سه شنبه 6 فروردین 1398
صفحه اصلی / ازدواج / دانستنیهای قبل از ازدواج / اطلاعات ضروری در مورد آزمایشات قبل از ازدواج

اطلاعات ضروری در مورد آزمایشات قبل از ازدواج

به این مطلب امتیاز دهید

انجام آزمایشات قبل از ازدواج بسیار حائز اهمیت است. اما ضرورت انجام ها از دانستنیهای قبل از ازدواج است که برای همه باید روشن شود. جواب آزمایشات قبل از ازدواج چگونه بر کیفیت زندگی زناشویی تاثیر میگذارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

هزینه آزمایش ازدواج

آیا برای آزمایش قبل از ازدواج باید ناشتا بود؟ , اطلاعات در مورد آزمایشات قبل از ازدواج

 

 

اطلاعاتی درباره آزمایش های قبل از ازدواج

آزمایشهای واجب قبل از ازدواج در ایران شامل موارد زیر است که در ادامه مقاله توضیح داده شده است:

۱-یک نمونه خون (بدون نیاز به ناشتایی) جهت بررسی وجود تالاسمی مینور در مرد ، وجود فاکتور سیفلیس و ویروس هپاتیت ب

۲-انجام آزمایش ادرار جهت تشخیص اعتیاد در زن و مرد

 

تالاسمی چیست؟

تالاسمی یک مشکل ارثی خونی است که از طریق پدر یا مادر یا هردو به فرزند منتقل می شود.

* اگر ژن حامل تالاسمی از یکی از والدین به فرد منتقل شود آن فرد تالاسمی مینور خواهد بود( این فرد از نظر ظاهری نرمال است . فقط کمی کم خونی دارد) .این شخص ناقل تالاسمی می باشد .

 

* اما اگر ژن ناقا تالاسمی هم از پدر و هم از مادر به فرزند منتقل شود این فرد مبتلا به تالاسمی از نوع ماژور خواهد شد که بیماری محسوب می شوند. در این افراد قدرت ساختن هموگلوبین بطور طبیعی در بدن وجود ندارد و به خاطر جبران این کمبود ، استخوانهای دیگر بدن (مثل استخوانهای فک و صورت ) برای خونسازی وارد عمل میشوند . این امر باعث پهن تر شدن استخوانهای صورت و تغییر شکل افراد مبتلا به تالاسمی ماژور خواهد شد.

 

این افراد معمولا نیازمند تزریق مکرر خون و استفاده از داروهای مخصوص می باشند . امید به زندگی این افراد کم بوده واکثرا درسنین جوانی میمیرند.

حال اگر فقط یکی از زوجین مینور(یا همان ناقل) باشد (دیگری سالم باشد و ناقل نباشد)، برای بچه دار شدن مشکلی وجود ندارد.نهایتا ممکن است فرزندشان با شانس ۵۰ درصد ، مینور (ناقل ) شود . یعنی شکل زیر :

 

آزمایش قبل ازدواج ، تالاسمی

اما اگر مرد و زن ، هر ۲ مینور (ناقل) باشند ، طبق تصویر زی ، در هر بارداری این احتمالات وجود خواهد داشت :

۲۵ درصد احتمال تالاسمی ماژور / ۵۰ درصد احتمال تالاسمی مینور(ناقل) / ۲۵ درصد سالم

 

تالاسمی ماژور، آزمایش قبل ازدواج

همین ۲۵ درصدی که احتمال ماژور بودن در هر بارداری را نشان میدهد ، برای ما ریسک بزرگی است . این افراد مشاوره ژنتیک شده ، و پس از بارداری ، باید سلامت جنین شان از طریق راههای پیشرفته ای (مثل نمونه برداری از پرزهای کوریونی ) بررسی و تشخیص ۱۰۰% داده شود .

 

حال اینجا میتوانید تصمیم بگیرید :

  1. یا با هم ازدواج نکنید
  2. یا اصلا بچه دار نشوید

۳٫یا برای هر بار بارداری ، باید یک تست تشخیصی استاندارد انجام دهید تا از سلامت جنین تان مطمئن شوید .

و یا در صورت ازدواج در هر بار حاملگی با انجام آزمایشات ژنتیک که در دو مرحله انجام میشود از وضعیت جنین خود با خبر شوند

 

چرا باید از بروز بتا تالاسمی ماژور پیشگیری شود :

۱ – وجود حدود ۱۷۰۰۰ بیمار تالاسمی ماژور در کشور بیانگر شیوع نسبتاً بالای ژن بیماری در کشور است حدود ۵% .

