یکشنبه 25 آذر 1397
صفحه اصلی / سلامت / سلامت عمومی / تاثیر ورزش در شیمی درمانی | ورزش های مناسب در دوره شیمی درمانی

تاثیر ورزش در شیمی درمانی | ورزش های مناسب در دوره شیمی درمانی

تاثیر ورزش در شیمی درمانی | ورزش های مناسب در دوره شیمی درمانی
به این مطلب امتیاز دهید

ورزش در بیماران سرطانی چگونه باید باشد؟ آیا در دوران شیمی درمانی هم میتوان ورزش کرد ؟ تاثیر ورزش در دوران شیمی درمانی چه تاثیرات بر سلامت عمومی بدن میگذارد ؟  در ادامه به سوالات بالا پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

 نقش ورزش در بهبود بیماری ها

بیماریهایی که با ورزش درمان می شوند, تاثیر ورزش در شیمی درمانی

 

 

سه حرکت ورزشی مفید برای بیماران سرطانی

ورزش نقش مهمی در درمان و ریکاوری بیماران دارد. طبق گزارش‌های کالج آمریکایی پزشکی ـ ورزشی، ورزش کردن بیش از ۵۰ درصد در ریکاوری بیماران، به خصوص بیماران سرطانی تاثیرگذار است.

به نقل از سایت Economic times، بیماران سرطانی می‌توانند با انجام برنامه‌های ورزشی با شدت کم به تدریج کیفیت زندگی خود را افزایش دهند. ممکن است در ابتدا بیماران سرطانی احساس ضعف داشته باشند، اما به تدریج بدن آنها به برنامه ورزشی عادت خواهد کرد.

 

سه ورزش اساسی که می‌تواند به بیماران سرطانی کمک کند عبارتند از:

۱. اسکات:

برای یاد گرفتن این حرکت می توانید از صندلی استفاده کنید. باید  در حالی که پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده‌اید، طوری زانوها را خم کنید که انگار می خواهید روی صندلی بنشینید. زانوها نباید جلوتر از انگشتان پا برود. هنگامی که پایین رفتید، چند  ثانیه در همان حالت بمانید و سپس بالا بیایید. در هر دوره ۱۵ بار این حرکت را تکرار کنید. این حرکت می‌تواند قدرت عضلات پایین تنه و پاها را افزایش دهد.

 

۲. حرکت کبری در یوگا:

بر روی سینه‌ روی زمین دراز بکشید، کف دست‌ها را رو روی زمین قرار دهید و بالاتنه را از زمین جدا کنید. این حرکت را هر بار پانزده دفعه تکرار کنید. حرکت کبری برای عضلات پایینی کمر بسیار مفید است.

 

۳. پلانک از بغل:

بر روی پهلو دراز بکشید و ساق دست را بر روی زمین قرار دهید. از عضلات کناری بدن و بازو برای نگه داشتن بالاتنه استفاده کنید. در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید و سپس بر روی پهلوی دیگر این حرکت را تکرار کنید. در زمان انجام حرکات پلانک به تنفس خود دقت کنید و هیچ وقت نفس خود را نگه ندارید.

 

ورزش برای بیماران تحت شیمی‌درمانی

سرطان وقتی رخ می ‌دهد که سلول ‌های بدن به‌ صورت غیرطبیعی و غیرقابل کنترل تکثیر شوند. شیمی‌درمانی با جلوگیری از تقسیم و تکثیر سلول ‌های سرطانی، موجب تخریب این روند می‌ شود.

سرطان یک بیماری جدی و تا حدی خطرناک می باشد که بسیاری از افراد را مبتلا می کند.  یکی از راه های رایج برای درمان بیماران سرطانی، استفاده از شیمی درمانی و پرتودرمانی می باشد که طی آن فرد بسیار ضعیف می شود و قدرت مبارزه با عفونت ها، در بدن او کاهش می یابد.

