دوشنبه 20 مرداد 1399

انتخاب شغل مناسب | چه شغلی مناسب شماست؟

شاید شما هم به این موضوع فکر کرده باشید کسب و کار شما چیست ؟ آیا شما هم از شغل فعلی خود ناراضی هستید؟ فکر میکنید با این کار عمرتان تباه می شود ؟  در ادامه به ذکر نکاتی برای یافتن شغل مناسب شما میپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

تست شغل یابی

انتخاب شغل مناسب

 

عواملی چون امنیت شغلی، علاقه به کار یا جَو حاکم بر فضای کار از عوامل بسیار مهمی هستند که امکان دارد پس از ورود به یک حرفه نظر شما را به کلی درباره آن عوض کنند و اگر شما نتوانید تغییر شغل دهید، باید بخش بزرگی از عمرتان را بدون علاقه و میل باطنی به آن کار در آن حرفه ادامه دهید؛ پس بهتر است همان ابتدا در انتخاب شغلمان بیشتر دقت کنیم و هر فرصت شغلی را بی اطلاع از ماهیت واقعی آن نپذیریم. برای یافتن شغلی متناسب با سبک زندگی خود به نکات زیر دقت کنید.

 

مشخص کنید از زندگی چه می خواهید

قبل از این که جست و جو برای شغل جدید را آغاز کنید، ابتدا این موضوع را تعیین کنید که در این مرحله از زندگی به دنبال چه هستید و چگونه می خواهید سطح زندگی تان را ارتقا دهید. باید از خود بپرسید که چه چیزی در زندگی ارزش دارد و برای رسیدن به کدام هدف باید جنگید. آیا حقیقتا به دنبال چالشی هستید تا هوش، درایت و ابتکار عمل خود را بسنجید؟ آیا فردی عمل گرایید یا دوست دارید وقت خود را به همراه دوستان سپری کنید؟ آیا به دست آوردن پول انگیزه اصلی شماست؟ به این سوالات به دقت پاسخ دهید: زیرا هر یک از این پاسخ ها شما را به سمت شغلی متفاوت سوق خواهدداد.

 

کدام عامل مهم تر است؟

زمانی که پای یک عمر زندگی شخصی شما در میان است، بهتر است کاملا با خودتان روراست باشید. مرحله بعدی در انتخاب شغلی که برای زندگی شما و سبک زندگی تان متناسب باشد، تعیین کردن اولویت هاست. در ابتدا مشخص کنید در این دوره از زندگی کدام یک از این موضوعات پراهمیت تر است: داشتن حداقل فلان مقدار درآمد ماهیانه، ارتباط با دیگر افراد و کسب تجربه، کارکردن روی مسئله یا مشکلی خاص، حداکثر ۳۰ ساعت کارکردن در هفته و داشتن اوقات فراغت مناسب یا هر هدف دیگر.

 

دنبال شغلی رویایی نباشید، بلکه شغلی ایده آل را جست و جو کنید

یکی از اشتباه هایی که معمولا افراد مرتکب می شوند این است که تصور می کنند فقط یک شغل رویایی ایده آل است و توقعات نا‌به‌جایی در ذهن خود ایجاد می کنند. شاید شما ناگزیر به انجام کارهایی باشید که علاقه به انجام آن ها ندارید. جورج ونسل می گوید: شغل ایده آل شغلی است که با علایق شخصی، توانایی ها، مهارت ها، ارزش ها و سبک زندگی شخصی شما هم‌خوانی داشته باشد. شاید شغلی مانند خوانندگی بی نظیر باشد؛ اما ممکن است این شغل با مهارت یا شخصیت شما هم‌خوانی نداشته باشد. شغل متناسب شغلی است که حسی مثبت به زندگی شما القا می کند.

 

مسائلی که در شغل کنونی شما را آزار می دهد کدام اند؟

بهتر است فهرستی از عواملی که کمبود آن را در شغل فعلی حس می کنید و عوامل آزاردهنده در شغلتان را تهیه کنید. این فهرست به شما کمک می کند که بدانید چرا از شغل فعلی راضی نیستید و به دنبال شغلی ایده آل می گردید.

شاید موفق شوید عوامل نامطلوب را از محیط کاری خود حذف کنید و با احساسی بهتر نسبت به کارتان به آن ادامه دهید.