۲ – بیماری تالاسمی ماژور، یک بیماری قابل پیشگیری است .

۳ – این بیماری ، یک کم خونی شدید و کشنده است و درمان قطعی ندارد .

۵ – هزینه نگهداری بیماران بسیار گران است ، علاوه بر درد و رنج فراوانی که خود شخص متحمل می شود .

۶ – روش غربالگری و شناسایی زوجهای ناقل ( مینور ) آسان و به صرفه است .

 

سیفلیس چیست؟

سیفلیس یک عفونت منتقله از راه جنسی است که عامل آن یک نوع باکتری می باشد. . در صورت مبتلا شدن یکی از زوجین ، همسر او نیز آلوده خواهد شد. در صورت عدم تشخیص و درمان مناسب و سریع ، این بیماری عوارض بسیاری در پی خواهد داشت ( ضایعات قلبی و عروقی و عصبی و در نهایت مرگ) . علاوه بر این ، مادری که به سیفلیس مبتلاست میتواند جنین خود را نیز آلوده کند و دچار عوارض جبران ناپذیری شود . پس با توجه به تاثیرات ان باکتری مخرب بر سلامت خانواده ، تست VDRL در ایران ، برای آقایان انجام می شود .

 

آزمایش اعتیاد

انجام آزمایش تشخیصی اعتیاد از طریق نمونه ادرار انجام می شود. نمونه ادار باید تحت نظارت تحویل داده شود که امکان تقلب در آن به حداقل برسد. در صورت منفی بودن تست عدم اعتیاد فرد به مشتقات تریاک تایید میشود اما درصورت مثبت بودن آزمایش اولیه مرحله دوم یعنی جداسازی انجام میشود تا تعیین گردد آیا فرد داروی خاصی مصرف کرده یا خیر .استفاده از داروهای کدیین دار وتعدادی از دارهای دیگر باعث مشکوک شدن آزمایش و انجام مرحله دوم می شوند.

انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن ندارد و نمونه ادرار در لیوان یک‌بار مصرفی که در اختیار مراجعه‌کننده قرار می‌گیرد، گرفته می‌شود.

برخی افراد داروهای کدئین را با تجویز پزشک مصرف می‌کنند لذا آزمایشگاه نمی‌تواند به همه تکلیف کند قبل از آزمایش دارو مصرف نکنید بلکه می‌تواند با اطلاع‌رسانی اعلام نماید حتی‌الامکان ۷۲ ساعت قبل از آزمایش، از مصرف داروهای کدئین خودداری نمایید. بعضی از آزمایشگاه‌ها در تهران با مکاتبه به محضرها و پیغام روی نوار تلفن گویای خود می‌کوشند مشکلات مراجعین خود را در این خصوص کمتر کنند.

 

هپاتیت چیست؟

هپاتیت یک بیماری ویروسی است که کبد را درگیر میکند و باعث التهاب کبد می شود. ویروسهای عامل هپاتیت ، مختلف هستند ( A، B، C ، D، E و … ). هپاتیت ویروسی یکی از عوامل مهم مرگ و میر خصوصا در دوران جوانی و میانسالی می باشد.

 

هپاتیت ب

آزمایش HBsAg جهت تشخیص وجود آنتی ژن ویروس هپاتیت ب در خون می باشد . هپاتیت ب شایعترین هپاتیت موجود می باشد و راههای انتقال آن :

 

۱- انتقال از مادر به فرزند:

در مورد هپاتیت احتمال انتقال در طی حاملگی و زایمان بالاست بطوریکه در مادران بدون دریافت اقدامات پیشگیری احتمال انتقال حتی به ۹۰% می رسد. تنها ۵ تا ۱۰ درصد موارد انتقال از مادر به جنین در طی ۶ ماهه اول اتفاق افتاده و عمدتاً انتقال در سه ماهه آخر بارداری و زایمان اتفاق می افتد.

 

 

جواب آزمایش ازدواج چقدر طول میکشد

مدت زمان جواب آزمایش ازدواج

 

 

۲- انتقال از طریق جنسی:

این راه اصلی ترین راه انتقال HBV در کشورهای پیشرفته می باشد..

