جمعه 2 فروردین 1398
صفحه اصلی / ازدواج / دانستنیهای قبل از ازدواج / آمادگی های لازم برای یک ازدواج موفق

آمادگی های لازم برای یک ازدواج موفق

آمادگی های لازم برای یک ازدواج موفق
3 امتیاز از 1 رای

طبیعتا هر کسی برای ازدواج خود شرط و شروطی دارد. اما مهمترین شرط هایی که در هر ازدواجی باید باشد چیست ؟ چه شرط هایی اساسی و مهم هستند ؟ در ادامه با شش شرط مهم که هر دختر و پسری باید آن را در ازدواج داشته باشد همراه شما هستیم.

 

شروط عقدنامه

نمونه شروط ضمن عقد

 

در جواب سوال مطرح شده، برای تان یک مثال می زنم. فرض کنید قرار است به سفر بروید. چقدر برای تان مهم است زمانی سفر بروید که حال تان خوب باشد و شرایط خوبی داشته باشید؟ به طور مثال اگر مریض باشید، دوست ندارید به سفر بروید. اگر از نظر مالی در مضیقه باشید، سفر رفتن را به تعویق خواهید انداخت. از چند روز قبل وقت قابل توجهی را صرف خرید وسایل مورد نیاز، ایجاد آمادگی های لازم برای سفر در خودتان، انتخاب همسفر و… می کنید. به این موضوع فکر خواهید کرد با چه فردی سفر بروید که بیشتر خوش بگذرد. با توجه به همه این موارد، فراموش نکنید که ازدواج یک سفر چند ده ساله است، پس خیلی مهم است که هم آمادگی های لازم برای ازدواج را کسب و هم فردی را انتخاب کنیم که در زندگی به هر دو نفرمان خوش بگذرد!

 

۶ آمادگی قبل از ازدواج

از بحث اهمیت آمادگی های قبل از ازدواج که بگذریم، باید بدانیم که آمادگی قبل از ازدواج، شامل چند جنبه است که در ادامه، نکاتی را در این باره خواهید خواند.

 

آمادگی روانی

بحث مسئولیت پذیری، توانایی مقابله با مشکلات، خوش بینی و مثبت اندیشی، توانایی تصمیم گیری مستقل و پختگی هیجانی از جمله مباحثی است که در این حیطه قرار می گیرد. شما باید به صورت جداگانه، شخصیت خودتان را در حوزه های مطرح شده بررسی کنید تا با آمادگی کامل به سراغ زندگی مشترک بروید. توجه داشته باشید داشتن آمادگی در تمام موضوعات مطرح شده در حیطه آمادگی روانی، برای موفقیت زندگی مشترک الزامی است.

 

آمادگی اجتماعی

بحث آمادگی اجتماعی برای همسران بسیار مهم است چون بعد از ازدواج، شما دارای خانواده جدیدی می شوید و اگر در این آمادگی دچار مشکل باشید، در رفت و آمد با خانواده همسر یا دوستان همسر به مشکل جدی برخواهید خورد. بررسی این آمادگی در خودتان کار سختی نیست و باید نحوه تعامل تان با دیگران را ارزیابی کنید.

 

آمادگی مالی

این آمادگی به خصوص برای آقایان بسیار مهم است چون کفایت مردانه در زندگی مشترک تا حدی از شغل و آمادگی مالی فرد به دست می آید. همین طور اگر از طرف خانواده حمایت مالی می شوید، بهتر است بدانید هر حمایتی، دخالتی هم به دنبال دارد و این نکته ای است که از دید بیشتر زوج های جوان پنهان می ماند.

 

آمادگی جسمانی

برای مثال سن و سال فرد و طرف مقابل در این بخش قرار می گیرد. به طور معمول اختلاف سن بین ۲ تا ۷سال را ایده آل در نظر می گیریم. این تفاوت در سنین بالای ۳۰ سال از بین می رود، چون فرض می شود که فرد تا ۳۰ سالگی به بلوغ فکری کامل رسیده است یعنی اگر زوجی که سن شان بیشتر از ۳۰ سال است، قصد ازدواج دارند، ضروری نیست که اختلاف سن شان در محدوده ۲ تا ۷ سال باشد. اگرچه سن به تنهایی عامل خوشبختی یا بدبختی زوج نیست ولی توصیه می شود با فردی ازدواج کنید که در این محدوده سنی باشد.

 

ازدواج با فردی که در دهه متفاوتی با شماست، منجر به نداشتن تفاهم می شود و همچنین بعدها در فرزند پروری می تواند مشکل ایجاد کند. همین طور ازدواج در سنین پایین ممکن است باعث بروز نارضایتی در سنین بالاتر شود چون فرد در وقت ازدواج دارای بلوغ هیجانی نبوده و ملاک های مشخصی برای ازدواج نداشته است و در بزرگ سالی با بالارفتن سن، ملاک هایش تغییر می کند. همین طور توصیه نمی شود که ازدواج خود را تا سنین بالا به تعویق بیندازید چون بالا رفتن سن، موجب کاهش انعطاف پذیری می شود که این ویژگی در رضایت زناشویی نقش مهمی دارد.

 

آمادگی اعتقادی

خط قرمزهایی که ما در زندگی برای خود داریم و بایدها و نبایدهایی که برای خود تعیین کرده ایم، باید کاملا مشخص باشد تا بتوانیم برای طرف مقابل مان در جلسات خواستگاری به خوبی توضیح دهیم.