 

خطوط قرمز را برای خود مشخص کنید

شاید به این دلیل دوست دارید شغلی جدید داشته باشید که لازم است گاهی چند شب در هفته را تا دیروقت در محل کار بمانید؛ در حالی که خانواده شما به حضورتان نیاز دارند یا دوست دارید چند ساعتی را با فرزندتان بگذرانید. قبل از این که شغلتان را ترک کنید، ابتدا با خود بیندیشید، آیا می توانید شغلی با مشخصات دلخواه بیابید؟ شغلی که با سبک زندگی شما هم‌خوانی بیشتری داشته باشد. شاید شغلی که هم اکنون به آن مشغولید ویژگی های مطلوب و منحصر به فردی داشته باشد که در صورت تغیبر شغل خلا آن را حس کنید.

 

به شخصیت خود دقت کنید

خود من شخصا علاقه خاصی به کارکردن در منزل دارم؛ ولی شاید از نظر شما قضیه به شکلی دیگر باشد؛ شاید شما علاقه داشته با شید برای مدتی از منزل خارج شوید یا اصلا از نظر شما کار در منزل باعث کاهش کارایی شود. از خودتان بپرسید در کدام حالت راحت و خوشحال‌ترید و می توانید به بهترین نحو کار کنید؟

برای خود مشخص کنید که به کارهای گروهی علاقه دارید یا تنها کارکردن را ترجیح می دهید؟ آیا حاضرید در ازای حقوقی بیشتر از خانواده دور باشید یا در منطقه ای بد آب و هوا زندگی کنید؟

 

درباره کمپانی هایی که علاقه دارید در آنجا کار کنید پرس و جو کنید

زمانی که درباره شغل مدنظرتان مطمئن شدید، سراغ افرادی بروید که در آن زمینه فعالیت داشته اند یا در کمپانی مدنظر مشغول بوده اند. این افراد اطلاعات جالبی در اختیار شما قرار می دهند. البته زیاد به صحبت های افراد منفی‌نگر توجه نکنید. افرادی که از یک کمپانی بیرون آمده اند نیز می توانند نکات مفیدی به شما گوشزد کنند. وقتی شغلی به نظرتان مناسب بود دیگر درنگ نکنید!

 

 تست شخصیت شغلی

تست استعداد یابی شغلی رایگان

 

 

برای مصاحبه کاری تقاضا کنید

یکی از ساده ترین و مناسب ترین روش های درخواست یک شغل ایمیل زدن به مسئول مربوطه در آن کمپانی است. البته شما می باید ویژگی و تخصص هایی داشته باشید که برای کمپانی مد نظر جذابیت داشته باشید و باید از شأن و رتبه خود مطلع باشید.

 

از ابراز عقیده و نظر خود هراسی نداشته باشید

اگر برای یک مصاحبه کاری دعوت شدید، هیچ اشکالی ندارد که درباره سبک زندگی، خواسته ها و علایقتان به طور صادقانه با ارشد خود صحبت کنید. بدترین پاسخ و واکنش که ممکن است با آن مواجه شوید «نه» است. اگر آن ها نمی خواهند به شما حقوق مدنظرتان را پرداخت کنند، می توانند انجام کار را اندکی برای شما راحت تر کنند.

پیدا کردن شغلی بی عیب و نقص غیرممکن است؛ اما می توانید از نکات گفته شده برای یافتن شغلی متناسب تر با سبک زندگی تان استفاده کنید.

 

برنامه کارتان را شروع کنید

برحسب دیدگاهی که دارید، این واقعیت که دیگر نمی توان شغلی را برای همه زندگی انتخاب کرد، محصول زندگی کردن در جامعه مدرن است، شاید هم این امکان را برای شما فراهم کند که شغل محبوبتان رادر زندگی پیدا کنید.

پیشرفت سریع تکنولوژی، تغییر ساختار شرکت ها و شیوه های زندگی به این معناست که الگوهای سنتی کار باید از رده خارج شوند. برای اینکه اطمینان یابید بهترین انتخاب را برای زندگی شغلی خود برمی گزینید، باید کنترل سرنوشتتان را تحت اراده خود در آورید.

قبول مسئولیت برای پیشرفت های کاریتان کار ساده ای نیست. باید فرصت های لازم را خودتان خلق کنید تا به جایی که می خواهید برسید و این یعنی باید مداوماً مهارت هایتان را اصلاح کرده و ارتقاء دهید.

تنظیم یک برنامه کاری آسان و سرراست است، به شرط این که در آنچه که از زندگی می خواهید صادق باشید. در ۳، ۵ یا ۱۰ سال آینده می خواهید به کجا برسید؟ باید درمورد نیازهای کاریتان با خودتان صادق و روراست باشید.