 

۳- تزریق خون و فرآورده های خونی و پیوند اعضا:

۴- انتقال از طریق وسائل تیز ، نافذ و تماسهای زیر پوستی:

مهمترین روش انتقال در این گروه ، استفاده معتادین تزریقی از وسایل تزریق بصورت اشتراکی است. سایر فعالیت های توام با انتقال ویروس که در این گروه قرار می‌گیرند عبارتند از خالکوبی ، طب سوزنی ، سوراخ کردن گوش ، ختنه ، تزریق و …

 

۵- انتقال در حین ارائه خدمات تشخیصی و درمانی :

انتقال ویروس از طریق ابزارهای آلوده در دندانپزشکی ، جراحی، دیالیز، اندوسکوپی و سایر اقدامات تشخیصی و درمانی صورت می گیرد.

 

۶- سایر راه های انتقال:

در مورد ویروس هپاتیت B بعلت مقاومت بالا، ویروس می تواند ۷ تا ۱۰ روز بر روی سطوح باقی بماند و باعث انتقال آلودگی شود.لذا وسایل مشترک مثل مسواک ، شیشه شیر بچه ، اسباب بازی، ظروف غذاخوری ، قیچی و غیره می توانند در انتقال نقش داشته باشند.

 

مشاوره قبل از ازدواج

یکی دیگر از مراحلی که زوجین باید قبل از ازدواج بگذرانند مشاوره قبل از ازدواج میباشد .همیشه اطلاعاتی که از دوست ،آشنا و یا فامیل به ما میرسند از صحت کامل برخوردار نیستند بخصوص مسایلی مثل روشهای پیشگیری از بارداری ،مراقبتهای پیش از بارداری ، مراقبتهای دوران بارداری و..

در کلاسهای مشاوره قبل از ازدواج اطلاعات لازم در زمینه های فوق به زوجین داده شده و پاسخگویی به دیگر سوالات بهداشتی آنان انجام میشود راهنمایی زوجها برای مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی در زمان مناسب و آشنایی بار کار مراکز و خدماتی که ارائه میشود از وظایف مشاوران میباشد.

 

واکسیناسیون

آخرین مرحله از اقدامات مربوط به قبل از ازدواج تزریق واکسن کزاز برای خانمهاییست که قبلا واکسن نزده اند و یا از تزریق آخرین واکسن آنها بیش از ۱۰ سال میگذرد . واکسن کزاز، سم غیر فعال‌شده باکتری (توکسویید) است. جهت اثربخشی بیشتر این واکسن، واکسن دیفتری و سیاه‌سرفه هم، همراه آن تزریق می‌شوند. بدین لحاظ به آن‌ها واکسن سه گانه (ثلاث- DPT) گفته می‌شود. اولین تزریق این واکسن در ۲ ماهگی انجام می‌شود. مراحل بعدی به ترتیب در ۴ ماهگی، ۶ ماهگی، ۱۸ ماهگی و ۴ تا ۶ سالگی (بدو ورد به مدرسه) انجام می‌پذیرد. با این تزریقات مصونیت در مقابل کزاز به وجود می‌آید و از آن به بعد هر ۱۰ سال تزریقی به نام یادآور باید انجام شود تا مصونیت در برابر کزاز همچنان حفظ شود. واکسن یادآور شامل واکسن کزاز و دیفتری است که به آن واکسن دو گانه (DT) گفته می‌شود.تزریق این واکسن از ابتلا نوزادان به کزاز نوزادی پیشگیری میکند.

 

غفلت در آزمایش های پیش از ازدواج

برگه ای که از طرف محضر به عروس و داماد داده می شود تا بعد از آزمایش های اولیه برای عقد اقدام کنند را یک هزینه اضافی برای ازدواج می بینند، در حالی که اگر به این آزمایش ها توجه بیشتری شود، مشکلات بارداری و خطرات ناشی از ایدز را تا میزان قابل توجهی می تواند کاهش دهد.

دختر و پسری که تصمیم آنها مبنی بر ازدواج می شود، قبل از آنکه به عنوان زن و شوهر رسمی همدیگر قرار بگیرند، باید مراحل پزشکی تحت آزمایش های ازدواج انجام دهند.

دو فردی که همدیگر ار برای ازدواج انتخاب می کنند، قبل از مراجعه به آزمایشگاه ها که یک اجبار قبل از عقد کردن می باشد، در ابتدا باید اگر دچار بیماری یا مشکلی در سلامت خود هستند، صادقانه آن را برای هم بازگو کنند، در غیر این صورت این آزمایش ها تا حدودی می تواند وضعیت جسمانی افراد را مشخص کند.