اما محققان دریافته اند بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، اگر میزان مشخصی فعالیت بدنی داشته باشند ورزش کنند، نه تنها تاثیرات منفی شیمی درمانی بر بدن آنها کاهش می یابد، بلکه بدنشان در مواجهه با سرطان تقویت می شود.

طی شیمی درمانی، داروهای وارد شده به بدن بیمار، علاوه بر از بین بردن سلول های سرطانی، سلول های سالم بافت های اطراف را هم مورد حمله قرار می دهد، بنابراین یکی از عوارض قابل توجهی که پس از شیمی درمانی عارض می شود، خستگی مفرط و شدید است.

 

 

تاثیر ورزش در بهبود سرطان

ورزش در دوران شیمی درمانی

 

 

بسیاری از متخصصان به افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، توصیه می کنند که این دسته از بیماران باید علاوه بر پیروی از رژیم غذایی مناسب، ورزش های ساده ای مانند پیاده روی را در برنامه روزانه خود بگنجانند.

البته شدت و مدت زمان انجام این ورزش ها باید در حدی باشد که فرد احساس ضعف و خستگی نکند.

افرادی که تجربه شیمی درمانی دارند، حتما با مسئله ای به نام استرس مواجه شده اند. استرس ناشی از شیمی درمانی آنقدر زیاد است که به راحتی می تواند فرد را دچار مشکل کند، اما با ورزش، استرس فرد کم می شود و روحیه فرد بالا می رود

 

برنامه ریزی برای ورزش کردن

اگر فردی هستید که ورزش در زندگی شما جایی ندارد، باید برای شروع ورزش، ابتدا سراغ تمرینات سبک بروید و حتی المقدور سه بار در هفته ورزش کنید.

پس از مدتی که به این برنامه عادت کردید، می توانید مدت زمان تمرینات و شدت آنها را افزایش دهید، مثلا در ابتدا با چند دقیقه قدم زدن در روز شروع کنید و پس از چند هفته، آن را به چند ساعت در روز  افزایش دهید.

لازم به ذکر است که برای انجام ورزش هایی مانند دویدن و شنا باید از پزشک متخصص خود سوال کنید، زیرا او تمام آزمایش های شما را بررسی می کند و میزان قدرت بدنی شما را می سنجد. بنابراین می تواند شما را بهتر و دقیق تر راهنمایی کند .

افراد باید در مورد ورزش کردن، بلافاصله پس از جلسه شیمی درمانی از پزشک خود سوال کنند، زیرا معمولا بلافاصله پس از شیمی درمانی، فرد با مشکلات زیادی مواجه می شود و پزشک باید به درستی تشخیص دهد که بیمار قادر به ورزش کردن می باشد و یا نه.

 

ورزش راه مفیدی برای حفظ سلامت روحی و روانی

پس از ورزش، نه تنها فرد از لحاظ جسمی احساس شادابی و سرزندگی می کند، بلکه از لحاظ روحی نیز بیشتر از قبل احساس سلامتی می کند و قدرت تحمل رنج و درد ناشی از سرطان برایش آسان تر می شود.

افرادی که تجربه شیمی درمانی دارند، حتما با مسئله ای به نام استرس مواجه شده اند. استرس ناشی از شیمی درمانی آنقدر زیاد است که به راحتی می تواند فرد را دچار مشکل کند، اما با ورزش کردن، استرس فرد کم می شود و روحیه فرد بالا می رود.

بنابراین ورزش کنید تا سالم بمانید و ورزش کنید تا سلامتی خود را به دست آورید.

 

چگونه ورزش به درمان بیماری کمک میکند؟

ورزش های مناسب دوره شیمی درمانی

تاثیر ورزش در شیمی درمانی | ورزش های مناسب در دوره شیمی درمانی

منبع: ایسنا – تبیان – بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

تاثیر ورزش بر سلامت روح و روان

ورزش و سلامت روان | تاثیرات ورزش بر سلامت روح و روان افراد

ورزش و سلامت روان | تاثیرات ورزش بر سلامت روح و روان افرادبه این مطلب …