 

آیا می خواهید کنترل کارتان دست خودتان باشد و خودتان آن را مدیریت کنید؟

آیا می خواهید هر روز تا ساعت ۵ عصر خانه باشید؟

آیا می خواهید کارتان به دور از استرس و دغدغه شدید فکری باشد؟

اینکه بدانید چه می خواهید اولین قدم برای رسیدن به آن است. اما یادتان نرود که شانس هم نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند.

 

آنچه که از زندگی میخواهید هم مثل اولویت هایتان با گذر زمان تغییر میکند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید که به کجا می خواهید برسید، باید ببینید که در حال حاضر کجا هستید.

۱٫  چه چیز شغل کنونیتان را دوست دارید؟

۲٫  از چه چیز شغل کنونیتان بدتان می آید؟

۳٫  در شرکت کنونیتان چه امکاناتی برای پیشرفت شما وجود دارد؟

۴٫  آیا فکر می کنید برای کاری که انجام می دهید، خوب پول می گیرید؟

 

این تمرین را برای دو هفته انجام دهید. هر روز دو چیز درمورد کارتان که از آن لذت می برید را بنویسید. اینکار را به سادگی هر چه تمامتر انجام دهید. مثلاً، “من از صحبت کردن پشت تفن با مردم خوشم می آید”، “از مسئولیتی که در این شغل به من واگذار شده لذت می برم” و…

بعد از فقط دو هفته تصویر بسیار روشنی از چیزهایی که در شغل کنونیتان برایتان لذت بخش است پیدا می کنید. این میتواند برای پیدا کردن یک شغل جدید یا تطبیق دادن خود با کاری که چیزهای بیشتری برای لذت بردن برایتان داشته باشد استفاده کنید. این تمرین را یکبار دیگر انجام دهید، با این تفاوت که اینبار کارهایی که در شغل ایدآلتان از آن لذت میبرید را یادداشت کنید. و دو لیست را با هم مقایسه کنید.

ممکن است دریابید که واقعاً از آنجایی که هستید و کاری که انجام می دهید لذت می برید. اگر برای شما هم اینطور است، اطمینان یابید که شایستگی لازم برای احراز آن شغل را دارید.  و ببینید که برای به روز نگه داشتن مهارتهای کاریتان چه می توانید بکنید.

اگر جاه طلبی های شما باعث می شود که مدام خود را بالا بکشید، باید ببینید که برای رسیدن به مقام بعدی چه مهارت هایی باید کسب کنید. یک فهرست از مهارت های مورد نیاز خود تهیه کنید. ببینید ضعفتان در کدام قسمت هاست؟ آیا لازم است مهارت های جدید بیاموید؟

آیا می توانید تجربیات مربوط را در همان شرکت کسب کنید؟ وقتی پی به ضعف هایتان بردید باید ببینید که چطور می توانید این شکاف ها را پر کنید. آیا رئیس فعلیتان می تواند به شما کمک کند که این تجربیات و مهارت های جدید را یاد بگیرید؟ آیا می توانید در شغل کنونیتان عهده دار مسئولیت های جدید شوید؟ آیا می توانید در فعالیت های دیگری که مقامتان را بالاتر ببرد شرکت کنید؟

اگر محل کار کنونیتان نمی تواند امکانات این آموزش های جدید را برایتان فراهم کند، باید از آن بیرون بیایید. از تغییر نترسید. اگر هدف روشنی از آنچه که می خواهید در ذهنتان باشد، گذراندن وقت برای پیدا کردن شغل ایدآلتان، وقتی به دست یابید، ارزشی نخواهد داشت.

با یک استراتژی بازاریابی شخصی می توانید کنترل امور کاری و همچنین زندگیتان را در دست گیرید و ببا استفاده از اطلاعات موجود، تصمیمگیری کرده،  تغییرات مثبت را در زندیگتان اعمال کرده و به اهدافتان دست یابید ؟

 

شغل مناسب با سرمایه کم

شغل مناسب با سرمایه کم

انتخاب شغل مناسب | چه شغلی مناسب شماست؟

منبع: ماهنامه معیشت – مردمان – بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

ویژگی محیط کار

نشانه های سمی بودن محیط کار چیست ؟

کسب و کار ، نشانه های محیط کاری سمی در خدمت شما هستیم. با ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.