چنانچه زوج جوان بخواهند آزمایش HIV بدهند برای کاهش هزینه می توانند به کلینیک های مثلثی که زیر نظر مستقیم مراکز بهداشت فعالیت می کنند بروند. این مراکز به صورت رایگان، بدون پرسیدن مشخصات فردی و تنها با دادن یک کد به فرد، آزمایش HIV و سایر آزمایش های مقاربتی را انجام می دهند.

وقتی زوجین به دفترخانه برای تعیین زمان عقد مراجعه می کنند به آن ها یک معرفی نامه داده می شود تا با در دست داشتن آن به آزمایشگاه های مخصوص و معتبری که لیست آن ها در دفترخانه موجود است مراجعه کنند. این آزمایش ها شامل بررسی اعتیاد و تالاسمی می شود و در کنار آن تزریق واکسن کزاز برای خانم هم انجام می شود. چنانچه مسئولان آزمایشگاه تشخیص بدهند که فرد نیاز به انجام آزمایش های دیگری دارد، او را به مراکز دیگری ارجاع می دهند تا بررسی های تخصصی تر انجام شود.این آزمایش ها از زمان صدور تنها یک ماه اعتبار دارند و در صورتی که زوجین بعد از گذشت یک ماه برای انجام عقد مراجعه کنند باید دوباره این آزمایش ها را انجام بدهند.

 

گروه خونی عروس و داماد چه می گوید؟

گروه خونی هیچ ربطی به ازدواج ندارد اما ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که منظور از اینکه می گویند “گروه خون عروس و داماد به هم نخورده” چیست؟ باید گفت این اصطلاح، اشاره به برخی نتایج که در آزمایشات قبل از عقد مشخص می شود، دارد.

وقتی یکی از طرفین در سوابق خود و یا اقوام خود یکی از بیماری هایی که از طریق ژن منتقل می شود(مثل تالاسمی) وجود داشته باشد با انجام آزمایشات خونی بررسی می کنند که چقدر احتمال ابتلای فرزند آنها به آن بیماری ها وجود دارد چنانچه این احتمال بالا باشد به آنها توصیه می شود که عقد نکنند و به آنها درباره عواقب بچه دار شدنشان هشدار می دهند.

علاوه براین کسانی که دارای تالاسمی مینور هستند چنانچه با فرد دیگری که او هم مبتلا به تالاسمی مینور است عروسی کنند ۲۵ درصد احتمال دارد که فرزندان آنها مبتلا به تالاسمی ماژور بشود. تالاسمی مینور دارای هیچ علامت خاصی نیست و نیاز به درمان ندارد فرد مبتلا به تالاسمی مینور نیز از نظر ظاهری کاملا سالم است و وصلت او با افراد سالم هیچ عواقبی ندارد اما تالاسمی ماژور یک بیماری حاد است و نیاز به درمان دارد و مشکلات و هزینه های زیادی را به دنبال خواهد داشت. لذا چنانچه در آزمایش خون قبل از عقد معلوم شود که هردو طرف تالاسمی مینور دارند، آزمایشات تکمیلی دیگر به همراه مشاوره ژنتیکی برای آنها انجام خواهد شد و به آنها درباره عواقب بچه دار شدنشان هشدار داده می شود.

 

آزمایش های دلهره آور

علاوه بر این آزمایش ها، دو آزمایشی که بسیاری از زوجین در اول مسیر از آن سر باز می زنند، آزمایش ژنتیک برای افرادی که دچار مشکل هستند و همچنین ازدواج های فامیلی و آن هم به علت هزینه ی بالایی که دارد و همچنین آزمایش ایدز در پیش از ازدواج که اگر صورت بگیرد یک توهین به دو طرف محسوب می شود.

صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت اظهار داشت:بیماری ایدز دارای یک دوره ای بوده که ممکن است افراد آزمایش دهند ولی نتیجه آزمایش آنها حکایتی از ابتلایشان نداشته باشد، بنابر این آزمایش اجباری ایدز هیچ تاثیری در کنترل ویروس اچ.آی.وی ندارد و افرادی که احساس میکنند به دلیل شرایط خاص یا انجام رفتارهای پر خطر احتمال ابتلا به ایدز را دارند، باید نسبت به آزمایش به صورت داوطلبانه اقدام کنند.