 

آمادگی خانواده ها

آیا خانواده، مستقل شدن من را می پذیرد؟ آیا طرف مقابل را به عنوان عروس یا داماد می پذیرد؟ آیا اگر روی حمایت مالی خانواده حساب باز و آن ها را مطلع کنم، این توانایی را دارند؟ بعضی از جوانان، خانواده ها را از ارتباط هایشان آگاه نمی کنند تا زمانی که تصمیم نهایی را بگیرند. این کار، درست نیست. پنهان کردن مسئله مهمی مانند ازدواج از خانواده موجب رنجش آن ها می شود و حتی می تواند باعث بروز مقاومت در برابر ازدواج شما بشود. حتی ممکن است خانواده طرف مقابل را در این پنهان کاری دخیل بدانند و دید منفی به وی پیدا کنند. به همین دلیل است که در جلسات خواستگاری، خانواده ها با هم رفت و آمد می کنند تا با هم بیشتر آشنا شوند.

 

 * ایمان

اولین تناسب دختر و پسر «ایمان» است. اگر هرکدام از پسر یا دختر در ایمان، قوی باشد و دیگری نسبت به این امر، بی تفاوت باشد، یقینا بین آن ها اختلاف به وجود خواهد آمد.

 

شروط ضمن عقد مندرج در سند ازدواجپ

متن کامل عقدنامه ازدواج

 

* اخلاق

«اخلاق» پسر و دختر نیز باید همسان و همگون با یکدیگر باشد.

 

* موفقیت اجتماعی

«موقعیت اجتماعی» سومین تناسب پسر و دختر است که باید در ازدواج مراعات شود.

در تمام این موارد اگر مرد بخواهد اقتدار خود را در فضای خانه داشته باشد، بهتر است که یک یا دو پله نسبت به زن برتری داشته باشد تا برتری و مدیریت مرد بر زندگی حاکم شود.

 

* مدارج علمی

اگر زنی که مدارج علمی و موقعیت اجتماعی او از شوهرش بیشتر باشد، دچار اصطکاک و اختلاف خواهند شد.

«میزان تحصیلات» نیز تناسب چهارم را شکل داده است که باید مراعات شود و قاعده کلی (مرد باید یکی دو گام برتر از زن باشد) باید لحاظ گردد.

 

* پدر و مادر طرفین

«خصوصیات والدین پسر و دختر»، «شرائط اقلیمی» و «زبان»، موارد پنجم تا هفتم تناسب پسر و دختر می باشند.

 

* زیبایی

مورد هشتم تناسب در «زیبایی» پسر و دختر است. اگر دختر زیبا و پسر زیبایی لازم را نداشته باشد، باعث به وجود آمدن مشکلاتی در آینده خواهد شد، بنابراین تناسب اندام، قد و وزن از دیگر موارد مورد نیاز برای یک ازدواج موفق است.

«تناسب اندام، وزن، قد»، از دیگر موارد تناسب می باشند.

 

* اعضای خانواده

«تناسب اعضای خانواده»، اعضای خانواده دو طرف نیز باید «کُفویت» داشته باشند. مثلا برادر و خواهر زن با برادر و خواهر مرد، تناسب لازم را دارا باشند.

 

* ابعاد روحی و روانی

«تناسبات روحی و روانی»؛ اگر زنی خیلی منزوی و شوهرش اجتماعی و یا بالعکس باشند، در مسیر زندگی دچار مشکل خواهند شد.

 

* تناسب سنی

گرچه شرائط امروز جامعه طوری رقم خورده است که حتی گاهی در ازدواج، سن دختر ها از پسر ها بالاتر قرار دارد. اما از نظر روایات و حتی از منظر علمی این مسأله را مطرح می کنند که حداقل تفاوت تکلیف در دختر و پسر، باید در ازدواج نیز رعایت شود. یعنی ۵ یا ۶ سال دختر، باید کوچک تر از پسر باشد.

 

* جایگاه طرفین در خانواده

«تناسب جایگاه پسر و دختر در خانه» مورد دیگر از تناسبات پسر و دختر می باشد. مثلا پسری که فرزند اول خانواده است و یک خصوصیات ویژه را دارا می باشد با دختری که فرزند آخر خانواده است، ازدواج کند، با مشکل مواجه خواهند شد. یا خانواده ای که ده فرزند دارد و خانواده ای یک فرزند بیشتر ندارد، اگر ازدواجی بین این دو خانواده صورت گیرد، با مشکلاتی مواجه می شوند. چون تناسب بین این دو خانواده وجود ندارد.

 

* تمکن مالی

بحث «تمکن و تمول» بین دختر و پسر دارای اهمیت ویژه ای است. مثلا اگر پسرها فکر می کنند که اگر پدرزن پول داری داشته باشد، در مسیر زندگی با مشکل مواجه نخواهندشد و یا اگر دختری فکر کند با وجود پدرشوهر متمکن، به راحتی زندگی خواهندکرد، در واقع اشتباه بزرگی را در تفکر خود دارند، متأسفانه این گونه افراد به مشکل جدی برخورد می کنند، مگر موارد استثنائی که پسر یا دختر، دارای ایمان قوی باشند که مسائل مادی در نظر آن ها کوچک جلوه کند.

گاهی اوقات مشاهده می شود پدرزن پولدار، بدون منت گذاشتن خرج می کند، اما دختر در این مورد بر شوهر خود منت می گذارد و یا اطرافیان دختر اینگونه عمل می کنند.

 

عقدنامه ازدواج دائم

شروط لازم ازدواج

آمادگی های لازم برای یک ازدواج موفق

 منبع : khorasannnews.com – بیتوته – al-falah.ir

 

این مطالب را نیز ببینید!

زندگی زناشویی موفق

عشق ماندگار | چگونه مانند روزهای اول ازدواج عاشق بمانیم؟

عشق ماندگار | چگونه مانند روزهای اول ازدواج عاشق بمانیم؟5 امتیاز از 1 رای  عشق …

دیدگاهتان را بنویسید