پنج شنبه 1 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / تناسب اندام / چرا بعد رژیم گرفتن دوباره چاق میشویم؟ | رژیم تثبیت وزن چیست ؟

چرا بعد رژیم گرفتن دوباره چاق میشویم؟ | رژیم تثبیت وزن چیست ؟

به این مطلب امتیاز دهید

چرا بعد از رژیم چاق میشویم ؟ افزایش دوباره وزن بعد از یک دوره رژیم غذایی به چه علت است ؟ چه کار کنیم تا بعد از رژیم چاق نشویم ؟ در این مقاله به راه کارهایی برای حفظ تناسب اندام و جلوگیری از چاقی دوباره بعد از رژیم میپردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

ثابت نگه داشتن وزن بعد از رژیم

چرا بعد رژیم گرفتن دوباره چاق میشویم؟

 

چرا بعد از رژیم غذایی وزن افزایش می‌یابد!؟

افزایش وزن بعد از رژیم غذایی

افزایش وزن بعد از رژیم غذایی , تلاش برای کاهش اضافه وزن و مقاومت بدن در برابر آن وضعیت خوشایندی

 

نیست اما چرا پس از رژیم غذایی مجدد وزن بدن افزایش می‌یابد؟

این پرسشی است که متخصصان تغذیه سعی به پاسخ دادن به آن داشته‌اند و اکنون در یک بررسی جدید به اطلاعات تازه‌ای دست پیدا کرده‌اند.

علت افزایش وزن بعد از رژیم غذایی

در بررسی‌های اخیر نشان داده شده که به رغم راهکارهایی برای کاهش وزن

، مدت کوتاهی پس از به اتمام رسیدن برنامه رژیم غذایی وزن از دست رفته مجدد باز می‌گردد.

در برخی از مطالعات آمده‌است دلیل اینکه بدن برای نگه‌داری چربی مازاد مقاومت می‌کند ناشی از مکانیزم‌های زیست شناختی است.

اکنون محققان استرالیایی به عامل کلیدی در مکانیزم پیچیده حفظ وزن کاهشی دست پیدا کرده‌اند که پروتئینی به نام Crat است.

محققان روی موش‌ها مطالعاتی انجام داده و متوجه شدند پروتئین Crat که در بدن انسان هم وجود دارد نقش موثری در تنظیم ذخیره چربی در بدن بازی می‌کند. این پروتیئن به بدن دستور می‌دهد چربی را در رژیم غذایی یویو ذخیره کند یا حفظ نکند.

 

 

چگونه غذا بخوریم تا چاق نشویم

رژیم تثبیت وزن دکتر کرمانی

 

 

افزایش دوباره وزن بعد از رژیم با زیاد شدن بافت چربی

این روزها اشخاص زیادی در پی داشتن وزن مناسب و گرفتن رژیم های کاهش وزن می باشند. بعضی نمی توانند موفق شوند و علیرغم  اینکه وزنشان پایین می آید در طی یک مرحله، مجددا چاق می شوند . علیرغم شیوه های زیادی که در مورد چاقی مجدد انجام گرفته است  ولی  تحقیقاتی بر روی ترکیب بدن بعد از این اضافه وزن بسیارکم  بوده است. این تحقیق به بررسیب ترکیب بدن پس از چاق شدن مجدد می پردازد.

این مقاله برگرفته از ژورنال AJCN در سال ۲۰۱۱ در واشنگتن انجام گرفته است و هدف آن بررسی ترکیب بدن پس از وزن گیری و نسبت رشد توده چربی و توده عضلانی در طی این افزایش وزن مجدد می باشد. همچنین این مطالعه به مقایسه ترکیب بدن پس از وزن گیری مجدد با ترکیب اولیه بدن می پردازد.

در این مطالعه ۷۸ زن یائسه به طور تصادفی انتخاب شده و ترکیب بدن، میزان توده چربی و توده عضلانی در آنها اندازه گیری و ثبت شد. طی یک دوره این زنان وزن خود را با روش های مشخص کم کردند و ترکیب بدن آنها بررسی شد. سپس بلافاصله ۶ و ۱۲ ماه بعد از افزایش وزن، مجددا ترکیب بدن آنها مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این مطالعه نشان داد که همه توده بدن و متغیرهای ترکیب بدن بلافاصله پس از کاهش وزن کمتر از میزان اولیه بودند که بافت چربی نسبت به توده عضلانی کاهش بیشتری داشت. اما پس از افزایش وزن، در زنانی که بیش از ۲ کیلوگرم افزایش وزن داشتند، نسبت توده عضلانی به توده چربی کم شد یعنی در طی این افزایش وزن توده چربی نسبت به توده عضلانی رشد بیشتری داشت. به طور خاص، به ازای هر ۱ کیلوگرم کاهش وزن اولیه، ۲۶۰ گرم بافت عضلانی از دست رفته بود که با افزایش همان ۱ کیلوگرم پس از کاهش وزن تنها ۱۲۰ گرم توده عضلانی تولید شده بود یعنی توده چربی در افزایش مجدد وزن بیش از میان افزایش بافت عضلانی خواهد بود. اگرچه تمام زنان یائسه ای که وزن کم می کنند پس از ۱ سال دوباره دچار افزایش وزن نمی شوند، اما با اضافه وزن مجدد میزان توده چربی نسبت به توده عضلانی رشد بیشتری خواهد داشت.

نکته عملی: نتایج این بررسی نشان داد که حفظ وزن پس از یک دوره کاهش وزن بسیار مهم است و از این رو توصیه می شود هدف اصلی خود را تغییر عادات غذایی غلط و داشتن سبک زندگی سالم قرار دهید تا بعد از پایان دوره کاهش وزن نیز بتوانید وزن سلامت خود را حفظ کنید.

 

رژیم تثبیت کننده وزن

چاقی بعد از رژیم

چرا بعد رژیم گرفتن دوباره چاق میشویم؟ | رژیم تثبیت وزن چیست ؟

ایسنا – دکتر سلام – پرشین وی

این مطالب را نیز ببینید!

ورزش برای از بین بردن چربی زیر شکم

چربی‌های دور کمر را با این حرکات ساده و جدید و راحت از بین ببرید

چربی‌های دور کمر را با این حرکات ساده و جدید و راحت از بین ببرید3.5 …