وی همچنین اشاره می کند که: تاکید ما در مورد ایدز، اطلاع‌رسانی و آموزش است ،بنابراین مشاوره قبل از ازدواج برای آگاهی و پیشگیری از رفتارهای پرخطر بسیار موثر است.» رییس اداره ایدز با اشاره به توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت درباره آزمایش ایدز، تصریح می‌کند: «بنابر دستور سازمان جهانی بهداشت، آزمایش ایدز باید داوطلبانه و محرمانه باشد و برای پیشگیری از این بیماری مهم‌ترین اقدام اطلاع‌رسانی است.»

گرچه انجام آزمایش HIV اگر چه کار خوبی به نظر می رسد ولی نمی تواند دلیلی برای تضمین ۱۰۰ در صدی عدم ابتلای فرد باشد چرا که این ویروس وقتی وارد بدن می شود تا چندین ماه می تواند به حالت مخفی در بدن باقی بماند بدون اینکه چیزی در آزمایش مشخص شود به چنین حالتی دوره پنجره ای می گویند.

آزمایش های HIV می توانند تنها وضعیت حدود ۳ تا ۶ ماه قبل فرد را نشان بدهند و در صورت انجام رفتار پر خطر قبل از آزمایش، مثلا یک روز قبل از آزمایش معمولا هیچ چیزی در آزمایش مشخص نمی شود و نتیجه آزمایش منفی کاذب خواهد بود. به همین دلیل برای اینکه خیال تان راحت شود باید به شناخت کافی از فرد برسید و تحقیقات لازم را در رابطه با پیشینه فرد انجام بدهید.

چنانچه زوج جوان بخواهند آزمایش HIV بدهند برای کاهش هزینه می توانند به کلینیک های مثلثی که زیر نظر مستقیم مراکز بهداشت فعالیت می کنند بروند. این مراکز به صورت رایگان، بدون پرسیدن مشخصات فردی و تنها با دادن یک کد به فرد، آزمایش HIV و سایر آزمایش های مقاربتی را انجام می دهند.

مانند تمام مشاوره های ازدواجی که توصیه می شود جوانان قبل از ازدواج استفاده کنند، آزمایش ایدز نیز پیشنهاد می شود که در کمال احترام و بدون توهین و ایجاد سوظن در طرف مقابل از او خواسته شود تا به صورت محرمانه این آزمایش را نیز انجام دهد. فرهنگ چنین این کار برای اچیدمی شدن در جامعه نیاز به زمان زیادی دارد که علاوه بر مردم، رسانه ها نقش بسیار مهمی در این امر خواند داشت. رسانه و سلبریتی ها به عنوان الگوهای فرهنگ ساز در کشور بسیار نسبت به این موضوع بی تفاوت بوده اند و شاید جدای از فیلم هایی چون آخرین ستاره شب، قصه ها، پابرهنه ای در بهشت با محوریت ایدز که برای مخاطبان دور از ذهن و فراموش شده است، تنها دو سریال خط قرمز که به موضوع ایدز و جوانان، و پریا که در ارتباط با ایدز و ازدواج بوده است، می توان به عنوان یک الگوی فرهنگ ساز اشاره کرد.

 

علاوه بر آزمایش های پیش از ازدواج، یک کلاس آموزش های جنسی زناشویی برای همسران برگزار می شود، که در برخی از مراکز به صورت تفکیک شده و در مراکزی به صورت مختلط این آموزش ها را در نیم ساعت به زوجین آموزش می دهند. اما آیا دختر و پسری که تاکنون رابطه جنسی نداشته اند با صرف نیم ساعت زمان همه اطلاعات را کسب می کنند؟ و آیا در چنین فضاهایی می توانند سوالات نادانسته خود را بپرسند؟ بهتر است در ارتباط با این آموزش های پیش از ادواج کلاس های مفید تری برای زوجین برگزار شود تا آنها با آگاهی بیشتر وارد زندگی زناشویی خود شوند و در نتیجه اختلافات ناشی از مسائل جنسی در زندگی کاهش یابد.

 

 

سیگار در آزمایش ازدواج

ضرورت انجام آزمایشات قبل از ازدواج

 

اطلاعات ضروری در مورد آزمایشات قبل از ازدواج

منبع: سلامانه – بیتوته – تیک

close

دیدگاهتان را بنویسید