبکی در شکم

آنچه در درون اتفاق می‌افتد: فرزند شما در هفته سی و ششم بارداری

همزمان با اتمام بازه‌ی رشد سریع فرزندتان، او به قدی در حدود ۴۸ سانتی‌متر و وزن ۲۷۰۰ گرم می‌رسد. با این حال جنین تا زمان تولد به اضافه کردن وزن از طریق ذخیره‌ی چربی ادامه می‌دهد. ناخن‌هایش به قدری بلند هستند که حتی ممکن است خودش را در درون رحم بخراشد. تنها عضو بدن‌اش که هنوز کاملا بالغ نشده است، شش‌ها هستند. اگر فرزندتان هنوز به کانال تولد وارد نشده باشد، این اتفاق در این هفته خواهد افتاد.

تا این زمان شما وزنی در حدود ۱۱ تا ۱۳٫۵ کیلوگرم اضافه کرده‌اید و در هفته‌های پایانی وزن‌تان افزایش چندانی نخواهد داشت. در این زمان و با افزایش استقلال بدن فرزندتان از شما، نقش جفت کمرنگ‌تر می‌شود و هورمون‌های کمتری تولید می‌نماید. اکنون فرزند شما دارای کلیه‌هایی با عملکرد عالی است و کبدش بخشی از مواد زائد او را پروسس می‌کند. شما همچنان به تامین آنتی بادی‌های بدن فرزندتان ادامه می‌دهید. این آنتی بادی‌ها فرزندتان را در برابر سرفه، اوریون، سرخک، و حتی سرفه‌ی سیاه و آنفولانزا محافظت می‌کند.

فرزند شما همزمان با رشدش، واکنش مکیدن را نیز به دست آورده است. او این توانمندی را بر روی شست و دیگر انگشتانش تمرین کرده و در زمان تولد می‌تواند به آسانی از سینه‌ی مادرش تغذیه نماید.

 

فرزند درحال رشد شما: هفته سی و ششم بارداری

تنها چند هفته تا زمان تولد فرزندتان باقی مانده است! به احتمال زیاد در ملاقات‌های هفتگی‌تان، پزشک به دقت موقعیت قرارگیری جنین در رحم را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این مرحله جنین باید در حالتی قرار گرفته باشد که سرش به سمت پایین و دهانه‌ی رحم و واژن قرار داشته باشد. وزن اضافه شده‌ی او به همراه افزایش میزان آب با نرم‌تر کردن دهانه‌ی رحم، بدن شما را برای زایمان آماده می‌کند.

اگر فرزند شما در حالتی قرار دارد که باسن‌اش به سمت لگن شما قرار گرفته است، او در حالت بریچ (جنین بریچ) قرار دارد. پزشک‌تان به شما تمریناتی را ارائه می‌دهد تا با انجام آنها به فرزندتان کمک نمایید در حالت مناسب قرا بگیرد. در بسیاری موارد این تمرین‌ها به جنین کمک می‌کند تا در حالت مناسب قرار بگیرند، اما با توجه به اینکه شما در نزدیک زمان زایمان قرار دارید ممکن است پزشک به شما پیشنهاد نماید تا به صورت دستی جنین را به حالت صحیح جابجا نماید.

در این روش پزشک سعی می‌نماید تا با استفاده از دست‌هایش و از روی شکم شما، فرزندتان را با فشار به حالت سر رو به پایین هدایت نماید. این عمل معمولا در بیمارستان انجام می‌شود و به مادر داروهایی شل کننده‌ی عضلات داده می‌شود. پزشک معمولا قبل از انجام این عمل درخواست یک تست بدون تنش می‌دهد تا بتواند ضربان قلب جنین را بررسی نماید. پس از آن توسط یک سووگرافی موقعیت بریچ جنین مورد تایید قرار می‌گیرد. این تصویر به پزشک اجازه می‌دهد تصور دقیقی از حالت قرار گیری جنین داشته باشد و بتواند حرکت دادن او را بهتر انجام دهد. پس از انجام این عمل نیز یک تست بدون تنش دیگر برای بررسی ضربان قلب جنین انجام می‌شود.

تلاش برای قرار دادن جنین در حالت رو به پایین ممکن است با شکست مواجه شود. در واقع ممکن است لازم شود پزشک شما این عمل را چند بار تکرار نماید. تلاش برای حرکت دادن جنین به طور دستی با خطر القای زایمان و مشکلات دیگر همراه است و به همین دلیل است که پزشک وضعیت شما و فرزندتان را در حین پروسه به دقت بررسی می‌کند. اگر فرزند شما همچنان در حالت نامناسب باقی بماند، پزشک با شما در مورد گزینه‌های زایمان موجود صحبت خواهد کرد. بیشتر نوزادانی که در حالت بریچ قرار دارند از طریق سزارین به دنیا می‌ایند.

 

هفته سی و پنجم

زایمان در هفته سی و شش بارداری

هفته سی و شش بارداری | تغییرات مادر و جنین در هفته ۳۶

منبع:  niniban.com  – بیتوته – ستاره

close

این مطالب را نیز ببینید!

دعا برای چرخش جنین

خواب جنین در شکم مادر | چطور جنین را از خواب بیدار کنیم؟

خواب جنین در شکم مادر | چطور جنین را از خواب بیدار کنیم؟5 امتیاز از …

دیدگاهتان را بنویسید